Ухвала суду № 37180651, 12.02.2014, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
12.02.2014
Номер справи
32/17-3653-2011
Номер документу
37180651
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

______________________________

УХВАЛА

про розгляд поточних грошових вимог

"12" лютого 2014 р. Справа № 32/17-3653-2011

За заявою кредитора: Товариства з обмеженою відповідальністю „Славутич 2009", м. Київ;

до боржника: Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Комінтернівська птахофабрика" (67541, Одеська обл., Комінтернівський район, с. Першотравневе, вул. Миру, 1; код ЄДРПОУ 00852832);

про визнання банкрутом

Суддя Грабован Л.І.

Представники сторін:

від кредиторів: ДПІ у Комінтернівському районі ГУ Міндоходів в Одеській області - Попов Д.В.; ПАТ "Банк Форум" - Волошин О.В.; Державна екологічна інспекція в Одеській області - Гудзенко Т.Є.; СФГ "Зерновоє" - Биков Д.Ю; ТОВ „СПП „Алюр-Дез" - Добробабін Ю.В.;

від Комінтернівської РДА: Кучерук С.І.;

від ліквідатора: Афонін Д.О.

Суть спору: про визнання банкрутом

18.05.2012р. господарським судом Одеської області прийнято постанову (т.23 а.с.32-37) про визнання Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Комінтернівська птахофабрика" (далі - СТОВ) банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Демченка Г.Г. Оголошення про визнання банкрутом СТОВ „Комінтернівська птахофабрика" опубліковано у газеті "Урядовий кур'єр" № 99 від 06.06.2012р.

Ухвалою суду від 19.12.2012р. (т. 25 а.с. 5-6) припинено повноваження ліквідатора банкрута СТОВ „Комінтернівська птахофабрика" арбітражного керуючого Демченка Г.Г. та призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Хайло М.В.

03.12.2014р. Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області звернулось до суду із заявою про визнання поточних грошових вимог в сумі 8702, 80 грн. (т. 30 а.с. 56-58), яка складається із заборгованості на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначеною згідно із Законом України „Про наукову у науково-технічну діяльність", і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів та виникла за період з 20.03.2013р. по 20.10.2013р.

У відзиві ліквідатора на заяву УПФУ в Комінтернівському районі Одеської області (т.32 а.с.13-14) ліквідатор просить відмовити у задоволенні заяви УПФУ в Комінтернівському районі Одеської області про визнання поточних грошових вимог на суму 8702, 80 грн. в повному обсязі. В обґрунтування вказаного зазначає, що відповідно до ст. 23 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури: підприємницька діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу; строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута та зобов'язання щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів), повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності вважається таким, що настав; припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості банкрута. У відзиві повідомлено, що виходячи з норм Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в ліквідаційній процедурі нові зобов'язання у банкрута в особі його органу управління - ліквідатора (ліквідаційної комісії) можуть виникати виключно у випадках, прямо передбачених у цьому Законі, а порядок їх виконання визначений відповідними нормами Закону про банкрутство. Такими випадками є зобов'язання з оплати поточних комунальних і експлуатаційних витрат та інших витрат, пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури. Також ліквідатор зазначає, що ст. 38 (р редакції від 22.12.2011р. №4212-VI) передбачено наслідки визнання боржника банкрутом. Зокрема, з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом у останнього не може виникати додаткових зобов'язань, у тому числі за сплати податків із борів (обов'язкових платежів), крім витрат, які безпосередньо пов'язані із здійсненням ліквідаційної процедури; строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута вважається таким, що настав. У зв'язку з цим здійснюється капіталізація платежів за заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 N 765 "Про реалізацію статей 45 і 92 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Що ж до витрат на виплату і доставку відповідних пенсій, то їх капіталізація чинним законодавством не передбачена. У ліквідаційній процедурі в установлений Законом строк можуть бути заявлені лише ті вимоги щодо витрат на виплату і доставку відповідних пенсій, які виникли в процедурах розпорядження майном та санації, оскільки після визнання боржника банкрутом відповідні зобов'язання не виникають.

Розглянувши матеріали заяви, заслухавши пояснення ліквідатора, суд встановив:

Як вбачається з наданих заявником повідомлень про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України „Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів (т. 30 а.с. 62-63, 65, 67, 69, 71) вказана в заяві сума стосовно витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначена згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", п. "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за січень-березень 2008р. та з 01.04.2008р. відповідно до п. 6.1.р.6. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.03р. №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2014р. Вказана заборгованість виникла за період з 20.03.2013р. по 20.10.2013р., тобто після прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом (після 18.05.2012р.).

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство.

Відповідно до ч. 1 ст. 23 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури: підприємницька діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу; строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута та зобов'язання щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів), повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності вважається таким, що настав; припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості банкрута.

Отже, виходячи з норм Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в ліквідаційній процедурі нові зобов'язання у банкрута в особі його органу управління - ліквідатора (ліквідаційної комісії) можуть виникати виключно у випадках, прямо передбачених у цьому Законі, а порядок їх виконання визначений відповідними нормами Закону про банкрутство. Такими випадками є зобов'язання з оплати поточних комунальних і експлуатаційних витрат та інших витрат, пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.

Згідно з ч.ч. 8 , 9 ст. 30 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", кошти, які надходять при проведенні ліквідаційної процедури, зараховуються на основний рахунок боржника, з якого здійснюються виплати кредиторам, у порядку, передбаченому ст. 31 Закону, з основного рахунку проводяться такі виплати: поточні комунальні та експлуатаційні платежі, інші витрати, пов'язані із здійсненням ліквідаційної процедури.

Стаття 31 Закону України " Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", яка розкриває склад витрат, пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури, також не передбачає сплату фактичних витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", п. "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", в зв'язку з чим, вимоги заявника не є ані витратами першої черги, ані поточними зобов'язаннями, виходячи зі змісту спеціального Закону.

Вимоги УПФУ в Комінтернівському районі Одеської області в сумі 8702, 80 грн. виникли за період з 20.03.2013р. по 20.10.2013р.

Згідно ч. 29 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 28.08.2013р. №01-06/606/2013 „Про Закон України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" зі змінами та доповненнями від 26.12.2013р. витрат на виплату та доставку відповідних пенсій, то їх капіталізація чинним законодавством не передбачена. У ліквідаційній процедурі в установлений Законом строк можуть бути заявлені лише ті вимоги щодо витрат на виплату і доставку відповідних пенсій, які виникли в процедурах розпорядження майном та санації, оскільки після визнання боржника банкрутом відповідні зобов'язання не виникають.

З врахуванням викладеного, грошові вимоги УПФУ в Комінтернівському районі Одеської області на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначеною згідно із Законом України „Про наукову у науково-технічну діяльність", і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів у розмірі 8702, 80 грн. не мають характеру поточних, тому що нараховані після прийняття постанови господарського суду про визнання боржника банкрутом, у зв'язку з чим, заява УПФУ в Комінтернівському районі Одеської області про визнання поточних грошових вимог до банкрута в сумі 8702, 80 грн. задоволенню судом не підлягає.

Керуючись ст.ст.1, 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд, -

У Х В А Л И В:

Відмовити Управлінню Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Одеси у визнанні грошових вимог до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Комінтернівська птахофабрика" (67541, Одеська обл., Комінтернівський район, с. Першотравневе, вул. Миру, 1; код ЄДРПОУ 00852832) в сумі 8702, 80 грн.

Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття.

Ухвала може бути оскаржена у порядку, встановленому ст. 91, 106 Господарського процесуального кодексу України.

Копію ухвали надіслати УПФУ в Комінтернівському районі Одеської області, ліквідатору.

Суддя Грабован Л.І.