Постанова № 37161137, 07.02.2014, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
07.02.2014
Номер справи
827/70/14-а
Номер документу
37161137
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

07 лютого 2014 року

Справа №827/70/14-а

м. Севастополь

Суддя Окружного адміністративного суду міста Севастополя Мінько О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у місті Севастополь до товариства з обмеженою відповідальністю "Елефтерія" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція у місті Севастополь звернулась до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Елефтерія" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом тимчасової заборони (зупинення) ведення господарської діяльності по роздрібній торгівлі пальним товариства з обмеженою відповідальністю "Елефтерія" до усунення виявлених порушень.

Позов обґрунтовано тим, що позивач у порушення статті 13 Закону України "Про екологічну експертизу" здійснює роздрібну торгівлю паливом у відсутності позитивного висновку державної екологічної експертизи та дозволу та лімітів на утворення та розміщення відходів на 2014 рік, що є порушенням статті 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та статті 32 Закону України "Про відходи".

Відповідачем ухвалу від 15.01.2014 р. про відкриття скороченого провадження по адміністративній справі виконано, надані заперечення проти адміністративного позову.

Частиною 4 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне судове рішення.

Суд, встановивши обставини по справі, дослідивши матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Встановлено, що на підставі наказу Державної екологічної інспекції від 09.12.2013 р. № 986-п та направлення на проведення планової перевірки № 889 в період з 10.12.2013 по 23.12.2013 року Державною екологічною інспекцією у місті Севастополь проведена планова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами товариства з обмеженою відповідальністю "Елефтерія" (далі ТОВ "Елефтерія") на АЗС та АГСЗ, які розташовані за адресами:

- Монастирське шосе, 12, м. Севастополь (АГЗС № 1);

- Фіолентовське шосе, 5, м. Севастополь (АЗС № 1);

- Камишове шосе 23, м. Севастополь (АЗС № 2);

- вул. Індустріальна, 10, м. Севастополь (АЗС № 3);

- Балаклавське шосе, 12, м. Севастополь (АЗС № 4);

- вул. Хрустальова, 6, м. Севастополь (АЗС № 5);

- вул. Сапунгорська, 28, м. Севастополь (АЗС №7);

- Городське шосе, 15, м. Севастополь (АЗС № 8);

- вул. Тюкова, 85-а, с. Орлине, м. Севастополь (АЗС № 9);

- вул. Нафтова, 2, м. Севастополь (АЗС № 10);

- вул. Богданова, 59, м. Севастополь (АЗС № 11);

- вул. Горпіщенко 146, м. Севастополь (АЗС № 12).

Згідно з пунктом 1 статті 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05.04.2007 № 877-V (далі Закон № 877) для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

Відповідно до пункту 2 статті 7 Закону № 877 на підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.

Згідно з пунктом 6 статті 7 Закону № 877 за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства. В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом. Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю). У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис. Один примірник акта вручається суб'єкту господарювання або уповноваженій ним особі, а другий - зберігається в органі державного нагляду (контролю).

Під час планової перевірки встановлено, що ТОВ "Елефтерія", у порушення статті 13 Закону України "Про екологічну експертизу", здійснює роздрібну торгівлю паливом у відсутності позитивного висновку державної екологічної експертизи.

Також встановлено, що в ході діяльності ТОВ "Елефтерія" утворюються наступні види відходів:

- лампи люмінесцентні, відпрацьовані;

- водні маси, забруднені нафтопродуктами;

- рідкі побутові відходи;

- іл, забруднений нафтопродуктами;

- ґрунти, забруднені нафтопродуктами;

- ТБО;

- макулатура;

- матеріали обтиральними, забрудненими нафтопродуктами;

- відходи поліетилену;

- відходи полімерів (ПЕТ - тара).

Діяльність у сфері поводження з відходами ТОВ "Елефтерія" здійснюється при відсутності дозволу та лімітів на утворення та розміщення відходів на 2014 рік, що є порушенням статті 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та статті 32 Закону України "Про відходи".

За результатами складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та надано припис № 440 від 24.12.2013 р. про усунення порушень, термін виконання 08.01.2014 р.

Приписом № 440 від 24.12.2013 р. відповідача зобов'язано отримати дозвіл та ліміти на утворення та розміщення відходів на 2014 рік, з урахуванням усіх видів відходів, які утворюються в процесі господарської діяльності підприємства;

- забезпечити ведення первинного обліку типу, кількості, складу відходів, що утворюються, збираються, зберігаються, транспортуються, утилізуються і видаляються ТОВ "Елефтерія" за встановленою формою № 1-ВТ "Облік відходів пакувальних матеріалів і тари" по усіх видах відходів;

- забезпечити подачу державної статистичної звітності за формою 1-В (відходи) до органів статистики;

- забезпечити передачу усіх видів відходів спеціалізованим підприємствам із надання підтверджуючих документів;

- не допускати змішування відходів, для яких в Україні існують відповідні технології утилізації;

- обладнати місця збору та тимчасового зберігання для усіх видів відходів, які утворюються в процесі господарської діяльності підприємства (термін виконання до 08.01.2014 р.).

Також приписом № 440 від 24.12.2013 р. відповідача зобов'язано представити в адресу Держекоінспекції у м. Севастополь наступні документи:

- заявку на отримання дозволу та лімітів на утворення та розміщення безпечних видів відходів на 2014 р., акти виконаних робіт по передачі ТПВ, паспорти на резервуари для зберігання дизельного палива та бензину, відомості щодо проведення дефектоскопії ємностей, проектна документація з матеріалами впливу на навколишнє природне середовище по усім об'єктам ТОВ "Елефтерія", договір і акти виконаних робіт з вивозу рідких нечистот, інформація про постановку на держоблік АЗС № 12 стаціонарного типу (вул. Горпіщенко, 146 у м. Севастополі) (термін виконання до 08.01.2014 р.);

- завірену копію звіту про інвентаризацію викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел АЗС № 12 по вул. Горпіщенко, 146 у м. Севастополі (термін виконання до 08.01.2014 р.);

- завірену копію документів, в яких обґрунтовуються обсяги викидів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферу стаціонарними джерелами для АЗС № 12 по вул. Горпіщенко, 146 у м. Севастополі (термін виконання до 08.01.2014 р.);

- інформацію про час роботи стаціонарних джерел викидів АЗС № 12 по вул. Горпіщенко, 146 у м. Севастополі за період роботи з 16.05.2012 до 04.12.2013 р. включно по кожному джерелу окремо (термін виконання до 08.01.2014 р.);

- провести Державну екологічну експертизу діяльності ТОВ "Елефтерія" по місту Севастополю;

- провести іспити на герметичність відстійників для зливових стічних вод забруднених нафтопродуктами по АЗС №№ 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12 ТОВ "Елефтерія" (термін виконання до 24.01.2014 р.);

- забезпечити вловлювання зливових вод забруднених нафтопродуктами на АЗС № 9, 10 ТОВ "Елефтерія" (термін виконання до 24.01.2014 р.);

- забезпечити експлуатацію очисних споруд відповідно до вимог природоохоронного законодавства (термін виконання до 24.01.2014 р.);

- провести іспити на герметичність вигрібних ям (термін виконання до 24.01.2014 р.).

Акт перевірки та припис відправлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення 24.12.2013 р.

На день розгляду справи доказів щодо отримання дозволу та лімітів на утворення та розміщення відходів на 2014, з урахуванням усіх видів відходів, які утворюються на підприємстві, доказів про проведення Державної екологічної експертизи діяльності ТОВ "Елефтерія" та виконання пунктів припису № 440 від 24.12.2013 р. відповідачем до суду надано не було.

Припис від 24.12.2013 р. № 440 відповідачем не оскаржувався.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов’язки та відповідальність суб’єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон № 877.

Відповідно до частини першої статті 4 цього Закону державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб’єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Частиною п’ятою статті 4 Закону № 877 визначено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Згідно статті 55 Закону № 1288, розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.

Відповідно до пункту а статті 32 Закону № 187, з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється вести будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів. Ліміти на обсяги утворення і розміщення побутових відходів не встановлюються.

Відповідно до пункту 4 статті 4 Закону № 877 виключно законами встановлюється вичерпаний перелік підстав для зупинення господарської діяльності.

Згідно Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища затвердженого Постановою Верховної Ради України від 29.10.1992 р. № 2751-ХІІ (далі Постанова № 2751), визначені правові основи прийняття рішень про обмеження, тимчасову заборону (зупинення) чи припинення діяльності підприємств у разі порушення підприємством законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

При тимчасовій забороні (зупиненні) чи припиненні діяльності підприємств забороняються всі викиди і скиди забруднюючих речовин та розміщення відходів по підприємствах в цілому чи окремих їх цехах (дільницях) і одиницях обладнання.

Рішення про обмеження, тимчасову заборону (зупинення) та припинення діяльності підприємств у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища приймають у межах своєї компетенції Кабінет Міністрів України, Верховна Рада Республіки Крим, місцеві органи державної виконавчої влади, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України та його органи на місцях, органи державного санітарно-епідеміологічного нагляду, інші спеціально уповноважені державні органи та органи місцевого самоврядування.

Відповідно до пункту 4 Постанови № 2751, діяльність підприємств обмежується або тимчасово забороняється (зупиняється) у разі перевищення ними лімітів використання природних ресурсів, порушення екологічних нормативів, екологічних стандартів, а також вимог екологічної безпеки, зокрема: використання природних ресурсів, викидів і скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, складування, захоронення, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів без відповідних дозволів;

- порушення інших вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Зі змісту вищевказаної норми вбачається, що правовою підставою для прийняття рішення про обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів є розміщення відходів без відповідального дозволу.

Крім того, пунктом 4 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затверджених Указом Президента от 13.04.2011 р. № 454/2011, визначено, що Держекоінспекція України відповідно до покладених завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог, зокрема, під час здійснення діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки.

Відповідно до пункту 21 Переліку видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, діяльність автозаправних станцій та комплексів, а також автогазонаповнювальних компресорних станцій, автомобільних газозаправних станцій зрідженого газу відноситься до діяльності, що становить підвищену екологічну небезпеку.

Статтею 4 Закону України "Про екологічну експертизу" від 09.02.1995 № 45/95-ВР (далі Закон № 45) визначено, що метою екологічної експертизи є запобігання негативному впливу антропогенної діяльності на стан навколишнього природного середовища та здоров'я людей, а також оцінка ступеня екологічної безпеки господарської діяльності та екологічної ситуації на окремих територіях і об'єктах.

Згідно зі статтею 7 Закону № 45 екологічній експертизі можуть підлягати екологічні ситуації, що склалися в окремих населених пунктах і регіонах, а також діючі об'єкти та комплекси, що мають значний негативний вплив на стан навколишнього природного середовища.

Відповідно до статті 13 Закону № 45 здійснення державної екологічної експертизи є обов'язковим для видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку.

Статтею 39 Закону № 45 визначено, що реалізація діяльності без позитивних висновків державної екологічної експертизи забороняється.

Як вбачається з наданих відповідачем письмових заперечень, ТОВ "Елефтерія" є орендарем усіх АЗС, вказаних в акті перевірки. Розробку проектно-кошторисної документації, будівництво та введення в експлуатацію АЗС здійснював первісний власник вказаних об'єктів. Приймання в експлуатацію об'єктів завершеного будівництва здійснювалось у 1997 році та у період з 2001 по 2006 рік на підставі належним чином оформлених та затверджених робочих проектів, тобто позитивних висновків відповідних експертиз, у тому числі державної екологічної експертизи.

На думку відповідача, ТОВ "Елефтерія" не повинен отримувати висновок державної екологічної експертизи, тому що вона поводилась при прийманні в експлуатацію об'єктів завершеного будівництва первісним власником.

Крім того, АГЗС № 1, яка розташована за адресою м. Севастополь, Монастирське шосе, 12, раніше знаходилась по Фіолентовському шосе, однак шість років тому її адресу перейменували на Монастирське шосе. Акт державної технічної комісії про приймання в експлуатацію завершеного будівництвом об'єкта, складений та підписаний у 1997 році на адресу Фіолентовське шосе.

Також у запереченнях відповідачем зазначено, що ТОВ "Елефтерія" проводить підготовчі дії для виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України № 808 від 28.08.2013 р. "Про затвердження переліку видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку".

Суд не приймає до уваги доводи відповідача, тому що вони не підтверджуються фактичними доказами та спростовуються матеріалами справи.

Крім того, як зазначалось вище, доказів про виконання пунктів припису № 440 від 24.12.2013 р. відповідачем до суду надано не було. Припис від 24.12.2013 р. № 440 відповідачем не оскаржувався.

Оскільки перевіркою встановлений факт розміщення відходів без відповідального дозволу, відсутність позитивних висновків державної екологічної експертизи та порушення інших вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, суд вважає, що вимога про тимчасову заборону господарської діяльності ТОВ "Елефтерія" підлягає задоволенню.

За таких обставин суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення, шляхом тимчасової заборони (зупинення) ведення господарської діяльності по роздрібній торгівлі пальним ТОВ "Елефтерія" до усунення виявлених порушень.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної екологічної інспекції у місті Севастополь задовольнити.

Тимчасово заборонити (зупинити) ведення господарської діяльності по роздрібній торгівлі пальним товариства з обмеженою відповідальністю "Елафтерія" (вул. Нафтова, 2, м. Севастополь, 99019, ЄДРПОУ37196093) на АЗС та АГСЗ, які розташовані за адресами:

- Монастирське шосе, 12, м. Севастополь (АГЗС № 1);

- Фіолентовське шосе, 5, м. Севастополь (АЗС № 1);

- Камишове шосе 23, м. Севастополь (АЗС № 2);

- вул. Індустріальна, 10, м. Севастополь (АЗС № 3);

- Балаклавське шосе, 12, м. Севастополь (АЗС № 4);

- вул. Хрустальова, 6, м. Севастополь (АЗС № 5);

- вул. Сапунгорська, 28, м. Севастополь (АЗС №7);

- Городське шосе, 15, м. Севастополь (АЗС № 8);

- вул. Тюкова, 85-а, с. Орлине, м. Севастополь (АЗС № 9);

- вул. Нафтова, 2, м. Севастополь (АЗС № 10);

- вул. Богданова, 59, м. Севастополь (АЗС № 11);

- вул. Горпіщенко 146, м. Севастополь (АЗС № 12) до усунення виявлених порушень.

Відповідно до вимог частини першої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена у строки і порядку встановленими частиною восьмою статті 183-2, частинами першою, другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова не набрала законної сили.

Суддя О.В. Мінько