ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"04" лютого 2014 р. м. Київ К/800/62139/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.
Суддів: Вербицької О.В., Муравйова О.В.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, до якої приєдналось Головне управління Державної казначейської служби України у м.Києві
на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2013 року
у справі №826/7627/13-а
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Аскоп-Україна» (надалі - ТОВ «Аскоп-Україна»)
до Київської регіональної митниці, Головного управління Державної казначейської служби України у м.Києві (надалі - Київська регіональна митниця, ГУ ДКС України у м.Києві)
про визнання протиправною бездіяльність щодо неподання висновку про повернення надміру сплаченого податку на додану вартість та стягнення коштів, -
встановив:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом, в якому поставлено питання про визнання протиправною бездіяльність Київської регіональної митниці щодо неподання висновку про повернення надміру сплаченого податку на додану вартість та стягнення коштів у певній сумі.
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 08 липня 2013 року позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Київської регіональної митниці щодо нерозгляду заяви ТОВ «Аскоп-Україна» від 01 березня 2013 року №97/03 та зобов'язано розглянути дану заяву позивача за встановленою законодавством процедурою. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2013 року рішення суду першої інстанції скасовано та прийняте нове, яким позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Київської регіональної митниці та стягнуто з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у м.Києві на користь ТОВ «Аскоп-Україна» суму надмірно сплаченого податку на додану вартість у розмірі 100325,00грн.
Не погодившись з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, Київська міжрегіональна митниця Міндоходів, до якої приєдналось Головне управління Державної казначейської служби України у м.Києві, звернулась із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій, посилаючись на порушення судами норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права, ставить питання про скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи наведені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено попередніми судовими інстанціями, 08 листопада 2011 року Київською регіональною митницею було винесено рішення №100000006/2011/314705/2 про визначення митної вартості товарів, відповідно до якого митну вартість товару, заявлену ТОВ «Аскоп-Україна» у вантажній митній декларації №100190000/2011/132655 було неправомірно скориговано за шостим («резервним») методом в бік збільшення. Цього ж дня митний орган відмовив позивачу в митному оформленні задекларованого товару, склавши картку відмови №100190000/1/03038. Як наслідок, ТОВ «Аскоп-України» було змушене подати митному органу вантажну митну декларацію МД-2 №100190000/2011/132788 від 08 листопада 2011 року та відповідно сплатити до бюджету податок на додану вартість у визначеному розмірі, замість суми податку, яку позивач повинен був сплатити, виходячи з митної вартості, визначеної підприємством самостійно за ціною договору (перший метод). Таким чином, сума переплати становить певну суму.
В подальшому рішення Київської регіональної митниці від 08 листопада 2011 року №100000006/2011/314705/2 про визначення митної вартості товарів та картка відмови в митному оформлені товару від 08 листопада 2011 року №100190000/1/03038 були скасовані постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 13 липня 2012 року у справі №2а-5484/12/2670. При цьому, в межах цієї справи судом було відмовлено у задоволенні вимоги ТОВ «Аскоп-Україна» про стягнення суми надмірно сплаченого до бюджету податку, оскільки таке повернення повинно здійснюватися на підставі Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надміру сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, шляхом звернення ТОВ «Аскоп-Україна» до Київської регіональної митниці з відповідною заявою, складання митницею висновку про повернення коштів та його направлення до органу казначейства. Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 06 грудня 2012 року вищезазначена постанова суду першої інстанції у справі №2а-5484/12/2670 залишена без змін.
06 березня 2013 року ТОВ «Аскоп-Україна» направило на адресу Київської регіональної митниці заяву №97/03 від 01 березня 2013 року про повернення надмірно сплаченого податку на додану вартість.
Водночас, митний орган у встановлений строк висновок про повернення надмірно сплаченого податку на додану вартість не прийняв та не направив його до відповідного органу казначейської служби. Натомість, листом від 25 березня 2013 року повідомив позивача про передчасність повернення коштів, оскільки ним оскаржено судові рішення у справі № 2а-5484/12/2670 до Вищого адміністративного суду України.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позовні вимоги, колегія апеляційного суду цілком вірно та обґрунтовано виходила з наступного.
Так, повернення надмірно сплачених податків здійснюється відповідно до Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надміру сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами.
В силу приписів пункту 1 розділу ІІІ Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надміру сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою. Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.
Відповідно до п.2, п.3, п.4, п.5 та п.6 розділу ІІІ вказаного Порядку визначений наступний порядок розгляду заяви платника: заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником або заступником керівника митного органу разом з пакетом документів передається до відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум. Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати. Керівник або заступник керівника митного органу на підставі результатів перевірки, в разі її проведення, підписує висновок про повернення, реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України - пакет документів на повернення коштів. Пакет документів на повернення коштів передається до загального відділу для реєстрації та відправки до органу Державного казначейства України.
Згідно п.7 розділу ІІІ цього ж Порядку висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.
Пункт 11 розділу ІІІ Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надміру сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами передбачає, що за відсутності підстав для повернення коштів у встановленому порядку митним органом готується та надсилається заявнику письмова обґрунтована відповідь.
ТОВ «Аскоп-Україна» 06 березня 2013 року звернулось до митного органу з заявою про повернення коштів. До заяви позивачем додано весь необхідний перелік документів.
Більше того, митним органом не оспорюється відповідність поданих документів вимогам Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надміру сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, а також перевищення сплаченого податку в сумі, яку просить стягнути позивач, та перерахування зазначених коштів до Державного бюджету України.
Норми вищевказаного Порядку передбачають, що підставою для відмови митним органом заявнику у поверненні надмірно сплаченого податку може бути або невідповідність поданих документів вимогам цього порядку, або відсутність переплати.
У зв'язку з цим, оскільки позивач діяв згідно вимог законодавства, а підстави для відмови у задоволенні його заяви про повернення коштів є вичерпними і в даному випадку відсутні, то це свідчить про протиправну бездіяльність відповідача щодо нерозгляду заяви позивача про повернення надмірно сплаченого податку на додану вартість та вчинення дій щодо його повернення.
Також судом апеляційної інстанції обґрунтовано зазначено, що враховуючи відсутність спору про суму переплати податку, яка встановлена судовим рішенням (які зазначені вище), що набули законної сили, та дійшовши правильного висновку про протиправність бездіяльності митного органу по неподанню висновку про повернення суми надміру сплаченого податку, суд першої інстанції мав вжити заходів, спрямованих на захист інтересів позивача в сфері публічно-правових відносин. Невжиття таких заходів та зобов'язання митного органу розглянути заяву ТОВ «Аскоп-Україна» за процедурою, встановленою чинним законодавством, є фактичним усуненням суду від вирішення спору по суті.
Крім того, апеляційним судом звернуто увагу на те, що станом на час розгляду справи відомостей про скасування Вищим адміністративним судом України постанови Окружного адміністративного суду м.Києва від 13 липня 2012 року та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 06 грудня 2012 року по справі №2а-5484/12/2670 сторонами надано не було.
За таких обставин, судом апеляційної інстанцій, виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтоване рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки судів про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, до якої приєдналось Головне управління Державної казначейської служби України у м.Києві - залишити без задоволення.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2013 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута з підстав, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: ____ Н.Є. Маринчак
Судді: ____ О.В.Вербицька
____ О.В.Муравйов