ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 січня 2014 р. Справа № 821/4678/13-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого: судді Кисильової О.Й.,
суддів: Пекного А.С., Циганія С.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом повного товариства "Ломбард-Лідер ТПВ "Постаченергокомплект" і Компанія" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про скасування постанови про накладення штрафу,
встановив:
Повне товариство "Ломбард-Лідер ТПВ "Постачтехкомплект" і Компанія" (далі - позивач, Товариство) звернулося із адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - відповідач, Комісія), в якому просить скасувати постанову відповідача від 26.09.2013 р. № 137/16/03/01-ЛБ про накладення штрафу за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг у розмірі 17000,00 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що відповідачем проведено перевірку Товариства, за результатами якої встановлено порушення пп. 2.1.11 п.2.1 розділу 2 Положення про порядок надання фінансових послуг ломбардами щодо обов'язку Товариства мати капітал не менше 200000 грн., у зв'язку з чим Нацкомфінпослуг 26.09.2013 р. винесено постанову № 137/16/03/01-ЛБ про накладення штрафу в розмірі 17000,00 грн. Вважає, що постанова від 26.09.2013 р. винесена з порушенням строків застосування адміністративно-господарських санкцій та підлягає скасуванню.
Від представника позивача до суду надійшла заява про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача до суду не прибув, надіславши заяву про розгляд справи без його участі, а також письмові заперечення проти позову. Як зазначає відповідач у своїх запереченнях, оскаржувана постанова винесена Комісією за невиконання позивачем вимог розпорядження від 29.11.2012 р. № 2470 у спосіб та на підставі законодавства України про фінансові послуги, а тому строки застосування адміністративно-господарських санкцій обраховуються з 31.03.2013 р., тобто з дати закінчення строку для виконання розпорядження від 29.11.2012 р. № 2470. Також відповідач зауважує, що позивачем пропущено місячний строк звернення до суду, передбачений ч. 5 ст. 99 КАС України, а тому позовну заяву необхідно залишити без розгляду.
Відповідно до п. 4 ч. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Надаючи оцінку твердженням відповідача щодо пропуску позивачем строку звернення до суду, суд враховує наступні обставини та положення законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Частинами 4 та 5 цієї статті визначено, що якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень. Для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк.
Позивач оскаржує постанову відповідача № 137/16/03/01-ЛБ про накладення штрафу за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, прийняту Комісією 26.09.2013 р. Позивач скористався правом досудового врегулювання спору, надіславши 16.10.2013 р. до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг скаргу на постанову від 26.09.2013 р. № 137/16/03/01-ЛБ . За результатами розгляду скарги Комісія 07.11.2013 р. прийняла розпорядження № 4005 про залишення постанови від 26.09.2013 р. № 137/16/03/01-ЛБ без змін, а скарги від 16.10.2013 р. без задоволення. Матеріали справи містять докази надіслання Комісією розпорядження від 07.11.2013 р. № 4005 позивачу 11.11.2013 р (супровідний лист від 11.11.2013 р. № 8642/16-8) та отримання ПТ "Ломбард-Лідер ТПВ "Постачтехкомплект" і Компанія" вказаного розпорядження 15.11.2013 р. (лист Херсонської дирекції "Укрпошта" від 23.01.2014 р. № 31-21/16).
Отже, про рішення Комісії, прийняте відповідачем 07.11.2013 р. за результатами розгляду скарги Товариства, позивач дізнався 15.11.2013 р. До суду із позовом про оскарження постанови від 26.09.2013 р. № 137/16/03/01-ЛБ про накладення штрафу позивач звернувся 13.12.2013 р., тобто протягом місяця з дня, коли позивач дізнався про результати розгляду його скарги, а тому суд дійшов висновку про звернення позивача до суду в межах строку, передбаченого частинами 4 та 5 статті 99 КАС України.
Відповідачем не надано суду належних доказів, які б спростували твердження позивача про звернення до суду в межах строків, передбачених статтею 99 КАС України.
Щодо вимог позивача про скасування постанови від 26.09.2013 р. № 137/16/03/01-ЛБ слід зазначити наступне.
Повне товариство "Ломбард-Лідер" ТПВ Постачтехкомплект" і Компанія" як юридична особа зареєстроване виконавчим комітетом Херсонської міської ради 23.02.2006 р.
Відповідно до довідки із Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 750217 видами діяльності товариства за КВЕД-2010 є: 64.92 - інші види кредитування; 66.19 - інша допоміжна діяльність у сфері фінансових послуг, крім страхування та пенсійного забезпечення.
Згідно з ч. 1 ст. 21 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" (в редакції, що діяла станом на 20.09.2010 р.) державне регулювання ринків фінансових послуг здійснюється: щодо ринку банківських послуг - Національним банком України; щодо ринків цінних паперів та похідних цінних паперів - Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку; щодо інших ринків фінансових послуг - спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг.
Пунктом 1 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2010 р. № 157 визначено, що Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України (Держфінпослуг) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Держфінпослуг є спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.
Держфінпослуг має право здійснювати інспектування фінансових установ, а також їх споріднених та афілійованих осіб (пп. 3 п.5 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України).
Так, 10.09.2010 р. уповноваженими особами відповідача було проведено перевірку звітних даних ПТ "Ломбард-Лідер ТПВ "Постачтехкомплект" і Компанія" за 2009 рік, перший квартал та перше півріччя 2010 року, за результатами якої встановлено порушення вимог: ст. 14 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" щодо обов'язку фінансових установ надавати звітність відповідно до законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та регулювання ринків фінансових послуг, а також вимог пп.2.1.11 п.2.1 розділу 2 Положення про порядок надання фінансових послуг ломбардами, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 26.04.2005 р. № 3981 щодо обов'язку Товариства мати власний капітал не менше 200 тисяч гривень.
Згідно зі статтею 40 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" (в редакції, що діяла станом на 20.09.2010 р.), розділу 2 Положення про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 13.11.2003 р. за № 125, діючого станом на 20.09.2010 р. (далі - Положення № 125) Держфінпослуг може застосовувати до порушників ряд заходів впливу, в тому числі зобов'язати порушника вжити заходів для усунення порушення, накладати штрафи відповідно до закону.
Зобов'язання порушника вжити заходів для усунення порушення - це письмове розпорядження (припис), що надається особі для усунення у визначений у ньому строк виявлених порушень законодавства про фінансові послуги (п.2.2 Положення № 125).
За результатами перевірки Товариства, відповідачем 20.09.2010 р. винесено розпорядження № 1612/41/05/03-ЛБ про усунення порушень вимог законодавства України про фінансові послуги та зобов'язано позивача усунути виявлені порушення шляхом приведення власного капіталу до вимог законодавства та надання звітності за 2010 рік із зазначеними змінами.
При повторній перевірці позивача 30.01.2012 р. встановлено, що вимоги розпорядження № 1612/41/05/03-ЛБ не виконані, фінансова звітність за 2010 рік Товариством не подана, тому Держфінпослуг на підставі статей 40, 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", п. 2.4 Положення № 125 відповідачем 09.02.2012 р. винесено постанову № 433/41/05/01-ЛБ про накладення на позивача штрафу в розмірі 5000 грн.
Не погоджуючись із постановою Нацкомфінпослуг від 09.02.2012 р. № 433/41/05/01-ЛБ про накладення штрафу повне товариство "Ломбард-Лідер ТПВ "Постачтехкомплект" і Компанія" оскаржило її до Херсонського окружного адміністративного суду (справа № 2а-805/12/2170). Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 05.04.2012 р. у справі № 2а-805/12/2170 відмовлено у задоволенні позовних вимог повного товариства "Ломбард-Лідер ТПВ "Постачтехкомплект" і Компанія" до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про скасування постанови про накладення штрафу.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 25.09.2012 р. скасовано постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 05.04.2012 р. та прийнято нову постанову, якою відмовлено у задоволенні адміністративного позову повного товариства "Ломбард-Лідер ТПВ "Постачтехкомплект" і Компанія" до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про скасування постанови 433/41/05/01-ЛБ від 09.02.2012р. про накладення штрафу за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг.
Постановою Вищого адміністративного суду України від 21.08.2013 р. скасовано постанови Херсонського окружного адміністративного суду від 05.04.2012 р. та Одеського апеляційного адміністративного суду від 25.09.2012 р. Судом касаційної інстанції постановлено нове судове рішення, яким задоволено позовні вимоги повного товариства "Ломбард-Лідер ТПВ "Постачтехкомплект" і Компанія" та скасовано постанову Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України 433/41/05/01-ЛБ від 09.02.2012 р. про накладення штрафу за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг.
Однак, під час судового оскарження постанови відповідача № 433/41/05/01-ЛБ від 09.02.2012 р., Нацкомфінпослуг проведено перевірку звітних даних Товариства за перше півріччя 2012 року та 9 місяців 2012 року, за результатами якої виявлено порушення вимог законодавства про фінансові послуги, а саме: пп.2.1.11 п.2.1 розділу 2 Положення про порядок надання фінансових послуг ломбардами, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 26.04.2005 р. № 3981 щодо невідповідності власного капіталу вимогам законодавства та винесено розпорядження від 29.11.2012 р. № 2470, яким зобов'язано позивача у термін до 31.03.2013 р. усунути порушення та у термін до 12.04.2013 р. повідомити Нацкомфінпослуг про усунення цих порушень з наданням підтверджуючих документів.
Тобто, проводячи у листопаді 2012 року перевірку позивача відповідач повторно констатував факт невиконання вимог розпоряджень щодо подання фінансової звітність за 2010 рік Товариством.
05.09.2013 р. за результатами перевірки звітних даних Товариства за перше півріччя 2013 року встановлені порушення: п.1.8 розділу 1 Положення про порядок унесення інформації про ломбарди до Державного реєстру фінансових установ, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 18.12.2003 р. № 170, щодо обов'язку ломбарду відповідати вимогам цього Положення та законодавства про діяльність ломбардів як на дату подання ним заяви, так і протягом всього строку знаходження інформації про нього в Реєстрі та пп.2.1.11 п.2.1 розділу 2 Положення про порядок надання фінансових послуг ломбардами, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 26.04.2005 р. № 3981, в частині обов'язку мати власний капітал у розмірі не менше 200 тисяч гривень. Вказані порушення зафіксовані в акті перевірки від 05.09.2013 р. № 137/16/03-ЛБ, на підставі якого 26.09.2013 р. винесено постанову № 137/16/03/01-ЛБ про накладення штрафу за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, в розмірі 17000 грн.
Суд погоджується з твердженням позивача, що оскаржувана постанова винесена з порушенням строку, передбаченого законодавством України з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Із вказаної норми вбачається, що строк для застосування адміністративно-господарських санкцій починає спливати з дня виявлення порушення, а не з моменту його повторної фіксації.
Судом встановлено, що порушення повним товариством "Ломбард-Лідер" ТПВ "Постачтехкомплект" і Компанія" вимог законодавства України у сфері надання послуг були виявлені Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України у вересні 2010 року, про що складено розпорядження 1612/41/05/03-ЛБ, у якому вимагалось їх усунути.
Таким чином, твердження відповідача про те, що строки для накладення адміністративно-господарських санкцій за постановою від 26.09.2013 р. № 137/16/03/01-ЛБ необхідно обраховувати з 29.11.2012 р., тобто з дати винесення розпорядження № 2470, суд вважає помилковим та таким, що не узгоджується з вимогами чинного законодавства України.
Окремо суд зазначає, що постановою Вищого адміністративного суду України від 21.08.2013 р. скасовано постанову Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 433/41/05/01-ЛБ від 09.02.2012 р. про накладення штрафу за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, у зв'язку із пропуском річного строку застосування адміністративно-господарських санкцій з дня виявлення порушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг допустимими та належними доказами не спростувала доводи позивача та не довела правомірності оскаржуваної постанови.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог ПТ "Ломбард-Лідер ТПВ "Постачтехкомплект" і Компанія", а відтак - про скасування постанови від 26.09.2013 р. № 137/16/03/01-ЛБ про накладення штрафу за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг.
Керуючись ст. ст. 122, 158-163, 167 КАС України, суд, -
постановив:
Позов повного товариства "Ломбард-Лідер ТПВ "Постаченергокомплект" і Компанія" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про скасування постанови про накладення штрафу задовольнити.
Скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 26.09.2013 р. № 137/16/03/01-ЛБ про накладення штрафу за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий: суддя Кисильова О.Й.
Судді: Пекний А.С.
Циганій С.І.
кат. 9.4