УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 лютого 2014 р.Справа № 818/3909/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Русанової В.Б.
Суддів: Присяжнюк О.В. , Курило Л.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Міністерства екології та природних ресурсів України на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 13.08.2013р. по справі № 818/3909/13-а
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Елга"
до Міністерства екології та природних ресурсів України , Ліцензійної комісії з питань видачі, анулювання та переоформлення ліцензії на право провадження господарської діяльності з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин, із здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами та збирання, заготівлі окремих видів відходів як вторинної сировини
про визнання дій протиправними, скасування наказів та протоколів, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 13.08.2013 р. задоволено частково позов ТОВ "Елга".
Визнано дії Міністерства екології та природних ресурсів України щодо несвоєчасного розгляду заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Елга" від 17.08.2012 № 18969/0/10-12 щодо видачі ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами, протиправними.
Визнано протиправним та скасовано накази Міністерства екології та природних ресурсів України "Щодо видачі, переоформлення, відмови у видачі та анулювання ліцензії" в частині відмови ТОВ "Елга" у видачі ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами № 594 від 20.11.2012, № 678 від 28.12.2012 та № 83від 04.03.2013.
Зобов'язано Міністерство екології та природних ресурсів України повторно розглянути заяви ТОВ "Елга" щодо видачі ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами від 17.08.2012 № 18969/0/10-12, від 17.12.2012 № 30173/0/10-12 та від 05.02.2013 № 2572/0/10-13.
Міністерство екології та природних ресурсів України (далі-відповідач), не погодившись з судовим рішенням, подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Сумського окружного адміністративного суду від 13.08.2013 р. та винести нову постанову, якою у позовних вимогах відмовити повністю.
В обґрунтування вимог зазначає про неправильну оцінку судом першої інстанції обставин справи, дотримання відповідачем вимог законодавства при розгляді клопотань позивача щодо отримання ліцензії, у зв'язку із чим, на думку апелянта, позовні вимоги задоволені безпідставно, справа вирішена невірно.
ТОВ «Елга» (далі-позивач), подало заперечення проти апеляційної скарги, вважає постанову суду першої інстанції законною та обґрунтованою, просить залишити її в силі, а вимоги апеляційної скарги без задоволення.
В судове засідання сторони не з'явилися, про день та час розгляду справи повідомлені належним чином, в зв'язку з чим справа розглядається в письмовому провадженні відповідно до ст..197 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, заперечень проти неї, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст. 195 КАС України оскаржувана постанова переглянута в межах апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивач мав ліцензію на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами строком на 5 років, видану Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, строк дії якої закінчився 18.09.2012р.
17.08.2012 р., 17.12.2012 р., 05.02.2013 р. позивач звертався до Міністерства екології та природних ресурсів України із заявами про видачу нової ліцензії на провадження діяльності із здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами (т. 1, а.с. 191-193).
До заяв позивачем додавав оригінал ліцензії, відомості про наявність матеріально технічної бази, необхідної для провадження господарської діяльності , власних або орендованих виробничих площ, реєстраційної картки об'єкта оброблення та утилізації відходів, висновок державної екологічної експертизи щодо проектної документації на об'єкти, на яких здійснюються операції з небезпечними відходами, наказ про призначення директора, акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців, постанова про закриття кримінальної справи, що підтверджується описом документів, що додаються до заяви. (а.с.23)
Заява позивача від 17.08.2012р. була розглянута 12.11.2012 р. Ліцензійною комісією Міністерства екології та природних ресурсів України, та прийнято рішення про відмову у видачі ліцензії з підстави невідповідності заявника Ліцензійним умовам, оскільки надані позивачем висновки державної екологічної експертизи не містять оцінки впливу на навколишнє природне середовище всіх заявлених операцій поводження з небезпечними відходами, відомості про наявність матеріально-технічної бази не містять інформації щодо документів, які підтверджують право власності або оренди (т.2, а.с.3).
21.12.2012 р. Ліцензійна комісія розглянула заяву позивача від 17.12.2012 р. та відмовила у видачі позивачу ліцензії на підставі невідповідності заявника Ліцензійним умовам, оскільки позивачем не в повному обсязі усунуто зауваження, викладені в листі Мінприроди від 22.11.2012р. (т.1, а.с. 238-252).
20.02.2013 Ліцензійна комісія розглянула заяву позивача від 05.02.2013 разом з доданими до неї документами, та відмовила позивачу у видачі ліцензії на тих самих підставах та у зв'язку з не усуненням в повному обсязі зауважень, викладених в листі Мінприроди від 16.01.2013р. (т.2, а.с. 25-44).
Наказами Міністерства екології та природних ресурсів України від 20.11.2012 р. № 594, від 28.12.2012 р. № 678, від 04.03.2013 № 83 позивачу відмовлено у видачі ліцензії на провадження діяльності із здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами. (т.1, а.с. 225-230, 235-237, 231-234).
Листами відповідача ТОВ «Елга» повідомлено про результати розгляду заяв Ліцензійною комісією та зміст наказів Міністерства, зазначено про недоліки поданих позивачем документів та необхідність їх виправлення.
Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що заява позивача від 17.08.12р. несвоєчасно розглянута, а також відповідачем відмовлено в видачі ліцензії з підстав, не передбачених законом.
Колегія суддів погоджується з висновками суду з наступних підстав.
Відповідно до ст. 1, ч. 3 ст. 3, ч. 1 та 5 ст. 8 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" (далі Законом) ліцензія є єдиним документом дозвільного характеру, який дає право на зайняття певним видом господарської діяльності, що відповідно до законодавства, підлягає обмеженню. Ліцензія є документом державного зразка, який засвідчує право ліцензіата на провадження, зазначеного в ньому, виду господарської діяльності протягом визначеного строку за умови виконання ліцензійних умов.
Згідно ч. 1 ст. 11 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" орган ліцензування приймає рішення про видачу ліцензії або про відмову у її видачі у строк не пізніше ніж десять робочих днів з дати надходження заяви про видачу ліцензії та документів, що додаються до заяви.
Судом встановлено та визнано сторонами по справі, що заява ТОВ "Елга" про видачу ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами від 17.08.2012 р. розглянута Ліцензійною комісією Міністерства екології та природних ресурсів України 12.11.2012 р., тобто, з порушенням 10 денного строку, встановленого Законом, що також підтверджується листом Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва від 11.06.2013 № 5064/0/20-13 (т. 1, а.с. 188-189).
Крім того, відповідно до п. 1.4. Ліцензійних умов провадження господарської діяльності із здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами, затверджених наказом Мінприроди України від 04.11.2011 № 433, для одержання ліцензії на провадження діяльності із здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами суб'єкт господарювання подає до Мінприроди України заяву про видачу ліцензії встановленого зразка.
Згідно із ст. 10 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" суб'єкт господарювання, який має намір провадити певний вид господарської діяльності, що ліцензується, особисто або через уповноважений ним орган чи особу звертається до відповідного органу ліцензування із заявою встановленого зразка про видачу ліцензії.
Для окремих видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, до заяви про видачу ліцензії також додаються документи, вичерпний перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням спеціально уповноваженого органу з питань ліцензування.
Кабінетом Міністрів України прийнята постанова від 04.07.2001р.№ 756 « Про затвердження переліку документів, які додаються до заяви про видачу ліцензії для окремого виду господарської діяльності. (далі Перелік)
Як вбачається з п. 3 Переліку щодо операцій у сфері поводження з небезпечними відходами, встановлений наступний перелік документів:
відомості за підписом заявника - суб'єкта господарювання (за формою, встановленою ліцензійними умовами) про наявність: матеріально-технічної бази, необхідної для провадження відповідного виду господарської діяльності, власних або орендованих виробничих площ (приміщень); перелік видів небезпечних відходів, на поводження з якими отримується ліцензія, копія паспорта місця видалення відходів (у разі здійснення видалення чи захоронення небезпечних відходів), копія свідоцтва про страхування відповідальності на випадок настання негативних наслідків (у разі здійснення операцій з перевезення небезпечних відходів); відомості за підписом заявника - суб'єкта господарювання про наявність: позитивного висновку державної екологічної експертизи щодо проектної документації на об'єкти, на яких здійснюються операції з небезпечними відходами, позитивного висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи про дотримання вимог щодо забезпечення безпеки на об'єктах, на яких здійснюються операції з небезпечними відходами, реєстрової карти об'єкта оброблення та утилізації відходів (за формою 2).
Відповідно до ч. 3 ст. 11 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" підставами для прийняття рішення про відмову у видачі ліцензії є: - недостовірність даних у документах, поданих заявником, для отримання ліцензії; - невідповідність заявника згідно з поданими документами ліцензійним умовам, встановленим для виду господарської діяльності, зазначеного в заяві про видачу ліцензії.
Згідно ст. 10 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" органу ліцензування забороняється вимагати від суб'єктів господарювання інші документи, не вказані у цьому Законі, крім документів, передбачених частиною п'ятою цієї статті.
Судом встановлено, що позивачем надано разом з заявами про отримання ліцензії документи згідно п.3 Переліку.
Підставою для відмови у видачі ліцензії є те, що надані позивачем висновки державної екологічної експертизи не містять оцінки впливу на навколишнє природне середовище всіх заявлених операцій поводження з небезпечними відходами та відомості про наявність матеріально-технічної бази не містять інформації щодо документів, які підтверджують право власності або оренди.
Колегія суддів зазначає, що зазначені обставини спростовуються матеріалами справи, оскільки позивачем надано разом з заявою позитивні висновки державної екологічної експертизи . (а.с.197-215)
Відсутність у наданих висновках відомостей про оцінку впливу на навколишнє природне середовище всіх заявлених операцій поводження з небезпечними відходами, не свідчить про невідповідність цих документу Закону, Переліку та не є підставою для відмови в видачі ліцензії.
За таких умов, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що спірні накази відповідача в частині відмови у видачі ліцензії є неправомірними, тому як внесені з підстав , не передбачених ч. 3 ст. 11 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності".
Доводи апеляційної скарги є необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не доведено правомірність прийнятих рішень.
Згідно ч.1 ст. 200 КАС України залишає апеляційну скаргу без задоволення, постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вище викладене, колегія суддів прийшла до висновку, що підстави для скасування постанови Сумського окружного адміністративного суду від 13.08.2013 р. в частині задоволених позовних вимог відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 197, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Міністерства екології та природних ресурсів України залишити без задоволення.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 13.08.2013р. по справі № 818/3909/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Русанова В.Б.Судді(підпис) (підпис) Присяжнюк О.В. Курило Л.В.