Постанова № 37085591, 09.01.2014, Гірницький районний суд м. Макіївки

Дата ухвалення
09.01.2014
Номер справи
267/8453/13-а
Номер документу
37085591
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЄУН 267/8453/13-а

справа № 2а/267/23/14

ПОСТАНОВА

Іменем України

09 січня 2014 року

86103, Донецька область, м. Макіївка,

пр-т Генерала Данилова, 21

Гірницький районний суд м. Макіївки Донецької області

у складі головуючого судді Наумової О.С.,

при секретарі судового засідання Ковальчук Н.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради, Управління Державної казначейської служби України у м. Макіївці Донецької області,

про визнання неправомірними дій Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради провести перерахунок та виплату за рахунок коштів Державного бюджету ОСОБА_1 недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, визначеному ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», списавши виплату з відповідного розрахункового рахунку Управління Державної казначейської служби України у м. Макіївці Донецької області з 14.06.2013р. з урахуванням фактично виплачених сум

за участю сторін:

від позивача: ОСОБА_1 - особисто

від відповідача: не з'явився

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради (далі - УПСЗН), Управління Державної казначейської служби України у м. Макіївці Донецької області про визнання неправомірними дій Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради провести перерахунок та виплату за рахунок коштів Державного бюджету ОСОБА_1 недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, визначеному ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», списавши виплату з відповідного розрахункового рахунку Управління Державної казначейської служби України у м. Макіївці Донецької області з 14.06.2013р. з урахуванням фактично виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що вона має малолітню дитину - сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 З 19.12.2012 р. перебуває на обліку в УПСЗН та отримує допомогу. Зазначає, що ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001р. № 2240-III (надалі - Закону № 2240-III) встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Однак, в порушення наведених вимог відповідач здійснює виплату у розмірі 130 грн. щомісячно, тобто в меншому розмірі, ніж передбачено Законом.

На підставі вищезазначеного, просить позов задовольнити.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, місце та час розгляду справи був повідомлений належним чином, просив справу розглядати без його участі. Надав заперечення на позов, в яких зазначив, зокрема, що пунктом 23 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» № 107-VI від 28.12.2007р. було внесено зміни до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а саме, ч. 1 ст. 15 Закону і викладена в наступній редакції: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Таким чином позивачу призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у період з 19.12.2012 р. по 03.11.2015 р. в розмірі 130,00 грн. щомісячно. на підставі особистої заяви від 19.12.2012 р. за призначенням допомоги по догляду зав дитиною з урахуванням доходів сім'ї не зверталася. Тому просить відмовити у позові.

Вислухавши в судовому засіданні позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач ОСОБА_1 має сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується свідоцтвом про народження, виданим Гірницьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану Макіївського міського управління юстиції у Донецькій області від 13.11.2012 р. (а.с. 7).

Позивач перебуває на обліку в УПСЗН та отримує допомогу, що не заперечується відповідачем.

14.06.2013р. року позивач звернулась із заявою до УПСЗН про призначення допомоги по догляду за дитиною (а.с. 20). УПСЗН надана відповідь від 14.06.2013р. (а.с. 13) про те, що відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.» Згідно заяви від 19.12.2012р. позивачу призначена допомога по догляду за дитиною, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку з 19.12.2012р. по ІНФОРМАЦІЯ_1 у мінімальному розмірі - 130,00 грн. щомісячно.

Для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан. Розрахунок допомоги складає як різниця між 100% прожиткового мінімуму для працездатних осіб та середньомісячним доходом на кожного члена сім'ї. Виплата допомоги здійснюється протягом шести календарних місяців. Якщо особа, якій призначена допомога, після закінчення зазначеного строку не підтвердила право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, допомога виплачується у мінімальному розмірі. За призначенням допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку з урахуванням доходів сім'ї вона до управління не зверталася.

Суд зазначає, що до 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 № 107-VІ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VІ) - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.

Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, а відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Зокрема, змінами до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» було виключено статті 40-44.

Проте, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 (далі - рішення № 10-рп/2008) визнано неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункту 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Крім того, відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» Розділ І цього Закону набирає чинності з 01.01.2008 року і діє по 31.12.2008 року.

Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Оскільки у даній справі, спір виник щодо виплати допомоги особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин суд доходить висновку, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-III), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Оскільки іншими законами не встановлювалось інший ніж у Законі розмір допомоги, а положення Постанови Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року в тій частині, в якій воно суперечить закону, що стосується розміру допомоги застосовуватись не може, отже, у відповідача наявний обов'язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірі, передбаченому Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», до досягнення дитиною трирічного віку.

Суд зазначає, що згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства.

Частиною 1 ст. 6 КАС України передбачено право на судовий захист. Так, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Суд вважає обґрунтованими вимоги позивача щодо права на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону.

Тому позов в частині зобов'язання УПСЗН зробити перерахунок сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку починаючи з 14.06.2013р. згідно ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» підлягає задоволенню.

Щодо вимог про перерахунок та виплату допомоги шляхом списання виплат з розрахункового рахунку Управління Державної казначейської служби України у м. Макіївці Донецької області, суд зазначає, що дані вимоги стосуються порядку виконання рішення суджу, а не суті спору. Так, спірні правовідносини регулюються Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». При цьому, функції по виплаті допомоги по догляду за дитиною покладені на Управління праці та соціального захисту населення і ця допомога виплачується саме за рахунок Державного бюджету України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. № 256 затверджений Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, яким встановлено, що головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Відповідно до п.п. пункту 9 розділу У1 Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного Кодексу України, у разі безспірного списання коштів Державного бюджету (місцевих бюджетів) Державна казначейська служба України відображає в обліку відповідні бюджетні зобов'язання розпорядника бюджетних коштів, з вини якого виникли такі зобов'язання.

Пунктом 19 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, встановлено, що безспірне списання коштів державного та місцевого бюджетів і їх перерахування на рахунок, затверджений постановою кабінету Міністрів України від 03.08.2011р. № 845, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету та /або заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюється органами Казначейства з відповідного рахунку, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.

Тому вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Витрати по сплаті судового збору за приписами ст. 94 КАС України підлягають присудженню позивачеві з Державного бюджету України відповідно до задоволених вимог.

Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради, Управління Державної казначейської служби України у м. Макіївці Донецької області про визнання неправомірними дій Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради провести перерахунок та виплату за рахунок коштів Державного бюджету ОСОБА_1 недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, визначеному ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», списавши виплату з відповідного розрахункового рахунку Управління Державної казначейської служби України у м. Макіївці Донецької області з 14.06.2013р. з урахуванням фактично виплачених сум - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради провести перерахунок та виплату за рахунок коштів Державного бюджету ОСОБА_1 недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, визначеному ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», з 14.06.2013р. з урахуванням фактично виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 68,82 грн.

У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.

У разі відкладлення строку складення постанови у повному обсязі та прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Гірницький районний суд м. Макіївки Донецької області протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя О.С. Наумова