Постанова № 37125857, 06.12.2013, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2013
Номер справи
808/8564/13-а
Номер документу
37125857
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2013 року 09:40Справа № 808/8564/13-а м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя

до Публічного акціонерного товариства «Укренергозахист»

про відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (список №2),

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

05 листопада 2013 року Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя (далі - позивач або УПФУ) звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства «Укренергозахист» (далі - відповідач або ПАТ «Укренергозахист»), в якій просить суд стягнути з відповідача заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах згідно п. «б» - «з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за період з січня по вересень 2013 року включно в сумі 19230 грн. 86 коп.

Позовні вимоги обґрунтовує Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон України №1788-ХІІ), Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон України №1058-ІV), Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 №400/97-ВР (далі - Закон України №400/97-ВР), Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1.

Ухвалою суду від 07 листопада 2013 року відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження, справа призначена до судового розгляду на 28 листопада 2013 року.

Розгляд справи відкладався до 06 грудня 2013 року.

Представники сторін в судове засідання не з'явились.

06 грудня 2013 року від позивача надійшло клопотання (вх.47725) про розгляд справи за відсутності представника УПФУ. Заявлені позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

04 грудня 2013 року від відповідача надійшли письмові пояснення по суті заявлених вимог (вх.№47307) в яких він зазначив, що ОСОБА_1 працював на ПАТ «Укренергозахист» в період з 1978 по 1991 рік (до вступу в дію Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») та з 1992 по 1996 (після вступу в дію Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який передбачав обов'язкове надання даних про атестацію робочих місць). В зазначений період підприємство атестацію робочих місць не проводило, а отже немає підстав для нарахування пенсії з 1992 по 1996 не має. Таким чином, пенсію даній особі слід призначити відповідно до ст.100 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Стосовно нарахувань по ОСОБА_2, то в довідці, яку було надано для оформлення пенсії зазначено, що дана особа працювала на підприємстві відповідача з 1983 по 1988. Отже відповідач вважає, що вказаному пенсіонеру пенсія повинна нараховуватись у відповідності до вимог ст.100 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

На підставі викладеного в поясненнях просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглядати справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи клопотання УПФУ про розгляд справи без участі його представника, а також положення частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, беручи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження.

У зв'язку з розглядом справи в порядку письмового провадження, суд, керуючись частиною 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України, не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи Публічне акціонерне товариство «Укренергозахист» є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України №400/97-ВР, а також платником страхових внесків відповідно до Закону України №1058-ІV, який повинен своєчасно та в повному обсязі сплачувати збір та внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.

Судом встановлено, що колишнім працівникам ПАТ «Укренергозахист» призначена та виплачується пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до п.п.«б» - «з» ст.13 Закону України №1788-ХІІ.

Так, ОСОБА_1, працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах. Дата призначення пенсії - 29.08.2012, пільговий стаж у ПАТ «Укренергозахист» - 12 р. 6 міс., відсоток плати даного підприємства - 100 %. Згідно розрахунку позивача, сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України становить - 18573 грн. 09 коп. за період з січня по вересень 2013 року включно.

ОСОБА_2, працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах. Дата призначення пенсії - 02.03.2012, пільговий стаж у ПАТ «Укренергозахист» - 1 р. 2 міс., відсоток плати даного підприємства - 9,02 %. Згідно розрахунку позивача, сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України становить - 657 грн. 77 коп. за період з січня по вересень 2013 року включно.

УПФУ відповідачу надсилались розрахунки про суми фактичних витрат на виплату пільгової пенсії за період з січня по вересень 2013 року.

Згідно розрахунку позивача загальна сума фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених вищезазначеним пенсіонерам за період з січня по вересень 2013 року включно становить 19230 грн. 86 коп.

Оцінивши надані докази в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. ст. 1, 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 13 Закону № 1788-ХІІ, суб'єкти підприємницької діяльності, незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та ін. установи та організації, об'єднання громадян та ін. юридичні особи повинні відшкодовувати органам Пенсійного фонду витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п. п. «б» - «з» ст. 13 Закону № 1788-ХІІ до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 цього Закону. Об'єктом оподаткування є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій призначених відповідно до п.п. «б» - «з» ст. 13 Закону № 1788-ХІІ.

Згідно із статтями 4, 5 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються ставки збору в таких розмірах: (...) - 100% від об'єкта оподаткування, визначеного абз. 4 п. 1 ст. 2 цього Закону (ст. 4). Збір на державне обов'язкове пенсійне страхування сплачується одночасно з одержанням доходів в установах банків на оплату праці (ч. 1 ст. 5).

Статтею 13 Закону № 1788-ХІІ визначено категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, а також до 2000 року було врегульовано порядок внесення підприємствами та організаціями плати до пенсійного фонду, що покривала витрати на виплату і доставку пенсій, призначених у відповідності до п. «б» - «з» цієї статті.

Законом №1461-ІІІ порядок внесення плати на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій змінено. Порядок покриття витрат на виплату та доставку пенсій визначено шляхом введення окремого виду збору на обов'язкове державне пенсійне страхування Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», яким передбачено, що платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування повинні сплачувати такий збір у розмірах, встановлених ст. 4 цього Закону.

Відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», суб'єкти підприємницької діяльності, незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у 100 % розмірі від об'єкта оподаткування, яким є фактичні витрати на виплат та доставку пенсій, призначених відповідно до п. п. «б» - «з» ст. 13 Закону № 1788-ХІІ до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону № 1788-ХІІ.

Порядок відшкодування вказаних витрат Пенсійному фонду України врегульований розділом 6 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» № 21-1 від 19.12.2003.

Згідно абз.2 п. 6.1. Інструкції № 21-1 відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058 в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1. пункту 2.1. цієї Інструкції - 100 % фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Відповідно до п. 6.2 Інструкції № 21-1 витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покривається цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.

Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається управлінням Пенсійного фонду щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які надсилаються підприємствам до 20-го числа січня поточного року, та протягом 10-ти днів з новопризначених пенсій, що визначено п.6.4 вказаної Інструкції.

Згідно з п.6.8 Інструкції № 21-1 підприємства щомісяця, до 25 числа, вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму, фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

З 01.01.2004 р. набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV), який визначив принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду України.

У відповідності до абз. 1 ч. 2 Прикінцевих положень вказаного Закону №1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Відповідно до ч. 2 абз. 2 п. 1 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону №1058-ІV в разі досягнення пенсійного віку та при наявності трудового стажу, передбаченого Законом № 1788-ХІІ. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом, тобто, зазначений вище порядок відшкодування.

Відповідачу своєчасно надсилались розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України №1058-ІV за період з січня по вересень 2013 року на суму 19230 грн. 86 коп.

Зазначені вище розрахунки позивача складені з дотриманням всіх необхідних вимог Інструкції. Розмір сум відшкодування фактичних витрат на витрату та доставку пенсій по кожному з вищезазначених пенсіонерів визначено позивачем з дотриманням вимог Закону № 1058-IV та Інструкції № 21-1.

Відповідачем не надано доказів оскарження вказаних розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій як до Пенсійного фонду України, так і до суду. З вказаних підстав доводи відповідача щодо невірності калькуляцій позивачем витрат судом до уваги не приймається.

Крім того, судом досліджено довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії, видані відповідачем вищезазначеним пенсіонерам, які працювали на роботах за Списком №2. Також, судом досліджено протоколи та розрахунки стажу вищевказаних пенсіонерів, яким призначено пенсії за віком на пільгових умовах.

Разом з цим, відповідач, заперечуючи проти позову не надав суду будь-яких платіжних документів, які б свідчили про повне (часткове) відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій вищезазначених пенсіонерів.

Що стосується заперечень (пояснень) відповідача, то суд не погоджується з ними з наступних підстав.

Відповідно до ст. 100 Закону № 1788-ХІІ, особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:

а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством;

б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Із змісту ст. 100 Закону № 1788-ХІІ випливає, що право на пенсію відповідно до вказаної статті має особа, яка набула необхідний стаж роботи із шкідливими і важкими умовами праці, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах до 01.01.1992 і після цієї дати не працювала на цих роботах. В свою чергу, особі, яка до і після 01.01.1992 працювала на роботах, передбачених Списками, пенсія призначається відповідно до ст. 13 Закону № 1788-ХІІ.

Відповідно до Постанови Верховної Ради України "Про порядок введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 06.12.1991 № 1931-ХІІ, Закон № 1788-ХІІ введений в дію в повному обсязі з 01 квітня 1992.

Згідно з п. 8 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 № 383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 № 1451/11731, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 100 Закону № 1788-ХІІ застосовуються "Список № 1 производств, цехов, профессий и должностей на подземных работах, на работах с вредными условиями труда и в горячих цехах, работа в которых дает право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготных раз мерах" і "Список № 2 производств, цехов, профессий и должностей, работа в которых дает право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготных раз мерах", затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.56 № 1173.

При цьому, згідно з п. 3 цього Порядку при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92.

З матеріалів справи та наданих позивачем документів (довідки, розпорядження та розрахунки) встановлено, що і ОСОБА_1 і ОСОБА_2 в 1992 році та після 1992 році працювали на роботах, які дають їм право на пенсію на пільгових умовах за Списком №2.

Довідками УПФУ підтверджується факт здійснення витрат щодо виплати пенсій пенсіонерам. Доказів, які б спростовували цей факт відповідач суду не надав.

Жодних доказів сплати вказаних сум відповідачем також не надано.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відповідач, як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та юридична особа, працівники якої вийшли на пільгову пенсію, зобов'язаний відшкодовувати Пенсійному фонду України фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій у повному розмірі. Тому, заборгованість у сумі 19230 грн. 86 коп. за період з січня по вересень 2013 року включно, яка обліковується за відповідачем перед органом Пенсійного фонду України, підлягає стягненню.

Отже, доводи відповідача спростовуються обставинами зазначеними вище.

Відповідно до п. 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з п.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, суд вважає вимоги позивача законними та обґрунтованими, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.

Згідно з частиною 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Враховуючи вищезазначене та керуючись ст. ст. 2, 4, 7 -12, 14, 86, 94, 158 -163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя до Публічного акціонерного товариства «Укренергозахист» про стягнення суми заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій задовольнити.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Укренергозахист» (вул.Перемоги, буд.46, кв. 10, м.Запоріжжя, 69001, код ЄДРПОУ 04630583) на користь Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя (вул.Гагаріна, буд.2-Б, м.Запоріжжя, 69057, код ЄДРПОУ 20508396, р/р №25605301201080, МФО 313957, банк: Запорізьке обласне управління ВАТ «Державний ощадний банк України») суму заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій призначених на пільгових умовах пенсіонерам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за період з січня по вересень 2013 року включно у розмірі 19230 грн. 86 коп. (дев'ятнадцять тисяч двісті тридцять гривен вісімдесят шість копійок).

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Ю.П. Бойченко