233 № 233/974/14-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2014 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Мартишева Т. О.
при секретарі Круговій Ю.С.,
за участю позивача -
представника відповідача -
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Костянтинівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
В С Т А Н О В И В:
4 лютого 2014 року ОСОБА_1 звернувся із адміністративним позовом до відповідача - УСЗН Костянтинівської міської ради, про визнання дій неправомірними, стягнення сум недоотриманої щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зазначивши, що є батьком малолітньої дитини - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в УСЗН Костянтинівської міської ради та отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як незастрахована особа згідно Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі 130 грн., з чим не згоден. Оскільки положеннями Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік», про бюджети на 2012-2013 роки, ні положеннями інших законодавчих актів не встановлювався на 2011-2013 роки інший, ніж у Законах № 2811-ХІІ « Про державну допомогу сімям з дітьми та № 2240-111 розмір допомоги, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, спірні правовідносини з 01.01.2011 року регулюються Законами № 2811-ХІІ та № 2240-111, а положення Постанови КМУ № 1751 в 27 грудня 2001 році в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не може. Вважає, що з 01 січня 2011 року у відповідача виник обов'язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірах, передбачених ст. 15 Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Просив визнати неправомірними дії відповідача по призначенню, нарахуванню та виплаті не у повному обсязі щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку за період з 1 серпня 2013 року по 31 січня 2014 року та зобов'язати відповідача здійснити перерахування вказаної допомоги за період з 1 серпня 2013 року по 31 січня 2014 року згідно ст. 15 Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» з врахуванням фактично виплачених сум та підвищення виплат відповідно до прожиткового мінімуму.
Ухвалою Костянтинівського міськрайонного суду від 14 лютого 2014 року позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язати відповідача здійснити перерахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку за період з 1 серпня 2013 року по 3 серпня 2013 року залишено без розгляду.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, звернувся до суду з заявою про розгляд справи за його відсутності, позов просив задольнити (а.с. 3).
Представник відповідача Абасова Є.В. у судове засідання не з'явилася, надала письмові заперечення проти позову, позов заперечує та просить розглянути справу за відсутності представника (а.с. 16-17).
З'ясувавши позицію сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно копії свідоцтва про народження (а.с. 6) позивач ОСОБА_1 (а.с. 4-5) має на утриманні малолітню дитину - сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Позивач з 17 липня 2012 року перебуває на обліку в УСЗН Костянтинівської міської ради як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (а.с. 7-8).
29 січня 2014 року УСЗН Костянтинівської міської ради позивачу надана відповідь на звернення від 24 січня 2014 року, якою роз'яснено, що призначення і виплата позивачу державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на період часу з 17 липня 2012 року по 5 липня 2015 року здійснюється на підставі Закону України «Про державну допомогу сім'ям із дітьми» з внесеними змінами і складає різницю між 100% прожиткового мінімуму для працездатних осіб і середньомісячним сукупним доходом сім'ї з розрахунку на одну особі за попередні шість місяців (призначення з урахуванням доходів), але не менше 130,00 грн. щомісячно.
Згідно довідки УСЗН Костянтинівської міської ради у період часу з серпня 2013 року по січень 2014 року включно позивач отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130,00 грн.
Відповідно до ст. 2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон №107-VI) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом №2811-ХІІ, дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом № 2240-III, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону № 2240-III було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, статтею 15 Закону № 2811-ХІІ встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а відповідно до статті 43 Закону № 2240-ІІІ допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40-44.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 № 10-рп/2008 (далі - рішення № 10-рп/2008) визнано неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункту 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-III.
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811-ХІІ.
Таким чином, суд вважає, що позивач, як незастрахована особа в системі соціального загальнообов'язкового державного страхування, відповідно до вимог статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 4 серпня 2013 року по 31 січня 2014 року.
Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 визначено право Кабінету Міністрів України встановлювати розміри соціальних виплат, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України на основі і на виконання Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік, однак, що ані Законом України "Про державний бюджет України на 2012 рік", ані Законом України "Про державний бюджет України на 2013 рік" не було встановлено, що положення статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на відповідні роки. Відповідно і Кабінет Міністрів України відповідних постанов з цього питання на 2012 та 2013 роки не приймав.
Таким чином, відповідач, виплачуючи позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми", діяв неправомірно та з порушенням вимог законодавства.
Оскільки у справі, що розглядається, судом встановлено, що спір виник щодо виплати допомоги особі, яка не застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2811-ХII), відповідно до статті 15 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
В силу ст. 94 КАС України у зв'язку з задоволенням адміністративного позову з відповідача на користь позивача слід стягнути суму судового збору у розмірі 73,08 грн. (а.с. 1).
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 13, 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Керуючись ст.ст. 6-12, 71, 86, 94, 104, 159-163 КАС України, на підставі Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити.
Визнати неправомірним дії Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у період часу з 4 серпня 2013 року по 31 січня 2014 року у розмірі, меншому ніж встановлено статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Зобовязати Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 4 серпня 2013 року по 31 січня 2014 року відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» з врахуванням фактично виплачених сум та підвищення виплат до прожиткового мінімуму.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області за рахунок коштів Державного бюджету на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 73 (сімдесят три) гривні 08 копійок.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя