Постанова № 37099457, 11.12.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.12.2013
Номер справи
2а-1200/10/0470
Номер документу
37099457
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2013 р. Справа № 2а-1200/10/0470 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Рищенко А. Ю., судді - Потолової Г.В.,

судді - Барановського Р.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Дніпропетровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу у розмірі 13 531, 71 грн., -

ВСТАНОВИВ:

26.01.2010 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулась Синельниківська об'єднана державна податкова інспекція Дніпропетровської області з позовом до Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» про звернення стягнення на активи в рахунок погашення податкового боргу у загальній сумі 3 065 204, 72 грн.

Ухвалою суду від 27.01.2010 року було відкрито провадження в даній адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою суду від 11.12.2013 року було допущено правонаступництво та замінено первинного позивача Синельниківську об'єднану державну податкову інспекцію Дніпропетровської області - його правонаступником - Дніпропетровською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (ідентифікаційний код юридичної особи - 38695676).

Під час судового розгляду справи від представника позивача надійшла письмова заява про зміну позовних вимог.

В обґрунтування своїх позовних вимог, з урахуванням вказаної вище заяви про зміну позовних вимог, позивач зазначив, що станом на 10.12.2013 року загальна сума податкового боргу Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» складає - 13 531, 71 грн., яка утворилась у зв'язку із несплатою таких видів податків, а саме: зі сплати збору за забруднення навколишнього середовища в сумі - 8 757, 82 грн. (в тому числі грошове зобов'язання - 6 590, 53 грн., пеня у розмірі - 2 167, 29 грн.), збору за спеціальне використання водних ресурсів в сумі - 4 773, 89 грн.

Просить суд, з урахуванням вказаної вище заяви про зміну позовних вимог: стягнути з Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» (ідентифікаційний код юридичної особи - 03564045) на корить Державного бюджету України суму податкового боргу у розмірі -13 531, 71 грн. (тринадцять тисяч п'ятсот тридцять одна гривня 71 копійка).

У судове засідання сторони не з'явились, належним чином були повідомлені про час, дату та місце розгляду справи. Від представника позивача надійшла письмова заява про розгляд справи без його участі. Відповідач у судове засідання не з'явився, хоча був повідомлений належним чином.

У відповідності до положень ч. 6 ст. 128 КАС України суд ухвалив рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним даний адміністративний позов задовольнити повністю з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

На момент виникнення спірних правовідносин між сторонами щодо стягнення спірних сум податкового боргу відповідача чинними були норми Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 року № 1251-XII, Закону України «Про державну податкову службу в України», від 04.12.1990 року, № 509-XII, Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», норми яких підлягають застосуванню.

Так, у відповідності до ст. 4, ст. 9, п. 1, 5 ч.1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 року № 1251-XII (чинний станом на час виникнення спірних правовідносин між сторонами), платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі) у встановлені законами терміни, у зв'язку з чим вони повинні подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).

Статтею 8 Закону України «Про державну податкову службу в України» від 04.12.1990 року № 509-XII (чинний на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що державні податкові служби здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.

Пунктом 11 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» (чинний на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Статтею 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» (чинний на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Отже, на момент звернення до адміністративного суду із даним позовом за відповідачем рахувався податковий борг у загальній сумі - 3 065 204, 72 грн. (в тому числі за основним платежем - 2 303 233, 12 грн., пеня - 761 971, 60 грн.). При цьому такий виник у зв'язку із несплатою та несвоєчасною сплатою самостійно задекларованих (узгоджених) зобов'язань згідно поданих податкових декларацій, розрахунків: податку на додану вартість, податку на прибуток підприємств та організацій, що перебувають у державній власності, збору за спеціальне водокористування, комунального податку, податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, земельного податку, збору за забруднення навколишнього природного середовища, в тому числі у зв'язку із несплатою задекларованих зобов'язань протягом встановлених граничних строків, на суму податкового боргу була нарахована - пеня.

У відповідності до положень пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами) платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.

У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

В свою чергу пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення спірних правовідносин) платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.

Положеннями п. 5.1, п. 5.4 вищевказаного Закону України встановлено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.

Узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Згідно ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення спірних правовідносин) у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Якщо контролюючий орган, що провів процедуру узгодження суми податкового зобов'язання з платником податків, не є податковим органом, такий контролюючий орган надсилає відповідному податковому органу подання про здійснення заходів з погашення податкового боргу платника податків, а також розрахунок його розміру, на підставі якого податковий орган надсилає податкові вимоги.

Форма зазначеного подання затверджується Кабінетом Міністрів України.

Податкові вимоги мають містити крім відомостей, передбачених підпунктом 6.2.3 цієї статті, посилання на підстави їх виставлення; суму податкового боргу, належного до сплати, пені та штрафних санкцій; перелік запропонованих заходів із забезпечення сплати суми податкового боргу.

Податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобов'язань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення.

Податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

З матеріалів справи вбачається, що податковий борг платника податків - Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» - виник ще у 2001 році. Першу податкову вимогу було вручено відповідачу - 18.10.2001 року, другу - 11.12.2005 року. Виходячи з вимог вищезазначеної ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення спірних правовідносин), та непереривністю податкового боргу відповідача податковим органом не були сформовані нові податкові вимоги.

Таким чином, станом 10.12.2013 року залишок несплаченої суми податкового боргу відповідача складає - 13 531, 71 грн. На підтвердження розміру заявленої суми, що підлягає стягненню, представник позивача надає суду відповідний розрахунок, а саме: 13 531, 71 грн. (6 590, 53 грн. (основне грошове зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього середовища) + 2 167, 29 грн. (пеня за несвоєчасну сплату останнього) + 4 773, 89 грн. (збір за спеціальне використання водних ресурсів) = 13 531, 71 грн.). Вказана сума є несплаченою.

На момент судового розгляду справи чинними є норми Податкового кодексу України.

Відповідно до ст. 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.

Орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Суд, приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи, що на час розгляду справи суму заборгованості відповідачем не сплачено в добровільному порядку, відповідних доказів не надано, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню повністю.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 60, 86, 160, 161, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Дніпропетровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу у розмірі 13 531, 71 грн. - задовольнити повністю.

Стягнути з Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» (ідентифікаційний код юридичної особи - 03564045) на корить Державного бюджету України суму податкового боргу у розмірі -13 531, 71 грн. (тринадцять тисяч п'ятсот тридцять одна гривня 71 копійка).

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення виготовлення постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкт владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.

Головуючий суддя А.Ю. Рищенко

Суддя Г.В. Потолова

Суддя Р.А. Барановський