Постанова № 37183407, 11.02.2014, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.02.2014
Номер справи
812/341/14
Номер документу
37183407
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

5.1.2

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 лютого 2014 рокуЛуганськСправа № 812/341/14

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Ковальової Т.І.,

при секретарі судового засідання - Ворошило О.Є.,

без участі сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Луганській області до Луганської міської державної лікарні ветеринарної медицини про застосування заходів реагування,-

ВСТАНОВИВ:

21 січня 2014 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Луганській області до Луганської міської державної лікарні ветеринарної медицини про застосування заходів реагування.

Позовні вимоги позивача обґрунтовано тим, що державною екологічною інспекцією у Луганській області в період з 16.09.2013 по 20.09.2013 проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Луганською міською державною лікарнею ветеринарної медицини.

Лікарняний заклад є державною установою ветеринарної медицини для здійснення профілактичних, діагностичних, лікувальних та інших протиепізоотичних заходів і підпорядковується управлінню ветеринарної медицини в місті Луганську.

Структурними підрозділами лікарняного закладу є : дільничні лікарні; дільниці; державні лабораторії ветеринарно - санітарної експертизи на ринках (19 од.).

Дільничні лікарні та дільниці Лікарняного закладу здійснюють свою діяльність на 7

майданчиках.

Районні державні лікарні ветеринарної медицини:

- Лікарня ветеринарної медицини Ленінського району, що розташована за адресою: м. Луганськ, кв. Шевченка, буд. 47-6;

- Лікарня ветеринарної медицини Жовтневого району, що розташована за адресою: м. Луганськ, вул. Фрунзе, буд. 113;

- Лікарня ветеринарної медицини Артемівського району, що розташована за адресою: м. Луганськ, кв. Зарєчний, буд. 113;

- Лікарня ветеринарної медицини Кам'янобрідського району, що розташована за адресою: м. Луганськ, вул. Артема, буд. 223.

Дільничні лікарні ветеринарної медицини :

- Дільнична лікарня ветеринарної медицини за адресою: м. Олександрівськ, вул. Підгорна, буд. 63;

- Дільнична лікарня ветеринарної медицини за адресою: с. Велика Вергунка, вул. Толощука, буд. 18;

- Дільнична лікарня ветеринарної медицини Артемівського району, що розташована за адресою: м. Луганськ, вул. Тавріческая, буд. 1-а.

На момент перевірки на підприємстві існують наступні стаціонарні джерела викидів, а саме:

- для опалення адміністративного приміщення Лікарняного закладу та Лікарні ветеринарної медицини Ленінського району, які розташовані за адресою: м. Луганськ, кв. Шевченка, буд. 47-6, в зимовий період використовуються побутовий котел марки «Росе» (потужність - 70 кВт/год) та побутовий котел марки «Колві - Терм» (потужність - 50 кВт/год), що працюють на природному газу;

- для опалення адміністративного приміщення Лікарні ветеринарної медицини Артемівського району, яка розташована за адресою: м. Луганськ, кв. Зарєчний, буд. 113, в зимовий період використовуюся побутовий котел марки «БАХІ (Луна)» (потужність - 34,3 кВт/год) та побутовий котел марки «АОГВ-7» (потужність - 7 кВт/год), що працюють на природному газу;

- для опалення адміністративного приміщення Лікарні ветеринарної медицини Кам'янобрідського району, яка розташована за адресою: м. Луганськ, вул. Артема, буд. 223, в зимовий період використовується побутовий котел марки «Маяк-10» (потужність - 10 кВт/год), що працює на природному газу;

- для опалення адміністративного приміщення Лікарні ветеринарної медицини Жовтневого району, яка розташована за адресою: м. Луганськ, вул. Фрунзе, буд. 113, в зимовий період використовуюся побутовий котел марки «КСТ-16» (потужність - 23 кВт/год) та побутовий котел марки «КС-Г-18Д» (потужність - 20 кВт/год), що працюють природному газу;

- для опалення адміністративного приміщення Дільничної лікарні ветеринари медицини за адресою: м. Олександрівськ, вул. Підгорна, буд. 63, в зимовий період використовується побутовий котел марки «КЧМ-1» (потужність - 23,2 кВт/год), що працює на природному газу;

- для опалення адміністративного приміщення Дільничної лікарні ветеринарної медицини за адресою: с. Велика Вергунка, вул. Толощука, буд. 18, в зимовий період використовується побутовий котел марки «КСТ-16» (потужність - 23,2 кВт/год), що працює на природному газу;

- для опалення адміністративного приміщення Дільничної лікарні ветеринарної медицини Артемівського району за адресою: м. Луганськ, вул. Тавріческая, буд. 1-а в зимовий період використовуюся побутовий котел марки «КЧМ-1» (потужність - 23,2 кВт/год) на природному газу.

Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від зазначених джерел викидів відсутній, що є порушенням ст.ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

На момент планової перевірки опалювальний сезон ще не було розпочато, експлуатація джерел викидів не здійснювалась.

В період з 12.07.2002 по 31.12.2005 викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря джерелами Лікарняного закладу здійснювалися на підставі Дозволу № 90443, виданого Державним управлінням екології та природних ресурсів в Луганській області 12.07.2002, терміном дії до 31.12.2005.

Діяльність Лікарняного закладу пов'язана з утворенням та розміщенням відходів І класу небезпеки (лампи люмінесцентні), II класу небезпеки (голки медичні використані), III класу небезпеки (перев'язочний матеріал відпрацьований, відпрацьовані шприци, тара з під лако-фарбувальних матеріалів).

Дозвіл на розміщення та ліміти на утворення відходів відсутні, що є порушенням п. «а» ч. 1 ст. 32, ст. 33 Закону України «Про відходи», ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».

За виявлене під час перевірки порушення вимог законодавства в сфері поводження з відходами, відповідно до ст. 82 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до адміністративної відповідальності притягнуто відповідальну посадову особу Лікарняного закладу - начальника ОСОБА_2 (протокол про адміністративне правопорушення від 20.09.2013 № 004688, постанова про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу від 20.09.2013 № 004687). Штраф сплачений у повному обсязі, чим підтверджено факти правопорушень (квитанція від 02.10.2013).

На підставі акту, який складено за результатами перевірки, Лікарняного закладу був наданий припис від 20.09.2013 № 109 про усунення виявлених порушень вимог природоохоронного законодавства, у тому числі, щодо отримання та надання до Інспекції відповідного Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (п. 7 припису), щодо отримання Дозволу та лімітів на утворення та розміщення відходів (пункт 5 припису). Термін виконання зазначених пунктів припису був встановлений до 23.12.2013.

На підставі наказу від 09.01.2014 № 7, направлення на позапланову перевірку (перевірку виконання раніше наданого припису) 09.01.2014 № 06/17, Інспекцією 10.01.2014 проведена позапланова перевірка виконання Лікарняному закладу раніше наданого припису.

За результатами перевірки встановлено, що припис, в частині отримання Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря - п. 7 припису та в частині отримання Дозволу та лімітів на утворення та розміщення відходів - п. 5 припису, не виконано, порушення законодавства не усунуто.

На підставі вищенаведеного позивач просить суд : 1) тимчасово заборонити (зупинити) експлуатацію джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря:

- побутового котлу марки «Росе» (потужність - 70 кВт/год) та побутового котлу марки «Колві - Терм» (потужність - 50 кВт/год), які використовуються для опалення адміністративного приміщення Лікарняного закладу та Лікарні ветеринарної медицини Ленінського району за адресою: м. Луганськ, кв. Шевченка, буд. 47-б;

- побутового котлу марки «БАХІ (Луна)» (потужність - 34,3 кВт/год) та побутового котлу марки «АОГВ-7» (потужність - 7 кВт/год), які використовуються для опалення адміністративного приміщення Лікарні ветеринарної медицини Артемівського району за адресою: м. Луганськ, кв. Зарєчний, буд. 113;

- побутового котлу марки «Маяк-10» (потужність - 10 кВт/год), який використовується для опалення адміністративного приміщення Лікарні ветеринарної медицини Кам'янобрідського району за адресою: м. Луганськ, вул. Артема, буд. 223;

- побутового котлу марки «КСТ-16» (потужність - 23,2 кВт/год) та побутового котлу марки «КС-Г-18Д» (потужність - 20 кВт/год), які використовуються для опалення адміністративного приміщення Лікарні ветеринарної медицини Жовтневого району за адресою: м. Луганськ, вул. Фрунзе, буд. 113;

- побутового котлу марки «КЧМ-1» (потужність - 23,2 кВт/год), який використовується для опалення адміністративного приміщення Дільничної лікарні ветеринарної медицини за адресою: м. Олександрівськ, вул. Підгорна, буд. 63;

- побутового котлу марки «КСТ-16» (потужність - 23,2 кВт/год), який використовується для опалення адміністративного приміщення Дільничної лікарні ветеринарної медицини за адресою: с. Велика Вергунка, вул. Толощука, буд. 18;

- побутового котлу марки «КЧМ-1» (потужність - 23,2 кВт/год), який використовується для опалення адміністративного приміщення Дільничної лікарні ветеринарної медицини Артемівського району за адресою: м. Луганськ, вул. Тавріческая, буд. 1-а, до отримання відповідного Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

2) тимчасово заборонити (зупинити) діяльність, пов'язану з утворенням та розміщенням відходів:

- І класу небезпеки (лампи люмінесцентні), до отримання відповідного Дозволу та лімітів;

- II класу небезпеки (голки медичні використані), до отримання відповідного Дозволу та лімітів;

- III класу небезпеки (перев'язочний матеріал відпрацьований, відпрацьовані шприци, тара з під лако-фарбувальних матеріалів), до отримання відповідного Дозволу та лімітів.

Позивач та відповідач, належним чином повідомлені про дату, час та місце слухання справи, не прибули до суду, причини неявки суду не повідомили.

Згідно вимог ст. 128 КАС України визначено правове регулювання наслідків неявки в судове засідання особи, яка бере участь у справі, які спрямовані на забезпечення прав щодо участі у судовому розгляді осіб, які беруть участь у справі, у разі їх неприбуття з об'єктивних причин.

Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Позивачем - суб'єктом владних повноважень не надано до суду будь-яких клопотань, а тому суд не вбачає підстав поважності причини неявки позивача.

Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

За таких обставин, відповідно до приписів статті 128 КАС України, суд здійснює розгляд справи на підставі наявних у ній доказів.

Таким чином, суд вважає, що наявних в матеріалах справи доказів достатньо для розгляду справи по суті.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, приходить до наступного.

Судом встановлено, що Луганську міську державну лікарню ветеринарної медицини зареєстровано в якості юридичної особи та внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.39).

На підставі плану заходів з виконання покладених на Державну екологічну інспекцію у Луганській області завдань на III квартал 2013 року (наказ Інспекції «Щодо здійснення планових заходів» від 27.06.2013 № 357), направлення на проведення планової перевірки від 10.09.2013 № 06/3420 та повідомлення про проведення планової перевірки від 23.08.2013 № 06/3327 державною екологічною інспекцією у Луганській області (далі-Інспекція) в період з 16.09.2013 по 20.09.2013 проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Луганською міською державною лікарнею ветеринарної медицини (далі - Лікарняний заклад) (а.с.6-11).

За результатами проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Луганською міською державною лікарнею ветеринарної медицини позивачем складено акт перевірки від 20.09.2013 року, який був підписаний начальником Луганської міської державної лікарні ветеринарної медицини без зауважень чи заперечень (а.с.12-22).

Доказів оскарження відповідачем даного акту у судовому порядку суду не надано.

За виявлене під час перевірки порушення вимог законодавства в сфері поводження з відходами, до адміністративної відповідальності притягнуто відповідальну посадову особу Лікарняного закладу - начальника ОСОБА_2 (протокол про адміністративне правопорушення від 20.09.2013 № 004688, постанова про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу від 20.09.2013 № 004687). Штраф сплачено у повному обсязі (квитанція від 02.10.2013) (а.с.23-25).

Також, відповідно до зазначеного акту перевірки встановлено, що Лікарняний заклад спеціалізується на наданні ветеринарних послуг.

Адміністративне приміщення Лікарняного закладу розташовано за юридичною адресою: 91033, м. Луганськ, Ленінський район, кв. Шевченка, буд. 47-б.

Лікарняний заклад є державною установою ветеринарної медицини для здійснення профілактичних, діагностичних, лікувальних та інших протиепізоотичних заходів і підпорядковується управлінню ветеринарної медицини в місті Луганську. Основними завданнями лікарняного закладу є :

- ветеринарне обслуговування тварин господарств різних форм власності та фізичних осіб на відповідній території;

- охорона території міста від занесення з території інших областей, районів або з карантинної зони збудників інфекційних хвороб тварин, а також недопущення їх розповсюдження за межі території міста або карантинної зони ;

- профілактика, діагностика інфекційних, інвазійних і незаразних хвороб тварин і їх лікування;

- захист населення від хвороб, спільних для тварин і людей.

Структурними підрозділами лікарняного закладу є : дільничні лікарні; дільниці; державні лабораторії ветеринарно - санітарної експертизи на ринках.

Дільничні лікарні та дільниці Лікарняного закладу здійснюють свою діяльність на 7 майданчиках.

Районні державні лікарні ветеринарної медицини:

- Лікарня ветеринарної медицини Ленінського району, що розташована за адресою: м. Луганськ, кв. Шевченка, буд. 47-б;

- Лікарня ветеринарної медицини Жовтневого району, що розташована за адресою: м. Луганськ, вул. Фрунзе, буд. 113;

- Лікарня ветеринарної медицини Артемівського району, що розташована за адресою: м. Луганськ, кв. Зарєчний, буд. 113;

- Лікарня ветеринарної медицини Кам'янобрідського району, що розташована за адресою: м. Луганськ, вул. Артема, буд. 223.

Дільничні лікарні ветеринарної медицини :

- Дільнична лікарня ветеринарної медицини за адресою: м. Олександрівськ, вул. Підгорна, буд. 63;

- Дільнична лікарня ветеринарної медицини за адресою: с. Велика Вергунка, вул. Толощука, буд. 18;

- Дільнична лікарня ветеринарної медицини Артемівського району, що розташована за адресою: м. Луганськ, вул. Тавріческая, буд. 1-а.

На момент перевірки на підприємстві існують наступні стаціонарні джерела викидів, а саме:

- для опалення адміністративного приміщення Лікарняного закладу та Лікарні ветеринарної медицини Ленінського району, які розташовані за адресою: м. Луганськ, кв. Шевченка, буд. 47-6, в зимовий період використовуються побутовий котел марки «Росе» (потужність - 70 кВт/год) та побутовий котел марки «Колві - Терм» (потужність - 50 кВт/год), що працюють на природному газу;

- для опалення адміністративного приміщення Лікарні ветеринарної медицини Артемівського району, яка розташована за адресою: м. Луганськ, кв. Зарєчний, буд. 113, в зимовий період використовуюся побутовий котел марки «БАХІ (Луна)» (потужність - 34,3 кВт/год) та побутовий котел марки «АОГВ-7» (потужність - 7 кВт/год), що працюють на природному газу;

- для опалення адміністративного приміщення Лікарні ветеринарної медицини Кам'янобрідського району, яка розташована за адресою: м. Луганськ, вул. Артема, буд. 223, в зимовий період використовується побутовий котел марки «Маяк-10» (потужність - 10 кВт/год), що працює на природному газу;

- для опалення адміністративного приміщення Лікарні ветеринарної медицини Жовтневого району, яка розташована за адресою: м. Луганськ, вул. Фрунзе, буд. 113, в зимовий період використовуюся побутовий котел марки «КСТ-16» (потужність - 23 кВт/год) та побутовий котел марки «КС-Г-18Д» (потужність - 20 кВт/год), що працюють природному газу;

- для опалення адміністративного приміщення Дільничної лікарні ветеринари медицини за адресою: м. Олександрівськ, вул. Підгорна, буд. 63, в зимовий період використовується побутовий котел марки «КЧМ-1» (потужність - 23,2 кВт/год), що працює на природному газу;

- для опалення адміністративного приміщення Дільничної лікарні ветеринарної медицини за адресою: с. Велика Вергунка, вул. Толощука, буд. 18, в зимовий період використовується побутовий котел марки «КСТ-16» (потужність - 23,2 кВт/год), що працює на природному газу;

- для опалення адміністративного приміщення Дільничної лікарні ветеринарної медицини Артемівського району за адресою: м. Луганськ, вул. Тавріческая, буд. 1-а в зимовий період використовуюся побутовий котел марки «КЧМ-1» (потужність - 23,2 кВт/год), що працює на природному газу.

В період з 12.07.2002 по 31.12.2005 викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря джерелами Лікарняного закладу здійснювалися на підставі Дозволу № 90443, виданого Державним управлінням екології та природних ресурсів в Луганській області 12.07.2002, терміном дії до 31.12.2005.

Діяльність Лікарняного закладу пов'язана з утворенням та розміщенням відходів І класу небезпеки (лампи люмінесцентні), II класу небезпеки (голки медичні використані), III класу небезпеки (перев'язочний матеріал відпрацьований, відпрацьовані шприци, тара з під лако-фарбувальних матеріалів).

На підставі акту, який складено за результатами перевірки, відповідачу було надано припис від 20.09.2013 № 109 про усунення виявлених порушень вимог природоохоронного законодавства, зокрема щодо отримання та надання до Інспекції дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (п. 7 припису), дозволу та лімітів на утворення та розміщення відходів І-І\/ класу небезпеки (пункт 5 припису). Термін виконання зазначених пунктів припису був встановлений до 20.11.2013 року (а.с.26).

Інформації стосовно вжиття відповідачем заходів щодо виконання (чи причин невиконання) п. 5 та п. 7 вищевказаного припису до Інспекції надано не було.

На підставі наказу від 09.01.2014 № 7, направлення на позапланову перевірку (перевірку виконання раніше наданого припису) 09.01.2014 № 06/17, Інспекцією 10.01.2014 проведена позапланова перевірка виконання Лікарняному закладу раніше наданого припису (а.с.27,28).

За результатами позапланової перевірки складено акт від 10.01.2014 року, яким встановлено, що припис, в частині отримання Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря - п. 7 припису та в частині отримання Дозволу та лімітів на утворення та розміщення відходів - п. 5 припису, відповідачем не виконано (а.с.29-36).

Вказаний акт був підписаний начальником Луганської міської державної лікарні ветеринарної медицини без зауважень чи заперечень.

Доказів оскарження відповідачем даного акту у судовому порядку суду не надано.

За невиконання припису, до адміністративної відповідальності притягнуто відповідальну посадову особу - Лікарняного закладу - начальника ОСОБА_2 (протокол про адміністративне правопорушення від 10.01.2014 № 000681, постанова про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу від 10.01.2014 № 000681) (а.с.37,38).

Вказані вище дії позивача по проведенню контрольних заходів та вжиті ним заходи реагування у формі складення припису відповідачем у встановленому порядку не оскаржувалися.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовищ відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року №454/2011 (далі - Положення) є Державна екологічна інспекція України, діяльність якої спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів.

Відповідно до пункту 7 Положення Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря).

Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон №877) визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до абзаців першого та другого Закону №877 державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Пунктом 1 статті 6 Закону №877 встановлено, що підставою для здійснення позапланового заходу є перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю); звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення.

Відповідно до частин 1, 2, 8 статті 7 Закону №877 для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.

Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку. Розпорядчі документи щодо усунення порушень вимог законодавства можуть бути оскаржені до відповідного центрального органу виконавчої влади або суду в установленому законом порядку.

Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря визначає Закон України «Про охорону атмосферного повітря» № 2707-XII від 16.10.1992 (далі - Закон №2707).

Згідно абз. 2 частини 1 статті 10 Закону № 2707, підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів.

Відповідно до частини 5 статті 11 Закону № 2707, для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Згідно із положеннями статті 33 Закону № 2707, особи, винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону.

Пунктом 1 Порядку ведення державного обліку в галузі охорони атмосферного повітря передбачено, що цей Порядок визначає єдину систему ведення в галузі охорони атмосферного повітря державного обліку об'єктів (підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності), які справляють або можуть справити шкідливий вплив на здоров'я людей і на стан атмосферного повітря, видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, видів і ступенів впливу на його стан фізичних та біологічних факторів.

Згідно з пунктом 2 цього ж Порядку, державний облік ведеться з метою регулювання викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря із стаціонарних та пересувних джерел, ступенів впливу на його стан фізичних та біологічних факторів.

Відповідно пункту 2 Інструкції про порядок та критерії взяття на державний облік об'єктів, які справляють або можуть справити шкідливий вплив на здоров'я людей і стан атмосферного повітря, видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, узяття на державний облік здійснюється за такими критеріями: об'єктів, - якщо в їх викидах присутня хоча б одна забруднююча речовина (або група речовин), потенційний викид якої рівний або перевищує величину, зазначену в Переліку забруднюючих речовин та порогових значень потенційних викидів, за якими здійснюється державний облік; видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, - за умови, що обсяг потенційних викидів рівний або перевищує порогові значення за окремою речовиною або групою речовин, наведених у додатку 1 до цієї Інструкції. Додатком до цієї ж Інструкції передбачено, що для оксиду вуглецю порогові значення викидів встановлені на рівні 1,5 тонн на рік, а для оксиду азоту у перерахунку на діоксин азоту - 1,0 тонна на рік.

Згідно пункту 1 Порядку розроблення та затвердження нормативів граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел, цей Порядок визначає вимоги щодо розроблення та затвердження нормативів граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин та їх сукупності, які містяться у складі пилогазоповітряних сумішей, що відводяться від окремих типів обладнання, споруд і надходять в атмосферне повітря із стаціонарних джерел.

Відповідно до п. 7 цього ж Порядку, перелік типів устаткування, за якими розробляються нормативи граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел, визначається Мінприроди.

Згідно п. 1 Перелік типів устаткування, для яких розробляються нормативи граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел, у енергетиці та переробній промисловості належать теплосилові установки, номінальна теплова потужність яких перевищує 50 МВт.

Відповідно до п. 1.1. Технологічних нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин із теплосилових установок, номінальна теплова потужність яких перевищує 50 МВт, технологічні нормативи допустимих викидів забруднюючих речовин в атмосферу із теплосилових установок, номінальна теплова потужність яких перевищує 50 МВт (далі - технологічні нормативи), поширюються на теплосилові установки номінальною тепловою потужністю більше 50 МВт, які встановлені або будуть встановлені на теплових електричних станціях, теплоелектроцентралях, підприємствах та в котельнях.

Згідно Розділу ІІ цих же Технологічних нормативів, номінальна теплова потужність - енергетичний вміст палива, введеного за одиницю часу в теплосилову установку для отримання встановленої вихідної потужності, - визначається як добуток нижчої робочої теплоти згоряння палива на витрату введеного палива за одиницю часу і вимірюється у МВт.

Судом не враховуються обґрунтування позивачем позовних вимог щодо заборони (зупинення) експлуатації :

- побутового котлу марки «Росе» (потужність - 70 кВт/год) та побутового котлу марки «Колві - Терм» (потужність - 50 кВт/год), які використовуються для опалення адміністративного приміщення Лікарняного закладу та Лікарні ветеринарної медицини Ленінського району за адресою: м. Луганськ, кв. Шевченка, буд. 47-6;

- побутового котлу марки «БАХІ (Луна)» (потужність - 34,3 кВт/год) та побутового котлу марки «АОГВ-7» (потужність - 7 кВт/год), які використовуються для опалення адміністративного приміщення Лікарні ветеринарної медицини Артемівського району за адресою: м. Луганськ, кв. Зарєчний, буд. 113;

- побутового котлу марки «Маяк-10» (потужність - 10 кВт/год), який використовується для опалення адміністративного приміщення Лікарні ветеринарної медицини Кам'янобрідського району за адресою: м. Луганськ, вул. Артема, буд. 223;

- побутового котлу марки «КСТ-16» (потужність - 23,2 кВт/год) та побутового котлу марки «КС-Г-18Д» (потужність - 20 кВт/год), які використовуються для опалення адміністративного приміщення Лікарні ветеринарної медицини Жовтневого району за адресою: м. Луганськ, вул. Фрунзе, буд. 113;

- побутового котлу марки «КЧМ-1» (потужність - 23,2 кВт/год), який використовується для опалення адміністративного приміщення Дільничної лікарні ветеринарної медицини заадресою: м. Олександрівськ, вул. Підгорна, буд. 63;

- побутового котлу марки «КСТ-16» (потужність - 23,2 кВт/год), який використовується для опалення адміністративного приміщення Дільничної лікарні ветеринарної медицини за адресою: с. Велика Вергунка, вул. Толощука, буд. 18;

- побутового котлу марки «КЧМ-1» (потужність - 23,2 кВт/год), який використовується для опалення адміністративного приміщення Дільничної лікарні ветеринарної медицини Артемівського району за адресою: м. Луганськ, вул. Тавріческая, буд. 1-а, яка здійснюється відповідачем без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, оскільки Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України затверджено Перелік типів устаткування, для яких розробляються нормативи граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел, згідно якого у енергетиці та переробна промисловості належать теплосилові установки, номінальна теплова потужність яких перевищує 50 МВт.

З вищенаведеного переліку котлів, які використовує відповідач у своїй діяльності, вбачається, що номінальна теплова потужність кожного не перевищує 50 МВт, тобто ця обставина спростовує обґрунтування позовних вимог позивача у частині позовних вимог щодо тимчасової заборони (зупинення) експлуатації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Окрім цього, суд доходить до висновку про неможливість задоволення позову у цій частині, у зв'язку із тим, що законом не передбачено можливості вжиття за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову, органу державного нагляду (контролю), заходів про які просить позивач.

Частиною 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Частиною 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Зазначене звернення відбувається на підставі акту, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства.

Зазначеними нормами передбачено право органу державного нагляду (контролю), у разі необхідності вжиття інших заходів, крім визначених законом застосування яких відбувається за рішенням суду, скласти відповідний розпорядчий документ щодо вжиття заходів реагування для усунення порушень, виявлених під час перевірки, та звертатись до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Вищезазначеними нормами не передбачено звернення органу державного нагляду (контролю) позивача з вимогами застосувати заходи реагування у вигляді тимчасової заборони (зупинення) експлуатації побутових котлів для опалення будівель відповідача до отримання відповідного дозволу, оскільки позивачем не ставиться питання щодо зупинення виробництва/реалізації конкретної продукції або виконання конкретних робіт/послуг у межах господарської діяльності відповідача.

Тобто, позивачем не заявлені вимоги відповідно до закону про винесення постанови щодо застосування заходів реагування, застосування яких може бути виключно за судовим рішенням.

Крім того, суд зазначає, що Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05 квітня 2007 року № 877-V, регулює державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, тобто вжиття інших заходів реагування, передбачених законом можливо, якщо зазначені заходи стосуються господарської діяльності. Як вбачається з матеріалів справи експлуатація побутових котлів, які використовує відповідач для опалення своїх будівель, не відноситься до господарської діяльності, а тому тимчасова заборона (зупинення) експлуатації побутових котлів не може відноситись до заходів реагування передбачених вказаним законом.

У зв'язку із наведеним, суд зауважує, що вказаними вище нормами чітко окреслено перелік заходів реагування, які застосовуються за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю), та якими можуть бути: повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) продукції; повне або часткове зупинення реалізації продукції; повне або часткове зупинення виконання робіт; повне або часткове зупинення надання послуг.

Натомість, позивач просить суд застосувати заходи реагування у вигляді тимчасової заборони (зупинення) експлуатації побутових котлів, які використовує відповідач для опалення до отримання відповідного дозволу Отже, у даному випадку вимоги позивача не стосуються зупинення виробництва/реалізації конкретної продукції або виконання конкретних робіт/послуг у межах господарської діяльності відповідача.

Очевидно, що такі вимоги позивача не узгоджуються із ч.5 ст.4, ч.7 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», оскільки визначені позивачем заходи реагування не передбачені переліком заходів реагування, що вживаються за постановою суду, який не підлягає розширеному тлумаченню, та не відповідають наведеним нормам закону.

Закон України «Про відходи» № 187 від 05.03.1998 року регулює відносини, пов'язані з утворенням, збиранням і заготівлею, сортуванням, перевезенням, зберіганням, обробленням (переробленням), утилізацією, видаленням, знешкодженням та захороненням відходів, що утворюються в Україні, перевозяться через її територію, вивозяться з неї, а також з перевезенням, обробленням та утилізацією відходів, що ввозяться в Україну як вторинна сировина.

Статтею 1 Закону України «Про відходи» № 187 від 05.03.1998 року визначено, що відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.

Небезпечні відходи - відходи, що мають такі фізичні, хімічні, біологічні чи інші небезпечні властивості, які створюють або можуть створити значну небезпеку для навколишнього природного середовища і здоров'я людини та які потребують спеціальних методів і засобів поводження з ними.

Виробник відходів - фізична або юридична особа, діяльність якої призводить до утворення відходів.

Розміщення відходів - зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах

Відповідно до ст. 13 Закону № 187 суб'єктами у сфері поводження з відходами є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, а також підприємства, установи та організації усіх форм власності, діяльність яких пов'язана із поводженням з відходами.

Статтею 17 Закону № 187 зокрема визначено, що суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані : визначати склад і властивості відходів, що утворюються, а також за погодженням із уповноваженими органами виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища та здоров'я людини; мати дозвіл на експлуатацію об'єкта поводження з небезпечними відходами; виконувати інші обов'язки, передбачені законодавством, щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища відходами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 1998 р. N 1218 затверджено Порядок розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів. Відповідно до ч.12 Порядку, власники відходів, які здійснюють лише їх розміщення, до 1 квітня, а власники відходів, які утворюють та розміщують їх на своїй території, до 1 червня поточного року подають Мінприроди та відповідним дозвільним центрам заяви про одержання дозволу на розміщення відходів у наступному році. До заяви додаються: проект ліміту на утворення та розміщення відходів; відомості про склад і властивості відходів, що утворюються, а також ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища та здоров'я людини; довідка про нормативно допустимі обсяги утворення відходів; довідка про питомі показники утворення відходів; копії чинних договорів (контрактів) про передачу відходів іншим власникам, а для державних та комунальних підприємств, в яких не затверджено фінансових планів, гарантійний лист щодо обов'язку укладення договорів (контрактів) про передачу відходів іншим власникам; довідка про обсяги токсичних відходів та обсяги утворення, використання і поставку відходів як вторинної сировини і відходів виробництва за поточний рік; висновки санітарно-епідеміологічної експертизи щодо об'єктів поводження з відходами.

Клас небезпеки відходів визначається відповідно до ДСанПіН 2.2.7.029-99 "Гігієнічні вимоги поводження з промисловими відходами та визначення їх класу небезпеки для здоров'я населення" (розділ 5), затверджується органами МОЗ за погодженням з територіальними органами Мінприроди.

Інформація щодо класів небезпеки окремих видів відходів міститься у виданих дозвільних документах у сфері поводження з відходами, зокрема дозволах на розміщення відходів та лімітах на утворення та розміщення відходів.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 32 Закону України «Про відходи» з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється вести будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів. Ліміти на обсяги утворення і розміщення побутових відходів не встановлюються.

Відповідно до ч.4 ст. 33 Закону України «Про відходи» № 187 від 05.03.1998 року зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.

Згідно зі ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення.

Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.

Відповідачем не надано суду доказів отримання від уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів. У суду є підстави вважати, що дозвіл на розміщення та ліміти на утворення відходів відсутній.

Таким чином, суд дійшов висновку, що обставини адміністративної справи підтверджують необхідність застосування заходів реагування у частині тимчасової заборони (зупинення) діяльності, пов'язаної з утворенням та розміщенням відходів І класу небезпеки (лампи люмінісцентні), ІІ класу небезпеки (голки медичні використані), ІІІ класу небезпеки (перев'язочний матеріал відпрацьований, відпрацьовані шприци, тара з під лако-фарбувальних матеріалів), до отримання відповідних дозволів та лімітів.

Суд вважає за необхідне роз'яснити відповідачу, що у відповідності до частин 12-13 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Заява про скасування заходів реагування підлягає розгляду та вирішенню суддею одноособово з повідомленням осіб, які беруть участь у справі, протягом п'яти днів з дня її отримання судом. Неприбуття у судове засідання осіб, яким належним чином повідомлено про час і місце розгляду, не перешкоджає розгляду такої заяви. У разі якщо суд дійде висновку про можливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, він розглядає заяву у порядку письмового провадження.

За результатами розгляду заяви суд постановляє ухвалу про задоволення заяви або про відмову в її задоволенні, яка не підлягає оскарженню.

Відмова у задоволенні заяви не перешкоджає повторному зверненню до суду із заявою про скасування заходів реагування.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 11 лютого 2014 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 17 лютого 2014 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується оскільки, відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 17, 94, 158-163, 167, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Луганській області до Луганської міської державної лікарні ветеринарної медицини про застосування заходів реагування, - задовольнити частково.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Луганської міської державної лікарні ветеринарної медицини :

тимчасово заборонити (зупинити) діяльність, пов'язану з утворенням та розміщенням відходів

- І класу небезпеки (лампи люмінісцентні), до отримання відповідного дозволу та лімітів;

- ІІ класу небезпеки (голки медичні використані), до отримання відповідного дозволу та лімітів;

- ІІІ класу небезпеки (перев'язочний матеріал відпрацьований, відпрацьовані шприци, тара з під лако-фарбувальних матеріалів), до отримання відповідного дозволу та лімітів.

У задоволенні позовних вимог про тимчасову заборону (зупинення) експлуатації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря:

- побутового котлу марки «Росе» (потужність - 70 кВт/год) та побутового котлу марки «Колві - Терм» (потужність - 50 кВт/год), які використовуються для опалення адміністративного приміщення Лікарняного закладу та Лікарні ветеринарної медицини Ленінського району за адресою: м. Луганськ, кв. Шевченка, буд. 47-б;

- побутового котлу марки «БАХІ (Луна)» (потужність - 34,3 кВт/год) та побутового котлу марки «АОГВ-7» (потужність - 7 кВт/год), які використовуються для опалення адміністративного приміщення Лікарні ветеринарної медицини Артемівського району за адресою: м. Луганськ, кв. Зарєчний, буд. 113;

- побутового котлу марки «Маяк-10» (потужність - 10 кВт/год), який використовується для опалення адміністративного приміщення Лікарні ветеринарної медицини Кам'янобрідського району за адресою: м. Луганськ, вул. Артема, буд. 223;

- побутового котлу марки «КСТ-16» (потужність - 23,2 кВт/год) та побутового котлу марки «КС-Г-18Д» (потужність - 20 кВт/год), які використовуються для опалення адміністративного приміщення Лікарні ветеринарної медицини Жовтневого району за адресою: м. Луганськ, вул. Фрунзе, буд. 113;

- побутового котлу марки «КЧМ-1» (потужність - 23,2 кВт/год), який використовується для опалення адміністративного приміщення Дільничної лікарні ветеринарної медицини за адресою: м. Олександрівськ, вул. Підгорна, буд. 63;

- побутового котлу марки «КСТ-16» (потужність - 23,2 кВт/год), який використовується для опалення адміністративного приміщення Дільничної лікарні ветеринарної медицини за адресою: с. Велика Вергунка, вул. Толощука, буд. 18;

- побутового котлу марки «КЧМ-1» (потужність - 23,2 кВт/год), який використовується для опалення адміністративного приміщення Дільничної лікарні ветеринарної медицини Артемівського району за адресою: м. Луганськ, вул. Тавріческая, буд. 1-а, до отримання відповідного Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, - відмовити за необґрунтованістю.

Особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої п.5 ч.1 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо обставини, які стали підставою для вживання заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджуються відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанова у повному обсязі складена та підписана 17 лютого 2014 року.

Суддя Т.І. Ковальова