Головуючий у 1 інстанції - Шембелян В.С.
Суддя-доповідач - Міронова Г.М.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 лютого 2014 року справа №812/8972/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Міронової Г.М., суддів: Юрко І.В., Блохіна А.А., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Комунального підприємства «Сєвєродонецькі теплові мережі» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2013 року у справі № 812/8972/13-а за позовом Комунального підприємства «Сєвєродонецькі теплові мережі» до Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» про накладення штрафу за порушення законодавства у сфері теплопостачання,
ВСТАНОВИВ:
Позивач 28.10.2013 року звернувся до суду з адміністративним позовом, який в подальшому було уточнено, мотивуючи свої вимоги тим, що 15 жовтня 2013 року відповідачем була прийнята постанова № 02/23-08-051, якою було накладено штраф в сумі 5100,00 грн. за порушення законодавства у сфері теплопостачання, а саме: за невиконання припису. Позивач просив суд визнати протиправним та скасувати постанову № 02/23-08-051 від 15 жовтня 2013 року.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2013 року у задоволенні уточненого адміністративного позову Комунального підприємства «Сєвєродонецькі теплові мережі» до Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» в частині вимог про скасування постанови № 02/23-08-051 від 15 жовтня 2013 року про накладення штрафу за порушення законодавства у сфері теплопостачання - відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову.
В обґрунтування апеляційної скарги посилається на ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», ст. 4 Закону України «Про ціни та ціноутворення» та зазначає, що позивач не має права за рахунок тарифу здійснювати ремонт або заміну теплових лічильників будинків м. Сєверодонецька, оскільки зазначені дії призведуть до нецільового та необґрунтованого використання коштів, передбачених затвердженим тарифом.
Відповідачем на адресу суду надіслано заперечення на апеляційну скаргу та клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача.
Сторони у судове засідання не з'явились, про розгляд справи були повідомлені належним чином.
За нормами пункту другого частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, так як не прибула жодна з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, а постанову суду - залишити без змін, з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено.
28 грудня 2012 року відповідачем в період з 26.12.2012 року по 28.12.2012 року проведено розгляд звернення фізичної особи ОСОБА_2, щодо технічного стану системи теплопостачання житлового будинку по АДРЕСА_1; режимів теплопостачання і гарячого водопостачання; технічного стану тепло лічильника та термінів підключення і відключення теплоносія вищевказаного будинку.
За результатами розгляду звернення відповідачем складено акт здійснення заходу з державного енергетичного нагляду (контролю) від 28.12.2012 року №02/23-11-167А., яким було встановлено, що 08.02.2008 року введено в експлуатацію вузол обліку теплової енергії (СВТУ-10М зав.№12938) житлового будинку по АДРЕСА_1, який знаходиться на балансі позивача. 21.03.2012 року тепловий лічильник виведений з ладу невідомими особами, про що складено акт представниками Державного підприємства «Сєвєродонецькі ТЕЦ» і Комунального підприємства «Сєвєродонецькі теплові мережі» (далі КП «Сєвєродонецькі теплові мережі») від 21.03.2012 року. У період з 21.03.2012 року по 06.04.2012 року (закінчення опалювального періоду), розрахунок за отриману енергію налічувався за тарифами на 1кв.м. опалювальної площі (а.с.8-9).
На підставі акту відповідачем за порушення п. 7.2.2, п.7.2.3, п.7.2.47 Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж був складений припис від 28.12.2012 року № 02/23-11-167ПР, яким приписано директору КП «Сєвєродонецькі теплові мережі» привести тепловий лічильник житлового будинку по АДРЕСА_1 в справний стан терміном до 01.02.2013 року (а.с.10).
Листом від 16.01.2013 року № 05-64-1 до начальника Сєвєродонецького відділення інспекції Держенергонагляду в Луганській області директор КП «Сєвєродонецькі теплові мережі» просив перенести строк виконання припису від 28.12.2012 року № 02/23-11-167 ПР пункт № 1 в зв'язку з тим, що приведення в справний стан приладу обліку теплової енергій можливо під час ремонту основного обладнання при підготовки жилого фонду опалювальному сезону 2013-2014 рік та виділення грошових коштів з місцевого бюджету (а.с.14).
Начальник Сєвєродонецького відділення Держенергонагляду дозволив КП «Сєвєродонецькі теплові мережі» перенесення термінів виконання припису № 02/23-11-467ПР від 26 грудня 2012 року до 01.10.2013 року, що підтверджується листом від 22.01.2013 року № 163-18-012 (а.с.15).
11 жовтня 2013 року відповідачем проведено позаплановий захід з державного енергетичного нагляду на енергетичний об'єкт КП «Сєвєродонецькі теплові мережі» з питань перевірки виконання суб'єкта господарюванню приписів розпоряджень або інших розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду, а саме: припис № 02/23-11-167 ПР від 28.12.2012 року. За результатами перевірки складено акт № 02/23-08-051 від 11.10.2013 року, яким встановлено, що тепловий лічильник жилого будинку по АДРЕСА_1 заходиться в несправному стані (а.с.94-96).
На підставі акту перевірки № 02/23-08-051 від 11.10.2013 року за ухилення від виконання припису від 28.12.2012 року № 02/23-11-167 ПР в частині пункту № 1, за порушення ст. 4 Закону України «Про теплопостачання», п.п.5.2.7 Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж відносно КП «Сєвєродонецькі теплові мережі» прийнято постанову № 02/23-08-051 від 15.10.2013 року про накладення штрафу за порушення законодавства у сфері теплопостачання в розмірі 5100,00грн. (а.с.51).
Відповідно до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 6 ст. 14 Закону України "Про теплопостачання" інспектори з державного енергетичного нагляду мають право, в тому числі, видавати суб'єктам відносин у сфері теплопостачання приписи щодо приведення технічного стану теплових, тепловикористальних установок і мереж, засобів обліку, контролю та регулювання виробництва, постачання та споживання теплової енергії, організації їх експлуатації у відповідність із вимогами нормативних документів з питань експлуатації, проектування та будівництва енергообладнання і мереж у сфері теплопостачання.
Пунктом 1 статті 15 Закону України "Про теплопостачання" визначено, що основними завданнями державного регулювання діяльності у сфері теплопостачання, зокрема, є здійснення контролю за діяльністю суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та застосування відповідних санкцій за порушення ними умов і правил здійснення господарської діяльності у сфері теплопостачання.
Згідно з п. 11 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 7 серпня 1996 року (далі Положення № 929), Держенергонагляд має право, зокрема, надавати (надсилати) суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи, розпорядження та інші розпорядчі документи щодо усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.
Відповідно пп. 5.2.7 п. 5 Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, затверджених Наказом Міністерства палива та енергетики України 14.02.2007 року № 71, керівники суб'єктів господарювання, особи, відповідальні за загальний стан теплового господарства та технічний стан і безпечну експлуатацію теплових установок і мереж, серед числа іншого, повинні забезпечити виконання у встановлені терміни приписів представників Держенергонагляду згідно з постановою КМУ № 929 та своєчасного інформування щодо ходу виконання приписів, а також виконання вимог теплопостачальної організації згідно з договором.
Згідно з п. 9.5. Інструкції з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів, що затверджена наказом Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2004 року № 817, вимоги повинні бути виконані в повному обсязі після закінчення встановленого терміну виконання Приписів, Розпоряджень та Подань. У разі, якщо суб'єкт господарювання не в змозі виконати вимоги, установлені Приписом, Розпорядженням чи Поданням, з причин, які неможливо передбачити заходами щодо їх виконання, керівник суб'єкта господарювання не пізніше ніж за 10 днів до закінчення встановленого терміну виконання відповідного заходу звертається до відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду з метою отримання письмового дозволу на подовження термінів виконання, що оформлюється у довільній формі. Звернення розглядається керівником відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду, який видав Направлення на проведення заходу з державного енергетичного нагляду. Керівнику суб'єкта господарювання в п'ятиденний строк з дати отримання такого звернення надсилається обґрунтоване рішення, яке доводиться до відома інспектора Держенергонагляду, що видав Припис, підготував Розпорядження чи Подання.
Відповідно до ст. 31 Закону України «Про теплопостачання» уповноважені органи застосовують до суб'єктів господарювання штрафні санкції за невиконання (ухилення від виконання) або несвоєчасне виконання рішень чи приписів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері енергозбереження, або центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) у галузі теплопостачання, або національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, - у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Факт невиконання позивачем припису підтверджено матеріалами справи, апелянтом не спростовано. Не виконання позивачем припису відповідача, є підставою для прийняття інспекцією постанови про накладення штрафу. Ухвала суду першої інстанції від 03 грудня 2013 року у даній справі щодо залишення позовних вимог без розгляду в частині оскарження припису не оскаржена і набрала чинності.
Таким чином, колегія суддів згодна з висновком суду першої інстанції, що відповідачем правомірно застосовано до позивача штраф за порушення законодавства про теплопостачання, вказане підтверджено матеріалами справи.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції були правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Керуючись статтями 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Комунального підприємства «Сєвєродонецькі теплові мережі» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2013 року у справі № 812/8972/13-а - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2013 року у справі № 812/8972/13-а за позовом Комунального підприємства «Сєвєродонецькі теплові мережі» до Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» про накладення штрафу за порушення законодавства у сфері теплопостачання - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції, постановлена в порядку письмового провадження, набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя Г. М. Міронова
Судді І. В. Юрко
А. А. Блохін