Постанова № 37093500, 06.02.2014, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.02.2014
Номер справи
816/228/14
Номер документу
37093500
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2014 року м. ПолтаваСправа № 816/228/14

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гіглави О.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Дрижирук М.І.,

представника позивача - Слободяника В.В.,

представника відповідача-2 - Конарєвої А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Зеленківської сільської ради Чутівського району Полтавської області до Прокуратури Чутівського району Полтавської області, Прокуратури Полтавської області про визнання частково нечинною та скасування постанови, -

В С Т А Н О В И В:

17 січня 2014 року Зеленківська сільська рада Чутівського району Полтавської області звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Прокуратури Чутівського району Полтавської області про визнання частково нечинною постанови прокурора Чутівського району Полтавської області №56 від 25.11.2013 "Про проведення перевірки у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів" в частині неправомірності застосування для проведення перевірки за додержанням та застосуванням законів в діяльності Зеленківської сільської ради Чутівського району Полтавської області в якості предмету і підстав саме підпункту 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України та скасування даної постанови в частині проведення перевірки в порядку прокурорського нагляду за додержанням та застосування законів в діяльності Зеленківської сільської ради Чутівського району Полтавської області.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що Прокуратурою Чутівського району за відсутності законних підстав прийнято постанову № 56 від 25.11.2013 про проведення перевірки у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів в діяльності Зеленківської сільської ради Чутівського району Полтавської області, в зв'язку з чим вона підлягає скасуванню в наведеній частині.

В судовому засіданні 04.02.2014 усною ухвалою суду до участі у справі в якості другого відповідача залучено Прокуратуру Полтавської області.

Представник позивача в ході розгляду справи підтримував позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.

Представник Прокуратури Полтавської області в судовому засіданні проти позову заперечувала та просила в задоволенні позовних вимог відмовити, вважаючи оскаржувану постанову обґрунтованою та законною.

У письмовому запереченні на позов Прокуратурою Полтавської області зазначено, що відповідно до пункту 2.1 Положення про порядок проведення органами прокуратури перевірок при здійсненні нагляду за додержанням і застосуванням законів, затвердженого наказом Генерального прокурора України №111 від 12.11.2012., перевірки у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів проводяться на підставі письмових звернень органів державної влади, органів місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, фізичних та юридичних осіб, що свідчать про можливі порушення законності, а також за власною ініціативою прокурора. Прокурором Чутівського району вивчено рішення сесії Зеленківської сільської ради від 15.11.2013 №332 та встановлено підстави, що свідчать про можливі порушення чинного законодавства при його прийнятті, в зв'язку з чим прийнято оскаржувану у даній справі постанову.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов до висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог, керуючись наступним.

Судом встановлено, що прокурором Чутівського району Полтавської області прийнято постанову № 56 від 25.11.2013 про проведення перевірки у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів в діяльності Чутівської селищної ради, Зеленківської, Чапаєвської, Василівської, Іскрівської, Скибівської сільських рад та Чутівської РДА (а.с. 18-20).

Вказана постанова прийнята на виконання наказу Генерального прокурора України від 07.11.2012 №3гн та завдання Прокуратури Полтавської області від 21.11.2013 № 05/3-848 вих 13-421 окв (а.с. 65-72).

Позивач, не погодившись з даною постановою в частині не правомірності застосування для проведення перевірки за додержанням та застосуванням законів в діяльності Зеленківської сільської ради Чутівського району Полтавської області в якості предмету і підстав саме підпункту 14.1.72 статті 14 Податкового кодексу України та проведення перевірки в порядку прокурорського нагляду за додержанням та застосуванням законів в діяльності Зеленківської сільської ради Чутівського району Полтавської області, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку позовним вимогам позивача, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 19 Закону України "Про прокуратуру" (далі - Закону) предметом нагляду за додержанням і застосуванням законів є: 1) відповідність актів, які видаються всіма органами, підприємствами, установами, організаціями та посадовими особами, вимогам Конституції України та чинним законам; 2) додержання законів про недоторканність особи, соціально-економічні, політичні, особисті права і свободи громадян, захист їх честі і гідності, якщо законом не передбачений інший порядок захисту цих прав; 3) додержання законів, що стосуються економічних, міжнаціональних відносин, охорони навколишнього середовища, митниці та зовнішньоекономічної діяльності. Перевірка виконання законів проводиться за заявами та іншими повідомленнями про порушення законності, що вимагають прокурорського реагування, а за наявності приводів - також з власної ініціативи прокурора. Прокуратура не підміняє органи відомчого управління та контролю і не втручається у господарську діяльність, якщо така діяльність не суперечить чинному законодавству.

Відповідно до статті 21 Закону перевірки проводяться за письмовими зверненнями органів державної влади, органів місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, фізичних та юридичних осіб, а також за власною ініціативою прокурора.

Для здійснення перевірки прокурор приймає постанову, в якій зазначає підстави, що свідчать про можливі порушення законності та обґрунтовує необхідність вчинення дій, передбачених пунктами 3, 4 та 5 частини 1 статті 20 вказаного Закону.

Згідно з пунктом 1.1 наказу Генерального прокурора України №3 гн від 07.11.2012 основним завданням прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів є захист від неправомірних посягань гарантованих Конституцією та законами України державних інтересів.

За приписом пункту 3.1. зазначеного наказу Генерального прокурора України №3гн органи прокуратури зобов'язані не рідше одного разу на місяць вивчати законність актів, які видаються Кабінетом Міністрів України, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами.

Відповідно до пункту 2.1. Положення про порядок проведення органами прокуратури перевірок при здійсненні нагляду за додержанням і застосуванням законів (далі - Положення), затвердженого наказом Генерального прокурора України від 12.11.12 №111, перевірки у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів проводяться на підставі письмових звернень органів державної влади, органів місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, фізичних та юридичних осіб, що свідчать про можливі порушення законності, а також за власною ініціативою прокурора.

Із пояснень представника відповідача судом встановлено, що висновок про наявність підстав для проведення перевірки прокурором Чутівського району зроблено за наслідками опрацювання інформації про стан законності у регіоні. Прокурором Чутівського району було вивчено рішення сесії Зеленківської сільської ради від 15.11.2013 № 332 "Про скасування земельного податку на 2013 рік по Зеленківській сільській раді", що вказує, на його думку, на можливі порушення вимог статті 14 Податкового кодексу України.

Згідно з підпунктом 2.4 Положення підставами для проведення перевірки прокурором за власною ініціативою є дані, що свідчать про можливі порушення законності. Висновки про наявність підстав для проведення перевірки можуть бути зроблені за наслідками проведених аналізів, узагальнень, опрацювання інформацій про стан законності, вивчень актів та матеріалів органів державного нагляду (контролю), матеріалів розгляду судами цивільних, адміністративних, господарських справ та справ про адміністративні правопорушення, матеріалів кримінальних проваджень, інформаційних баз даних державних органів, повідомлень у засобах масової інформації, мережі Інтернет та з інших джерел.

Таким чином, прокурором Чутівського району за даними, які свідчать про можливість порушення законодавства прийнято постанову № 56 від 25.11.2013 про проведення перевірки у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів в діяльності, зокрема, Зеленківської сільської ради.

У судовому засіданні представник позивача посилався на те, що у відповідності до положень пункту 41.4 статті 41 та пункту 61.3 статті 61 Податкового кодексу України органи прокуратури не мають права проводити перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів та брати безпосередньої участі у проведенні перевірок, що здійснюються контролюючими органами та проводити перевірки суб'єктів підприємницької діяльності з питань оподаткування. На думку представника позивача прокурором допущено підміну органу доходів і зборів та дублювання його функцій щодо контролю за своєчасністю та повнотою нарахування та сплати податків і зборів, що є підставою для часткового скасування постанови від 25.11.2013.

Суд відхиляє дані доводи позивача, оскільки оскаржуваною постановою перевірка своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів не призначалась. Предметом перевірки в порядку прокурорського нагляду є перевірка додержання та застосування законів в діяльності, зокрема, Зеленківської сільської ради.

Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач при винесенні спірної постанови діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України "Про прокуратуру", наказом Генерального прокурора України №3гн від 07.11.2012, Положенням про порядок проведення органами прокуратури перевірок при здійсненні нагляду за додержанням і застосуванням законів, затвердженим наказом Генерального прокурора України №111 від 12.11.2012, а відтак, позовні вимоги Зеленківської сільської ради Чутівського району Полтавської області щодо визнання частково нечинною та скасування постанови № 56 від 25.11.2013 про проведення перевірки у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Зеленківської сільської ради Чутівського району Полтавської області - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 11 лютого 2014 року.

Суддя О.В. Гіглава