ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
"16" січня 2014 р.справа № 335/6474/13-а(2-а/335/163/2013)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Семененка Я.В.
суддів: Бишевської Н.А.
за участю секретаря судового засідання: Новошицької О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 28 жовтня 2013 року у справі № 335/6474/13-а (2-а/335/163/2013) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, за участю третьої особи - Головного Управління МВС України в Запорізькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату заборгованості по пенсії,-
в с т а н о в и В :
25.06.2013р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії з урахуванням 1) надбавки ОРД у розмірі 39% від посадового окладу, 2) надбавки за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю у розмірі 42% від посадового окладу; 3) надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 49% від суми розміру посадового окладу і окладу за військове звання і надбавки за вислугу років, а також 4) премії в розмірі 49,7% від суми розміру всіх складових грошового забезпечення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату заборгованості по пенсії з 01.06.2012 року відповідно до вимог наказу Міністра внутрішніх справи №499 від 31.12.2007 року з урахуванням надбавки за ОРД у розмірі 39% від посадового окладу, надбавки за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю у розмірі 42% від посадового окладу; надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 49% від суми розміру посадового окладу і окладу за військове звання і надбавки за вислугу років, премії в розмірі 49,7% від суми розміру всіх складових грошового забезпечення.
В обґрунтування своїх вимог посилався на те, що відповідно до Наказу Міністра Внутрішніх Справ України від 31.12.2007р. №499, у нього виникло право на перерахунок пенсії з урахуванням вищевказаних надбавок, проте відповідач йому відмовив у проведенні такого перерахунку, що і стало підставою для звернення до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Постановою Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 28 жовтня 2013 року у справі № 335/6474/13-а (2-а/335/163/2013) позов залишено без задоволення.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та прийняти нову, якою задовольнити позов у повному обсязі. Апеляційна скарга обґрунтована тим, що відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Наказом Міністра Внутрішніх Справ України від 31.12.2007 р. №499 затверджені нові розміри додаткових видів грошового забезпечення, а відтак, відповідач повинен був провести перерахунок раніше призначеної
пенсії за вислугу років.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, надану правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1, майор запасу, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років, призначену на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На заяву ОСОБА_1 щодо пенсійного забезпечення, відповідач Листом №689/С-9 від 12.06.2013 року повідомив про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії, обґрунтовуючи тим, що рішення про перерахунок пенсій особам начальницького складу органів внутрішніх справи України до теперішнього часу Кабінетом Міністрів не приймалося. Також зазначено, що під час проведення перерахунку з 01.01.2008 року було визначено основний розмір пенсії в розмірі 1843,08грн. на підставі довідки, наданої ГУ УМВС в Запорізькій області (а.с.8).
Правомірність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у перерахунку пенсії і, як наслідок, здійснення перерахунку пенсії, є предметом спору, переданого на вирішення суду.
Вирішуючи спір між сторонами та відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що чинним законодавством передбачена можливість для здійснення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням розмірів грошового забезпечення відповідно до чинного законодавства. Редакція Наказу №499 в частині розмірів додаткових видів грошового забезпечення та премії після 01.01.2008 року не змінилася, та жодним іншим нормативно-правовим актом за вказаний позивачем період не передбачено збільшення розмірів грошового забезпечення даній категорії пенсіонерів. Крім того, суд визнав безпідставними посилання позивача на постанову КМУ №355 від 23.04.2012р., оскільки даною постановою встановлено підвищення до пенсій, а не зміна розміру будь-якого з видів грошового забезпечення.
Суд апеляційної інстанції погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Як вбачається з адміністративного позову, ОСОБА_1 просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату заборгованості по пенсії з 01.06.2012 року відповідно до вимог наказу Міністра Внутрішніх Справ №499 від 31.12.2007 року з урахуванням:
надбавки за ОРД у розмірі 39% від посадового окладу,
надбавки за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю у розмірі 42% від посадового окладу;
надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 49% від суми розміру посадового окладу і окладу за військове звання і надбавки за вислугу років,
премії в розмірі 49,7% від суми розміру всіх складових грошового забезпечення.
Так, Наказом Міністра Внутрішніх Справ України від 31.12.2007р. №499 затверджено та введено в дію з 1 січня 2008 року Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (далі - Інструкція).
Відповідно до п. 2.4 Інструкції, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ виплачується надбавка за вислугу років у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах, затверджених додатком 29 до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 N 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу». Обчислення вислуги років для виплати надбавки за вислугу років особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ проводиться підрозділами кадрового забезпечення (за матеріалами особової справи особи рядового чи начальницького складу). Особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, яким
відповідно до цієї Інструкції передбачено підвищення посадового окладу, надбавка за вислугу років нараховується з нового посадового окладу в підвищеному розмірі та окладу за спеціальним званням.
Як вбачається з матеріалів справи, при проведенні перерахунку, відповідачем враховано оклад за військове звання - 125,00грн. та надбавку за вислугу років у розмірі 30% - 307,50грн. З моменту вказаного перерахунку, розміри посадового окладу та надбавки за вислугу років не змінилися, а тому підстави для перерахунку пенсії - відсутні.
Надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби передбачена п.2.5 Інструкції. Так, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років. Порядок та умови виплати такої надбавки визначаються залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних завдань. У разі несвоєчасного або низькоякісного виконання завдань надбавка скасовується або розмір її зменшується. Особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які провадять оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність, установлюється надбавка в розмірі до 50 відсотків посадового окладу. Розмір надбавок установлюється індивідуально особам середнього, старшого і вищого начальницького складу керівниками органів, підрозділів, закладів та установ органів внутрішніх справ на підставі мотивованого подання керівника структурних підрозділів та оголошується наказом.
Надбавка за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю передбачена п.2.10 Інструкції. Так, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які обіймають штатні посади в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, виплачується надбавка в розмірі від 20 до 50 відсотків посадових окладів у межах затвердженого цим підрозділом фонду оплати праці. Надбавка за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю встановлюється на підставі наказу про особовий склад.
Відповідно до п.2.16 Інструкції, преміювання осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ здійснюється відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів, та економії фонду грошового забезпечення. Преміювання осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого з метою визначення порядку матеріального заохочення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов'язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників підрозділів.
Ураховуючи наведене, надбавки, які передбачені Наказом Міністра Внутрішніх Справ України №499, мають тимчасовий характер, оскільки виплата таких надбавок дозволена за наявності наказу командира структурного підрозділу залежно від настання спеціальних обставин (виконання покладених службових обов'язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників підрозділів, залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних завдань), їх розмір не є фіксованим, а виплати не є щомісячними, тому вони не можуть бути підставою для перерахунку пенсії.
Таким чином, у Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області відсутні підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням Наказу Міністра Внутрішніх Справ України №499 від 31.12.2007р. в частині, заявленій ОСОБА_1 у своєму позові.
Більш того, відповідно до наведеної норми права, обов'язковою підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення.
Як на підставу для здійснення перерахунку пенсії, позивач посилається на Наказ Міністра
Внутрішніх Справ України від 31.12.2007р. №499, яким затверджено та введено в дію з 1 січня 2008 року Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем з 01.01.2008 року проведено перерахунок пенсії позивача та визначено основний розмір пенсії в розмірі 1843,08грн. на підставі довідки, наданої ГУ УМВС в Запорізькій області. Основний розмір пенсії складає 70% грошового забезпечення (вислуга років 25 років), яке складається з:
посадового окладу у розмірі - 900,00грн.
окладу за військове звання - 125,00грн.
процентної надбавки за вислугу років 30% - 307,50грн.
надбавки за оперативно-розшукову діяльність 12% - 108,00грн.
надбавки за особливо важливі завдання 44% - 586,30грн.
надбавки за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю 27% - 243,00грн.
премії 16% - 363,17грн.
Вказані обставини позивачем не спростовані.
Таким чином, суд першої інстанції вірно вказав на те, що редакція Наказу Міністра Внутрішніх Справ України №499 в частині розмірів додаткових видів грошового забезпечення та премії після 01.01.2008 року не змінилася, наказів командира структурного підрозділу щодо встановлення позивачу більших надбавок не приймалося, та жодним іншим нормативно-правовим актом за вказаний позивачем період не встановлено збільшення розмірів грошового забезпечення даній категорії осіб, а тому підстави для здійснення перерахунку пенсії - відсутні.
При цьому, посилання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на те, що єдиною підставою для перерахунку пенсії є рішення Кабінету Міністрів України про перерахунок пенсій особам начальницького складу органів внутрішніх справи України, суд апеляційної інстанції визнає безпідставними, оскільки згідно ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення.
Посилання позивача, як на підставу для задоволення позову, на постанову Верховного Суду України від 24.04.2012р. у справі №21-84а12 є безпідставними, оскільки предметом спору у переглянутій Верховним Судом України справі було зобов'язання органу Пенсійного фонду здійснити перерахунок пенсії у зв'язку із фактичним збільшенням посадового окладу, затвердженого Наказом Міністра Оборони України №377 від 28.07.2008р., в той час, як у даній справі предметом спору є зобов'язання органу Пенсійного фонду здійснити перерахунок пенсії з урахуванням надбавок, передбачених Наказом Міністра Внутрішніх Справ України від 31.12.2007р. №499, тобто виплат, які не є фіксованими та щомісячними.
За таких обставин суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду відсутні.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст. 198, п.1 ч.1 ст. 200, 205, 206 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 28 жовтня 2013 року у справі № 335/6474/13-а (2-а/335/163/2013) залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
(Ухвалу у повному обсязі складено 17.01.2014р.)
Головуючий: Я.В. Семененко
Суддя: Н.А. Бишевська
Суддя: І.Ю. Добродняк