ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 258/11617/13-а Провадження № 2а/258/288/1303 грудня 2013 року м. Донецьк
КІРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДОНЕЦЬКА
в складі
головуючого судді Жолтого Д.В.
при секретарі Слоквенко О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку письмового провадження у залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька «про визнання дій противоправними, скасування рішення, зобов'язання вчинити дії», -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_1 звернулась до Кіровського районного суду м. Донецька з адміністративним позовом до УПФУ в Кіровському районі м. Донецька «про визнання дій противоправними, скасування рішення, зобов'язання вчинити дії».
Свої позовні вимоги мотивує наступним.
Позивачка ОСОБА_1, з квітня 2006р. перебуває на обліку в УПФУ спочатку у Ленінському районі м. Донецька, надалі та до даного часу у Кіровському районі м. Донецька отримує пенсію у зв'язку з достроковим виходом на пенсію, відповідно до Закону України «Про державну службу».
28.08.2013р. позивачка надала відповідачу заяву про перерахунок пенсії державному службовцю з урахуванням інших виплат, а саме індексації, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, згідно довідки за формою № 5-1, затвердженою Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р.
Рішенням відповідача від 10.09.2013р. за №233/р-17-01-04 позивачці було відмовлено в перерахунку пенсії.. Підставою такої відмови в перерахунку пенсії з урахуванням індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби послугувало те що, Законом України «Про державну службу» не передбачені індексації заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки матеріальна допомога на соціально-побутові потреби, як складові заробітної плати державного службовця, які враховуються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Позивачка вважає такі дії відповідача противоправними, а рішення таким, що підлягає скасуванню у зв'язку з наступним:
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 року за справою № 2а-4753/09/2670 форма довідки визнана такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством та прийнято зобов'язати Пенсійний фонд України привести у відповідність Постанову правління ПФУ від 30.10.2008р. № 19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно - правовими актами.
Пенсійним фондом України подано апеляцію про незгоду з постановою Окружного адміністративного суду м. Києва до Київського апеляційного адміністративного суду.
Однак, Колегія судців погоджується з висновком суду першої інстанції, який дійшов обгрунтованого висновку, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно - правовими актами, матеріальна допомога належить до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в рахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Тобто, доводи апелянта щодо не включення допомоги на оздоровлення до складу заробітної плати Київським апеляційним адміністративним судом не прийняті до уваги, оскільки норми Законів України «Про оплату праці» та «Про державну службу» відносять до складу заробітної плати також інші виплати.
На підставі Постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010року за справою № 2а- 4753/09/2670 та Ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 09.11.201 Ороку за справою № 2а- 4753/09/2670 Постановою Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. № 5-1 затверджено довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про держану службу» до якої включено графу «інші виплати».
У випадку позивачки, з сукупного доходу (т. т. всіх складових заробітної плати), який їй були нараховані за останні 24 календарні місяці, перед зверненням на пенсію, були перераховані всі внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у повному обсязі.
Матеріальна допомога на оздоровлення, та вирішення соціально-побутових питань, та індексація заробітної плати,згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003р. №212 є складовою частиною заробітної плати, яка не була врахована при обчисленні пенсії позивачки, ці дії позивачка вважає противоправними діями, які потребують перегляду.
Крім того, Постановами КМУ від 18.05.1998р. № 697 та від 22.12.2010р. № 1170, затверджено «Перелік видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховуються збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій.
В цьому переліку не враховані матеріальна допомога та індексація заробітної плати, тому вона повинна входити до сукупного доходу.
За змістом наведених нормативних актів, суми виплат, отримуваних застрахованою особою, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески,або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (доход) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
За таких обставин, позивачка просить суд визнати неправомірними дії відповідача - управління Пенсійного фонду України в Кіровськом районі м. Донецька, щодо відмови в перерахунку пенсії з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби відповідно до довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 09.08.2013 № 05/89, виданої Службою у справах дітей Донецької обладміністрації, скасувати рішення відповідача - управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька від 10.09.2013р. № 232/р-17-01-04, зобов'язати відповідача Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька зробити перерахунок пенсії призначеної ОСОБА_1 з 20.04.2006р. з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпуски, матеріальної допомоги на соціально побутові потреби, відповідно до довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 09.08.2013р. № 05/89 Службою у справах дітей Донецької облдержадміністрації, витрати на судовий збір покласти на відповідача.
Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, надала заяву з проханням розглядати справу у її відсутності в порядку письмового провадження.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений у встановленому законом порядку. Надала заяву з проханням розглядати справу в порядку письмового провадження.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу у відповідності до ч. 4 ст. 122 КАС України, на підставі наявних доказів.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з наступних підстав.
Так, в судовому засіданні було встановлено, що позивачка ОСОБА_1, з квітня 2006р. перебуває на обліку в УПФУ спочатку у Ленінському районі м. Донецька, надалі та до даного часу у Кіровському районі м. Донецька отримує пенсію у зв'язку з достроковим виходом на пенсію, відповідно до Закону України «Про державну службу».
28.08.2013р. позивачка надала відповідачу заяву про перерахунок пенсії державному службовцю з урахуванням інших виплат, а саме індексації, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, згідно довідки за формою № 5-1, затвердженою Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р.
Рішенням відповідача від 10.09.2013р. за №233/р-17-01-04 позивачці було відмовлено в перерахунку пенсії.. Підставою такої відмови в перерахунку пенсії з урахуванням індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби послугувало те що, Законом України «Про державну службу» не передбачені індексації заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки матеріальна допомога на соціально-побутові потреби, як складові заробітної плати державного службовця, які враховуються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Стаття 2 Закону України «Про оплату праці», на яку звертає увагу спеціаліст УПФУ в Кіровському районі м. Донецька у відповіді на заяву позивачки, від 28.08.2013р. б/н, коментує її не в повному обсязі і наполягає на те, що матеріальна допомога входить до структури заробітної плати і у зазначеній нормі Закону відсутнє таке поняття як матеріальна допомога.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці», визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Згідно з цим, матеріальна допомога є - заохочувальною виплатою, а індексація - компенсаційною.
Крім того, матеріальна допомога, згідно довідки № 05/89 від 09.08.2013р., яка видана службою у справах дітей Донецької облдержадміністрації, виплачувалась постійно, 2 рази на рік і не носить разовий характер в закладі, де позивачка працювала з 1997 року.
Відповідно п.2.3.3. розділу II Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004р. №5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004р. за № 114/8713, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім, або більшості працівників, входить до складу оплати праці.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 року за справою № 2а-4753/09/2670 форма довідки визнана такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством та прийнято зобов'язати Пенсійний фонд України привести у відповідність Постанову правління ПФУ від 30.10.2008р. № 19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно - правовими актами.
Пенсійним фондом України подано апеляцію про незгоду з постановою Окружного адміністративного суду м. Києва до Київського апеляційного адміністративного суду.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, який дійшов обгрунтованого висновку, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно - правовими актами, матеріальна допомога належить до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в рахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Тобто, доводи апелянта щодо не включення допомоги на оздоровлення до складу заробітної плати Київським апеляційним адміністративним судом не прийняті до уваги, оскільки норми Законів України «Про оплату праці» та «Про державну службу» відносять до складу заробітної плати також інші виплати.
На підставі Постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010року за справою № 2а- 4753/09/2670 та Ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 09.11.201 Ороку за справою № 2а- 4753/09/2670 Постановою Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. № 5-1 затверджено довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про держану службу» до якої включено графу «інші виплати».
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» - заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до ч. 6 ст.33 Закону України «Про державну службу» - державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників, та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
При тому, що вся стаття 33 визначає складові заробітної плати державного службовця, Управління Пенсійного фонду у Кіровському районі м. Донецька на свій розсуд до заробітної плати відносить тільки друге речення даної статті.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оплату праці» - заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило,у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Згідно підпункту 3 пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про впорядкування структури та умов праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів від 09.03.2006 № 268 керівникам органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати матеріальну допомогу для вирішення соціально - побутових питань та допомогу на оздоровлення. Статтею. 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить:- основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства,або які проводяться понад встановлених зазначеними актами норм.
Відповідно п.2.3.3. розділу II Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004р. №5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004р. за № 114/8713, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім, або більшості працівників, входить до складу оплати праці.
Аналіз, наведених нормативних актів, є підставою, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачені види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії. Відповідно до ч. 1, вказаної статті, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу) на які відповідно до Закону України «»Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховуються збір на обов'язкове державне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу) з якого нараховуються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (доход) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються:
Суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набирання чинності цим законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески;
Суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набирання чинності цим Законом у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування, або сбір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.11.2003р. № 1058-ІУ не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
У випадку позивачки, з сукупного доходу (т. т. всіх складових заробітної плати), який їй були нараховані за останні 24 календарні місяці, перед зверненням на пенсію, були перераховані всі внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у повному обсязі.
Матеріальна допомога на оздоровлення, та вирішення соціально-побутових питань, та індексація заробітної плати,згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003р. №212 є складовою частиною заробітної плати, яка не була врахована при обчисленні пенсії позивачки, ці дії позивачка вважає противоправними діями, які потребують перегляду.
Крім того, Постановами КМУ від 18.05.1998р. № 697 та від 22.12.2010р. № 1170, затверджено «Перелік видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховуються збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій.
В цьому переліку не враховані матеріальна допомога та індексація заробітної плати, тому вона повинна входити до сукупного доходу.
За змістом наведених нормативних актів, суми виплат, отримуваних застрахованою особою, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески,або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (доход) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічної позиції дотримується й Верховний Суд України в постанові від 20.02.2012 по справі № 21-430а11.
Приймаючи до уваги вищевикладені обставини, суд вважає за необхідне визнати неправомірними дії відповідача - управління Пенсійного фонду України в Кіровськом районі м. Донецька, щодо відмови в перерахунку пенсії з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби відповідно до довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 09.08.2013 № 05/89, виданої Службою у справах дітей Донецької обладміністрації, скасувати рішення відповідача - управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька від 10.09.2013р. № 232/р-17-01-04, зобов'язати відповідача Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька зробити перерахунок пенсії призначеної ОСОБА_1 з 20.04.2006р. з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпуски, матеріальної допомоги на соціально побутові потреби, відповідно до довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 09.08.2013р. № 05/89 Службою у справах дітей Донецької облдержадміністрації, витрати на судовий збір покласти на відповідача.
Керуючись ст. 7, 10, 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 10, 11, 86, 122, 159-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька «про визнання дій противоправними, скасування рішення, зобов'язання вчинити дії» - задовольнити.
Визнати неправомірними дії відповідача - управління Пенсійного фонду України в Кіровськом районі м. Донецька, щодо відмови в перерахунку пенсії з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби відповідно до довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 09.08.2013 № 05/89, виданої Службою у справах дітей Донецької обладміністрації.
Скасувати рішення відповідача - управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька від 10.09.2013р. № 232/р-17-01-04.
Зобов'язати відповідача Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька зробити перерахунок пенсії призначеної ОСОБА_1 з 20.04.206р. з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпуски, матеріальної допомоги на соціально побутові потреби, відповідно до довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 09.08.2013р. № 05/89 Службою у справах дітей Донецької облдержадміністрації
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 34,80 грн.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення, протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя: