ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 лютого 2014 року 10:27 Справа №801/283/14
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В.
при секретарі Баценко А.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Приватного підприємства «ГЕЯ -ХХІ»
до Євпаторійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в АРК
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення
за участю представників:
від позивача - Болдирєва О.А. - пред-к, дов. від 30.12.2013р.
від відповідача - Безверха Ю.А. - пред-к,дов. № 217/10/10-24 від 26.07.2013р.
Суть спору: Приватне підприємство «ГЕЯ -ХХІ» (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення -рішення Євпаторійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в АРК (далі відповідач ) №0003452203 від 19.12.2013р. Вимоги мотивовані тим, що під час проведення відповідачем камеральної перевірки даних, декларованих у податковій звітності з ПДВ за ІІІ квартал 2013р., були зроблені помилкові висновки про порушення позивачем вимог ПК України.
Під час розгляду справи представник позивача наполягав на задоволенні позову, представник відповідача заперечував проти позову, надавши відзив на позовну заяву.
Розгляд справи відкладався провадження по справі зупинялось за клопотанням представників сторін для надання додаткових доказів по справі, витребуваних судом документів.
У судовому засіданні , яке відбулось 17.02.2014р. , представник позивача наполягав на вимогах, викладених у позові, представник відповідача заперечував проти задоволення позовної заяви , надав додаткові документи.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників позивача та відповідача, суд
ВСТАНОВИВ
Працівники відповідача 27.11.2013р. провели камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з ПДВ позивача за ІІІ квартал 2013р. , за результатами якої склали акт № 000124/01-05-22-03/24032648. У висновках зазначеного акту зафіксовано завищення позивачем значення р.24 «Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» декларації з ПДВ за ІІІ квартал 2013р. на суму 4266014 грн.
Після вивчення матеріалів зазначеної перевірки відповідачем 19.12.2013р. прийнято податкове повідомлення - рішення №0003452203 , згідно з яким позивачу зменшено від'ємне значення ПДВ за ІІІ квартал 2013р. на 4266014 грн.
З 01.01.2011 р. набрав чинності Податковий Кодекс України (далі ПК України), розділ V якого визначає платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування.
У п.п.14.1.18 п. 14.1 ст.14 ПК України зазначено,що бюджетне відшкодування - це відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Відповідно до п.102.5 ст. 102 ПК України заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
У п.187.1. ст. 187 ПК України зазначено,що датою виникнення податкових зобов'язань по ПДВ з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до п. 198.1.ст.198 ПК України право на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій, зокрема, з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.
Датою виникнення права платника податку на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною (п. 198.2 ст.198 ПК України).
Згідно з п. 198.3. ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до ст. 39 цього Кодексу.
Відповідно до п.200.1. ст.200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
У п. 200.2 ст. 200 ПК України встановлено, що при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (п.200.3. ст.200 ПК України).
У п.200.4. ст.200 ПК України визначено, що якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем товарів/послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
П.200.6 ст. 200 ПК України визначено, що платник податку може прийняти
самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. Платник податку зберігає право на отримання бюджетного відшкодування коштами у майбутніх звітних (податкових) періодах.
Згідно п.200.7 ст.200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Таким чином стає зрозумілим, що згідно з ПК України сума бюджетного відшкодування по ПДВ формується як від'ємне значення різниці між податковими зобов'язаннями та податковим кредитом за відповідний податковий період. У наступному податковому періоді ця сума підлягає бюджетному відшкодуванню платнику податку за умови сплати податку на додану вартість разом з ціною товару постачальникам товарів (послуг). При цьому суми від'ємного значення податку на додану вартість, які не підпадають під ознаки сум, що можуть бути відшкодовані платнику податків з бюджету, підлягають лише віднесенню до складу податкового кредиту наступного періоду. Виходячи з наведених вище положень ПК України, можна зробити висновок, що законодавець розрізняє випадки, коли від'ємне значення підлягає бюджетному відшкодуванню платнику податків та коли таке від'ємне значення підлягає лише зарахуванню до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Матеріали справи свідчать про те,що податковий орган в акті перевірки №000124/01-05-22-03/24032648 від 27.11.2013р. зробив висновок про те ,що позивач , зазначивши в р.22 декларації з ПДВ за III квартал 2013 року 4 278 229 грн., у р.24 «Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» декларації з ПДВ за III квартал 2013 р. 4278229грн., в порушення п. 200.4 ст. 200 р. V ПК України, п.п.п.п.4.6.2, 4.6.3, 4.6.4, 4.6.5, 4.6.6 п.4.6 р.лу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну України від 25.11.2011 р. №1492 зависив значення податкового кредиту по податковим накладним з датою виписки понад 1095 днів у декларації з ПДВ за III квартал 2013р. у сумі 4266014,00 грн.
Судом встановлено ,що позивач надіслав 14.10.2013р. на адресу відповідача податкову декларацію по ПДВ за ІІІ квартал 2013р. , в р.22 якої « Залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду ,за вирахуванням суми податку , яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного (податкового) періоду» вказав суму 4278229 грн. Крім того позивачем в р.24 декларації «Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» була визначена сума 4278229 грн.
До зазначеної декларації позивачем були надані додатки Д2 та Д3 , згідно з якими залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду за вирахуванням суми податку , яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного (податкового) періоду у розмірі 4278229 грн. був сформований , починаючи з листопада 2005 р.
На час подання позивачем Декларації по ПДВ за ІІІ квартал 2013р. діяв Наказ Міністерства фінансів України №1492 від 25.11.2011 р. « Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» , який був зареєстрований в Мінюсті України 20.12.2011р. за № 1490/20228 ( далі Порядок №1492) , відповідно до п.4.6.2 р. V якого якщо в результаті розрахунку значення різниці між сумою податкових зобов'язань і податкового кредиту отримано від'ємне значення, то заповнюється рядок 19 декларації. Пунктом 4.6.3 р. V вказаного Порядку визначено,що якщо за результатами поточного звітного (податкового) періоду платником податку визначено від'ємне значення різниці між сумою
податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту (заповнено рядок 19 декларації), така сума враховується у зменшення суми податкового боргу за попередні звітні (податкові) періоди з податку на додану вартість, у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу (відображається у рядку 20.1 декларації), а решта зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображаєтьсяурядку20.2деклараціїпоточногозвітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.1 декларації наступного звітного періоду.
Згідно п. 4.6.4 розділу V Порядку №1492 якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду,що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення (рядок 22 декларації), до
декларації подається (Д2) «Довідка про залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» (додаток 2).
У п.4.6.5. розділу V Порядку №1492 визначено,що платники, які заповнили рядок 22 декларації та відповідно до ст. 200 ПК України мали право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та подають до декларації (Д3) (додаток 3).Значення рядка 3 (Д3) (додаток 3) переноситься до рядка 23 декларації за поточний звітний (податковий) період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума вказується або в рядку 23.1, або у рядку 23.2, або частково розподіляється у рядках 23.1 та 23.2 податкової декларації. При цьому платники податку, які мають право на отримання бюджетного відшкодування та прийняли рішення про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок у банку (заповнено рядок 23.1 декларації ), подають до декларації (Д4) (додаток 4).
Відповідно до п. 4.6.6. розділу V Порядку №1492 залишок від'ємного значення (для декларації після бюджетного відшкодування) включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду).
Судом встановлено (вказані обставини підтверджені сторонами під час розгляду справи), що позивач при оформлені податкової звітності по ПДВ ( в тому числі і за ІІІ квартал 2013р.) не заповнював рядки декларації , в яких визначалась сума,що підлягала бюджетному відшкодуванню, з причин того, що він не мав необхідних обсягів оподаткованих операцій.
При оформлені декларації по ПДВ за ІІІ квартал 2013р. ним також не визначалась будь яка сума у р.23 , що свідчить про те,що він не мав права на отримання бюджетного відшкодування.
На думку суду заповнення позивачем р.24 Декларації по ПДВ за ІІІ квартал 2013р. шляхом внесення сум ПДВ , сплачених при проведенні розрахунків з контрагентами за придбаний товар ( отримані послуги) в попередніх звітних періодах, мало відбуватись до повного погашення цих сум в тому числі коли минуло 1095 днів з моменту їх сплати. При цьому встановлений у п. 102.5 ст. 102 ПК України строк для відшкодування ПДВ має розраховуватись з моменту відображення сум у відповідних розділах податкової звітності ( при надісланні Декларації з ПДВ за ІІІ квартал 2013р. - у р.23 ).
Аналогічна позиція викладена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 25.09.2012р. К/9991/47217/12 ( справа №0670/83/12), від 06.11.2013р. К/9991/20761/12 (справа №2а/1770/5167/2011) , від 16.12.2013р. К/9991/76348/12 ( справа № 2а-1670/4029/12).
Саме такий порядок заповнення податковій звітності визначений і у Листі Державної податкової служби України №808/7/15-3417-16 від 12.01.2012р. , в якому вказано, що відповідно до пункту 200.5 ст. 200 ПК України не мають права на отримання бюджетного відшкодування, зокрема, особи, які мали обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів). Згідно із підпунктом 4.6.6 пункту 4.6 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість , затвердженого наказом ДПА України від 25.01.2011 р. № 41, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.02.2011 р. за № 197/18935, залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації точного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду).
Державна податкова служба України у Листі №808/7/15-3417-16 від 12.01.2012р. також зазначила, що платник податку, який не мав права на бюджетне відшкодування через відсутність оподатковуваних поставок, має право в рядку 24 податкової декларації з ПДВ відображати залишок від'ємного значення податку, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду та з дати виникнення якого минуло 1095 днів, до повного його погашення.
З огляду на зазначене суд дійшов висновку, що позивач , визначаючи у р.24 декларації по ПДВ за ІІІ квартал 2013 р. 4278229 грн. сум ПДВ, сплачених при проведенні розрахунків з контрагентами за придбаний товар ( отримані послуги) в попередніх звітних періодах, діяв з дотриманням порядку , встановленого чинним законодавством, фактично не заявляв про повернення ПДВ у вказаній сумі.
Твердження відповідача щодо спливу встановленого у п. 102.5 ст. 102 ПК України строк для відшкодування ПДВ у сумі 4266014 грн. є помилковими.
В силу викладеного існують підстави для задоволення позову.
Під час судового засідання, яке відбулось 17.02.2014 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 18.02.2014 р.
Керуючись ст.ст.160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ
1. Позов задовольнити .
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Євпаторійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в АРК № 0003452203 від 19.12.2013 р.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Яковлєв С.В.