Ухвала суду № 37207426, 17.12.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
17.12.2013
Номер справи
801/9464/13-а
Номер документу
37207426
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ОКРЕМА УХВАЛА

17 грудня 2013 р. Справа №801/9464/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Маргарітов М.В. при секретарі Ходус Д.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Комунальног підприємства теплових мереж

до Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів АР Крим

про визнання незаконними та скасування податкових повідомлень-рішень

за участю:

від позивача - представник Русович О.В.

відповідач - у судове засідання не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство теплових мереж звернулося до суду з адміністративним позовом до Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів АР Крим про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення - рішення від 11.03.2013р. №0000271501, яким Комунальному підприємству теплових мереж збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток на загальну суму 941378грн., з яких 627585грн. за основним платежем та 313793грн. штрафних санкцій та податкового повідомлення - рішення від 16.05.2013р. №0001371501, яким Комунальному підприємству теплових мереж збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток на загальну суму 784481,25грн., з яких 627585грн. за основним платежем та 156896,25грн. штрафних санкцій.

За наслідком розгляду справи суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Податкові повідомлення - рішення були прийняті за результатами проведеної Красноперекопською об'єднаною державною податковою інспекцією ДПС АР Крим камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток Комунального підприємства теплових мереж, за результатом якої був складений акт перевірки від 28.02.2013р. №322/15.1/20723344 (а.с.35) (далі - акт перевірки).

Податкове повідомлення - рішення від 16.05.2013р. №0001371501, в свою чергу, було прийнято на підставі рішення ДПС в АР Крим №4317/7/10.2-12 від 14.05.2013р., яким було скасоване податкове повідомлення - рішення Красноперекопської ОДПІ АР Крим ДПС від 11.03.13 р. № 0000271501 в частіші застосування штрафних санкцій в сумі 156896,75грн.

Актом перевірки встановлено, що платником - Комунальним підприємством теплових мереж при заповненні податкової декларації з податку на прибуток за 2012 рік допущені порушення п. 151.1 ст. 151 Податкового кодексу України із урахуванням положень п. 10 підрозділу 4 розділу 20 «Перехідні положення» Податкового кодексу України. Отже платником Комунальним підприємством теплових мереж при заповненні вище названої податкової звітності не зазначено ставку податку на прибуток в розмірі 21 відсоток, що призвело до заниження грошового зобов'язанням податку на прибуток підприємств та організацій, що належать до комунальної власності (міста або району) за 2012 рік на суму 627585,00грн.

За результатами перевірки встановлено, що рядок 10 декларації повинен скласти 21 відсоток, рядки 11,14,16 - 627585,00 грн., а за даними платника вказано 0,00 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, та як пояснив позивач, при визначенні у податковій звітності розміру податкового зобов'язання з податку на прибуток Комунальне підприємство теплових мереж керувалося рішенням Красноперекопської міської ради від 24.12.2012р. №577, яким Комунальному підприємству теплових мереж надано пільгу з оплати податку на прибуток, в результаті чого позивачем у графі 10 податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2012р. не вказана ставка податку, а також не зазначені суми у графах 11,14 та 16 декларації.

Рішенням 57 сесії 6 скликання Красноперекопської міської ради від 24.12.2012р. №577 звільнено до 01.01.2014р. Комунальне підприємство теплових мереж від сплати податку на прибуток в сумі, що підлягає зарахуванню в доходи місцевого бюджету та від сплати відрахувань у загальний фонд бюджету міста частини чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх об'єднань по результатам щоквартальної фінансово - господарської діяльності.

З мотивувальної частини вказаного рішення вбачається, що Красноперекопська міська рада керувалася п. 28 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування», рішенням Конституційного суду України від 16.02.2010р. №5-рп/2010. У рішенні вказано, що воно приймається з метою подальшого функціонування підприємства теплових мереж та виконання ним послуг з теплопостачання житлового фонду міста та об'єктів соціально - культурної сфери громадян.

У ході розгляду справи судом встановлено, що рішення №577 від 24.12.2012р. було прийнято Красноперекопською міською радою не у межах наданих повноважень та з порушенням порядку та способу встановленим законами України.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Рішення №577 від 24.12.2012р. повинно було прийматися Красноперекопською міською радою з неухильним виконанням положень ст.ст. 19 та 67 Конституції України.

01.01.2011р. набрав чинності Податковий кодекс України (далі ПК України).

Пунктом 3.1 ст. 3 ПК України встановлено, що податкове законодавство України складається з Конституції України; цього Кодексу; Митного кодексу України та інших законів з питань митної справи у частині регулювання правовідносин, що виникають у зв'язку з оподаткуванням митом операцій з переміщення товарів через митний кордон України (далі - законами з питань митної справи); чинних міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування; нормативно-правових актів, прийнятих на підставі та на виконання цього Кодексу та законів з питань митної справи; рішень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань місцевих податків та зборів, прийнятих за правилами, встановленими цим Кодексом.

Пунктом 4.4 ст. 4 ПК України встановлено, що установлення і скасування податків та зборів, а також пільг їх платникам здійснюються відповідно до цього Кодексу Верховною Радою України, а також Верховною Радою Автономної Республіки Крим, сільськими, селищними, міськими радами у межах їх повноважень, визначених Конституцією України та законами України.

Пунктом 7.2 ст. 7 ПК України встановлено, що під час встановлення податку можуть передбачатися податкові пільги та порядок їх застосування.

Пунктом 7.3 ст. 7 ПК України встановлено, що будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.

Згідно до п.п. 12.1.3 п. 12.1 ст. 12 ПК України, Верховна Рада України встановлює на території України загальнодержавні податки та збори і визначає положення, визначені в пунктах 7.1, 7.2 статті 7 цього Кодексу щодо загальнодержавних податків та зборів.

Пунктом 12.3 ст.12 ПК України встановлено, що сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.

Відповідно до п.п. 12.4.3 п.12.3 ст. 12 ПК України, до повноважень сільських, селищних, міських рад щодо податків та зборів належать - до початку наступного бюджетного періоду прийняття рішення про встановлення місцевих податків та зборів, зміну розміру їх ставок, об'єкта оподаткування, порядку справляння чи надання податкових пільг, яке тягне за собою зміну податкових зобов'язань платників податків та яке набирає чинності з початку бюджетного періоду.

Відповідно до п. 30.1. ст. 30 ПК України, податкова пільга - передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті.

Пунктом 30.5 ст. 30 ПК України встановлено, що податкові пільги, порядок та підстави їх надання встановлюються з урахуванням вимог законодавства України про захист економічної конкуренції виключно цим Кодексом, рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, прийнятими відповідно до цього Кодексу.

Пунктами 24 та 28 частини 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (в редакції, що діяла на час прийняття Красноперекопською міською радою рішення №577 від 24.12.2012р.) встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання: встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України; прийняття рішень щодо надання відповідно до чинного законодавства пільг по місцевих податках і зборах, а також земельному податку.

Статтею 8 ПК України встановлено, що в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. До загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом. До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

Підпунктом 9.1.1. п.9.1. ст. 9 ПК України встановлено, що податок на прибуток підприємств є загальнодержавним податком.

З викладеного вбачається, що до повноважень Красноперекопської міської ради, належать повноваження приймати рішення по встановленню пільг тільки по місцевих податках і зборах, а також земельному податку.

Встановлення податкових пільг та порядок їх застосування відносно загальнодержавного податку - податку на прибуток підприємств - належить до повноважень Верховної Ради України.

Діючим законодавством міськраді не надані повноваження встановлювати та застосовувати пільги щодо загальнодержавного податку - податку на прибуток підприємств.

Вказане свідчить, що встановлення Красноперекопською міською радою пільг з податку на прибуток підприємств не передбачено діючим законодавством та є перевищенням повноважень Красноперекопської міської ради.

Застосування пільги Красноперекопською міською радою також не відповідає вимогам ПК України, що встановлюють порядок та підстави звільнення від оподаткування.

Так п. 154.9 ст. 154 ПК України, звільняється від оподаткування прибуток суб'єктів господарювання водо -, теплопостачання та водовідведення в межах витрат, передбачених інвестиційними програмами, погодженими органом місцевого самоврядування (в межах його компетенції) та схваленими національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг (для суб'єктів, регулювання діяльності яких здійснює така комісія), на капітальні інвестиції в будівництво (реконструкцію, модернізацію) об'єктів водо-, теплопостачання та водовідведення, та/або сум, спрямованих на повернення кредитів, які використані для фінансування зазначених цілей.

Як було вказано вище, Красноперекопською міською радою звільнення від оподаткування мотивовано подальшим функціонуванням підприємства теплових мереж та виконання ним послуг з теплопостачання житлового фонду міста та об'єктів соціально - культурної сфери громадян.

Таке мотивування не відповідає підставам для звільнення від оподаткування, викладеним у нормі п. 154.9 ст. 154 ПК України, що вказує на прийняття рішення також з порушенням встановлених законом підстав та порядку.

Вказане свідчить, що Красноперекопською міською радою при прийнятті рішення від 24.12.2012р. №577, яким Комунальному підприємству теплових мереж було надано пільгу з оплати податку на прибуток підприємств, допущені порушення норм Конституції України, Податкового кодексу України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Наслідком прийняття вказаного рішення міськради стало недоотримання бюджетом 627585грн. податку на прибуток.

Відповідно до частини 1 статті 166 КАС України, суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.

За таких підстав суд вважає необхідним вказати Красноперекопській міській раді на необхідність вжиття заходів з усунення порушень норм діючого законодавства при виконанні покладених на неї законом завдань та функцій та наданих повноважень.

Також суд вважає за необхідне спрямувати копію окремої ухвали для усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону з боку Красноперекопській міській раді до Прокуратури Автономної Республіки Крим.

Керуючись статтею 165, 166 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1. Зобов'язати Красноперекопську міську раду вжити відповідні заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

2. Про прийняти заходи повідомити суд не пізніше одного місяця після набрання окремою ухвалою законної сили.

3. Копію ухвали надіслати до Прокуратури Автономної Республіки Крим для вжиття заходів передбачених діючим законодавством.

Ухвала набирає законної сили протягом 5 днів з дня її проголошення. Якщо справу розглянуто у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, ухвала набирає законної сили через 5 днів з дня її отримання.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної республіки Крим протягом 5 днів з дня її проголошення. У разі розгляду справи у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує,, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Окружного

адміністративного суду

Автономної Республіки Крим Маргарітов М.В.