ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 лютого 2014 року 15:00
Справа № П/808/138/14
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Садового І.В.,
за участю секретаря судового засідання – Пекній Т.В.,
позивач, відповідачі: не з'явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи
за позовною заявою: Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області
до: Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, Товариства з обмеженою відповідальністю «Інмарко, ЛТД»
про: визнання недійсними змін до установчих документів та скасування державної реєстрації таких змін
ВСТАНОВИВ:
10.01.2014 Державна податкова інспекція у Ленінському районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області (далі – позивач) звернулася до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції (далі – відповідач -1), Товариства з обмеженою відповідальністю «Інмарко, ЛТД» (далі – відповідач -2) про визнання недійсними змін до установчих документів ТОВ «Інмарко, ЛТД» щодо місцезнаходження за адресою: 69089, м.Запоріжжя, вул.Берегова, буд.9 та скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи – ТОВ «Інмарко, ЛТД» (ЄДРПОУ 38160508) від 21.11.2013 за №14801050009055817.
Ухвалою суду від 11.01.2014 відкрито провадження в адміністративній справі №П/808/138/14, закінчено підготовче провадження та призначений судовий розгляд справи на 27.01.2014. Розгляд справи відкладався до 10.02.2014 у зв’язку із неявкою сторін.
Позивач у судове засідання не з'явився, направив суду клопотання про розгляд справи без його участі, позов підтримує у повному обсязі. Згідно позовної заяви позивач просить визнати недійсними зміни до установчих документів ТОВ «Інмарко, ЛТД» щодо місцезнаходження за адресою: 69089, м.Запоріжжя, вул.Берегова, буд.9 та скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи – ТОВ «Інмарко, ЛТД» (ЄДРПОУ 38160508) від 21.11.2013 за №14801050009055817. На обґрунтування позову зазначає, що згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідачем -2 було змінене місцезнаходження. Проте, відповідно до вимог Податкового кодексу України на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням відповідач -2 не став, з відповідною заявою до органів податкової служби не звертався. Зазначення відповідачем -1 у документах при проведенні державної реєстрації місцезнаходження адреси, яка не відповідає дійсному місцезнаходженню відповідача -2 є підставою для скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Відповідач – 1 у судове засідання не з’явився. Направив суду заперечення на позов. Зазначає, що згідно з Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» орган державної реєстрації за власною ініціативою не приймає жодних рішень відносно суб'єктів господарювання, в тому числі відносно ТОВ «Інмарко, ЛТД», та не вносить записи в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а лише фіксує факт набуття установчими документами юридичної сили при їх надходженні до державного реєстратора. Так, для внесення змін до відомостей та до установчих документів про юридичну особу ТОВ «Інмарко, ЛТД», уповноваженою особою державному реєстратору було надано відповідний пакет документів, передбачений статтею 19 та статтею 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців». Заборон від судових та правоохоронних органів на проведення реєстраційних дій на той час не надходило. Керуючись статтею 14 Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державний реєстратор реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції передав реєстраційну справу у зв'язку зі зміною місцезнаходження юридичної особи державному реєстратору за новим місцезнаходженням. Реєстраційна справа сформована належним чином та містить всі документи, що подавалися до органу реєстрації. Просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі. Також, просить розглянути справу без його участі.
Відповідач -2 у судове засідання не з'явився. На адресу суду повернулись ухвала про відкриття провадження у справі та повістка про виклик, які були надіслані на його адресу: вул.Берегова, буд.9, м.Запоріжжя, 69096 з відміткою поштового відділення зв’язку: «за зазначеною адресою не проживає».
Відповідно до ч.4 ст.33 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються, юридичним особам та фізичним особам – підприємцям – за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.
За приписами ч.11 ст.35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
З аналізу наведених норм КАС України, суд вважає, що повістка про виклик вручена відповідачу-2 належним чином.
Відповідно до ст.41 КАС України, у зв’язку із неявкою сторін, фіксація судового процесу за допомогою технічних засобів не здійснюється.
Як встановлено матеріалами справи та свідчить, наявний в матеріалах справи витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців станом на 17.12.2013, Товариство з обмеженою відповідальністю «Інмарко ЛТД» (код ЄДРПОУ 38160508) було первісно зареєстровано як юридичну особу 26.03.2012 Харківським міським управлінням юстиції у місті Харків (дані про повну адресу позивачем не надано).
Згідно із зазначеним витягом, 21.11.2013 до єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців внесено запис про зміну керівника юридичної особи – відповідача -2 та запис №14801050009055817 про зміну місцезнаходження та зміну складу або інформації про засновників. Відповідно до зазначеного запису відповідач змінив адресу свого місцезнаходження на адресу : вул.Берегова, буд.9, м.Запоріжжя, 69096.
Згідно з актом прийому – передачі реєстраційної справи на зберігання до іншого органу, що здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців від 28.11.2013 державним реєстратором реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції передано до реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції реєстраційну справу відповідача -2 у зв’язку із зміною місцезнаходження юридичної особи на адресу: вул.Берегова, буд.9, м.Запоріжжя, 69096.
Оцінивши надані докази, вважаю, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Статтею 67 Податкового кодексу України визначено підстави та порядок зняття з обліку в органах державної податкової служби юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів та самозайнятих осіб.
Так, пунктом 67.2 статті 67 Податкового кодексу України встановлено право податкових органів на звернення до суду з вимогами про припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Відповідно до ст.2, ч.1 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» (далі – Закон України від 15.05.2003 №755-ІV) відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону. Дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування.
Отже, вказаний Закон є спеціальним нормативно-правовим актом, прийнятий з метою регулювання правовідносин, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, у тому числі і внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, та скасування державної реєстрації змін до їх установчих документів.
Статтею 4 Закону України від 15.05.2003 №755-ІV визначено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Відповідно до ч.3 ст.4 Закону України від 15.05.2003 №755-ІV зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові або місця проживання фізичної особи-підприємця підлягають обов’язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Статтею 6 Закону України від 15.05.2003 №755-ІV передбачений перелік повноважень державного реєстратора, якій є вичерпним. Серед вказаних повноважень, зокрема, проводити державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб – підприємців.
Відповідно до частини першої статті 14 Закону України від 15.05.2003 №755-ІV у разі, якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
Стаття 31 Закону України від 15.05.2003 року №755-IV визначає вичерпні підстави для скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи: у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи.
Державний реєстратор у строк, що не перевищує двох робочих днів з дати надходження судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, вносить до Єдиного державного реєстру запис щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо інше не встановлено судовим рішенням, та в той же день повідомляє органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України про внесення такого запису.
Тобто, скасування в судовому порядку рішення засновника підприємства щодо змін до статутних документів, на підставі якого в подальшому здійснено державну реєстрацію змін до установчих документів підприємства, має наслідком застосування положень Закону України від 15.05.2003 №755-ІV (статті 31 Закону).
Частиною 4 ст. 50 КАС України передбачено, що громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Аналіз даних норм свідчить про те, що зміна місцезнаходження відповідача, щодо якої ставиться питання, не пов'язана із внесенням змін до установчих документів даної особи, тоді як положення п.67.2 ст.67 Податкового кодексу України наділяють податкові органи правом звернення до адміністративного суду саме з позовами про винесення судового рішення, у тому числі щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України державні органи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Компетенція органів державної податкової служби поширюється саме на відносини у сфері оподаткування.
Таким чином, органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців, відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців та скасування державної реєстрації змін до установчих документів у тих випадках, коли податкові органи діють на реалізацію своєї владної компетенції.
Отже, підставами для винесення такого судового рішення може бути виключно встановлення того факту, що незнаходження підприємства за його юридичною адресою безпосередньо спрямоване на ухилення від оподаткування.
Посилання позивача в обґрунтування позову на те, що відповідач після зміни місцезнаходження не звернувся до позивача з приводу постановки на облік, суд вважає безпідставним, оскільки вказане може свідчити про допущене з боку відповідача порушення вимог податкового законодавства, однак це не створює підстав для скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Оскільки єдиною підставою звернення податкового органу до суду є порушення відповідачем вимог податкового законодавства, а інших, передбачених саме Законом України від 15.05.2003 №755-ІV, достатніх доказів, які б свідчили про наявність підстав для скасування державної реєстрації зазначених вище змін позивачем не надано, у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Крім того, суд зазначає, що позивач не виконав вимоги ухвал суду від 11.01.2014 та від 27.01.2014 щодо надання витребуваних судом документів та просив розглянути справу буз його участі.
Керуючись ст.ст. 94, 158, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В.Садовий