Ухвала суду № 37170390, 12.02.2014, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.02.2014
Номер справи
2а-11666/11/1370
Номер документу
37170390
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2014 року Справа № 25419/12/9104

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді Судової-Хомюк Н.М.,

суддів Гуляка В.В., Коваля Р.Й.

за участі секретаря судового засідання Шуптар Т.О,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Комунального підприємства «Кам'янкаводоканал» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2011 року у справі за позовом Державної податкової інспекції у Кам'янка-Бузькому районі Львівської області до Комунального підприємства «Кам'янкаводоканал» про стягнення податкового боргу в сумі 318 962,98 грн., -

В С Т А Н О В И В :

26.10.2011 року позивач звернувся з адміністративним позовом до суду та просив стягнути з Комунального підприємства «Кам'янкаводоканал» до бюджету кошти у розмірі 318 962,98 грн.. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що заборгованість перед бюджетом виникла внаслідок несплати узгодженої суми податкового зобов'язання відповідно до поданих в ДПІ податкових декларацій з податку на додану вартість та в наслідок несплати відповідачем суми податкового зобов'язання, визначеного податковим повідомленням-рішенням від 03.12.2010 року № 0000681502 на суму 1109,98 грн..Зокрема, зазначає, що вищезазначене податкове повідомлення-рішення не оскаржувалося, податковий борг відповідача триває з 2001 року та не переривався. Сума заборгованості на загальну суму 318 962,98 грн. є узгодженим податковим зобов'язанням та відповідно до Податкового кодексу України є податковим боргом, який відповідачем не сплачений.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 02.12.2011 року адміністративний позов задоволено повністю. Стягнуто з Комунального підприємства «Кам'янкаводоканал» на користь бюджету податковий борг в сумі 318 962,98 грн..

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням Комунальним підприємством «Кам'янкаводоканал» подано апеляційну скаргу, в якій зазначає, що постанова суду є необґрунтованою і такою, що підлягає скасуванню у зв'язку з тим, що судом було допущено неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи а саме, невідповідність висновків викладених у постанові суду, дійсним обставинам справи які досліджувались в процесі судового розгляду.

Зокрема, звертає увагу суду на те, що на час розгляду справи в суді, держава, однією із структур якої є позивач, має визнану станом на 05.05.2009 року заборгованість перед підприємством з різниці в тарифах, за надані послуги з водопостачання та водовідведення в розмірі 1 449 271, 54 грн., а тому, вказану обставину просить взяти до уваги, як доказ відсутності протиправної поведінки щодо формування заборгованості пор сплаті податкових зобов'язань комунальним підприємством.

На стадії апеляційного розгляду надійшла заява від податкового органу про здійснення заміни в порядку статті 55 КАС України, у зв'язку з проведенням реорганізації, котра судом апеляційної інстанції задоволена та ухвалено про здійснення заміни з Державної податкової інспекції у Кам'янка-Бузькому районі Львівської області на Державну податкову інспекцію у Кам'янка-Бузькому районі Головного управління Міндоходів у Львівській області. Додатково, повідомлено апеляційну інстанцію про погашення заборгованості щодо сплати податкового боргу позивачем.

Сторони в судове засідання апеляційного суду не з'явились, що не перешкоджає розгляду справи за їх відсутності. В силу вимог ч.1ст.41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення. При цьому колегія суддів зазначає наступне.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, КП «Кам'янкаводоканал» 25.01.1994року зареєстроване Кам'янка-Бузькою районною державною адміністрацією Львівської області, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А01 № 60018 та довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

КП «Кам'янкаводоканал», 09.02.1994 року узято на облік ДПІ у Кам'янка-Бузькому районної Львівської області, як платник податків за №86, що підтверджується довідкою від 04.10.2007 року № 58/29-0 про взяття на облік платник: податків (форма № 4-ОПП).

03 грудня 2010 року посадовими особами ДПІ у Кам'янка-Бузькому районі Львівської області проведено перевірку КП «Кам'янкаводоканал» з дотримання вимог п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами за період з 20.09.2008 року. по 30.09.2008 року.

Перевіркою встановлено порушення відповідачем норм п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 вищезазначеного Закону, а саме: несвоєчасна сплата узгодженої суми податкового зобов'язання за платежем податок на додану вартість із затримкою більше ніж 90 календарних днів в сумі 2219,95 грн. За результатами даної перевірки складено Акт від 03 грудня 2010 року №136/15-0/20794427.

На підставі Акта Державною податковою інспекцією в Кам'янка-Бузькому районі Львівської області винесено податкове повідомлення-рішення форми «Ш» №0000681502/0 від 03.12.20110 року. Сума штрафу, визначена, в даному повідомленні-рішенні на підставі п.п.17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» у розмірі 50% узгодженої суми податкового зобов'язання сплаченої з затримкою, складає 1 109,98 грн. за платежем податок на додану вартість, яке отримане відповідачем 03.12.2010 року.

Статтею 67 Конституції України кожну особу зобов'язано сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Преамбулою Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платники податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» передбачено, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Згідно п.1.2 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платники податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» (чинного на час виникнення спірних правовідносин) податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державний цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та строки визначені цим Законом або іншими законами України.

Згідно з п. 1.3 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Згідно з п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, розрахунку, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації, розрахунку.

Згідно з п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення. Податкове повідомлення надсилається платнику податків в порядку, передбаченому Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків, затвердженому наказом ДПА України №253 від 21.06.2001р.

У п.п.5.3.1 ст.5.3 Закону зазначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до п.п.5.4.1 ст.5 Закону - узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

На виконання вимог ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» ДПІ у Кам'янка-Бузькому районі Львівської області надіслано відповідачу першу податкову вимогу форми «Ю1» від 11.10.2001 року №1/21 на суму 51 657,66 грн. та другу податкову вимогу форми «Ю2»від 26.11.2001 року №2/178 на суму 12 426,66 грн., які отримані відповідачем, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами та останнім не оскаржені.

25.03.2002 року начальником ДПІ у Кам'янка-Бузькому районі Львівської області винесено Рішення №10 про застосування заходів погашення податкового боргу платника податків за рахунок стягнення його активів.

Довідкою ДПІ у Кам'янка-Бузькому районі Львівської області підтверджується, що сума податкового боргу з податку на додану вартість становить 318 962,98 грн. (в тому числі штрафна санкція в сумі 1 109,98 грн.), яка у добровільному порядку відповідачем не сплачена.

Несплачене у встановлений строк податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному порядку, визнається згідно п. 1.3. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» сумою податкового боргу і до нього застосовуються заходи з погашення податкового боргу, визначені даним законом.

Згідно з п.1.1. ст. 1 Податкового кодексу України, відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.

Відповідно до п. 14.1.137 ст. 14 Податкового кодексу України орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу.

Органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.

Згідно пп. 20.1.28 п.20.1 ст. 20 Податкового кодексу України податковий орган має право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

У відповідності до пп.95.1, пп.95.3 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.

Керуючись ст.ст. 41, 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, ст. 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Комунального підприємства «Кам'янкаводоканал» залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2011 року по справі № 2а-11666/11/1370 - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя Н.М. Судова-Хомюк

Судді В.В. Гуляк

Р.Й.Коваль