РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" лютого 2014 р. Справа № 903/1380/13
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючого судді Демидюк О.О.
судді Огороднік К.М. ,
судді Савченко Г.І.
при секретарі судового засідання Головченко Д.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача Публічного акціонерного товариства "Мостобуд" на рішення господарського суду Волинської області від 09.12.13 року у справі №903/1380/13
Позивач: Луцька міська рада
Відповідач: Публічне акціонерне товариство "Мостобуд"
про внесення змін в договір оренди земельної ділянки
За участю представників:
позивача - Лабінська Л.О. (довіреність №1.1-1/4740 від 26.07.2013 року)
відповідача - не з"явився
Судом роз'яснено представникам сторін права та обов'язки, передбачені ст.ст.20, 22 ГПК України.
Клопотання про технічну фіксацію судового процесу не поступало, заяв про відвід суддів не надходило.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Волинської області від 09.12.2013 року у справі №903/1380/13 (суддя Пахолюк В.А.) внесено зміни до договору оренди землі від 22.02.2005 року, укладеного між Луцькою міською радою (43025, м.Луцьк, вул.Б.Хмельницького, 19, код ЄДРПОУ 34745204) та Публічного акціонерного товариства "Мостобуд" (01033, м.Київ, Голосіївський район, вул.Паньківська, 5, код ЄДРПОУ 01386326), а саме п.9 Договору, викладено в новій редакції: "9. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та встановлюється у розмірі: 0,09 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки".
Стягнуто із Публічного акціонерного товариства "Мостобуд" на користь Луцької міської ради 1 147, 00 грн. витрат, пов'язаних з оплатою судового збору.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що позовна вимога про внесення змін до договору оренди землі від 22.02.2005 року підлягає задоволенню оскільки базується на вимогах чинного законодавства, відповідає змісту договору оренди, підтверджується наданими позивачем належними та допустимими доказами, дослідженими судом в ході розгляду справи.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Публічне акціонерне товариство "Мостобуд" звернулося до суду із апеляційною скаргою в якій просить скасувати рішення господарського суду Волинської області від 11.12.2013 року у справі №903/1380/13 та прийняти нове рішення, яким відмовити Луцькій міській раді в задоволенні позовних вимог в повному обсязі з посиланням на обставини, викладені в апеляційній скарзі.
Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду №903/1380/13 від 27.12.2013 року прийнято до провадження апеляційну скаргу відповідача Публічного акціонерного товариства "Мостобуд" на рішення господарського суду Волинської області від 09.12.2013 року у справі №903/1380/13.
Розпорядженням голови Рівненського апеляційного господарського суду №903/1380/13 від 05.02.2014 року у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності судді Бригинець Л.М. визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя Демидюк О.О., суддя Огороднік К.М., суддя Савченко Г.І.
На адресу Рівненського апеляційного господарського суду надійшов відзив на апеляційну скаргу (вх. №581/14 від 13.01.2014 року), в якому позивач просить суд апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення місцевого господарського суду залишити без змін.
В судове засідання 05.02.2014 року представник відповідача не з'явився. Причини своєї неявки суду не повідомив. Явка представників сторін в судове засідання не вимагалась. Сторони у справі були належним чином повідомлені про місце, дату та час судового засідання, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення поштового відправлення. Судова колегія вважає, що неявка представника відповідача не перешкоджатиме перегляду рішення господарського суду Волинської області від 11.12.2013 року у справі №903/1380/13.
Колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду, заслухала представника позивача, вивчила та дослідила матеріали справи та наявні в ній докази, розглянула матеріали апеляційної скарги та додані до неї документи, відзив на апеляційну скаргу, перевірила правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, та прийшла до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення господарського суду Волинської області без змін, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 22.02.2005 року між Луцькою міською радою як орендодавцем і Відкритим акціонерним товариством "Мостобуд" як орендарем було укладено договір оренди земельної ділянки (надалі - Договір), який 24.02.2005 року - зареєстровано Луцьким міським управлінням земельних ресурсів за №291. (а.с. 7-12).
Згідно з п.п. 1, 2 Договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 1597 м2 для обслуговування гуртожитку, який знаходиться на вул.Ківерцівській, 30.
Договір укладено на 10 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п.8 Договору).
Рішенням Луцької міської ради №25/62 від 26.03.2008 року "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Луцька" було змінено грошову оцінку земель територіальної громади м.Луцька в залежності від її місцезнаходження і функціонального використання. (а.с.22).
Рішенням Луцької міської ради №42/20 від 24.06.2009 року "Про впорядкування орендної плати за землю" було встановлено річний розмір орендної плати за землю у відсотках від нормативної грошової оцінки земельної ділянки згідно з додатком. (а.с. 46).
Дане рішення було оприлюднено на офіційному сайті Луцької міської ради та опубліковано у газеті "Луцький замок" №27 від 02.07.2009 року. (а.с. 48).
Додатком до цього рішення встановлено, що відсоток від грошової оцінки земельної встановлюється в залежності від функціонального використання земельної ділянки. У разі використання земельної ділянки для обслуговування житлового фонду, річний розмір орендної плати становить 0,09 % від грошової оцінки земельної ділянки.(а.с.47)
Відповідно до Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Головного управління Держземагенства у Волинській області від 20.05.2013 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 1597 м2 для обслуговування гуртожитку становить 411 706, 60 грн. (а.с.13).
Згідно з довідкою управління земельних ресурсів річна орендна плата в розмірі 0,09% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, проведеної головним управлінням Держземагенства у Волинській області у 2013 році становить: 370, 54 грн. (а.с.14).
06.06.2013 року на адресу відповідача було надіслано лист-пропозицію укласти додаткову угоду до договору оренди землі в частині внесення змін (збільшення) розміру орендної плати з примірником додаткової угоди. (а.с. 15-16).
Даний лист орендарем - ПАТ "Мостобуд" залишено без реагування.
Позивач в позовній заяві просить внести зміни до договору оренди землі від 22.02.2005 року, укладеного між Луцькою міською радою та ПАТ "Мостобуд", а саме п.9 Договору, виклавши в новій редакції:
"9. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та встановлюється у розмірі: 0,09 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки".
У зв'язку з тим, що сторони добровільно не досягнули домовленості про внесення змін до договору оренди землі від 22.02.2005 року позивач звернувся з позовною заявою до суду.
За результатами розгляду справи, господарським судом першої інстанції прийнято рішення, яким позовні вимоги задоволено.
З такими висновками господарського суду першої інстанції погоджується колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду враховуючи наступне.
Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно ст.188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Відповідно до ст.ст.651, 652 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за згодою сторін.
Орендна плата за землю визначена у ч. 1 ст. 21 Закон України "Про оренду землі" як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Цивільний кодекс України у ч.ч. 1, 2 ст. 632 передбачає застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Пунктом 10 Договору оренди передбачено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з врахуванням індексів інфляції. Нормативна грошова оцінка розраховується Луцьким міським управлінням земельних ресурсів та уточнюється "орендарем" щороку для врахування офіційного річного коефіцієнта індексації.
Умовами Договору оренди від 22.02.2005 року передбачено зміну його умов, зокрема, перегляд розміру орендної плати, у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів у тому числі внаслідок інфляції. ( п. 12 Договору).
Згідно п. 30 Договору "орендар" зобов'язаний щорічно, не пізніше 01 (першого) лютого, проводити розрахунок грошової оцінки для врахування офіційних річних показників інфляції.
З огляду на вищезазначені положення Договору, сторони передбачили зміну його умов, "орендар" зобов'язаний щорічно уточнювати та здійснювати розрахунок нормативної грошової оцінки. Твердження скаржника щодо внесення змін до п.5 Договору оренди який визначає розмір нормативної грошової оцінки земель не береться до уваги колегією суддів, оскільки нормативна грошова оцінка земельної ділянки не є сталою сумою, а збільшується в залежності від щорічних показників інфляції.
Крім того, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне вказати на те, що предметом Договору оренди є земельна ділянка комунальної форми власності, цінове регулювання якої здійснюється за домовленістю сторін, але з урахуванням встановлених спеціальним законом меж.
Розмір орендної плати відповідно до ст.ст.288.5., 288.5.1 Податкового кодексу України встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Ставки земельного податку за земельні ділянки (за винятком сільськогосподарських угідь) диференціюють та затверджують відповіді сільські, селищні, міські ради виходячи із середніх ставок податку, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки.
Статтею 289.1 Податкового кодексу передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
В матеріалах справи наявні рішення Луцької міської ради, які не скасовані у встановленому законом порядку і встановлюють зміну грошової оцінки земель територіальної громади м. Луцька в залежності від її місцезнаходження та функціонального використання при укладенні цивільно-правових угод та визначають розмір земельного податку та приведення розміру орендної плати у відповідність до вимог чинного законодавства України.
Відповідно до ст.73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. Відповідно, рішення Луцької міської ради є чинним та обов'язковим для виконання.
Матеріалами справи підтверджено, що на пропозицію Луцької міської ради від 06.06.2013 року №1.1-16/3598, поданої відповідно до ст.188 ГК України, про необхідність ознайомлення з проектами додаткових угод до договорів оренди землі, відповідач ПАТ "Мостобуд" не відреагував та не подав будь-яких заперечень чи пропозицій, як те передбачено нормами законодавства, що регулює дані відносини.
Твердження скаржника про те, що позивач звернувся до суду першої інстанції із вимогою про внесення змін до п.9 Договору оренди від 26.04.2002 року, замість Договору оренди від 22.02.2005 року не береться колегією суддів до уваги. Описка в даті укладення Договору оренди між Луцькою міською радою та ПАТ "Мостобуд" не спричинила неправильного визначення стягуваної суми чи застосування норм матеріального права, які не підлягали застосуванню.
А тому, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позовна вимога щодо внесення змін до договору оренди землі від 22.02.2005 року базується на вимогах чинного законодавства, відповідає змісту Договору оренди, підтверджується рішеннями Луцької міської ради "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Луцька" №25/62 від 26.03.2008 року та "Про впорядкування орендної плати за землю" №42/20 від 24.06.2009 року та приведення розміру орендної плати у відповідність до вимог чинного законодавства України, доказами вручення відповідачу пропозиції щодо укладенню додаткової угоди та самої додаткової угоди.
З урахуванням вищевикладеного, колегія Рівненського апеляційного господарського суду вважає, що вирішуючи спір по суті заявлених вимог, суд першої інстанції повно та всебічно дослідив обставини справи, дав їм належну правову оцінку, дійшов правильних висновків щодо прав та обов'язків сторін, які ґрунтуються на належних та допустимих доказах, й ухвалив рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому, у суду апеляційної інстанції відсутні підстави для його скасування чи зміни та задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 ГПК України, Рівненський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Рішення господарського суду Волинської області від 09.12.13 року у справі №903/1380/13 залишити без змін, а апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Мостобуд" залишити без задоволення.
2. Справу №903/1380/13 повернути до господарського суду Волинської області.
3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку згідно з Розділом XII-1 Господарського процесуального кодексу України.
Головуючий суддя Демидюк О.О.
Суддя Огороднік К.М.
Суддя Савченко Г.І.