УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 лютого 2014 р. Справа № 876/5955/13
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Дяковича В.П.,
суддів: Сапіги В.П., Онишкевича Т.В.,
з участю секретаря судового засідання: Луки Х.М.,
представника позивача Цукорник С.Г.,
представника відповідача Іванського В.І.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 11 березня 2013 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укр-вуглепром» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова про визнання протиправними дій та скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
04.01.2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Укр-вуглепром» звернулося до суду з позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова від 30 жовтня 2012 року №0000321540/17861 (форма «В4») та податкове повідомлення-рішення від 30 жовтня 2012 року №0000331540/17862 (форма «Р»).
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що відмова відповідача визнати від'ємне значення в сумі 365 грн. в декларації з податку на додану вартість за липень 2012 року, показники якої є результатом задекларованих показників поточного звітного періоду та попередніх звітних періодів податкових декларацій та уточнюючих розрахунків з податку на додану вартість, які прийняті зі сторони ДПІ у Шевченківському районі м. Львова суперечить чинному законодавству України. Позивач стверджує, що відповідно до п.п. 4.6.4 п.п.4.6 п.4 Наказу Міністерства фінансів України від 25.11.11 № 1492 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відобразив у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду. Відтак оскаржувані податкові повідомлення - рішення підлягають скасуванню.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 11 березня 2013 року позов задоволено: визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 30.10.2012 року №0000321540/17861 та податкове повідомлення-рішення від 30.10.2012 року №0000331540/17862.
Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Львова постанову суду першої інстанції оскаржила, подала апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального права, не відповідає фактичним обставинам справи, просить її скасувати, та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
На обгрунтування вимог апеляційної скарги вказує, що сума від'ємного значення визначена за результатами перевірки р.22 (залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду) становить 0,00 грн. та р.24 (залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду) - 0,00 грн.. Відповідно платником завищено суму залишку від'ємного значення, що включається до складу податкового кредиту наступного звітного періоду на 365 грн., та занижено суму податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету, яка становить 13393 грн.. Таким чином, дані камеральної перевірки свідчать про заниження суми податкових зобов'язань, заявлених у податковій декларації з вини платника податку.
В судовому засіданні представник позивача надала пояснення та заперечила проти доводів апеляційної скарги, а представник відповідача підтримав їх.
Суд, дослідивши матеріали цієї справи, перевіривши доводи апелянта у їх сукупності, приходить до переконання, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу чи постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Укр-вуглепром» зареєстровано як юридичну особу та присвоєно ідентифікаційний код 31526887.
ДПІ у Шевченківському районі м. Львова проведено камеральну перевірку даних ТзОВ «Укр-вуглепром», задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість за липень 2012 року. За результатами проведеної камеральної перевірки ТзОВ «Укр-вуглепром» ДПІ в Шевченківському районі м. Львова складено акт від 17.09.2012 року № 1412/302/15-40/31526887 (далі - акт перевірки ).
Перевіркою встановлено, що платником податку завищено суму залишку від'ємного значення за липень 2012 року в сумі 365 грн. та занижено суму податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету і становить 13393 грн., що протирічить пункту 123.1 статті 123 розділу II Податкового кодексу України, а саме: в декларації з податку на додану вартість за липень 2012 року сума від'ємного значення рядка 22 декларації (залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду) становить 0.00 грн. та рядок 24 декларації залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду) становить 0,00 грн.
В акті перевірки вказано, що платником ТзОВ «Укр-вуглепром» порушено пункти 200.2, 200.3, 200.4 статті 200 розділу V Податкового кодексу України, підпункту 4.6.4 пункту 4.6 Наказ Міністерства фінансів України від 25.11.2011 року №1492 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 грудня 2011 року за № 1490/20228.
На підставі акта перевірки за липень 2012 ДПІ у Шевченківському районі м. Львова винесено наступні податкові рішення:
податкове повідомлення - рішення ДПІ у Шевченківському районі м. Львова від 30 жовтня 2012 року № 0000331540/17862 (форма «Р») про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 13393 грн. та штрафними санкціями 3348 грн.
податкове повідомлення - рішень ДПІ у Шевченківському районі м. Львова від 30 жовтня 2012 року №0000321540/17861 (форма «В4»), яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 365 грн.
У відповідності до п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною.
Відповідно до ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (п. 200.1, 200.2, 200.3 ст. 200 Податкового кодексу України).
Згідно п.200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
20.07.2012 року позивачем подано декларацію за червень 2012 року, в рядку 24 якої залишок від'ємного значення який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового кредиту ( рядок 22 - рядок 23) (значення цього рядка переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного періоду) становило нульове значення. Уточнюючим розрахунком від 18.08.2012 року в рядку 24 позивачем зазначено від'ємне значення попереднього звітного періоду в сумі 13758 грн.
У декларації за липень 2012 року поданої 18.08.2012 року позивачем зазначено різниця між сумою податкових зобов'язань і податкового кредиту отримано позитивне значення, рядок 18 декларації - в сумі 13393 грн. В рядку 22 декларації з податку на додану вартість - задекларована сума, як залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного (податкового) періоду (рядок 21-рядок 18). Тобто це різниця між задекларованими сумами 13758 та 13393, що в результаті отримуємо від'ємний залишок в сумі 365.
Відповідно до п.п. 4.6.4 п.п.4.6 п.4 Наказу Міністерства фінансів України від 25.11.2011 року №1492 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 грудня 2011 року за № 1490/20228, якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення (рядок 22 декларації), подається (Д2) (додаток 2).
ТзОВ «Укр-вуглепром» маючи від'ємне значення рядка 22 декларації за липень 2012 року подало додаток Д2 до декларації. Тобто позивач виконав вимоги нормативного правового акту, Уточнюючою декларацією виправив допущені недоліки.
Пунктом 4.6.6. п.п.4.6 п.4 вищевказаного наказу Міністерства фінансів України від 25.11.11 № 1492 передбачено, що залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду).
Що стосується штрафних санкцій які визначені на підставі за п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України у податковому повідомлені - рішенні від 30.10.2012 року № 0000331540/17862 форми «Р» у сумі 3348 грн., то колегія суддів вважає їх безпідставними, оскільки враховуючи вищенаведене відсутні докази порушення податкового законодавства визначені в акті перевірки.
За таких обставин податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова від 30.10.2012 року № 0000321540/17861,податкове повідомлення - рішення від 30.10.2012 року № 0000331540/17862 не відповідають критеріям, визначеним ч. 3 ст. 2 КАС України, оскільки прийняті необґрунтовано, без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та непропорційно. В той же час позивач довів обґрунтованість позовних вимог належними та допустимими доказами. Виходячи з положень п. 1 ч. 2 ст. 162 КАС України суд першої інстанції правильно зробив висновок, що такі податкові повідомлення-рішення слід скасувати як протиправні.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади, до яких належать органи державної податкової служби та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дір бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст.160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 11 березня 2013 року у справі №813/168/13-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя В.П. Дякович
Судді В.П. Сапіга
Т.В. Онишкевич