Постанова № 37096322, 05.02.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.02.2014
Номер справи
805/16140/13-а
Номер документу
37096322
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 лютого 2014 р. Справа №805/16140/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 12:55

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Кошкош О.О.

при секретарі Олійник А.І.

за участю представника позивача Біланової Н.В.,

представника відповідача Бурдиги В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м.Донецька до Донецького національного університету, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спора, Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м.Донецька про стягнення суми переплати пенсії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Донецького національного університету про стягнення суми переплати пенсії у розмірі 5 661,97 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що при перерахунку пенсії ОСОБА_3 виявлено задвоєння даних про заробітну плату при наданні бухгалтерією Донецького національного університету звітності по страховому стажу роботи цього пенсіонера, що вплинуло на обчислення при розрахунку пенсії з 22.05.2009 року та призвело до переплати пенсії за період з 22.05.2013 року по 31.07.2013 року в загальній сумі 5 661,97 грн. Відповідно до ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення», згідно якої підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за спричинені збитки, просили стягнути з Донецького національного університету суму надміру виплаченої пенсії у розмірі 5 661,97 грн.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, зазначив, що до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м.Донецька подано відомості про застраховану особу ОСОБА_3 двічі, що спричинило задвоєння даних про заробітну плату в персоніфікованого обліку. Водночас, задвоєння виникло унаслідок суттєвих недоліків електронної системи персоніфікованого обліку та повинно було помічено відповідальною особою управління при призначенні пенсії за віком 22.05.2009 року. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02.12.2013 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м.Донецька.

Представник третьої особи до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, до суду надав лист, в якому, зокрема, просив розглянути справу без його участі.

Заслухавши представників сторін, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач - Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м.Донецька - є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього статтею 12 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV, з наступними змінами і доповненнями, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011.

Згідно з пунктом 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України.

Відповідно до пункту 7 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

На обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Калінінському районі м.Донецька перебуває ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, як отримувач пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 22.05.2009 року по теперішній час.

19 лютого 2009 року Донецьким національним університетом до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м.Донецька подано індивідуальні відомості про застраховану особу ОСОБА_3, яка знаходилась в трудових відносинах з відповідачем з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року, тип форми «Призначення пенсії», які містять в собі, зокрема, заробіток (доход) за звітний період пенсіонера - 27 693,77 грн., а також зазначено - «дані про спец стаж відсутні».

30 березня 2009 року Донецьким національним університетом до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м.Донецька подано індивідуальні відомості про застраховану особу ОСОБА_3, тип форми «Початкова», які містять в собі, зокрема, заробіток (доход) за звітний період пенсіонера - 27 693,77 грн., а також зазначено код підстави для обліку спец стажу - ЗНТ024А1.

На підставі двох відомостей, із розрахунку подвійної суми заробітної плати, Управлінням Пенсійного фонду України в Калінінському районі м.Донецька проводилось обчислення розміру пенсії ОСОБА_3, в результаті чого у період з 22.05.2009 року по 31.07.2013 року виникла переплата у розмірі 5 661,97 грн.

Судом встановлено, що 16 липня 2013 року Донецьким національним університетом до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м.Донецька подано скасовувальну індивідуальну відомість про застраховану особу ОСОБА_3, в якій зазначено - «дані про спец стаж відсутні». З листа, підписаного головним бухгалтером, вбачається, що причиною направлення скасувальної відомості є раніше надана відомість без вказання спецстажу ОСОБА_3 ЗНТО24А1.

18 липня 2013 року з метою компенсації вищевказаної переплати Управлінням Пенсійного фонду України в Калінінському районі м.Донецька направлено лист до Донецького національного університету.

7 серпня 2013 року Донецьким національним університетом надана відповідь щодо відмови у відшкодуванні переплати пенсії у сумі 5 661,97 грн.

Статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що перерахунок пенсій проводиться у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, прожиткового мінімуму та страхового стажу

Порядок формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 10.06.2004 № 7-6, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Порядок) врегульовує правила формування та подання до управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік).

Підпунктами 2 та 5 пункту 1.3 цього Порядку передбачено, що звітність страхувальників до системи персоніфікованого обліку подається протягом поточного року в комплекті документів, необхідних для призначення пенсії, страхувальник надає територіальному органу Пенсійного фонду за місцем реєстрації усі відсутні у СПОВ відомості про застраховану особу-заявника за період роботи у страхувальника до дати формування заяви на призначення пенсії. У разі виявлення недостовірних відомостей, які подані та/або накопичені в електронних базах даних персоніфікованого обліку, страхувальник подає до відповідного територіального органу Пенсійного фонду необхідні коригуючі або скасовуючі документи щодо виявлених недостовірних звітів про застраховану особу.

На підставі поданого документа з позначкою "коригуюча" у системі персоніфікованого обліку відбувається технологічна заміна попередньо накопичених відомостей в обліковій картці особи на актуальні відомості, що подані страхувальником у документі з позначкою "коригуюча".

На підставі поданого документа з позначкою "скасовуюча" недостовірні відомості облікової картки вилучаються із переліку актуальних для використання, але залишаються у електронному архіві для збереження історії звітування. Скасування відомостей здійснюється, якщо некоректними виявились такі ключові реквізити первинного звіту, як код страхувальника, звітний рік, номер облікової картки застрахованої особи, код категорії застрахованої особи, код підстави для спеціального стажу.

Коригування або скасовування відомостей облікової картки застрахованої особи здійснюється за будь-які роки функціонування системи персоніфікованого обліку тільки на підставі наданих у встановленому порядку документів страхувальника.

Водночас, формування реквізитів документа «Індивідуальні відомості про застраховану особу» (ІНДАНІ) здійснюється за правилами передбаченими п.п. 8.3 п. 8 Порядку, зокрема реквізит 06 - тип форми «початкова» зазначається, коли за певний звітний рік форма подається вперше; «коригуюча», коли необхідно внести зміни до раніше поданих відомостей за певний звітний рік, при цьому у форму вносяться значення усіх необхідних реквізитів, включаючи і відкориговані; «скасовуюча», коли потрібно повністю скасувати відомості поданого раніше звіту за певний звітний рік, при цьому вносяться значення тільки таких реквізитів: звітний рік по нарахуванню заробітної плати (доходу), номер облікової картки застрахованої особи, прізвище, ім'я, по батькові, код та коротка назва категорії застрахованої особи, скорочена назва страхувальника, за необхідності код підстави для обліку спеціального стажу; «призначення пенсії» - в разі подання заяви на пенсію для додаткового обліку даних про застраховану особу за період, що минув після останнього звіту.

При цьому, коригуючий звіт є підставою для заміни значень реквізитів відповідного звіту, що попередньо був поданий до системи персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб, скасовуючий документ - є підставою для повного скасування відповідного звіту.

Отже, при подачі Донецьким національним університетом ІНДАНІ ОСОБА_3 вдруге, із зазначенням в них коду спеціального стажу, в полі реквізит 06 - тип форми відповідач повинен був вказати - «коригуюча», всупереч цього ним вказаний тип форми - «початкова», що призвело до подвійного врахування сум заробітної плати за 2008 року при обчисленні управлінням Пенсійного фонду України пенсії ОСОБА_3

Статтею 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачена відповідальність за достовірність даних і документів, виданих для оформлення пенсії, зокрема підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Водночас, суд не приймає твердження відповідача, щодо ненадання Управлінням Пенсійного фонду України в Калінінському районі м.Донецька доказів про порушення ДонНУ законодавства, а саме звітів, оформлених та поданих Донецьким національним університетом із порушенням, з огляду на наступне.

Пунктом 2.3 Порядку подання звітів до Пенсійного фонду України в електронній формі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 19.04.2007 за №7-7, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, визначено, що подання страхувальниками звітів в електронній формі здійснюється за ініціативою страхувальника у відповідності до вимог цього Порядку та чинного законодавства України.

Подання звітів в електронній формі у відповідності до даного Порядку надає страхувальнику право не подавати відповідні звіти на паперових носіях.

Звіти в електронній формі з обов'язковими реквізитами, у тому числі з ЕЦП страхувальника (його посадових осіб), подані відповідно до цього Порядку, згідно з законодавством є оригіналами, мають юридичну силу, повинні зберігатися та можуть використовуватися як доказ в суді або під час розгляду спорів у досудовому порядку.

З листа Управлінням Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м.Донецька № 221/07 від 08.01.2014 року, наданого на виконання ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 12.12.2013 року про витребування доказів, вбачається, що звіт з типом форми - «призначення пенсії» надано відповідачем до управління на паперовому носії, а звіт із зазначенням спеціального стажу, але з типом форми - «початкова» в електронній формі з використанням цифрового підпису, про що надані відповідно засвідчені копії документів.

Отже, ці звіти є належними та допустимими доказами у справі, у розумінні вимог ст. 70 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи вищевикладене, позивачем доведена правомірність заявлених позовних вимог, а тому позовні вимоги щодо стягнення з Донецького національного університету суми переплати пенсії у розмірі 5 661,97 грн. підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 121, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позов Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м.Донецька до Донецького національного університету, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спора, Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м.Донецька про стягнення суми переплати пенсії задовольнити повністю.

Стягнути з Донецького національного університету на користь Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м.Донецька надмірно виплачену пенсію у розмірі 5 661 (п'ять тисяч шістсот шістдесят одна) грн. 97 коп.

Повний текст постанови виготовлений 10 лютого 2014 року.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання особами, які беруть участь у справі, копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кошкош О.О.