Постанова № 37087258, 06.02.2014, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.02.2014
Номер справи
816/322/14
Номер документу
37087258
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2014 року м. ПолтаваСправа № 816/322/14

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Молодецького Р.І.,

за участю:

секретаря судового засідання - Лі Н. А.,

представника позивача - Штанько М. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Державного підприємства "Державний Миргородський гренажний завод" про стягнення заборгованості, -

В С Т А Н О В И В:

23 січня 2014 року Полтавське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного підприємства "Державний Миргородський гренажний завод" про стягнення заборгованості.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що в порушення вимог статей 23, 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасової втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" відповідач не своєчасно сплачує страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, у зв'язку з чим за відповідачем рахується заборгованість в сумі 11 278 грн. 74 коп.

Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, до суду надав заяву, в якій погодився з позовними вимогами Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, розгляд справи просив провести без участі його представника.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до частини першої статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасової втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 року № 2240-ІІІ (далі -Закон № 2240) платниками страхових внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування у зв'язку з тимчасової втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, є страхувальники та застраховані особи.

Судом встановлено, що ДП "Державний Миргородський гренажний завод" є платником страхових внесків на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (реєстраційний номер страхувальника 530060000487) /а. с. 7/.

Відповідно до пункту 1 статті 1 Закону України "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування" розмір внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, становить:

для роботодавців - 1,5 відсотка суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", та підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб;

для найманих працівників - 0,5 відсотка суми оплати праці, що включає основну та додаткову заробітну плату, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб;

0,5 відсотка - для найманих працівників, заробітна плата яких нижча прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи;

1,0 відсотка - для найманих працівників, заробітна плата яких вища прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи.

Частиною першою статті 23 Закону № 2240 передбачено, що страхувальники -роботодавці сплачують до Фонду різницю між нарахованими для роботодавців і найманих працівників страховими внесками та витратами, пов'язаними з наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам відповідно до цього Закону. Перерахування зазначених сум шляхом безготівкових розрахунків здійснюється один раз на місяць - у день, встановлений для одержання в установах банку коштів на оплату праці за відповідний період.

Перерахування зазначених сум шляхом безготівкових розрахунків здійснюється страхувальниками - роботодавцями один раз на місяць - у день, встановлений для одержання в установах банку коштів на оплату праці за відповідний період.

Згідно з пунктом 4.6 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду, затвердженої постановою правління Фонду від 26.06.2001 року № 16, у разі виплати страхувальниками заробітної плати найманим працівникам з виручки від реалізації (наданих послуг), а також натуроплатою вони зобов'язані не пізніше наступного дня після здійснення виплат подати до установи банку платіжне доручення на перерахування страхових внесків до Фонду.

Відповідно до пункту 2 частини другої статті 27 Закону № 2240, страхувальник зобов'язаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. В разі несвоєчасної сплати та неповної сплати страхових внесків до страхувальників застосовуються фінансові санкції, передбачені статті 30 Закону. Строк давності в разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій не застосовується.

Пунктом 4 частини другої статті 27 Закону № 2240 передбачено обов'язок страхувальника вести облік коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, і своєчасно надавати органам Фонду встановлену звітність щодо цих коштів.

16 жовтня 2013 року відповідачем подано звіт по коштах загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням за 9 місяців 2013 року, відповідно до якого непогашена ДП "Державний Миргородський гренажний завод" частина заборгованості, що мала місце станом на 01 січня 2011 року, складає 7 109 грн. 58 коп.

Відповідно до статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.

Пунктом 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено, що з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.

Згідно пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.

Положенням про відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженим Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26 червня 2001 року N 13, визначено, що в Автономній Республіці Крим, областях та в містах Києві і Севастополі безпосереднє управління відділенням Фонду здійснюють його правління та виконавча дирекція. Виконавча дирекція відділення Фонду з робочим органом виконавчої дирекції Фонду і відділення Фонду підзвітна правлінню відділення та виконавчій дирекції Фонду і здійснює свою діяльність від імені Фонду на місцях.

Суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року.

На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

З викладеного вбачається, що повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року зберігаються за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.

Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, з урахуванням повноважень, закріплених статтею 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", має право: проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників; накладати фінансової санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства; та зобов'язаний: здійснювати контроль за дотриманням порядку використання страхувальником страхових коштів.

Порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, порядок прийняття рішень за результатами перевірок та процедуру оскарження рішень за результатами перевірок встановлені Інструкцією про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженою Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22 грудня 2010 року N 29, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 25 березня 2011 року за N 393/19131.

Так, 11 листопада 2013 року Миргородською міською виконавчою дирекцією Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" та Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, на підставі направлення № 142 від 11 листопада 2013 року було проведено планову перевірку по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у ДП "Державний Миргородський гренажний завод" /а. с. 9/.

Вказаною перевіркою встановлені недоплата відповідачем коштів Фонду на загальну суму 59 грн. 31 коп. Страхувальнику нарахована пеня 1 641 грн. 14 коп. та розрахований штраф 3 462 грн. 95 коп. за несвоєчасну сплату страхових внесків.

За результатами перевірки складено акт від 11 листопада 2013 року, який був підписаний представниками відповідача /а. с. 10-12/ та винесено рішення № 62 від 12 листопада 2013 року про застосування до ДП "Державний Миргородський дренажний завод" штрафу за несвоєчасну сплату страхових внесків у розмірі 3 462 грн. 95 коп. та нараховано пені за несвоєчасну сплату страхових внесків у розмірі 1 641 грн. 14 коп. /а. с. 17/. Вказане рішення було отримано в. о. директора ДП "Державний Миргородський дренажний завод" Ермідіс К. М.

Відповідачем рішення № 62 від 12 листопада 2013 року ані в адміністративного, ані в судовому порядку не оскаржувалось.

Відповідно до вимог частини 2 статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" страхувальники, інші отримувачі коштів Фонду зобов'язані у десятиденний строк після отримання рішення органу Фонду про повернення коштів перерахувати страхові кошти, використані з порушенням встановленого порядку використання, а також фінансові санкції, визначені у статті 30 цього Закону.

За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів (абзац 2 частини 1 статті 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням").

Миргородською міською виконавчою дирекцією Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 11 грудня 2013 року у зв'язку з несвоєчасним поверненням відповідачем коштів було прийнято рішення № 7 про застосування до відповідача фінансових санкцій, а саме: штрафу у розмірі 510 грн. 41 коп. та пені в розмірі 96 грн. 98 коп. Вказане рішення було отримано особисто під підпис представником відповідача 11 грудня 2013 року /а. с. 20/.

Позивач в позовній заяві зазначив, що частина заборгованості у розмірі 1 542 грн. 32 коп. стягнута за рішенням судів.

За таких обставин сума заборгованості відповідача становить 11 278 грн. 74 коп. (7 109 грн. 58 коп. + 3 462 грн. 95 коп. (штраф) + 1 641 грн. 14 коп. (пеня) + 510 грн. 41 коп. (штраф) + 96 грн. 98 коп. (пеня) - 1 542 грн. 32 коп. (стягнуто за рішенням судів)).

Згідно з частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів сплати відповідачем заборгованості у розмірі 11 278 грн. 74 коп. сторонами до матеріалів справи не надано.

З огляду на викладене, суд вважає вимоги позивача правомірними і обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Державного підприємства "Державний Миргородський гренажний завод" про стягнення заборгованості задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства "Державний Миргородський гренажний завод" (ідентифікаційний код 00703279, р/р 26006174332067, Полтавське ГРУ ПАТ КБ "ПриватБанк", МФО 331401) на користь Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на р/р 37171160005101 в ГУДКСУ в Полтавській області, МФО 831019, код ЄДРПОУ 21052432, заборгованість у сумі 11 278 (одинадцять тисяч двісті сімдесят вісім) гривень 74 (сімдесят чотири) копійки.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 11 лютого 2014 року.

Суддя Р.І. Молодецький