ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
| "16" січня 2007 р. | Справа № 5/248
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Змеула О.А. розглянув 16.01.2007 р. о 17 год. 40 хв. у судовому засіданні адміністративну справу за позовом: суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1, м. Олександрія Кіровоградської області до відповідача: Петрівської селищної ради, смт Петрове Петрівського району Кіровоградської області з участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: І - фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, смт. Петрове Кіровоградської області ІІ - фізичної особи - підприємця ОСОБА_3, смт. Петрове Кіровоградської області Кіровоградська область, про визнання недійсним рішення про оскарження рішення за участі: секретаря судового засідання Гринько О.В. представників: від позивача - ОСОБА_4, довіреність № НОМЕР_1; від відповідача - юрист Головченко М.А., довіреність від 20.09.06; від третьої особи І - ОСОБА_2, фізична особа-підприємець; від третьої особи І - ОСОБА_5, довіреність № НОМЕР_2; від третьої особи І - ОСОБА_6, довіреність № НОМЕР_3; від третьої особи ІІ - ОСОБА_3., фізична особа-підприємець.
Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_1 звернувся до господарського суду з позовною заявою від 02.11.2006 року, яка містить позовні вимоги наступного змісту: скасувати рішення Петрівської селищної ради № НОМЕР_4"Про приватизацію шляхом викупу приміщення ІНФОРМАЦІЯ_1" згідно з яким вирішено продати приміщення ІНФОРМАЦІЯ_1 площею 826,7 кв. м, що знаходиться за адресою: Кіровоградська область, смт. Петрове, АДРЕСА_1, приватним підприємцям ОСОБА_2. та ОСОБА_3. У заяві від 16.01.2007 р. позивач уточнив позовні вимоги наступного змісту: скасувати повністю рішення Петрівської селищної ради № НОМЕР_4"Про приватизацію шляхом викупу приміщення ІНФОРМАЦІЯ_1". Відповідачем надано лист з поясненнями причин прийняття спірного рішення. Заслухавши пояснення представників сторін та третіх осіб господарський суд встановив наступні обставини справи. Рішенням шістнадцятої сесії Петрівської селищної ради двадцять третього скликання НОМЕР_5 прийнято до комунальної власності селищної ради, зокрема, їдальню, та затверджено акти приймання - передачі об'єктів, зазначених у п.1 цього рішення, прийняті комісією передачі об'єктів соціальної інфраструктури Петрівського цеху по утриманню житла та об'єктів соцкультпобуту ВАТ "ЦГЗК" (додаток № 1 до рішення, а.с. 91-94). Отже, за № 2 вказаного додатку до рішення № НОМЕР_5 до комунальної власності Петрівської селищної ради прийнято ІНФОРМАЦІЯ_1 на 100 місць, яка належала ВАТ "ЦГЗК". Двадцять першою сесією Петрівської селищної ради четвертого скликання прийнято рішення “Про відчуження майна Петрівської селищної ради” НОМЕР_6, яким затверджено перелік майна Петрівської селищної ради, що підлягає відчуженню шляхом продажу. До вказаного переліку включено приміщення ІНФОРМАЦІЯ_1 по АДРЕСА_1 у смт Петрове (а.с. 33-34). У місцевій газеті “Трудова слава” ІНФОРМАЦІЯ_2. було опубліковано оголошення про те, що Петрівська селищна рада пропонує до продажу ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: смт. Петрове, АДРЕСА_1 Проте рішенням тридцять третьої сесії Петрівської селищної ради четвертого скликання НОМЕР_7 було скасовано рішення № НОМЕР_6 в частині “Приміщення ІНФОРМАЦІЯ_1”. Згідно довідки Петрівської селищної ради від 16.01.2007 року рішення № НОМЕР_6 є рішенням №НОМЕР_6, оскільки позначення “НОМЕР_8” означає, що таке рішення прийнято сесією четвертого скликання. За рішенням тридцятої сесії Петрівської селищної ради четвертого скликання НОМЕР_9 “Про включення бувшої столової приміщення ІНФОРМАЦІЯ_1 в список приватизації об'єктів 2006 р., шляхом “Аукціону” спірне майно включено в список об'єктів 2006 р., шляхом “Аукціону” (а.с. 87). Фізичні особи ОСОБА_2 та ОСОБА_3. подали до селищної ради заяви про приватизацію приміщення столової ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27.02.2006 року. 21.04.2006 року рішенням першої сесії Петрівської селищної ради “Про розгляд протестів прокурора Петрівського району та включення до переліку невеликих об'єктів комунальної власності селища Петрове, які пропонуються приватизувати в 2006 році” скасовано рішення сесії “Про скасування рішення сесії селищної ради № НОМЕР_10 в частині “Приміщення ІНФОРМАЦІЯ_1” № НОМЕР_7, як таке, що суперечить чинному законодавству (а.с. 25-26). Крім того, цим рішенням скасовано рішення тридцятої сесії селищної ради четвертого скликання № НОМЕР_9 “Про включення бувшої столової приміщення ІНФОРМАЦІЯ_1 в список приватизації об'єктів 2006 р., шляхом “Аукціону”. 09.06.2006 року рішенням четвертої сесії Петрівської селищної ради п'ятого скликання НОМЕР_4 “Про приватизацію шляхом викупу приміщення ІНФОРМАЦІЯ_1” вирішено продати приміщення ІНФОРМАЦІЯ_1 площею 826,7 кв. м, яке знаходиться за адресою: Кіровоградська область, смт. Петрове, АДРЕСА_1, приватним підприємцям ОСОБА_2 та ОСОБА_3 шляхом викупу за ціною 42 037,00 гривень. Вказане рішення мотивовано посиланням на ч. 2 ст. 777 Цивільного кодексу України, ст. 11 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)", ст. 25 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", з врахуванням того, що фізичні особи - підприємці ОСОБА_2 та ОСОБА_3. орендують приміщення їдальні ІНФОРМАЦІЯ_1, добросовісно виконують обов'язки наймача. Того ж дня 9 червня 2006 року між Петрівською селищною радою та приватними підприємцями ОСОБА_2. і ОСОБА_3. укладено договір купівлі-продажу нежитлового приміщення, а саме їдальні ІНФОРМАЦІЯ_1, що знаходиться в смт Петрове по АДРЕСА_1, який посвідчено нотаріально. Суд першої інстанції виходить з того, що договір оренди державного майна №НОМЕР_11. був укладений між ВАТ “Центральний гірничо - збагачувальний комбінат” та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2. Предметом договору оренди була будівля і торговельне обладнання столової ІНФОРМАЦІЯ_1. Після прийняття ІНФОРМАЦІЯ_1 до комунальної власності селищної ради 01.05.2005 року між Петрівською селищною радою та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3 укладено договір оренди. Згідно п. 1.1. договору оренди б/н від 01.05.2005 року орендодавець (відповідач у справі) передає, а орендар (третя особа ІІ у справі) приймає у строкове платне користування нежитлове приміщення ІНФОРМАЦІЯ_1. Пунктом 7.1. вказаного договору визначено, що договір діє з 01.05.2005 року до продажу. Тобто, договір оренди був укладений лише з одним із покупців майна, які зазначені у спірному рішенні. Згідно вимог ст. 793 Цивільного кодексу України договір найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) строком на один рік і більше підлягає нотаріальному посвідченню. Договір оренди б/н від 01.05.2005 року підлягав нотаріальному посвідченню, але цей договір нотаріально не посвідчений. Отже, за нормами статей 215, 220 Цивільного кодексу України вказаний договір оренди б/н від 01.05.2005 року приміщення ІНФОРМАЦІЯ_1 є недійсним (нікчемним) на підставі закону. Виходячи з цього, фізична особа - підприємець ОСОБА_3. не вважається орендарем приміщення столової ІНФОРМАЦІЯ_1, а тому селищна рада не мала права продавати йому приміщення в порядку викупу всупереч положень законодавства України. Відповідно частини 1 статті 3 Закону України "Про приватизацію державного майна" № 2163-ХІІ від 04.03.1992 р. (далі - Закон № 2163-ХІІ) законодавство України про приватизацію складається з цього Закону, інших законів України з питань приватизації. Частиною 4 цього Закону передбачено, що відчуження майна, що є у комунальній власності, регулюється положеннями цього Закону, інших законів з питань приватизації і здійснюється органами місцевого самоврядування. Згідно частини 7 ст. 7 Закону № 2163-ХІІ продаж майна, що є у комунальній власності, здійснюють органи, створювані відповідними місцевими радами. Зазначені органи діють у межах повноважень, визначених відповідними місцевими радами, та є їм підпорядкованими, підзвітними і підконтрольними. Тобто, у даному випадку продаж майна, що є у комунальній власності Петрівської селищної ради, мають здійснювати органи, створювані цією місцевою радою. Повноваження цих органів повинні бути визначені селищною радою. За правилами ст. 4 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" від 06.03.1992 р. № 2171-ХІІ (далі - Закон № 2171-ХІІ) продавцями об'єктів малої приватизації, що перебувають у загальнодержавній та комунальній власності, є відповідно: Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва; органи приватизації, створені місцевими Радами. Згідно норм статті 11 вказаного Закону № 2171-ХІІ, викуп застосовується щодо об'єктів малої приватизації: не проданих на аукціоні, за конкурсом; включених до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу; зданих в оренду, якщо право на викуп було передбачено договором оренди, укладеним до набрання чинності Законом України "Про оренду державного майна". За правилами ст. 5 Закону від 06.03.1992 р. № 2171-ХІ та ст. 8 Закону № 2163-ХІІ рішення може бути прийнято щодо відчуження майна лише одному покупцю - фізичній чи юридичній особі. Для спільної участі в приватизації громадяни можуть створювати господарські товариства. Враховуючи зазначені вище норми вказаного Закону № 2171-ХІІ, докази у справі, в даному випадку Петрівська селищна рада повинна була прийняти рішення про приватизацію приміщення їдальні ІНФОРМАЦІЯ_1 шляхом проведення конкурсу або аукціону. Після прийняття селищною радою рішення НОМЕР_9 про включення приміщення ІНФОРМАЦІЯ_1 до переліку об'єктів комунальної власності, що приватизуються у 2006 р. шляхом викупу, згідно ст. 10 Закону № 2171-ХІІ відповідний орган приватизації повинен був опублікувати в інформаційному бюлетені та місцевій пресі, інших друкованих виданнях, визначених органами приватизації, перелік об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу, який містить назву об'єкта приватизації та його місцезнаходження. Проте опублікування переліку об'єктів не було зроблено. Також не було опубліковано в установленому порядку рішення селищної ради НОМЕР_4 від 09.06.2006 щодо продажі приміщення ІНФОРМАЦІЯ_1 шляхом викупу приватним підприємцям ОСОБА_2. та ОСОБА_3. Оскаржуване рішення щодо продажу приміщення їдальні прийнято самою селищною радою, а не органом приватизації, що має бути створений радою в установленому законом порядку. Як зазначив представник відповідача в судовому засіданні та у своїх письмових поясненнях приватизація спірного об'єкта відповідачем взагалі не проводилася, орган приватизації відповідачем не створювався. Судом враховується посилання позивача на те. що оскільки відповідачем не був створений орган приватизації, то позивач і не подавав заяву установленої форми про приватизацію спірного об'єкта до відповідача. Подача заяви до місцевої ради суперечить вимогам ст. 7 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію), яка визначає, що такі заяви подаються до органу приватизації, а не до місцевої ради. Спірним рішенням порушено права та законні інтереси позивача щодо придбання спірного майна на законних підставах в порядку визначеному Законом України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)". Позивач правомірно звернувся з даним адміністративним позовом до господарського суду. Згідно вимог статті 7 Закону № 2171-ХІІ рішення щодо включення об'єкта до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу приймається місцевою радою за поданням органу приватизації, а як зазначено вище орган приватизації відповідачем не створювався. Рішенням селищної ради №НОМЕР_6 . було вирішено продати спірне приміщення, а продаж можливий як шляхом викупу так і шляхом проведення конкурсу або аукціону. Таким чином, позов підлягає задоволенню. Витрати позивача на сплату судового збору в сумі 03,40 грн. присудити з місцевого бюджету Петрівської селищної ради. Керуючись ч. 1 ст. 94, ст. 160, ст. 162, ст. 163, ч. 1-4 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, пунктом 6 розділу VІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ: Позов задовольнити повністю. Скасувати рішення Петрівської селищної ради Петрівського району Кіровоградської області № НОМЕР_4"Про приватизацію шляхом викупу приміщення ІНФОРМАЦІЯ_1" повністю. Витрати позивача на сплату судового збору в сумі 03,40 грн. присудити з місцевого бюджету Петрівської селищної ради. Присудити із місцевого бюджету (Петрівська селищна рада, вул. Жовтнева, 7, смт Петрово Петрівського району Кіровоградської області, ідентифікаційний код 04364199) на користь суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2, м. Олександрія Кіровоградської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_12) витрати на сплату судового збору в сумі 03,40 грн. Виконавчий лист може бути виданий за заявою особи на користь якої ухвалено судове рішення. Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційної інстанції через суд першої інстанції шляхом подачі протягом десяти днів з дня складення її в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови, з подачею її копії до апеляційної інстанції, або відповідно частини 5 ст. 186 КАС України.
|