Постанова № 37079602, 06.02.2014, Київський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
06.02.2014
Номер справи
34/17
Номер документу
37079602
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" лютого 2014 р. Справа№ 34/17

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Куксова В.В.

суддів: Авдеєва П.В.

Гончарова С.А.

за участю представників:

від позивача: представник - Стовбан Н.І. - за довіреністю,

від відповідача: представник - Ніжинський А.С. - за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Комунального підприємства "Ватутінськінвестбуд"

на рішення Господарського суду міста Києва від 12.11.2013 р.

за заявою Головного управління юстиції у м. Києві

про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Господарського суду міста Києва від 07.02.2011 р.

у справі № 34/17 (суддя Ярмак О.М.)

за позовом Комунального підприємства "Ватутінськінвестбуд", м. Київ

до Головного управління юстиції у м. Києві

про стягнення 56 369,20 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду міста Києва від 07.02.2011 року у справі № 34/17 позов КП "Ватутінськінвестбуд" задоволено, стягнуто з Головного управління юстиції у м.Києві на користь Комунального підприємства "Ватутінськінвестбуд" 56 369,20 грн. заборгованості, 563,69 грн. державного мита та 236,00 витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. 21.02.2011р. на виконання рішення суду був виданий наказ.

14.10.2013р. Головне управління юстиції у м. Києві звернулось до Господарського суду міста Києва із заявою № 2/11/1022 від 11.10.2013р. про перегляд рішення Господарського суду міста Києва від 07.02.2011р. у справі № 34/17 за нововиявленими обставинами.

Заява мотивована тим, що відповідно до рішень Деснянської районної у м.Києві ради від 12.02.2008р. № 25 та від 24.06.2010р. № 14, про які йому не було відоме на час прийняття рішення суду від 07.02.2011р. по справі № 34/17, мінімальна орендна ставка за 1 кв.м. у місяць для центральних органів виконавчої влади, міністерств, відомств, їх територіальних відділень, інших бюджетних установ та організацій встановлена в межах витрат на утримання приміщення. Відповідно до розділу 1 "Офіси" рішення Деснянської районної у м.Києві ради від 24.06.2010 №14 "Про затвердження орендних ставок за користування нерухомим майном комунальної власності територіальної громади Деснянського району міста Києва" вказано, що мінімальна орендна ставка за 1 кв.м. у місяць для центральних органів виконавчої влади, міністерств, відомств, їх територіальних відділень, інших бюджетних установ та організацій встановлюється в межах витрат на утримання приміщення. Інших орендних плат для вказаної категорії орендарів не передбачено.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 12.11.2013 р. у справі №34/17 заяву Головного управління юстиції у м.Києві про перегляд рішення Господарського суду міста Києва від 07.02.2011р. за нововиявленими обставинами задоволено, рішення Господарського суду міста Києва Господарського суду міста Києва від 07.02.2011 року скасовано, прийнято нове рішення, у задоволенні позову Комунального підприємства "Ватутінськінвестбуд" до Головного управління юстиції у м. Києві про стягнення 56 369,20 грн. відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Комунальне підприємство "Ватутінськінвестбуд" звернулось до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить оскаржуване рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні заяви Головного управління юстиції у м. Києві про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Господарського суду міста Києва від 07.02.2011 р.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що рішення суду першої інстанції винесене з порушенням норм процесуального та матеріального права, з неповним з'ясуванням обставин, які мають значення для справи, з невідповідністю висновків, викладених у рішенні суду обставинам справи.

Головне управління юстиції у м. Києві правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористалось.

Представник позивача в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримав, просив оскаржуване рішення скасувати.

Представник відповідача в судовому засіданні проти доводів апеляційної скарги заперечував, просив залишити її без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.

Розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу, дослідивши матеріали справи та зібрані у ній докази, заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів дійшла до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване рішення без змін з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 101 Господарського процесуального кодексу України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Відповідно до ст. 112 ГПК України господарський суд може переглянути прийняте ним судове рішення, яке набрало законної сили, за нововиявленими обставинами, що мають істотне значення для справи і не могли бути відомі заявникові.

Підставами для перегляду судових рішень господарського суду за нововиявленими обставинами є, зокрема, істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи.

Згідно з приписами ст. 113 ГПК України судове рішення господарського суду може бути переглянуто за нововиявленими обставинами за заявою сторони, прокурора, третіх осіб, поданою протягом одного місяця з дня встановлення обставин, що стали підставою для перегляду судового рішення. При цьому заява про перегляд судового рішення господарського суду з підстави, передбаченої пунктом 1 частини другої статті 112 цього Кодексу, може бути подана не пізніше трьох років з дня набрання судовим рішенням господарського суду законної сили.

Пленум Вищого господарського суду України у п.2 постанови № 17 від 26.12.2011 р. "Про деякі питання практики перегляду рішень, ухвал, постанов за нововиявленими обставинами" роз'яснив, що до нововиявлених обставин відносяться матеріально-правові факти, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші факти, які мають значення для правильного вирішення спору або розгляду справи про банкрутство. Необхідними ознаками існування нововиявлених обставин є, одночасна наявність таких трьох умов: по-перше, їх існування на час розгляду справи, по-друге, те, що ці обставини не могли бути відомі заявникові на час розгляду справи, по-третє, істотність даних обставин для розгляду справи (тобто коли врахування їх судом мало б наслідком прийняття іншого судового рішення, ніж те, яке було прийняте).

Нововиявлені обставини за своєю юридичною суттю є фактичними даними, що в установленому порядку спростовують факти, які було покладено в основу судового рішення. Ці обставини мають бути належним чином засвідчені, тобто підтверджені належними і допустимими доказами.

При розгляді справи № 34/17 господарським судом встановлено, що 01.04.2009 року між Комунальним підприємством "Ватутінськінвестбуд" (орендодавець) та Головним управлінням юстиції у місті Києві (орендар) на підставі розпорядження Деснянської районної у м. Києві державної адміністрації від 31.03.2009р. № 272 був укладений договір № 0818 про передачу майна комунальної власності територіальної громади Деснянського району міста Києва в оренду, відповідно до якого відповідач отримав в орендне користування нежитлове приміщення за адресою: вул. Закревського, 47, загальною площею 179, 00 кв.м.

Пунктом 3.1. договору передбачено, що за користування об'єктом оренди орендар сплачує орендодавцю орендну плату, розрахунок якої здійснюється на підставі Методики розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади Деснянського району, затвердженої рішенням № 7 Деснянської райради від 7 грудня 2006 року, місячний розмір якої згідно з розрахунком орендної плати, що є невід'ємною частиною цього договору (додаток 1), на дату підписання договору становить 13 563,70 грн.

Додатком № 1 від 01.04.2009 року до договору № 0818 орендарю встановлена орендна ставка за користування 1 кв.м загальної площі приміщення: 70 грн. Розмір місячної орендної плати за перший місяць оренди визначається за формулою та на момент підписання додатку становить 13 563,70 грн. (без ПДВ), ПДВ 2712,74 грн., всього 16 276,44 грн.

Однак, Головне управління юстиції у м. Києві 30.09.2013р. отримало лист за вх. № 1916 Деснянської районної у м. Києві державної адміністрації з доданими належним чином завіреними копіями рішень Деснянської районної у м.Києві ради від 12.02.2008р. № 25 та від 24.06.2010 №14.

Так, рішенням № 25 VІІ сесії Деснянської районної у місті Києві ради від 12.02.2008р. "Про внесення змін до додатку 1 до рішення № 7 IV сесії Деснянської районної у місті Києві ради V скликання від 7 грудня 2006 року "Орендні ставки за користування нерухомим майном комунальної власності територіальної громади Деснянського району міста Києва", відповідно до Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та враховуючи рішення Київради від 26.07.07р. "Про затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Києва та Порядку її визначення" були внесені зміни до додатку 1 до рішення № 7 IV сесії Деснянської районної у місті Києві ради V скликання від 7 грудня 2006 року "Орендні ставки за користування нерухомим майном комунальної власності територіальної громади Деснянського району міста Києва" і викладено його в новій редакції згідно з додатком до цього рішення.

Зокрема, у пункті 1.11 додатку 1 до рішення Деснянської районної у м.Києві ради від № 25 "Про внесення змін до додатку 1 до рішення № 7 IV сесії Деснянської районної у м.Києві ради скликання від 7 грудня 2006 року "Орендні ставки за користування нерухомим майном комунальної власності територіальної громади Деснянського району міста Києва" вказано, що мінімальна орендна ставка за 1 кв.м. у місяць для центральних органів виконавчої влади, міністерств, відомств, їх територіальних відділень, інших бюджетних установ та організацій встановлюється в межах витрат на утримання приміщення.

Відповідно до розділу 1 "Офіси" додатку № 1 до рішення Деснянської районної у м.Києві ради від 24.06.2010 №14 "Про затвердження орендних ставок за користування нерухомим майном комунальної власності територіальної громади Деснянського району міста Києва" вказано, що мінімальна орендна ставка за 1 кв.м. у місяць для центральних органів виконавчої влади, міністерств, відомств, їх територіальних відділень, інших бюджетних установ та організацій встановлюється в межах витрат на утримання приміщення. Інших орендних плат для вказаної категорії орендарів не передбачено.

Договір № 0818 про передачу майна комунальної власності територіальної громади Деснянського району міста Києва в оренду від 01.04.2009р. був укладений Головним управлінням юстиції у м.Києві.

Відповідно до Довідки № 4111/07 з ЄДРПОУ та рішення Державної податкової інспекції у Печерському районі м.Києва № 14340/10/25-211 від 25.05.2007р. про включення організації до Реєстру неприбуткових організацій (установ), копії яких наявні у матеріалах справи № 34/17, Головне управління юстиції у місті Києва (код ЄДРПОУ 34691374) є державною установою, за видами діяльності за КВЕД: 75.11.3 Управління на рівні областей та міст Києва та Севастополя, 75.23.0 Діяльність у сфері юстиції та правосуддя; включено до Реєстру неприбуткових організацій (установ) за ознакою: 0002.

Згідно пункту 1 Положення про Головні управління юстиції Міністерства юстиції в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 14 лютого 2007 року N 47/5, яке діяло на час укладення договору, Головні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, підпорядковуються Міністерству юстиції України та є його територіальними органами.

Відповідно до пунктів 13, 14 Положення, Головні управління юстиції утримуються за рахунок Державного бюджету України. Головне управління юстиції є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах Казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.

Тобто, встановлена п.3.1 договору та додатком № 1 до договору, ставка орендної плати не може бути застосована до Головного управління юстиції у м.Києві, яке є юридичною особою, що утримується за рахунок Державного бюджету України.

Пункт 3.1 договору є нікчемним, оскільки не відповідає Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та рішенню № 7 IV сесії Деснянської районної у місті Києві ради V скликання від 7 грудня 2006 року "Орендні ставки за користування нерухомим майном комунальної власності територіальної громади Деснянського району міста Києва".

Таким чином, позивачем було застосовано для відповідача розмір орендної ставки, яка не відповідає додатку 1 рішення № 7 IV сесії Деснянської районної у місті Києві ради V скликання від 7 грудня 2006 року "Орендні ставки за користування нерухомим майном комунальної власності територіальної громади Деснянського району міста Києва", до якого на час укладення договору та прийняття рішення у справі № 34/17 були внесені зміни.

Наведені вище обставини не були відомі заявнику на час прийняття рішення у даній справі. Про нововиявлені обставини заявнику стало відомо лише 30.09.2013 р., що підтверджено листом за вх. № 1916 Деснянської районної у м. Києві державної адміністрації з доданими належним чином завіреними копіями рішень Деснянської районної у м.Києві ради від 12.02.2008р. № 25 та від 24.06.2010 №14.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку, що заява Головного управління юстиції у м.Києві про перегляд рішення Господарського суду міста Києва від 07.02.2011р. у справі № 34/17 за нововиявленими обставинами підлягає задоволенню, рішення Господарського суду міста Києва від 07.02.2011р. у справі № 34/17 підлягає скасуванню.

Згідно з ч. 5 ст. 114 ГПК України за результатами перегляду судового рішення суд приймає рішення -у разі зміни або скасування рішення.

За результатами перегляду рішення Господарського суду міста Києва від 07.02.2011р. у справі № 34/17 за нововиявленими обставинами місцевий господарський суд обґрунтовано прийняв нове рішення у справі № 34/17 про відмову у задоволенні позову.

Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Частиною 2 ст. 34 ГПК України передбачено, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не можуть бути підставою для скасування рішення.

З огляду на викладені обставини, місцевий господарський суд дійшов правильного висновку про задоволення заяви Головного управління юстиції у м. Києві про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Господарського суду міста Києва від 07.02.2011 р., з даним висновком погоджується і колегія суддів, оскільки він відповідає обставинам справи та вимогам законодавства.

Відповідно до п. 1 ст. 103 Господарського процесуального кодексу України апеляційна інстанція за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити рішення місцевого господарського суду без змін, а скаргу без задоволення.

Враховуючи зазначене, колегія суддів вважає, що місцевим господарським судом повно і всебічно з'ясовані всі обставини справи та надано їм належну правову оцінку, рішення суду першої інстанції відповідає законодавству, матеріалам справи та не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги і скасування чи зміни оскаржуваного рішення.

Керуючись статтями 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Комунального підприємства "Ватутінськінвестбуд" залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду міста Києва від 12.11.2013 року у справі № 34/17 залишити без змін.

3. Матеріали справи № 34/17 повернути до Господарського суду міста Києва.

Постанова може бути оскаржена впродовж двадцяти днів до Вищого господарського суду України.

Головуючий суддя В.В. Куксов

Судді П.В. Авдеєв

С.А. Гончаров