Ухвала суду № 37143779, 21.01.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2014
Номер справи
816/5885/13-а
Номер документу
37143779
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2014 р.Справа № 816/5885/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Калиновського В.А.

Суддів: Бегунца А.О. , Бенедик А.П.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "АВМ АМПЕР" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 12.11.2013р. по справі № 816/5885/13-а

за позовом Державної екологічної інспекції у Полтавській області Державної екологічної інспекції України

до Товариства з обмеженою відповідальністю "АВМ АМПЕР"

про тимчасову заборону (зупинення)діяльності,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Державна екологічна інспекція у Полтавській області Державної екологічної інспекції України, звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "АВМ АМПЕР", в якому просила суд тимчасово заборонити (зупиненити) діяльність Товариства з обмеженою відповідальністю "АВМ АМПЕР" в частині утворення та розміщення відходів I та II класу небезпеки до отримання дозволу.

В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що за результатами перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами встановлено факт відсутності у Товариства з обмеженою відповідальністю "АВМ АМПЕР" дозволу та лімітів на утворення та розміщення відходів, про що підприємству вказано у відповідних приписах. Проте, приписи про усунення порушень вимог чинного законодавства підприємство не виконало, у зв'язку з чим Державна екологічна інспекція в Полтавській області і звернулась до суду з позовом про тимчасову заборону (зупинення) діяльності відповідача в частині утворення та розміщення відходів.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 12.11.2013 року зазначений адміністративний позов було задоволено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального та процесуального права, а саме: Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" , Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", Постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 р. № 1218 "Про затвердження Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів", ст.ст. 86, 156, 159 Кодексу адміністративного судочинства України, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.

В судове засідання апеляційної інстанції сторони не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що з 11.04.2013 по 22.04.2013 працівниками Державної екологічної інспекції в Полтавській області проведено планову перевірку дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю "АВМ АМПЕР" вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинам, результати якої оформлено актом №234/01-01-14 (а.с. 7-12).

Вказаною перевіркою встановлено, зокрема, відсутність у відповідача дозволу на розміщення відходів та ліміти на утворення та розміщення відходів (п. 5.4 Акту).

На підставі зазначеного акту Державною екологічною інспекцією в Полтавській області 29.04.2013 було видано обов'язковий до виконання припис №06-21-48 (а.с. 14-15), яким Товариству з обмеженою відповідальністю "АВМ АМПЕР", крім іншого, вказано на необхідність отримання до 15.06.2013 дозволу та лімітів на утворення та розміщення відходів І та ІІ класу небезпеки у 2013 році (п. 5 припису).

За порушення природоохоронного законодавства постановою про накладення адміністративного стягнення від 13.05.2013 №06-22-91 (а.с. 17) посадову особу відповідача притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 82 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення вимог щодо поводження з відходами під час їх збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення або захоронення) та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 867,00 грн., який сплачено відповідачем відповідно до квитанції від 15.05.2013 (а.с. 18).

За невиконання припису від 29.04.2013 №06-21-48 в установлені строки на відповідальну посадову особу Товариства з обмеженою відповідальністю "АВМ АМПЕР" постановою від 16.09.2013 №06-22-192 (а.с. 20) накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу, який сплачено відповідачем відповідно до квитанції від 23.09.2013 (а.с. 21).

З 02.10.2013 по 03.10.2013 працівниками Державної екологічної інспекції в Полтавській області проведено позапланову перевірку дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю "АВМ АМПЕР" вимог природоохоронного законодавства в частині виконання наданого припису від 29.04.2013 №06-21-48, результати якої оформлено актом №563/01-01-14 (а.с. 22-27).

Повторною перевіркою встановлено відсутність дозволу та лімітів на утворення та розміщення відходів І та ІІ класу небезпеки у 2013 році (п. 5.4).

На підставі зазначеного акту позивачем 07.10.2013 видано обов'язковий до виконання припис №06-21-110 (а.с. 28), пунктом 2 якого Товариство з обмеженою відповідальністю "АВМ АМПЕР" зобов'язано отримати дозвіл та ліміти на утворення та розміщення відходів І та ІІ класу небезпеки до 15.11.2013.

Проте, на час подання позовної заяви пункт 2 припису від 07.10.2013 №06-21-110 не виконано, що змусило позивача звернутися до суду з даним позовом.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що оскільки підприємство до теперішнього часу не отримало відповідний дозвіл на утворення та розміщення відходів на 2013 рік, вимоги щодо тимчасового зупинення господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю "АВМ АМПЕР", пов'язаної з виробництвом (виготовленням), реалізацією продукції, виконанням робіт, наданням послуг, що призводить до утворення відходів І та ІІ класу небезпеки є обґрунтованими.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України визначається Законом України "Про відходи".

Відповідно до ст. 32 Закону України «Про відходи» забороняється вести будь-яку діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами ліміт на обсяги утворення та розміщення відходів.

У відповідності до п."а" ч. 1 ст. 32 Законом України "Про відходи" з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється вести будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів.

Згідно з Порядком розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.1998 №1218, ліміт на утворення відходів - максимальний обсяг відходів, на який у суб'єкта права власності на відходи (далі - власник відходів) є документально підтверджений дозвіл на передачу їх іншому власнику (на розміщення, утилізацію, знешкодження тощо) або на утилізацію чи розміщення на своїй території.

Письмові докази свідчать, що відповідно до інформації щодо обсягів утворення та розміщення відходів Товариства з обмеженою відповідальністю "АВМ АМПЕР" (а.с. 13), наданої підприємством на вимогу органу державного нагляду, протягом 2013 року у відповідача утворилися небезпечні відходи (207 шт. ламп люмінесцентних відпрацьованих, 0,029 т відпрацьованих маслофільтрів, 0,1 т матеріалів обтиральних, забруднених нафтопродуктами) за відсутності дозволу і лімітів на утворення та розміщення небезпечних відходів на 2013 рік, що є порушенням ст.ст. 32-34, 42 Закону України "Про відходи".

Підпунктом "в" пункту 4 Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища, затвердженого постановою Верховної Ради України від 29.10.1992 №2751-ХІІ, встановлено, що діяльність підприємств обмежується або тимчасово забороняється (зупиняється) у разі перевищення ними лімітів використання природних ресурсів, порушення екологічних нормативів, екологічних стандартів, а також вимог екологічної безпеки, зокрема використання природних ресурсів, викидів і скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, складування, захоронення, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів без відповідних дозволів.

Частиною 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Згідно п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженим указом Президента України від 13.04.2011 № 454/2011, остання входить до системи органів виконавчої влади та.. утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 04.11.2011 № 429, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.11.2011 № 1347/20085, Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.

Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Державна екологічна інспекція у Полтавській області здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що Державна екологічна інспекція в Полтавській області правомірно звернулася до адміністративного суду, а позовні вимоги щодо тимчасового зупинення господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю "АВМ АМПЕР", пов'язаної з виробництвом (виготовленням), реалізацією продукції, виконанням робіт, наданням послуг, що призводить до утворення відходів І та ІІ класу небезпеки є обґрунтованими та підлягають задоволенню, оскільки підприємство до теперішнього часу не отримало відповідний дозвіл на утворення та розміщення відходів на 2013 рік.

Отже, колегія суддів переглянувши рішення суду першої інстанції, вважає, що при його прийнятті суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Полтавського окружного адміністративного суду від 12.11.2013 року по справі № 816/5885/13-а прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для її скасування не виявлено.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 199, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "АВМ АМПЕР" залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 12.11.2013р. по справі № 816/5885/13-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя (підпис)Калиновський В.А.Судді(підпис) (підпис) Бегунц А.О. Бенедик А.П.