233 № 233/8185/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 січня 2014 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Малінова О. С.
при секретарі Поварніциній А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання дій неправомірними, стягнення недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зобов*язання призначити щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до закінчення строку передбаченої законом виплати, -
ВСТАНОВИВ:
06 листопада 2013 року позивач звернулася до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання дій неправомірними, стягнення з відповідача на її користь заборгованості із щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період часу з 01 вересня 2011 року по 31 жовтня 2013 року, зобов*язання призначити щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до закінчення строку передбаченої законом виплати, зазначивши, що вона має неповнолітнього сина - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 і має право на отримання щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трьох років відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім*ям з дітьми", ст. 43 Закону України "Про загальнообов*язкове державне страхування у зв*язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням" у розмірі не меншому, ніж встановлений законом прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років. Не зважаючи на приписи вищезазначеного закону, відповідач в період часу з 01 вересня 2011 року по 31 жовтня 2013 року виплачував їй щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку у меншому розмірі, у з*язку з чим позивач просить визнати неправомірними дії УСЗН Костянтинівської міської ради щодо виплати на її користь допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі меншому, ніж встановлений ст. 43 Закону України "Про загальнообов*язкове державне страхування у зв*язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням"; стягнути з відповідача на її користь недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період часу з 01 вересня 2011 року по 31 жовтня 2013 року у розмірі 11646 гривень 00 копійок.
В судове засідання позивач не з*явилась, звернулась до суду із заявою про розгляд справи за її відсутності.
Ухвалою суду від 11 січня 2014 року позовні вимоги в частині визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої щомісячної державної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період часу з 01 вересня 2011 року по 05 червня 2013 року включно залишено без розгляду у зв*язку з пропуском позивачкою строку звернення до суду.
Представник відповідача в судове засідання не з*явився, звернувся до суду із заявою про розгляд справи за його відсутності, надав суду заперечення (а.с.18) з якого вбачається, що УСЗН Костянтинівської міської ради не визнає позовні вимоги ОСОБА_1 і просить відмовити в їх задоволенні, оскільки відповідач під час нарахування та виплати позивачці щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку діяв відповідно до вимог діючого законодавства України, в межах затверджених кошторисом асигнувань на зазначені виплати, керуючись Порядком призначення і виплати державної допомоги сім*ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751.
З*ясувавши позицію сторін по справі, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Судовим розглядом встановлено, що позивач ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дитину -ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 (а.с.9).
Згідно довідки Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради № 01-22-1598-11 від 23 жовтня 2013 року (а.с. 8) ОСОБА_1 було сплачено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у червні 2013 року у розмірі 880,33 грн., у липні 2013 року - у розмірі 880,33 грн., у серпні 2013 року - у розмірі 769,86 грн.,у вересні 2013 року - урозмірі 769,86 грн., а всього - 3300 гривень 38 копійок.
До дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI, до 1 січня 2008 року - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України "Про державну допомогу сім*(ям з дітьми" № 2811-ХІІ, дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням"№ 2240-III, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами.
Зокрема, статтею 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" № 2240-III було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 3 та ч.1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім*ям з дітьми" передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України від 28 грудня 2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону України "Про державну допомогу сім*ям з дітьми" № 2811-ХІІ та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням"№ 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40- 44.
Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40- 44 Закону № 2240-III.
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням"№ 2240-III, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону України "Про державну допомогу сім*ям з дітьми" № 2811-ХІІ.
Станом на час розгляду справи ані Законом України "Про Державний бюджет на 2013 рік", ані іншими Законами не встановлювався інший розмір допомоги, ніж передбачений у Законом України "Про державну допомогу сім*ям з дітьми" та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням".
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов*язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що на відносини щодо виплати позивачці ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як особі, яка застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, поширюються норми Закону України Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням"№ 2240-III, відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Одже, дії відповідача щодо виплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі меншому, ніж встановлений ст.43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", є неправомірними.
Відповідно до ст.7 Закону України " Про Державний бюджет України на 2013 рік" прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить : з 1 січня - 972 гривні, з 1 грудня - 1032 гривні.
Приймаючи до уваги вищевикладене, враховуючи, що наявна у матеріалах справи довідка УСЗН Костянтинівської міської ради про отримання (недоотримання) допомоги ОСОБА_1 надана за період часу з 01 вересня 2011 року по 01 вересня 2013 року, що не дає можливості встановити суму виплаченої допомоги у жовтні 2013 року, за період часу з 06 червня 2013 року по 30 вересня 2013 року УСЗН Костянтинівської міської ради мало сплатити на користь позивачки по справі допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 4076 грн 13 коп з наступного розрахунку :
(972 : 31 днів) х 6 днів червня 2013 року + 972 х 4 місяці
Оскільки за період часу з 01 червня 2013 року по 30 вересня 2013 року відповідачем по справі сплачено на користь позивачки допомогу по догляду за дитиною у розмірі 3300 грн 38 коп., з УСЗН Костянтинівської міської ради на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню недоотримана сума щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 775 грн 65 коп. (4076грн 13коп - 3300грн 38коп).
Відповідо до ст. 6 КАС України необхідною умовою для звернення особи до адміністративного суду є обов'язкова наявність порушення прав, свобод чи інтересів цієї особи у сфері публічно-правових відносин, а судовому захисту підлягає вже порушене право, а не те, що може бути порушене в майбутньому, у зв*язку з чим суд вважає, що в задоволенні позовних вимог в частині зобов*язання УСЗН Костянтинівської міської ради призначити щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до закінчення строку передбаченої законом виплати слід відмовити.
Відповідно до ст.256 КАС України визначено чіткий перелік постанов суду, які підлягають негайному виконанню, а такоє перелік підстав, за явкими суд з власної ініціативи чи за заявою сторони може звернути постанову до негайного виконання, проте заявлені позивачем позовні вимоги не є підставою для звернення постанови суду до негайного виконання, тому в частині звернення постанови суду до негайного виконання позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Витрати, пов*язані із сплатою судового збору, віднести на рахунок держави.
На підставі ст.ст. 3, 19 Конституції України, ст.ст.1, 3, 15 Закону України "Про державну допомогу сім*ям з дітьми", ст.43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України","Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", "Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік", рішення Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, керуючись ст. ст. 6, 86, 94,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визання дій неправомірним та стягнення недоплаченої щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради щодо виплати ОСОБА_1 в період часу з 06 червня 2013 року по 30 вересня 2013 року щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі меншому, ніж прожитковий мінімум для дитини віком до 6 років.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради на користь ОСОБА_1 за рахунок коштів Державного бюджету недоплачені суми щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період часу з 06 червня 2013 року по 30 вересня 2013 року у розмірі 775 (сімсот сімдесят п*ять) гривень 65 копійок.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку Донецького Апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя