ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
06.02.2014 Справа № 905/8689/13
Господарський суд Донецької області у складі судді: Гриник М.М.
при секретарі судового засідання Новіковій В.Р.
розглянувши у відкитому судовому засіданні справу
за позовом Селидівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Донецькій області м.Донецьк
до відповідача Державного підприємства "Селидіввугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта Україна" м.Українськ
про відшкодування суми збитків, заподіяних державі в наслідок порушення природоохоронного законодавства
Представники сторін:
прокурор: Блащик Г.Є., за посв.
від позивача : Висоцький А.С., за довір.
від відповідача: Старенченко Ф.І., за довір.
Селидівський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Донецькій області м.Донецьк звернулся до господарського суду Донецької області з позовом до Державного підприємства "Селидіввугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта Україна" м.Українськ про відшкодування суми збитків, заподіяних державі в наслідок порушення природоохоронного законодавства
В обґрунтування позовних вимог прокурор та позивач посилаються на те, що перевіркою державного підприємства «Селидіввугілля» в особі відокремленого підрозділу "Шахта Україна" щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, проведеною в період з 23.08.2012 року по 11.09.2012 року встановлено, що вказаним підприємством в здійснювались наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, чим заподіяв шкоду навколишньому природному середовищу, що є порушенням ст. 10 Закону України „Про охорону атмосферного повітря". За фактом порушення природоохоронного законодавства складений акт перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства від 23.08.- 11.09.2012р., видано обов'язковий для виконання припис №47 від 17.09.2012р., постанова про накладення адміністративного стягнення №91 від 14.08.2012р., складено протокол про адміністративне правопорушення №009935.
Позивачем здійснено розрахунок розміру відшкодування збитків за контролюючий період, який склав 6419,85 грн.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 11.12.2013 порушено провадження у справі 905/8689/13, сторони зобов'язані надати документи та виконати певні дії.
Відповідач відзив на позов не надав. В судовому засіданні проти задоволення позов не заперечував.
Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні, яке відбулось 06.02.2014р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Судом, відповідно до вимог статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України складено протокол, який долучено до матеріалів справи.
Розглянувши подані матеріали справи, та заслухавши пояснення представників сторін, присутніх в судовому засіданні, господарський суд Донецької області, -
ВСТАНОВИВ:
У період з 23.08.2012 року по 11.09.2012 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Торецькому регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області у присутності директора підприємства Рудницького О.А., провідного інженера з ОНПС Стецюри О.С. проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України на відокремленому підрозділі "Шахта Україна" державного підприємства «Селидіввугілля», результати якої оформлено актом перевірки дотримання вимог законодавства від 23.08-11.09.2012р.
Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано, що підприємство поставлено на державний облік від 01.12.2004 №141156. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря здійснюються на підставі дозволу №1413870900-4 від 10.06.2011, виданого Держуправлінням екології і природних ресурсів в Донецькій області. (Лист №13-39011 від 10.06.2011р.). Термін дії до 10.06.2016р. З 01.05.2008р. по 09.06.2011р. підприємство працювало без дозволу на викиди.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від породного відвала по статзвітній формі № 2-ТП - «повітря» розраховані, як від породного відвала, що горить, по галузевій методиці розрахунку кількості шкідливих речовин, що відходять, уловлених і таких, що викидаються в атмосферу, підприємствами по здобичі і переробці вугілля, Перм, 1989г. (Вніїосуголь).
Основні джерела викидів - промкотельня, породний відвал на території проммайданчика, котельна профілакторія - проммайданчик №4, проммайданчик №5- шурф №9 (котельня) При перевірці 31.08.2012р. спеціалістами Торезького міжрайонного відділу ІЛК проведено відбір проб викидів від стаціонарного джерела №1 (після ГОУ, до вентилятора). Факт відбору проб зафіксовано в акті відбору проб викидів стаціонарних джерел від 31.08.2012 №21. За результатами вимірів встановлено перевищення нормативу ГДВ по оксиду вуглецю. Установлено на дж.№1 середнє значення по оксиду вуглецю складає 1044,35 мг/ куб.м, при допустимому - 225,7 мг/куб.м, що є порушенням ст. 10 Закону України „Про охорону атмосферного повітря".
За фактом порушення природоохоронного законодавства позивачем складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 23.08-11.09.2012р., розраховано розмір збитків. Акт перевірки з боку відповідача підписаний відповідальними особами відокремленого підрозділу "Шахта Україна" державного підприємства «Селидіввугілля» -директором Рудницьким О.А., провідним інженером з ОНПС Стецюрою О.С.. без зауважень, що свідчать про фактичне визнання відповідачем обставин, викладених в акті. На підставі акту перевірки від 23.08-11.09.2012р. складено припис про усунення встановлених порушень №47 від 17.09.2012р., протокол про адміністративне порушення « 009935, постанова про накладення адміністративного стягнення від 14.08.2012р. №91. Вказані документи відповідачем не оскаржені.
Відділом ЕКПР по Торезькому регіону на підставі довідки відповідача№2-2580 від 29.12.2012р. встановлено фактичні часи роботи стаціонарного джерела №1 - шахтна котельня ВП «Шахта «Україна», відповідно до якої з періоду 31.08.2012р. по 04.12.2012р складає 446 годин відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 639 від 10.12.2008 року, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 р. за № 48/16064, розраховано розмір відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря Державного підприємства "Селиддіввугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта Україна", згідно якого сума збитку склала 6419,85 грн.
Господарський суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відносини в галузі навколишнього природного середовища в Україні регулюються Конституцією України, Міжнародними угодами України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", а також відповідно до нього земельним, водним, законодавством про надра та іншими спеціальними нормами.
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього середовища" використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони водних ресурсів визначені Водним кодексом України.
Статтею 51 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Згідно статті 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.
Таким чином, відповідачем порушені вимоги ст.ст. 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актами перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №34 від 12.02.2009р. та №28 від 15.02-26.02.2010 року, які були підписані інженером технічного відділу Сахаровою Т.Г. без будь-яких зауважень.
У відповідності до вимог ст. 33 Закону України "Про атмосферне повітря" особи, винні у перевищенні обсягів викидів забруднюючих речовин, встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря несуть відповідальність згідно з законом.
Згідно ст. 34 Закону України "Про атмосферне повітря" шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Статтею 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов'язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.
Відповідно до статті 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
Як зазначалось, у зв'язку з порушенням норм природоохоронного законодавства та з урахуванням норм Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №639 від 10.12.2008 року, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 р. за №48/16064, розраховано розмір відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря відповідачем за період з 31.08.2012 року по 04.12.2012 року, згідно якого сума збитку склала 6419,85 грн.
Відповідно до п. 2.1.1. Методики викиди забруднюючих речовин, які перевищують затверджені граничнодопустимі викиди, установлені дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами., вважаються наднормативними.
Відповідно до п. 3.2 3.2. Розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерел викидів забруднюючих речовин, віднесених до інших і на які не встановлені нормативи граничнодопустимих викидів відповідно до законодавства, здійснюється за формулою
-6
m = 3,6 х 10 х ((ро) - (ро) ) х q х Т , (3)
i Вi Внорм v
Факт викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря підтверджується довідкою №2-2580 від 29.12.2012р., наданою самим відповідачем згідно матеріалів інвентаризації джерел викидів та самостійно визначено в звітах державних статистичних спостережень з охорони атмосферного повітря за формою N 2-ТП (повітря).
Сума збитків в розмірі 6419,85 грн. не сплачена відповідачем на день подання позову і заявлена позивачем до стягнення.
В ст. 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" зазначається про утворення місцевих фондів охорони довкілля у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Розділом X Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено економічний механізм забезпечення охорони навколишнього природного середовища. Зокрема, статтею 47 цього Закону передбачено, що для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, республіканський Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища, які фінансуються за рахунок, у тому числі частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, та визначено, що такі дії здійснюються згідно з чинним законодавством.
Статтею 11 "Про державний бюджет України на 2013 рік" установлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2013 рік у частині доходів є, зокрема, надходження, визначені частиною третьою статті 29 Бюджетного кодексу України (крім плати за надання адміністративних послуг, що зараховується до загального фонду Державного бюджету України (крім плати за документи на придбання, перевезення, зберігання і носіння зброї, плати за номерні знаки транспортних засобів, які підлягають державній реєстрації, плати за документи, оформлення і видача яких здійснюються із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру, передбачені Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", а також плати за документи, оформлення і видача яких здійснюються згідно із Законом України "Про дорожній рух").
Відповідно до ч. 3 ст. 29 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є, зокрема, 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Частиною 2 ст. 69 Бюджетного кодексу України передбачено, що до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать, зокрема, 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.
В главі 9 Порядку організації роботи органів Державної казначейської служби України у процесі казначейського обслуговування державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями, затвердженого наказом Державної казначейської служби України № 128 від 09.08.2013р. передбачено, що платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України розподіляються між державним та місцевими бюджетами, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в Головних управліннях Казначейства на ім'я органу Казначейства за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі територій та кодів класифікації доходів бюджету. Кошти, які надійшли за день (з урахуванням повернення помилково або надміру зарахованих до бюджетів платежів) на рахунки 3311, у регламентований час розподіляються Головними управліннями Казначейства за встановленими нормативами між державним бюджетом та відповідними місцевими бюджетами.
З огляду на викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Прокурор у встановленому законом порядку звільнений від оплати судових витрат. Так, згідно ст. 49 ГПК України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору. З матеріалів справи вбачається, що відповідач не звільнений від сплати судового збору, тому у зв'язку із задоволенням позову в повному обсязі судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Селидівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Донецькій області м.Донецьк до державного підприємства "Селидіввугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта Україна" м.Українськ про відшкодування суми збитків, заподіяних державі в наслідок порушення природоохоронного законодавства в сумі 6419,85грн. - задовольнити.
Стягнути з державного підприємства «Селидіввугілля» (85400, Донецька область, м. Селидове, вул. К.Маркса, 41; код ЄДРПОУ 33426253) в особі відокремленого підрозділу "Шахта Україна" (85485, Донецька область, м. Українськ, вул. Октябрьська,1, п/р26007307065127 в ТОБО №10004/092 філія Донецького обласного управління АТ Ощадбанк, МФО 335106, ЄДРПОУ 33621573) на користь Державного бюджету України, обласного бюджету Донецької обласної ради та місцевого бюджету Української міської ради завдані порушенням природоохоронного законодавства збитки в 6419,85грн ., зарахувавши кошти на аналітичний рахунок, відкритий в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Донецькій області за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі територій та кодів класифікації доходів бюджету.
Стягнути з державного підприємства «Селидіввугілля» (85400, Донецька область, м. Селидове, вул. К.Маркса, 41; код ЄДРПОУ 33426253) в особі відокремленого підрозділу "Шахта Україна" (85485, Донецька область, м. Українськ, вул. Октябрьська,1, п/р26007307065127 в ТОБО №10004/092 філія Донецького обласного управління АТ Ощадбанк, МФО 335106, ЄДРПОУ 33621573) на користь Державного бюджету України (р/р 31217206783006 у ГУ ДКСУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 38034002, Отримувач : Київське УК/Київський р-н/22030001, код бюджетної класифікації 22030001) судовий збір в сумі 1720,50грн.
Рішення господарського суду може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом десяти днів. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя М.М. Гриник
Повний текст рішення складено та підписано 11.02.2014р.