Ухвала суду № 37143782, 20.01.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2014
Номер справи
818/7051/13-а
Номер документу
37143782
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2014 р.Справа № 818/7051/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Курило Л.В.

Суддів: Русанової В.Б. , Присяжнюк О.В.

за участю секретаря судового засідання - Мурга С.С.,

представників позивача - Корбут В.Л., Квітка Г.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 17.09.2013р. по справі № 818/7051/13-а

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ряснянське"

до Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області

про визнання нечинним податкового повідомлення - рішення,

ВСТАНОВИЛА:

15.02.2008 року позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Ряснянське" - звернулося до Господарського суду Сумської області з позовом до Сумської об'єднаної державної податкової інспекції , в якому просило визнати нечинним податкове повідомлення-рішення Сумської міжрайонної державної податкової інспекції №0000012310/0/112/23 від 06.02.2008 р.

Постановою Господарського суду Сумської області від 09.04.2008р. (т. 6, а.с. 48-51) в задоволенні позову відмовлено.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 29.01.2009р. (т. 6, а.с. 88-92) вищезазначена постанова Господарського суду Сумської області залишена без змін.

Ухвалою Вищого адміністративного суду від 22.07.2013р. (т. 6, а.с. 123-126) постанову Господарського суду Сумської області від 09.04.2008р. та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 29.01.2009р. скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 11.09.2013 року допущено заміну відповідача на правонаступника - Сумську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Сумській області.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 17.09.2013 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Ряснянське" задоволено.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Сумської міжрайонної державної податкової інспекції №0000012310/0/112/23 від 06.02.2008, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 136992,00грн.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Представники позивача в судовому засіданні суду апеляційної інстанції просили постанову суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу відповідача без задоволення.

Представник відповідача в судове засідання суду апеляційної інстанції не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся своєчасно та належним чином.

Відповідно до ч.4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, вислухавши представників позивача, переглянувши в межах апеляційної скарги постанову суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ТОВ "Ряснянське" зареєстроване Краснопільською районною державною адміністрацією Сумської області 14.03.2000 року за номером 30841386.(Т.1 а.с. 23)

Згідно довідки №61 видами діяльності ТОВ "Ряснянське" за КВЕД є: вирощування зернових та технічних культур, розведення великої рогатої худоби, розведення свиней, роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах з перевагою продовольчого асортименту, виробництво продуктів борошномельно - круп'яної промисловості, виробництво м'ясних продуктів. (Т. 1 а.с. 24)

ТОВ "Ряснянське" зареєстровано як платник податку на додану вартість, що підтверджується свідоцтвом №25540583. (Т.1 а.с. 27)

На підставі направлення від 18.01.2008 року №25, виданого Сумською МДПІ, на підставі п.3 ч.6, ч. 13 ст. 11-1 Закону України від 04.12.1990р. №509-ХІІ "Про Державну податкову службу в Україні", п.п. 7.7.5 п. 7.5 ст. 7 Закону України від 03.04.1997 року №168/97-ВР "Про податок на додану вартість" та відповідно до наказу Сумської МДПІ від 17.01.2008 року №20 фахівцями Сумської МДПІ в період з 18.01.2008 року по 24.01.2008 року проведено виїзну позапланову документальну перевірку фінансово-господарської діяльності ТОВ "Ряснянське" з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість за вересень 2007 року, жовтень 2007 року на розрахунковий рахунок відповідно до затвердженого плану перевірки, за результатами якої складено акт від 28.01.2008 року №8/23/30841386/6. (Т.1 а.с. 51-85)

За висновками акту перевірки від 28.01.2008 року №8/23/30841386/6 податковим органом встановлено, що сума бюджетного відшкодування за жовтень 2007 року в сумі 99505,0 грн. не підтверджується, а зменшується на 98951,0 грн., та становить 554,00 грн., сума бюджетного відшкодування за листопад 2007 року в сумі 40315,0 грн. не підтверджується, а зменшується на 38041,0 грн., та становить 2274,00 грн., за рахунок недотримання вимог п.п.7.4.1 п.7.4, п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.97 року № 168/97-ВР, п. 12 Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1999 № 805 зі змінами та доповненнями. (Т. 1 а.с. 84)

На підставі акту перевірки від 28.01.2008 року №8/23/30841386/6 податковим органом прийнято податкове повідомлення - рішення від 06.02.2008 року №0000012310/0, яким ТОВ "Ряснянське" зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 136992,00 грн. (Т.1 а.с. 86).

Не погодившись із податковим повідомленням - рішенням від 06.02.2008 року №0000012310/0, позивач звернувся із зазначеним позовом до суду.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що виплата дотацій сільськогосподарським товаровиробникам, які поставляють молоко та м'ясо в живій вазі за нульовою ставкою ПДВ, не є бюджетним відшкодуванням ПДВ, сплаченого цими товаровиробниками постачальникам товарів (послуг), що використані для цілей таких поставок, і не позбавляє такого платника права на віднесення зазначених сум податку до податкового кредиту загальної податкової декларації з ПДВ, за якою здійснюються розрахунки із державним бюджетом. З огляду на викладені обставини, суд першої інстанції дійшов висновку про невідповідність оскарженого податкового повідомлення-рішення вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

З матеріалів справи убачається, що ТОВ "Ряснянське", яке є виробником сільськогосподарської продукції, в вересні 2007 року реалізовано переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою за нульовою ставкою на суму 728005,45 грн., в тому числі: ВАТ "Коростинський м'ясокомбінат" згідно квитанцій №№ 024418, 024417, 024416, 024415, 024414, 094031, ВАТ "Кременчукм"ясо" згідно квитанції №068079; ТОВ "Укрдонм"ясо" згідно квитанцій №№ 223, 236; ВАТ "Богодухівський молокозавод" згідно квитанції №175.

Крім того, в жовтні 2007 року позивачем реалізовано переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою за нульовою ставкою на суму 264181,37 грн., в тому числі: ВАТ "Кременчукм"ясо" згідно квитанцій №№068371, 068402, 068327, ВАТ "Богодухівський молокозавод" згідно квитанції №192.

Також в листопаді 2007 року реалізовано переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою за нульовою ставкою на суму 304187,46 грн., в тому числі: ТОВ "Салтівський м'ясокомбінат" згідно квитанції №717, ВАТ "Кременчукм"ясо" згідно квитанцій №№068579, 068476, ВАТ "Охтирський м'ясокомбінат" згідно квитанції №1166; ЗАТ "Краснодонський м'ясокомбінат" згідно квитанції №024143; ВАТ "Богодухівський молокозавод" згідно квитанції №205.

ТОВ "Ряснянське" у вересні 2007 року до податкового кредиту віднесло суму ПДВ у розмірі 98 951,00 грн. та у жовтні 2007 року - у розмірі 38 041,00 грн. Вказані суми сформувалися з податку на додану вартість, сплаченого позивачем в ціні придбаних товарів, робіт та послуг, що використовувалися у господарській діяльності, пов'язаній з операціями по поставці переробним підприємствам м'яса живою вагою.

Закон України "Про податок на додану вартість" (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) визначає платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету.

Відповідно до п.11.21 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість» до 1 січня 2008 року сума ПДВ, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі. Сума ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва. Порядок нарахування і використання зазначених коштів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Тобто, встановлено спеціальні режими оподаткування (спрямування та використання сум ПДВ) для операцій, здійснюваних:

1) переробними підприємствами усіх форм власності з реалізації ними молоко - та м'ясопродуктів, виготовлених із молока та м'яса в живій вазі, поставлених сільськогосподарськими товаровиробниками (абзац перший п.11.21 ст.11 названого Закону);

2) сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах (абзац другий цього ж пункту).

Встановлений у абзаці другому п.11.21 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість» режим оподаткування передбачає залишення нарахованих на ціну реалізованої продукції сум ПДВ, що підлягають сплаті до бюджету, у розпорядженні сільськогосподарських підприємств для підтримки власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва.

За змістом наведеної норми умовами для застосування встановленого нею податкового режиму є виникнення у платника ПДВ за наслідками здійснених господарських операцій зобов'язання зі сплати до бюджету певних сум податку та можливість подальшого фактичного використання таких коштів для визначених законодавством цілей.

При здійсненні операцій з реалізації молока та м'яса в живій вазі переробним підприємствам відповідно до пп.6.2.6 п.6.2 ст.6 Закону України «Про податок на додану вартість» із нарахуванням ПДВ за нульовою ставкою у платника податку фактично не виникає обов'язок зі сплати до бюджету грошових коштів, які могли б ним акумулюватись і використовуватись у порядку, визначеному Порядком нарахування коштів.

Отже, спеціальний режим оподаткування, передбачений абзацом другим п.11.21 ст.11 названого Закону та встановлене у пункті 12 Порядку нарахування коштів правило щодо складання окремої податкової декларації поширюється на операції з реалізації молока, худоби, птиці, вовни, а також молочної продукції та м'ясопродуктів, вироблених у власних переробних цехах, які оподатковуються ПДВ за ставкою 20 %, і не охоплює операції, здійснювані відповідно до пп.6.2.6 п.6.2 ст.6 Закону України «Про податок на додану вартість» за нульовою ставкою ПДВ.

Встановлення законодавцем з 1997 року нульової ставки ПДВ для операцій з поставки молока та м'яса в живій вазі переробним підприємствам (підпункт 6.2.6 п.6.2 ст.6 Закону України «Про податок на додану вартість») із одночасним доповненням статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість» пунктом 11.21, який передбачав виплату останніми сільськогосподарськими виробниками тваринницької продукції дотацій, було заходом підтримки товаровиробників, які здійснюють такі операції.

Саме така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 02.04.2013 року у справі за позовом сільськогосподарського приватного підприємства "Україна" до Дувбровницької міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області про зобов'язання вчинити дії та скасування податкових повідомлень - рішень.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що виплата зазначених дотацій сільськогосподарським товаровиробникам, які поставляють молоко та м'ясо в живій вазі за нульовою ставкою ПДВ, не є бюджетним відшкодуванням ПДВ, сплаченого цими товаровиробниками постачальникам товарів (послуг), що використані для цілей таких поставок, і не позбавляє такого платника права на віднесення зазначених сум податку до податкового кредиту загальної податкової декларації з ПДВ, за якою здійснюються розрахунки із державним бюджетом.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Сумської міжрайонної державної податкової інспекції №0000012310/0/112/23 від 06.02.2008р., яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 136992,00грн.

Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Колегія суддів вважає, що постанова Сумського окружного адміністративного суду від 17.09.2013 року відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта - відповідача у справі.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області залишити без задоволення.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 17.09.2013р. по справі № 818/7051/13-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Курило Л.В.Судді Русанова В.Б. Присяжнюк О.В. Повний текст ухвали виготовлений 27.01.2014 р.