ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
05 лютого 2014 року 10 год. 30 хв. Справа № 808/9123/13-а м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Недашківської К.М., за участю: секретаря судового засідання Ініної І.М., представника позивача - Тарасенка О.О. (довіреність від 09 січня 2014 року), представника відповідача - Бугайової Л.В. (довіреність від 15 січня 2014 року), розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя до Запорізького відділу комплексного проектування Державного підприємства «Укрдіпродор» про відшкодування витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.
29 листопада 2013 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя (далі іменується - позивач) до Запорізького відділу комплексного проектування Державного підприємства «Укрдіпродор» (далі іменується - відповідач), в якому позивач просить суд стягнути з відповідача суму боргу щодо відшкодування витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, по пенсіонеру ОСОБА_3 в розмірі 476 грн. 53 коп.
Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідачем не відшкодовуються до Пенсійного фонду витрати на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, по пенсіонеру ОСОБА_3
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 №372 «Про затвердження порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних та бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитацій згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи», за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50% різниці у розмірі пенсій наукових (науково-педагогічних) працівників державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством.
Розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних не бюджетних підприємств, установ, організацій визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за затвердженим зразком.
Відповідно до пункту 6.10 Інструкції, у разі призначення пенсії на пільгових умовах не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємствами на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем реєстрації підприємства.
На обліку ПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя (ОСОБА_3) знаходиться пенсіонер, якому на підставі довідок виданих підприємством ЗВКП ДП «Укріпродор» призначена та виплачується пенсія як науковим працівникам відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність».
За жовтень 2013 року по пенсіонеру ОСОБА_3 борг по відшкодуванню витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, становить - 476 грн. 53 коп.
Згідно діючого законодавства Управлінням ПФУ в Комунарському районі на адресу ЗВКП ДП «Укрдіпродор» були направлені повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів по пенсіонеру ОСОБА_3 за жовтень 2013 року.
Згідно пункту 5 Порядку, ЗВКП ДП «Укрдіпродор» зобов'язане щомісячно перераховувати до 25 числа за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
Отже, за жовтень 2013 року борг ЗВКП ДП «Укрдіпродор» перед управлінням, щодо відшкодування витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів по пенсіонеру ОСОБА_3 становить 476 грн. 53 коп. Оскільки, вказана сума на розрахунковий рахунок управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя не надходила - борг ЗВКП ДП «Укрдіпродор» становить 476 грн. 53 коп.
Посилаючись на викладені доводи, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
18 грудня 2013 року до суду надійшли письмові заперечення проти адміністративного позову, в яких відповідач вказав, що позивач самостійно та протиправно прийняв рішення про призначення пенсіонеру ОСОБА_3 пенсії, перевищивши при цьому повноваження, та допустивши самостійне трактування застосування норм Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», порушивши при цьому права та законні інтереси відповідача.
Відповідач зазначає, що позивач не звертався до першого з вимогою про надання уточнюючої довідки по пенсіонеру ОСОБА_3 для призначення відповідної пенсії, та для підтвердження спірного наукового стажу роботи такого працівника. Крім того, як зазначає відповідач, він відкликав довідку від 24.06.2003 №112, видану по пенсіонеру ОСОБА_3, ще у вересні місяці 2013 року, проте з того часу розрахунки заборгованості продовжують надходити до відповідача.
Таким чином, відповідач просить суд відмовити позивачу в задоволенні заявлених позовних вимог в повному обсязі.
05.02.2014 в судове засідання прибув представник позивача, підтримав заявлені позовні вимоги та просив суд задовольнити їх повністю.
В судове засідання також прибув представник відповідача, підтримав, викладену в письмових запереченнях проти адміністративного позову правову позицію щодо предмета спору, та просив суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог повністю.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України вступна та резолютивна частини рішення проголошені в судовому засіданні 05.02.2014.
Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідач - Запорізький відділ комплексного проектування ДП «Укрдіпродор», являється відокремленим підрозділом Державного підприємства - Українського державного інституту з проектування об'єктів дорожнього господарства «Укрдіпродор», та зареєстроване адресою: 69050, Запорізька область, місто Запоріжжя, вулиця Космічна, будинок №123, ідентифікаційний код 24913294, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців серії АГ №260886 (а.с. 9); та зареєстрований як платник внесків до Пенсійного фонду України.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 13.12.1991 №1977-ХІІ (далі іменується - Закон України №1977-ХІІ) працівнику Запорізького відділу комплексного проектування ДП «Укрдіпродор» на підставі протоколу про призначення пенсії ОСОБА_3, який знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Запоріжжя, призначена і виплачується пенсія, як такій, що працювала на посадах наукових працівників та займалася науково-технічною діяльністю, має необхідний стаж наукової роботи.
Позивачем направлялось відповідачу Повідомлення №146 про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, за 2013 рік (з 01 жовтня 2013 року по 31 грудня 2013 року), яким визначалася сума, що підлягала сплаті (а.с. 5). Відповідач дане повідомлення отримав, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, проте сума заборгованості сплачена не була. В судовому засіданні представник відповідача вказав, що таке повідомлення підприємством отримане, та в адміністративному чи судовому порядках не оскаржено.
В матеріалах справи міститься довідка 24.06.2003 №112, видана пенсіонеру ОСОБА_3, як такій, що займалась на підприємстві науково-технічною діяльністю та розпорядження про призначення пільгової пенсії (а.с. 7). Також, в матеріалах справи міститься довідка, яка підтверджує факт понесення Пенсійним фондом витрат на виплату пільгової пенсії ОСОБА_3 від 0311.2013 №2520 (а.с. 8).
Згідно з розрахунком заборгованості борг по відшкодуванню витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів становить 476 грн. 53 коп. (а.с. 4).
Нормативно-правовим актом, який визначає правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку науково-технічної сфери, створює умови для наукової і науково-технічної діяльності, забезпечення потреб суспільства і держави у технологічному розвитку, є Закон України №1977-XII.
Відповідно до приписів статті 24 Закону України №1977-ХІІ, держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів. Пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається при досягненні пенсійного віку: чоловікам - за наявності стажу роботи не менше 25 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 20 років; жінкам - за наявності стажу роботи не менше 20 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 15 років.
За кожний повний рік роботи понад стаж наукової роботи, визначений частиною другою цієї статті, пенсія збільшується на один відсоток заробітної плати, але не може бути більше 90 відсотків середньомісячної заробітної плати.
Різниця між сумою пенсії, призначеною за цим Законом, і сумою пенсії, нарахованою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Механізм фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи визначається Порядком фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 №372 (далі іменується - Порядок №372).
Відповідно до пункту 2 Порядку №372 за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Пунктом 3 Порядку №372 встановлено, що фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III-IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації.
Розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.
Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках (пункт 5 Порядку №372).
Матеріалами справи встановлено, що на час розгляду справи відповідач має заборгованість по відшкодуванню витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону №1977-ХІІ, і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, по пенсіонеру ОСОБА_3, яка становить 476 грн. 53 коп.
Згідно пункту 8 Порядку №372 у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.
Натомість, відповідач стверджує, що він не має обов'язку по сплаті даної недоїмки до фонду, оскільки звертався до позивача із заявою про відкликання довідки, виданої по пенсіонеру ОСОБА_3, від 04.09.2013 №140 (а.с. 87). З матеріалів справи вбачається, що вказаний лист було переадресовано до УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя.
Рішенням від 10 вересня 2013 року, яке оформлене листом за вих. №7924/05, УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя відмовило відповідачу у задоволенні заяви про відкликання довідки. В даному рішення зазначено, що 15.06.2013 набрала законної сили постанова Жовтневого місцевого районного суду за №2-1032/03 від 13.05.2003, якою ЗВКП ДП «Укрдіпродор» зобов'язано видати довідку про підтвердження стажу наукової роботи пенсіонеру ОСОБА_3 для призначення їй наукової пенсії (а.с. 96).
Крім того, в матеріалах справи наявна копія рішення Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 06.02.2004 (а.с. 94), яким УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя зобов'язано прийняти документи ОСОБА_3 для подальшого оформлення наукової пенсії; провести нарахування наукової пенсії і відповідні виплати.
Вказані вище рішення судів набрали законної сили, та являються такими, що підлягають виконанню органами Пенсійного фонду України.
Також, в рішенні УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя про відмову у відкликанні довідки від 10 вересня 2013 року за вих. №7924/05 зазначено про право ЗВКП ДП «Укрдіпродор» на оскарження даного рішення.
В судовому засіданні представник відповідача пояснив, що не оскаржував дане рішення.
Таким чином, довідка відповідача від 24.06.2003 №112 видана ОСОБА_3, як такій, що займалась на підприємстві науково-технічною діяльністю, є на теперішній час чинною.
За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд, оцінивши докази по справі у їх сукупності та заслухавши пояснення представників строрін, приходить до висновку, що відповідачем не спростовано доводи позивача, а відтак, сума недоїмки підлягає стягненню з відповідача у повному обсязі.
Питання розподілу судових витратат не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати відповідно до статті 5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VI.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 2, 4, 7 - 12, 14, 86, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Запорізького відділу комплексного проектування Державного підприємства «Укрдіпродор» (69050, Запорізька область, місто Запоріжжя, вулиця Космічна, будинок №123; ідентифікаційний код 24913294) на користь Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя суму заборгованості по відшкодуванню витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, по пенсіонеру ОСОБА_3, в розмірі 476 (чотириста сімдесят шість) грн. 53 (п'ятдесят три) коп.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя К.М. Недашківська