Постанова № 37140392, 04.02.2014, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.02.2014
Номер справи
821/4536/13-а
Номер документу
37140392
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2014 р. Справа № 821/4536/13-а

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого: судді Кисильової О.Й.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області, Управління Державної інспекції техногенної безпеки України у Херсонській області в особі комісії з припинення юридичної особи Управління Державної інспекції техногенної безпеки України в Херсонській області про стягнення сум грошового забезпечення, середнього заробітку за час затримки розрахунку та моральної шкоди,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся із адміністративним позовом до Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Херсонській області (далі - відповідач-1, ДСНС у Херсонській області), Управління Державної інспекції техногенної безпеки України у Херсонській області в особі комісії з припинення юридичної особи Управління Державної інспекції техногенної безпеки України в Херсонській області (далі - відповідач-2, управління Держтехногенбезпеки у Херсонській області), в якому просить стягнути з відповідачів суму недоплаченого грошового забезпечення у розмірі 18042,12 грн., суму середньомісячного грошового забезпечення за час затримки виплат грошового забезпечення в розмірі 6407,25 грн. та моральну шкоду в розмірі 25000,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що наказом від 28.10.2013 р. № 395 ОСОБА_1 звільнено зі служби у відставку за пунктом 176 підпунктом "4" Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу (в зв'язку із скороченням штату). Позивач стверджує, що при звільненні йому не доплачено грошове забезпечення на загальну суму 180421,12 грн., суму середньомісячного грошового забезпечення за час затримки виплати грошового забезпечення в розмірі 6407,25 грн. та моральну шкоду в розмірі 25000,00 грн. Сума недоплаченого грошового забезпечення складається із суми премій, що безпідставно не були виплачені відповідачами згідно наказу № 346 за липень 2013 року - 2218,75 грн., наказів №№ 348 та № 356 - за серпень 2013 року - 1775,0 грн. та відповідно 2218,75 грн., наказу № 362 - за вересень 2013 року - 1601,81 грн., наказів №№ 379 та 395 - 2218,75 грн. та 8009,06 грн.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, надавши клопотання про розгляд справи без його участі.

Представником відповідача-1 подано заяву про розгляд справи за його відсутності та заперечення проти позову.

У зв'язку з проведенням реорганізації Державної інспекції техногенної безпеки України, відповідно до Указу Президента України від 24.12.2012 р. № 726/2012 "Про деякі заходи оптимізації системи центральних органів виконавчої влади", постанови Кабінету Міністрів України від 21.01.2013 р. № 33 "Про утворення територіальних органів Державної служби з надзвичайних ситуацій та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" відповідач - 2 знаходиться в стадії припинення. Державним реєстратором реєстраційної служби Суворовського районного управління юстиції у м. Херсоні до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 10.12.2013 р. внесено запис № 14991120008013769 про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи Управління Держтехногенбезпеки у Херсонській області.

Зважаючи на викладене вище, відповідачем - 2 подано заяву про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 наказом Державної інспекції техногенної безпеки України від 28.10.2013 р. № 395 звільнено із служби за пунктом 176 підпунктом "4" Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу (в зв'язку із скороченням штату) на підставі наказу Держтехногенбезпеки України від 25.02.2013 р. № 73 "Про скасування штатів Управління Держтехногенбезпеки у Херсонській області", довідки Головного управління ДСНС України у Херсонській області про виплату грошової допомоги ОСОБА_1 за 32 календарних роки служби, рапорту ОСОБА_1 Даним наказом позивачу встановлена премія у розмірі 125 % по 28.10.2013 р. та грошова допомога у розмірі 50 % за 4 роки календарної служби.

Як стверджує позивач, на підставі наказів по особовому складу, виданими головою комісії з проведення реорганізації Держтехногенбезпеки України Гасеком І.В., протягом серпня - жовтня 2013 року ОСОБА_1 було нараховано суми грошового забезпечення та визначено розміри премій, проте відповідачем-1 не було виплачено премії на загальну суму 18042,12 грн.

Так, головою комісії з проведення реорганізації Держтехногенбезпеки України Гасеком І.В. видано наступні накази. Відповідно до наказу № 346 від 12.08.2013 р. позивачу визанчено премію у розмірі 125 % від посадового окладу за липень 2013 р. Наказом № 348 від 12.08.2013 р. ОСОБА_1 премійовано сумою у розмірі не більше місячного грошового забезпечення. У наказі № 356 від 09.09.2013 р. зазначено, що ОСОБА_1 за серпень 2013 року преміювати в розмірі 125 % від посадового окладу. Наказом № 362 від 10.09.2013 р. позивачу встановлена премія у розмірі 25 % від посадового окладу. Згідно наказу № 379 від 19.10.2013р. ОСОБА_1 премійовано у розмірі 125% від посадового окладу.

Оскільки, як відмічає позивач, станом на день звільнення зі служби - 28.10.2013 р. відповідачем не проведено повного розрахунку (не виплачено премію у повному обсязі), то до відповідачів слід застосувати відповідальність за затримку розрахунку, передбачену статтею 117 Кодексу законів про працю України, а саме - стягнути з відповідачів середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку, тобто з 29.10.2013 р. по 29.11.2013 р. сума якого становить 6407,25 грн.

ОСОБА_1 вважає, що відповідачами були порушені його права, що призвело до моральних страждань, які він оцінює в грошовому еквіваленті у розмірі 25000,0 грн.

Відповідач-1 проти заявлених позовних вимог заперечував, мотивуючи тим, що твердження позивача щодо існування обставин, які є підставою для стягнення на його користь вказаних сум є необгрнутованими, виходячи з наступного.

ОСОБА_1 звільнено у відставку та виключено зі списків особового складу Державної інспекції техногенної безпеки України на підставі наказу голови комісії з проведення реорганізації Держтехногенбезпеки України від 28.10.2013 р. № 395/о. Безпосередньо в Управління ДСНС України у Херсонській області позивач службу не проходив, заборгованість по грошовому забезпеченню перед останнім у Управління ДСНС у Херсонській області відсутня. У зв'язку з припиненням діяльності юридичної особи відповідача - 2, виплата грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу, які подали рапорт про зарахування їх на службу до органів ДСНС в Херсонській області та були наказом зараховані на службу, здійснювались відповідачем - 1, як правонаступником на підставі поданих головою комісії з припинення юридичної особи належним чином оформлених розрахунково-платіжних відомостей. ОСОБА_1 не подано рапорту про зарахування його до ДСНС в Херсонській області для подальшого проходження служби. Починаючи з 01.06.2013 року Держтехногенбезпеки України вже не було розпорядником бюджетних коштів, а тому керівник ДСНС України преміював осіб особового складу на власний розсуд, за зверненням голови ліквідаційної комісії з припинення юридичної особи Управління Державної інспекції техногенної безпеки України в Херсонській області.

Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 10 червня 2008 року № 447 затверджено Інструкцію про виплату грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів і підрозділі цивільного захисту, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції Україн 7 липня 2008 р. за № 612/15303 (далі - Інструкція № 447).

Пунктами 1.3. та 1.4. Інструкції № 447 визначено,що до грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу належать: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, щомісячні (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення виплачується в межах асигнувань, визначених у кошторисі органу управління (підрозділу) на грошове забезпечення особового складу.

Відповідно до п. 1.5 Інструкції № 447 підставами для виплати грошового забезпечення є наказ начальника органу управління (підрозділу) про призначення на штатну посаду, яка входить у його номенклатуру, наказ керівника навчального закладу про зарахування на навчання, наказ про зарахування в розпорядження відповідного начальника органу управління (підрозділу) та встановлення відповідних окладів, надбавок, доплат тощо.

Додаткові види грошового забезпечення включають надбавки, доплати, премії, одноразові й щомісячні винагороди, матеріальну допомогу тощо.

Так, пунктом 5.1. Інструкції № 447 визначено, що керівники органів управління (підрозділів) мають право здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальні результати діяльності. Преміювання здійснюється згідно з Положенням про преміювання осіб рядового та начальницького складу, яке розробляється в органах управління (підрозділах), виходячи зі специфіки та особливостей виконання завдань окремого підрозділу, і затверджується його керівниками в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом Міністра на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.

Згідно із пунктом 5.8 Інструкції № 447 преміювання осіб рядового і начальницького складу до державних і професійних свят, ювілейних дат може здійснюватися понад фонд преміювання, визначений у пункті 5.1 цієї Інструкції, у межах економії фонду грошового забезпечення і дозволяється виключно за окремим рішенням Міністра.

Зменшення розміру премій або позбавлення в повному розмірі здійснюється за наказами керівника органу управління (підрозділів) (п. 5.2 Інструкція № 447).

Аналіз зазначених норм чинного законодавства дозволяє зробити висновок, що премія не має встановленого щомісячного постійного розміру; виплата премій та визначення її щомісячного розміру здійснюється наказами керівників управлінь (підрозділів) відповідно до чинного законодавства; розмір премії залежить від наявності фонду преміювання та результатів роботи конкретного працівника.

Разом з тим слід відмітити, що Законом України від 4 квітня 2013 року № 164-VII "Про внесення змін до додатка № 3 до Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" затверджені видатки на утримання Державної служби України з надзвичайних ситуацій.

Відповідно до пункту 12 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 р. № 1074, орган виконавчої влади, утворений в результаті реорганізації, здійснює повноваження та виконує функції у визначених Президентом України сферах компетенції з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення таким органом повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 27 березня 2013 р. № 176-р, визначено погодитися з пропозицією Міністерства оборони щодо можливості здійснення Державною службою з надзвичайних ситуацій покладених на неї Указом Президента України від 16 січня 2013 р. № 20 "Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій" функцій і повноважень Міністерства надзвичайних ситуацій та Державної інспекції техногенної безпеки, що припиняються.

Наказом Державної служби з надзвичайних ситуацій від 16.05.2013 р. № 229 "Про деякі питання організації бюджетного процесу в підпорядкованих підрозділах Державної служби України з надзвичайних ситуацій України" з 01 червня 2013 року підпорядковані підрозділи сфери управління МНС України та Управління Державної інспекції техногенної безпеки України виключено з мережі установ та організацій, що отримують кошти з Державного бюджету України у 2013 році. До вказаної мережі включено підпорядковані підрозділи сфери управління ДСНС України. Цим же наказом на фінансове забезпечення головних управлінь ДСНС України зараховано головні управління Держтехногенбезпеки України, що знаходяться в стадії припинення.

Тобто, починаючи з 01.06.2013 р. відповідач-2 не вчиняв жодних дій щодо розпорядження коштами, а тому у голови комісії з проведення реорганізації Держтехногенбезпеки України Гасека І.В. були відсутні повноваження та підстави для прийняття рішень про преміювання та встановлення розмірів преміювання особам, які не були переведені на службу до ДСНС в Херсонській області, у тому числі ОСОБА_1, оскільки останнім не було подано рапорт про переведення.

Як вбачається із довідки від 17.01.2014 р. № 77/07/360, виданої відповідачем-1, ОСОБА_1 проводились виплати по основним видам грошового забезпечення у період з червня по жовтень 2013 р.

Оскільки суд не вбачає підстав для стягнення з відповідачів суми недоплаченої премії у розмірі 18042,12 грн., то позовні вимоги щодо стягнення суми середньомісячного грошового забезпечення за час затримки виплат грошового забезпечення у розмірі 6407,25 грн. та моральної шкоди в розмірі 25000,00 грн. є необгрнтоуваними.

За таких обставин суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог та відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 122, 158-163, 167 КАС України, суд, -

постановив:

Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог до Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Херсонькій області, Управління Державної інспекції техногенної безпеки України у Херсонській області в особі комісії з припинення юридичної особи Управління Державної інспекції техногенної безпеки України в Херсонській області про стягнення сум грошового забезпечення, середнього заробітку за час затримки розрахунку та моральної шкоди.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Кисильова О.Й.

кат. 12.3