ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 лютого 2014 року м. Київ К/800/59658/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого - Олексієнка М.М.,
суддів: Ємельянової В.І.,
Рецебуринського Ю.Й.,
здійснивши попередній розгляд справи за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Міжрайонної медико-соціальної експертної комісії №1 (далі - МСЕК), Донецької обласної медико-соціальної експертної комісії про скасування рішення та зобов'язання прийняти рішення про визнання інвалідності за касаційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 27 серпня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 5 листопада 2013 року,
в с т а н о в и л а:
У липні 2013 року ОСОБА_2 звернулася в суд із зазначеним позовом, відповідно до якого просила відмінити оскаржувані рішення, прийняті на протязі 2002 - 2012 років, визнати її інвалідом 2 групи та здійснити перерахунок пенсії з 16 липня 2002 року.
Посилалась на незаконність оскаржуваних рішень.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 27 серпня 2013 року в задоволенні позову відмовлено.
Донецький апеляційний адміністративний суд своїм рішенням від 5 листопада 2013 року постанову окружного суду скасував та залишив позовну заяву без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до адміністративного суду.
В касаційні скарзі ОСОБА_2, з посиланням на порушення норм матеріального та процесуального права, допущені судами, просить попередні рішення скасувати з направленням справи на новий розгляд.
З'ясувавши обставини справи в межах, передбачених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), колегія суддів приходить до висновку про відмову в задоволенні касаційної скарги з наступних підстав.
Постановляючи ухвалу про залишення позовної заяви без розгляду, апеляційний суд виходив з того, що позивачка пропустила строк звернення до адміністративного суду і суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку поважними.
Такий висновок є законним і обґрунтованим.
Строки звернення до адміністративного суду визначені статтею 99 КАС України.
Відповідно до положень частин першої та другої зазначеної норми у редакції Закону №2453-VІ адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цими Кодексом або іншими законом.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як установлено судами попередніх інстанцій, позивачка оскаржує рішення МСЕК прийняті в продовж 2002 - 2012 років. Останнє рішення, яке є предметом оскарження, Донецькою обласною медико-соціальною експертною комісією ухвалено 27 січня 2012 року. Позовну заяву про оскарження зазначених рішень ОСОБА_2 подано 08.07.2013 року, тобто поза межами строку, передбаченого статтею 99 КАС України.
Суд апеляційної інстанції на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Такий висновок відповідає вимогам пункту 9 частини першої статті 155 КАС України та ґрунтується на матеріалах справи.
Зокрема, в позовній заяві та доданих до неї доказах не наведено підстави для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними.
Доводи, викладені в касаційній скарзі, зазначеного висновку не спростовують і не дають підстав вважати рішення таким, що ухвалено з порушенням норм процесуального права. Необізнаність про правове регулювання зазначених відносин в судовому порядку, не може вважатись поважною причиною пропущення строку звернення до суду.
З урахуванням наведеного, керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу ОСОБА_2 відхилити, а ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 5 листопада 2013 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає.
Судді: М.М. Олексієнко
В.І. Ємельянова
Ю.Й. Рецебуринський