Головуючий у 1 інстанції - Дьяченко О.І. Суддя-доповідач - Горбенко К.П.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 березня 2009 року справа № 2-а-64/08/0547
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Горбенко К.П.,
суддів: Лях О.П.,
Юрченко В.П.
| при секретарі Запорожцевій Г.В. розглянувши апеляційну скаргу | Управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області | на постанову Старобешівського районного суду Донецької області |
| від | 4 грудня 2008 року | по адміністративній справі | № 2-а-64/08/0547 | за позовом | ОСОБА_1 | до про | Управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання здійснити виплату підвищення до пенсії ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до Старобешівського районного суду Донецької області з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області про визнання бездіяльності незаконною, зобов'язання зробити перерахунок та виплату доплати до пенсії. Постановою Старобешівського районного суду Донецької області від 4 грудня 2008 року у справі № 2-а-64/08/0547 позовна заява ОСОБА_1 задоволена частково: визнана протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області щодо невиплати підвищення до пенсії як дитині війни, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області здійснитиОСОБА_1 виплату підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як дитині війни з 01.01.2006 року по грудень 2007 року. Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким в задоволені позовної заяви відмовити. Доводи апеляційної скарги обґрунтовує невірним застосуванням норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що ст. 111 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії дітям війни виплачується особам, які є інвалідами. Колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що підлягає частковому задоволенню, постанова суду першої інстанції скасуванню з наступних підстав. Судом встановлено, що позивач належить до соціальної групи «діти війни» та користується правами і пільгами, встановленими Законом України «Про соціальний захист дітей війни». Позивач звертався до Управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області з заявою про перерахунок доплати до пенсії як дитині війни, але отримав відмову у перерахунку та виплаті доплати, оскільки у законодавчому порядку питання визначення величини мінімальної пенсії за віком не вирішено. Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. За Преамбулою Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом. Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду. Правовий статус дітей війни, визначає основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки встановлює Закон України “Про соціальний захист дітей війни”. Підвищення дітям війни пенсії, грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, на 10 % законодавством України не передбачено. Відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Статтею 110 Закону України “Про Державний бюджет України на 2006 рік” було встановлено, що пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, запроваджуються з 1 січня 2006 року, а статтею 6 - протягом 2006 року поетапно, за результатами виконання бюджету в першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. У 2006 році урядом не впроваджувався порядок надання пільг, передбачених статтею 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”. Відповідно до п. 12 ст. 71 цього Закону, з метою приведення окремих норм законів у відповідність з цим Законом зупинена на 2007 рік дія ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”. Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007р. № 6-рп/2007 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), у тому числі, п. 12 ст. 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”. Таким чином позовні вимоги підлягають задоволенню з 09 липня 2007 року, а саме з дня прийняття Конституційним Судом України рішення про неконституційність положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», зокрема п. 12 ст. 71, яким зупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Відповідно до рішення Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.08р. визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема п. 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Враховуючи, що положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що у відповідача з 01.01.08р. до 22.05.08р. були відсутні правові підстави для виплати Отже колегія суддів приходить до висновку, що виплату підвищення до пенсії як дитині війни необхідно проводити з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, далі з 22 травня 2008 року. Враховуючи вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції прийняв постанову з порушенням норм матеріального і процесуального права. Постанова в повному обсязі складена 20 березня 2009 року. Керуючись ст. 195, ст. 196, п.3 ст. 198, п. 1 ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст. 207, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області- задовольнити частково. Постанову Старобешівського районного суду Донецької області від 4 грудня 2008 року - скасувати. ПозовОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання здійснити виплату підвищення до пенсії - задовольнити частково. Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області щодо невиплати підвищення до пенсії як дитині війни ОСОБА_1 у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, далі з 22 травня 2008 року. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області здійснити виплату підвищення до пенсії як дитині війни ОСОБА_1 у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, далі з 22 травня 2008 року. В задоволені інших позовних вимог відмовити. Постанова Донецького апеляційного адміністративного суду вступає в законну силу з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий К.П. Горбенко
Судді О.П. Лях
В.П. Юрченко
З оригіналом згідно К.П. Горбенко Суддя-доповідач
Головуючий у 1 інстанції - Дьяченко О.І. Суддя-доповідач - Горбенко К.П.
Україна ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА Іменем України (вступна та резолютивна частина) 17 березня 2009 року справа № 2-а-64/08/0547 Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Горбенко К.П., суддів: Лях О.П., Юрченко В.П.
|