Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 лютого 2014 р. Справа №805/15542/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Давиденко Т.В.
при секретарі судового засідання Осадчому О.П.
за участю представників сторін:
від позивача - Морозова Т.А. - довір. від 03.02.2014 року б/н
від відповідача - не з'явились
від третьої особи - Морозова Т.А. - довір. від 14.01.2014 року № 01-07/15-68
розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву Відділення виконавчої
дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та
професійних захворювань України у м. Єнакієве Донецької області
до відповідача Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
третя особа Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування від
нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Донецькій
області
про зобов'язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Єнакієве Донецької області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про зобов'язання зняти з реєстрації як роботодавця.
Доводи позовної заяви обґрунтовує тим, керівник що відділення Фонду не наділено повноваженнями щодо прийому на роботу та звільнення з роботи працівників, такі повноваження належать Управлінню виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Донецькій області.
Тобто, як вважає позивач, він не є роботодавцем в розумінні норм чинного законодавства, тому реєстрація відділення Фонду як роботодавця у Фонду соціального захисту інвалідів проведена помилково.
Враховуючи наведене, просить зобов'язати відповідача зняти відділення виконавчої дирекції з реєстрації як роботодавця.
В запереченнях на позовну заяву відповідач вказав на її безпідставність та зазначив, що позивач є юридичною особою за місцем реєстрації на території Донецької області з використанням праці більше восьми осіб, тому підпадає під дію Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та Порядку реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України № 70 від 31.01.2007 року, та відповідає їх вимогам щодо обов'язку для здійснення реєстрації.
Враховуючи наведене, вважає, що позивач повинен бути зареєстрованим у Донецькому обласному відділенні Фонду як роботодавець, тому просить в задоволені позовної заяви відмовити у повному обсязі.
Ухвалою від 06.12.2013 року до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача залучене Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Донецькій області.
Представник позивача та третьої особи у судовому засіданні доводи позовної заяви підтримав, надав пояснення. аналогічні викладеним у позовній заяві, просив позовну заяву задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, відзив на позовну заяву та заяву про розгляд справи за участю його представника не надав.
Згідно ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України У разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Враховуючи наведене, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача.
Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, заслухавши представника позивача та третьої особи, суд встановив.
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Єнакієве Донецької області зареєстроване в якості юридичної особи, перебуває в Єдиному Державному реєстрі підприємств та організацій України (ЄДРПОУ 25969015), юридична адреса: 86400, Донецька область, м. Єнакієве, вул. Щербакова, б. 132 (а.с. 5 - 6).
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Єнакієве Донецької області зареєстроване в якості роботодавця у Донецькому обласному відділені Фонду соціального страхування інвалідів, про що свідчить довідка від 19.06.2007 року № 611 (а.с. 7).
09.09.2013 року Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Єнакієве Донецької області звернулось до Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів з заявою № 01-95-596/08-2393 про зняття з реєстрації як роботодавця (а.с. 8).
19.09.20013 року Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів надало Відділенню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Єнакієве Донецької області відповідь № 06-7/1823, в якій роз'яснило, що згідно ч. 3 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та Порядку реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України № 70 від 31.01.2007 року на відділення покладений обов'язок виділяти та створювати робочі місця для інвалідів та надавати звіти до Фонду (а.с. 9).
Як вбачається з Положення про відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Єнакієве Донецької області, затвердженого наказом управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Донецькій області від 11.05.2011 року № 271, відділення є робочим органом виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, є юридичною особою, має самостійний кошторис, рахунок в установі банку та печатку; утримується за рахунок коштів Фонду, гранична чисельність, фонд оплати праці працівників відділення, кошторис доходів і видатків, штатний розклад відділення затверджуються начальником управління Фонду.
Згідно п.п. 19 п. 5 Положення відділення відповідно до покладених на нього завдань організовує робочі місця для інвалідів, компенсуючи при цьому за рахунок Фонду витрати виробництва, які не покриваються коштами від збуту виробленої продукції (а.с. 44 - 50 ).
За штатним розписом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Єнакієве Донецької області у відділені затверджений штат у кількості 33 штатних одиниць з місячним фондом заробітної плати 49663 грн. (а.с. 51).
Як встановлено судом, 03 та 04 липня 2013 року Територіальною державною інспекцією з питань праці у Донецькій області проведена позапланова перевірка додержання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування у Відділенні виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Єнакієве Донецької області, за результатами якої складений акт № 05-12-011/0045.
В ході перевірки, в тому числі, встановлено, що начальник Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Єнакієве Донецької області Ігнатовська Валентина Василівна, перебуваючи на посаді начальника Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Єнакієве Донецької області порушила вимоги чинного законодавства та вчинила адміністративне правопорушення, а саме, Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Єнакієве Донецької області наданий звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік - 08 лютого 2013 року.
При перевірці дотримання нормативів робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, встановлено, що у звіті про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік вказана середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу - 31 особа, під час перевірки встановлена відсутність працевлаштування інвалідів у 2012 році відповідно до наданого звіту.
У зв'язку з виявленим порушенням, 04 липня 2013 року у відношенні начальника Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Єнакієве Донецької області Ігнатовської Валентини Василівни складений протокол про адміністративне правопорушення № 05-12-11/0041.
Крім того, за наслідками перевірки Територіальною державною інспекцією з питань праці у Донецькій області 04 липня 2013 року винесений припис № 05-12-011/0045-0032, згідно якого начальник Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Єнакієве Донецької області Ігнатовська В.В. зобов'язана забезпечити виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у відповідності до вимог статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 23.09.2013 року у справі № 805/11148/13-а, яка ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 06.11.2013 року залишена без змін, частково задоволена позовна заява Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Єнакієве до Територіальної державної інспекції з питань праці у Донецькій області та вищевказаний припис скасований.
Приймаючи постанову, адміністративний суд виходив з того, що згідно Положення про відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Єнакієве Донецької області, затвердженого наказом управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Донецькій області від 11.05.2011 року № 271, начальник відділення не наділений повноваженнями призначення та звільнення працівників відділення, оскільки даними функціями наділений лише начальник управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Донецькій області.
Постановою Єнакієвського міського суду Донецької області від 12.08.2013 року у справі № 230/8742/13-п, яка набрала законної сили 22.08.2013 року, закрите провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно начальника Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Єнакієве Донецької області Ігнатовської В.В. у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Під час розгляду справи судом встановлено, що згідно Положення про відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Єнакієве Донецької області, затвердженого наказом управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Донецькій області від 11.05.2011 року № 271, начальник відділення не наділений повноваженнями призначення та звільнення працівників відділення, оскільки даними функціями наділений лише начальник управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Донецькій області.
Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом, позивач просить зобов'язати відповідача зняти його з реєстрації як роботодавця, посилаючись на зазначені постанови суду.
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що задоволенню не підлягає, з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 8 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» державне управління з питань забезпечення прав інвалідів та їх соціальної захищеності здійснюється в межах повноважень центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування.
Згідно Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2002 року № 1434, Фонд соціального захисту інвалідів є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінпраці та підпорядковується йому.
Основними завданнями Фонду є:
реалізація у межах своєї компетенції державної політики у сфері соціального захисту інвалідів;
контроль за виконанням підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами і організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю (далі - підприємства), нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, установленого Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, якому нормами чинного законодавства надані владні управлінські функції щодо контролю за виконанням нормативу робочих місць для інвалідів.
Основи соціальної захищеності інвалідів в Україні, гарантію забезпечення їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами визначає Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
Статтею 17 зазначеного Закону встановлено, що з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.
Підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів, у разі необхідності, створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування інвалідів, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей інваліда.
Згідно ст. 18 Закону забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 19 цього Закону встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Порядок реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, його відділеннях, строки подання йому звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, зарахування кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів, контролю за виконанням нормативів робочих місць та перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо їх реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, його відділеннях, подачі щорічного звіту, а також надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно абз. 9 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Процедуру реєстрації підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, що використовують найману працю, в яких за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб, у відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів визначає Порядок реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, згідно пункту 2 якого роботодавці реєструються у відділеннях Фонду за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців.
Поняття «роботодавець» міститься в основах законодавства про працю, а саме, згідно абз. 2 ст. 1 Закону України «Про охорону праці» роботодавець - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган, незалежно від форм власності, виду діяльності, господарювання, і фізична особа, яка використовує найману працю.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не заперечується позивачем, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Єнакієве Донецької області є юридичною особою, має самостійний кошторис, рахунок в установі банку та печатку, використовує найману працю, штатний розклад відділення складає 33 штатних одиниці.
Тобто, позивач є роботодавцем в розумінні норм законодавства про працю та згідно основ законодавства, яке регулює соціальну захищеність інвалідів, на нього покладений обов'язок створювати робочі місця для інвалідів та зареєструватись як роботодавець у відповідному відділені Фонду соціального захисту інвалідів.
Крім того, зазначений обов'язок закріплений у Положенні про відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Єнакієве Донецької області, затвердженого наказом управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Донецькій області від 11.05.2011 року № 271, згідно п.п. 19 п. 5 якого відділення відповідно до покладених на нього завдань організовує робочі місця для інвалідів.
Суд вважає необґрунтованим довід позивача щодо того, що його керівник не наділений повноваженнями призначення та звільнення працівників відділення, тому він не є роботодавцем, оскільки відсутність у керівника повноважень прийняття та звільнення працівників не позбавляє юридичну особу статусу роботодавця, визначену чинним законодавством.
Враховуючи наведене, суд вважає позовні вимоги про зняття з реєстрації позивача як роботодавця такими, що задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України питання про перерозподіл судових витрат не розглядається.
На підставі викладеного керуючись Конституцією України, Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», Законом України «Про охорону праці», ст. 2, ст. 7 - 11, ст. 17-20, ст. 69-72, ст. 86, ст. 94, ст. 122-154, ст. 158-163, ст. 167, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
В задоволені адміністративного позову Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Єнакієве Донецької області до Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, третя особа Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Донецькій області про зобов'язання зняти з реєстрації як роботодавця - відмовити повністю.
Постанова Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У судовому засіданні 05.02.2014 року проголошені вступна та резолютивна частини постанови, повний текст постанови виготовлений 10.02.2014 року.
Суддя Давиденко Т.В.