КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/14026/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Головань О.В. Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.
У Х В А Л А
Іменем України
04 лютого 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мацедонської В.Е.,
суддів Грищенко Т.М., Лічевецького І.О.,
при секретарі Горяіновій Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 01 листопада 2013 року у справі за адміністративним позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про зобов'язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в:
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 01 листопада 2013 року у задоволенні позову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про зобов'язання вчинити дії відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права до правовідносин сторін в межах даної справи, а зроблені судом висновки не відповідають фактичним обставинам справи, що є підставою для скасування оскаржуваного рішення.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника апелянта та представника відповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 31 жовтня 2012 року, укладеного між ОСОБА_1 та ОСОБА_3, ОСОБА_2, останні набули право власності на земельну ділянку площею 0,113 га, за кадастровим номером №3220880905:06:001:0115, розташованої на території: АДРЕСА_1, цільове призначення: для будівництва та обслуговування жилого будинку, про що здійснено запис нотаріусом на державному акті серії І-КВ №076708 на право власності на землю.
20 травня 2013 року Відділом містобудування та архітектури Бориспільської райдержадміністрації затверджено містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки №28 щодо будівництва житлового будинку садибного типу по АДРЕСА_1, згідно яких передбачено максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки 25% (п.2 «Містобудівні умови та обмеження»).
На підставі направлення для проведення позапланової перевірки №1665-13/09/02 від 03 червня 2013 року головним державним інспектором Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил об'єкта будівництва житлового будинку по АДРЕСА_1 за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 07 червня 2013 року, в якому зазначено, що будівельні роботи по будівництву житлового будинку загальною площею 497,45 м2 проводяться без реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт та розроблення проектної документації, що є порушенням вимог ст.ст.34, 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
За результатами проведеної перевірки позивачем складено припис від 07 червня 2013 року №С-0706/3 про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт, згідно якого з метою усунення встановлених порушень зобов'язано зупинити виконання будівельних робіт з моменту вручення припису та усунути порушення містобудівного законодавства у термін до 02 вересня 2013 року.
Відповідачами на підставі розробленої проектної документації ТОВ «Аспера Проект» подано до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області декларацію про початок виконання будівельних робіт з будівництва житлового будинку садибного типу по АДРЕСА_1 яка зареєстрована позивачем 10 червня 2013 року №КС082131610844.
На підставі направлення для проведення позапланової перевірки №1835.13/09/02 від 17 червня 2013 року головним державним інспектором позивача проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил об'єкта будівництва по АДРЕСА_1 за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 19 червня 2013 року, в якому зазначено, що на момент проведення перевірки облаштовано котлован розмірами в плані 23,0х30,0 м, що становить близько 90% земельної ділянки, чим порушено вимоги містобудівних умов, виданих відділом містобудування та архітектури Бориспільської райдержадміністрації від 20 травня 2013 року №28; будівельні роботи виконуються без затвердженої проектної документації, чим наведено недостовірні дані в декларації про початок виконання будівельних робіт; вимогу припису С-0706/3 від 07 червня 2013 року не виконано, що є порушеннями ст.ст.31, 34, 36, 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
За результатами проведеної перевірки позивачем винесено припис №С-1906/5 від 19 червня 2013 року про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт, згідно якого з метою усунення виявлених порушень зобов'язано зупинити виконання будівельних робіт з моменту вручення припису та усунути порушення містобудівного законодавства у термін до 02 вересня 2013 року.
Наказом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області від 02 липня 2013 року №92-ОД скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт від 10 червня 2013 року №КС082131610844.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову про зобов'язання відповідачів привести належну їм на праві власності земельну ділянку у відповідність до містобудівних умов та обмежень шляхом засипання облаштованого на ній котловану до 25% площі земельної ділянки, дійшов висновку щодо недоведення позивачем наявності порушення містобудівного законодавства з боку відповідачів під час забудови земельної ділянки.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав:
Відповідно до ст.10 Закону України «Про архітектурну діяльність» для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд. Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю.
Відповідно до ст.26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва. Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів. Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради вживає заходів щодо організації комплексної забудови територій відповідно до вимог цього Закону. Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації. Проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: отримання замовником або проектувальником вихідних даних; розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; затвердження проектної документації; виконання підготовчих та будівельних робіт; прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; реєстрація права власності на об'єкт містобудування.
В силу ст.1 вищезазначеного Закону містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією; проектна документація - затверджені текстові та графічні матеріали, якими визначаються містобудівні, об'ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні, технологічні вирішення, а також кошториси об'єктів будівництва.
Фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва. Містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва об'єкта незалежно від зміни замовника. Зміни до містобудівних умов та обмежень можуть вноситися тільки за згодою замовника. Завдання на проектування об'єктів будівництва складається і затверджується замовником за погодженням із проектувальником. Завдання на проектування визначає обґрунтовані вимоги замовника до планувальних, архітектурних, інженерних і технологічних рішень об'єкта будівництва, його основних параметрів, вартості та організації його будівництва і складається з урахуванням технічних умов, містобудівних умов та обмежень (ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»).
Відповідно до ч.1 ст.31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.
Згідно ч.1 ст.34 вказаного Закону замовник має право виконувати будівельні роботи після: направлення замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування; реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I - III категорій складності; видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорій складності.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до I - III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт. Реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводить орган державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації.
Як вбачається з матеріалів справи, замовниками розпочато виконання будівельних робіт по АДРЕСА_1 без реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт, що зафіксовано в акті перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 07 червня 2013 року, однак, зазначені в акті перевірки від 07 червня 2013 року порушення відповідачами були усунуті, оскільки 10 червня 2013 року за номером №КС082131610844 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт, в якій вказано про розроблення проектної документації ТОВ «Аспера Проект», вказано ім'я та координати головного архітектора проекту, а також особи, яка здійснює технічний нагляд.
Не зважаючи на усунення порушення, позивачем була проведена позапланова перевірка,за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 19 червня 2013 року, в якому зазначено, що на момент проведення перевірки облаштовано котлован розмірами в плані 23,0х30,0 м, що становить близько 90% земельної ділянки, чим порушено вимоги містобудівних умов, виданих відділом містобудування та архітектури Бориспільської райдержадміністрації від 20 травня 2013 року №28; будівельні роботи виконуються без затвердженої проектної документації, чим наведено недостовірні дані в декларації про початок виконання будівельних робіт; вимогу припису С-0706/3 від 07 червня 2013 року не виконано.
Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що доводи позивача про здійснення будівельних робіт без затвердженої проектної документації є необґрунтованими, оскільки відповідно до акту перевірки від 19 червня 2013 року відсутня інформація про повідомлення про проведення перевірки замовників, вони були відсутні під час проведення перевірки і, відповідно, не могли надати пояснень щодо проектної документації та надати її примірник перевіряючим, жодних заходів для отримання інформації від головного архітектора проекту та особи, яка здійснює технічний нагляд, вказаними в декларації про початок виконання будівельних робіт, вжито не було, що свідчить, що позивачем не з'ясовано належним чином, чи відповідає дійсності інформація про розроблення проектної документації ТОВ «Аспера Проект», про що вказано у декларації, а також зміст проектної документації.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що висновок позивача про порушення при здійсненні будівельних робіт вимог містобудівних умов, виданих відділом містобудування та архітектури Бориспільської райдержадміністрації 20 травня 2013 року №28 (облаштування котловану розмірами в плані 23,0х30,0 м, що становить близько 90% земельної ділянки, тоді як містобудівні умови та обмеження передбачають допустимий відсоток забудови земельної ділянки 25%) є необґрунтованим, оскільки згідно проекту забудови процент забудови має становити 23% (п.1.4), що відповідає графічним матеріалам проектної документації (за результатами огляду), тоді як проект передбачає розміщення теплових насосів в кількості 4 штук, для встановлення яких облаштовано котлован розміром більше, ніж запроектований розмір забудови, що не означає наступну забудову його повністю.
З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку щодо відсутності порушень містобудівного законодавства з боку відповідачів при здійснені забудови земельної ділянки по АДРЕСА_1 натомість, позивачем не надано належних та допустимих доказів, що дане будівництво здійснюється з порушенням Містобудівних умов та обмежень, виданих відділом містобудування та архітектури Бориспільської райдержадміністрації 20 травня 2013 року №28, та Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.
Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-
у х в а л и в:
Апеляційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 01 листопада 2013 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст ухвали виготовлено 10 лютого 2014 року.
Головуючий суддя В.Е.Мацедонська
Судді Т.М.Грищенко
І.О.Лічевецький
.
Головуючий суддя Мацедонська В.Е.
Судді: Лічевецький І.О.
Грищенко Т.М.