Постанова № 37077830, 05.02.2014, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.02.2014
Номер справи
817/236/14
Номер документу
37077830
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 817/236/14

05 лютого 2014 року 17год. 10хв. м. РівнеРівненський окружний адміністративний суд у складі судді Гломба Ю.О. за участю секретаря судового засідання Маринич В.М. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Кривецька-Люліч Т.А.,

відповідача: представник Корева М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Прокурора Рівненського району Рівненської області до Рівненської районної ради Рівненської області про визнання протиправним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Рівненського району Рівненської області звернувся до суду з позовом до Рівненської районної ради Рівненського району Рівненської області про визнання протиправним та скасування рішення від 27.01.2014 року "Про заяву депутатів Рівненської районної ради щодо останніх подій в державі".

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що рішенням позачергової сесії Рівненської районної ради №1348 від 27.01.2014 "Про заяву депутатів Рівненської районної ради щодо останніх подій в державі" вирішено схвалити текст заяви депутатів Рівненської районної ради щодо останніх подій в державі та опублікувати його в місцевому тижневику «Слово і час» та на веб-сайті районної ради.

У вказаній заяві депутати Рівненської районної ради вимагають:

- відмінити прийняті ВРУ закони від 16.01.2014 року;

- відправити Уряд ОСОБА_3 у відставку та створити Уряд народної довіри;

- повернутись до Конституції України 2004 року;

- визначитись із термінами проведення позачергових виборів Президента України та депутатів ВРУ.

Вказане рішення позивач вважає незаконним та таким, що суперечить вимогам чинного законодавства, порушує конституційні засади місцевого самоврядування, через що підлягає скасуванню.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, наведених у позовній заяві, просила позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Відповідач письмових заперечень на адміністративний позов не подав. Представник відповідача проти позову заперечив в усному порядку з покликанням на п. 14 ч. 2 ст. 19 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», згідно якого депутат місцевої ради має право оголошувати на засіданнях ради та її органів тексти звернень, заяв, пропозицій громадян або їх об'єднань, якщо вони мають суспільне значення.

В задоволенні позову просить відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.

Судом встановлено, що прокурором Рівненського району старшим радником юстиції П.Романчук, розглянувши інформацію щодо стану законності в сфері додержання вимог конституційного законодавства та законодавства про місцеве самоврядування постановлено провести перевірку в порядку нагляду за додержанням застосуванням законів в Рівненській районній раді, а також в сільських, селищних радах Рівненського району Рівненської області.

З даного приводу прокурором району винесено постанову про проведення перевірки у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів від 27.01.2014 року №6 (а.с.10).

За наслідками проведеної перевірки прокурор звернувся до суду про визнання протиправним та скасування рішення Рівненської районної ради №1348 від 27.01.2014 року.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням позачергової 29 сесії VI скликання Рівненської районної ради №1348 від 27.01.2014 "Про заяву депутатів Рівненської районної ради щодо останніх подій в державі" (а.с.8) вирішено схвалити текст заяви депутатів Рівненської районної ради щодо останніх подій в державі (а.с.9).

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон 280/97).

Відповідно до ст. 25 Закону 280/97, сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Питання, вирішення яких належить до виключної компетенції сільської, селищної, міської ради визначені ст. 26 Закону 280/97.

Водночас, згідно ч. 1 ст. 59 Закону 280/97, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішенням Рівненської районної ради від 26.11.2010 року №5 затверджено Регламент Рівненської районної ради VI (далі - Регламент).

За змістом статті 1.2 Регламенту, Регламент районної ради є документом, обов'язковим для виконання районною радою, який встановлює порядок скликання й проведення сесій районної ради, процедуру окремих видів діяльності районної ради, функції її органів, депутатів та посадових осіб ради.

Відповідно до статті 4.39 Регламенту, районна рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - місцева рада) як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради регламентується Законом України "Про статус депутатів місцевих рад".

Законом України "Про статус депутатів місцевих рад" визначено право депутата місцевої ради на депутатське звернення, депутатський запит, депутатське запитання (пункт перший частини другої).

Депутатське звернення - викладена в письмовій формі вимога депутата місцевої ради з питань, пов'язаних з його депутатською діяльністю, до місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також керівників правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, здійснити певні дії, вжити заходів чи дати офіційне роз'яснення з питань, віднесених до їх компетенції (частина перша статті 13 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад").

Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, а також керівники правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, до яких звернувся депутат місцевої ради, зобов'язані у десятиденний строк розглянути порушене ним питання та надати йому відповідь, а в разі необхідності додаткового вивчення чи перевірки дати йому відповідь не пізніш як у місячний строк. (частина друга статті 13 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад").

Депутат місцевої ради може взяти участь у розгляді свого звернення, про дату якого місцеві органи влади повинні повідомити його завчасно, але не пізніше як за п'ять календарних днів.

У разі невдоволення результатами розгляду свого звернення або ухилення посадовими особами від вирішення порушеного питання, депутат місцевої ради має право внести депутатський запит відповідно до статті 22 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" (частина п'ята статті 13 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад").

Депутатський запит - це підтримана радою вимога депутата місцевої ради до посадових осіб ради і її органів, сільського, селищного, міського голови, керівників підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, які розташовані або зареєстровані на відповідній території, а депутат міської (міста обласного значення), районної, обласної ради - також до голови місцевої державної адміністрації, його заступників, керівників відділів і управлінь з питань, які віднесені до відання ради (частина перша статті 21 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад").

Статтею 22 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" встановлено, що строк надання відповіді на запит депутата місцевої ради визначається місцевою радою. Офіційна відповідь надається у письмовій формі відповідній раді та депутату місцевої ради. Якщо запит з об'єктивних причин не може бути розглянуто у встановлений радою строк, то орган або посадова особа зобов'язані письмово повідомити раді та депутатові місцевої ради, який вніс запит, і запропонувати інший строк, який не повинен перевищувати один місяць з дня одержання запиту. Відповідь на запит у разі необхідності розглядається на пленарному засіданні ради (частина четверта статті 22 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад") .

Депутат місцевої ради має право надати оцінку відповіді на свій запит. За результатами відповіді на депутатський запит може бути проведено обговорення, якщо на цьому наполягає не менше 1/4 присутніх на засіданні депутатів місцевої ради. Посадових осіб, до яких звернуто запит, своєчасно інформують про дату та час обговорення відповіді на запит радою. Вони або уповноважені ними особи мають право бути присутні на цьому засіданні ради (частина п'ята статті 22 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад") .

Депутатське запитання - це засіб одержання депутатом місцевої ради інформації або роз'яснення з тієї чи іншої проблеми. Відповідь на запитання може бути оголошено на сесії ради або дано депутату місцевої ради в індивідуальному порядку. Запитання не включається до порядку денного сесії, не обговорюється і рішення по ньому не приймається (частина друга статті 21 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад").

Виходячи з наведеного, законодавець розмежовує поняття "депутатське звернення", "депутатський запит", "депутатське запитання", вони не є тотожними за своєю правовою природою та юридичними наслідками їх реалізації.

Як зазначалось по тексту судової постанови вище, орган місцевого самоврядування - Рівненська районна рада, на позачерговій сесії схвалив текст заяви депутатів Рівненської районної ради щодо останніх подій в державі.

Частиною 2 статті 19 Конституції України гарантовано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд зазначає, що чинне законодавство не вимагає здійснення додаткових процедур для направлення заяв депутатів (схвалення тощо). Схвалення заяви депутатів не належить до компетенції місцевої ради.

Такі висновки суду кореспондуються з приписами статті 13 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад". Недотримання зазначених вимог може призвести до порушення прав депутатів, гарантованих Законом України "Про статус депутатів місцевих рад".

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 19 Закону України "Про прокуратуру", предметом нагляду за додержанням і застосуванням законів є, зокрема, відповідність актів, що видаються всіма органами, підприємствами, установами, організаціями та посадовими особами, вимогам Конституції України та чинним законам.

Пунктом 2 частини 5 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що прокурор, без внесення подання, може звернутися до суду щодо визнання протиправним рішення чи окремих його положень і щодо скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.

Згідно з ч. 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Що стосується заперечень відповідача, то з даного приводу суд зазначає, що положення п. 14 ч. 2 ст. 19 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» до вказаних правовідносин не застосовуються.

З огляду на наведене, оспорюване рішення підлягає визнанню протиправним та скасуванню, а адміністративний позов - задоволенню повністю.

В силу вимог ст. 94 КАС України, судові витрати на користь сторін не присуджуються.

Керуючись статтями 60-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Рівненської районної ради Рівненської області від 27.01.2014 року № 1348 "Про заяву депутатів Рівненської районної ради щодо останніх подій в державі".

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Гломб Ю.О.