Справа № 2а/251/58/14
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.02.2014 року Калінінський районний суд м. Горлівки Донецької області в складі:
головуючого судді- Жуковій О.Є.
при секретарі - Андрєєвому А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Горлівці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Калінінського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради про визнання дій протиправними, стягнення недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка 31 грудня 2013 року звернулася до суду з позовом до відповідача, в якому просила визнати дії Калінінського УПСЗН Горлівської міської ради щодо призначення, нарахування і виплати щомісячної державної соціальної допомоги по догляду за дитиною з 01 січня 2013 року по 31 жовтня 2013 року протиправними , стягнути з відповідача недоплачену щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років з 01 січня 2013 року по 31 жовтня 2013 року у розмірі 8420,00 гривень згідно до ст. 43 ЗУ «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням з урахуванням виплачених сум та підвищення виплат відповідно до прожиткового мінімуму .
Заявлені вимоги позивачка обгрунтувала тим, що отримує в Калінінському УПСЗН Горлівською міської ради допомогу до догляду за дитиною ОСОБА_2 в сумі 130 гривень щомісячно, однак вважає, що призначений їй розмір допомоги суперечить чинному законодавству, а відповідач її звернення щодо перерахунку призначених сум залишив без задоволення, чим порушив її права.
Ухвалою суду від 21 січня 2014 року позовна заява в частині позовних вимог щодо визнання дій Калінінського УПСЗН Горлівської міської ради протиправними , стягнення з відповідача недоплаченої щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років з 01 січня 2013 року по 30 липня 2013 року залишена без розгляду.
В судове засідання позивачка надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позов підтримала в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позов не визнав в повному обсязі, вважав дії УПСЗН такими що відповідають вимогам чинного законодавства, і ОСОБА_1 правомірно здійснювалося нарахування допомоги на підставі Порядку призначення та виплати державної допомоги сім»ям з дітьми , затвердженого Постановою КМУ від 27 грудня 2001 року № 1751 .
Суд , дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та відповідні ним правовідносини.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач має неповнолітню доньку ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.9) .
Позивачка у період з 23.02.2011 року по 05.11.2013 року перебувала у відпустці по догляду за дитиною, до досягнення нею трьох років, що підтверджується виписками з наказів № 40-в від 21.02.2011 року (а.с.27), перебувала на обліку в УПСЗН з 23.02.2011 року по 05.11.2013 року і отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 гривень щомісячно (а.с.8).
В грудні 2013 року позивачка звернулася до УПСЗН з заявою про перерахунок призначено допомоги .Згідно листа відповідача від 27.12.2013 року у задоволення заяви ОСОБА_1 щодо перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку , виходячи із розміру прожиткового мінімуму для дитини до 6 років відмовлено (а.с.6-7).
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлений Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Тобто, Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Статтею 5 цього Закону визначено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, на якого чинним законодавством покладений обов'язок щодо нарахування та виплати допомоги сім'ям з дітьми до досягнення нею трирічного віку.
Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги.
Статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
При цьому, з аналізу цієї норми не вбачається, що Кабінету Міністрів України делеговані функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було внесено зміни до Закону № 2240-III та виключено статті 40-44.
Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40- 44 Закону № 2240-III.
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811-ХІІ.
Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 № 835-VI "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI "Про Державний бюджет України на 2010 рік" (далі - Закон № 2154-VI) передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2240-ІІІ призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VI не приймався.
Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-III на виконання статті 45 Закону № 2154-VI Кабінетом Міністрів України не визначалися.
Оскільки ані Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", ні Законом України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", чи Законом України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" не встановлювалось на 2011 р., 2012 р., 2013 рік іншій, ніж у Законі № 2240-III розмір допомоги, суд вважає, безпідставним застосування до позивача положень постанови КМУ № 1751 "Про порядок призначення та виплати державної допомоги сім`ям з дітьми" від 27.12.2001 р.
Аналогічна позиція висловлена Верховним судом України в постанові від 25 грудня 2012 року.
За приписами частини другої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку , що відповідач повинен був здійснювати виплату державної допомоги позивачу ОСОБА_1 в період заявлених позовних вимог в розмірах, передбачених Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Згідно із Законом України «Про державний бюджет на 2013 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років з 01 січня 2013 року становить 972 гривні.
Таким чином , недоплата ОСОБА_1 за період з 31 липня 2013 року по 31 жовтня 2013 року включно становить 2 553,16 гривень , виходячи з наступного розрахунку (972 *3+972/31*1) -(130*3+ 130/31*1) = 2947,35 грн.- 394,19 грн.= 2553,16 гривень.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку , що заявлені вимоги слід задовольнити, визнавши неправомірними дії відповідача щодо призначення , нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі меншому ніж прожитковий мінімум для дітей віком до шести років з 31 липня 2013 року по 31 жовтня 2013 року включно та стягнувши з відповідача за рахунок коштів державного бюджету недоплату за зазначений період у сумі 2553,16 гривень.
Питання про судові витрати слід вирішити на підставі ст. ст. 94-98 КАС України та ч.2 п.3 абз.1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» .
Керуючись ст. ст. 99,100 , 158-161 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Калінінського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради про визнання дій неправомірними, стягнення недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити .
Визнати неправомірними дії Калінінського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради щодо призначення , нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі меншому ніж прожитковий мінімум для дітей віком до шести років з 31 липня 2013 року по 31 жовтня 2013 року включно.
Стягнути з Калінінського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 не донараховану допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 31 липня 2013 по 31 жовтня 2013 року включно в сумі 2553 (дві тисячі п»ятсот п»ятдесят три ) гривні 16 копійок.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 68 ( шістдесят вісім ) гривень 82 копійки.
Постанова суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Постанова суду вступає в законну силу після закінчення терміну подачі апеляційної скарги, яка подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Калінінський районний суд м. Горлівки Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя : О.Є. Жукова