Постанова № 37071783, 20.03.2012, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
20.03.2012
Номер справи
1715/1225/12
Номер документу
37071783
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 1715/1225/12

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 березня 2012 року Рівненський міський суд Рівненської області

в особі судді судді Гордійчук І.О.,

при секретарі Прокопчук Л.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне про визнання протиправним дій та рішення суб'єкта владних повноважень, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Рівне зробити перерахунок та виплатити пенсію в розмірі не меншому 10 мінімальних пенсій за віком, починаючи з 16 червня 2011 року та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 100 % мінімальної пенсії за віком починаючи з 01 січня 2012 року.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та інвалідом І групи, захворювання якого пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Розмір призначеної та виплачуваної їй пенсії не відповідає розмірам, визначеним Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі Закон). Вважає такі дії відповідача протиправними і такими, що суперечить ст. 19, 46 Конституції України, ст. 15, 28, ч. 1 ст. 50, ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону.

Позивач в судове засідання не з"явилась, надіслала до суду заяву з проханням розглянути справу в її відсутності в порядку письмового провадження.

Представник відповідача в судове засідання не з"явився, надіслав до суду заперечення з проханням в задоволенні позовних вимог відмовити повністю, справу розглянути у відсутності представника Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне в порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення повністю.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом I групи, учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесений до категорії 1 осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, одержує пенсію по інвалідності на підставі ст. 54 Закону та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст. 50 Закону.

Доводи позивача узгоджуються з положеннями ст. 46 Конституції України, за якими громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Статтею 49 Закону передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), якою визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, та у зв'язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів I групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими десяти мінімальних пенсій за віком. Згідно зі ст. 50 Закону особам, віднесеним до категорії I, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам I групи - у розмірі 100 процентів мінімальної пенсії за віком. Як передбачено ст. 53 Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Таким чином, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої виходячи зі ст. 28 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

З заперечень на позовну заяву вбачається, що розрахунок пенсій позивачу УПФ в м.Рівне проводило виходячи з розміру 19 грн. 91 коп., установленого чинною на той час постановою Кабінету Міністрів України від 3 січня 2002 року № 1 "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету".

При розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, виходячи з якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року № 523. Ця постанова є чинною, її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають змісту статей 50, 54 Закону.

Пунктом 2 Постанови від 3 січня 2002 року № 1 Кабінет Міністрів України установив розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, усупереч положенням зазначених статей закону, й ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.

Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Положення ч. 3 ст. 28 Закону № 1058-IV, на думку суду, не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого ч. 1 цієї статті.

Враховуючи наведене, суд вважає, що для захисту та відновлення порушеного права позов у частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у м. Рівне зробити перерахунок та виплатити пенсію в розмірі не меншому 10 мінімальних пенсій за віком, починаючи з 16 червня 2011 року та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 100 % мінімальної пенсії за віком починаючи з 01 січня 2012 року, підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 10,11, 71,158-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в м.Рівне щодо ненарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії в розмірі не меншому 10 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 100 % мінімальної пенсії за віком.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Рівне зробити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію в розмірі не меншому 10 мінімальних пенсій за віком починаючи з 16 червня 2011 року та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 100 % мінімальної пенсії за віком починаючи з 01 січня 2012 року.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10-ти днів після з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Рівненського міського суду Гордійчук І.О.