Справа 522/21187/13-а
ПОСТАНоВА
ІМЕНЕМ УКрАЇНи
24 січня 2014 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого одноособово судді Донцова Д.Ю.
при секретарі судового засідання Скибінській Є.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеського обласного військового комісаріату, Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відшкодування шкоди (частини пенсійного забезпечення), яка заподіяна особі незаконними діями чи бездіяльністю органів державної влади та їх посадовими особами,
В С Т А Н О В И В:
16 серпня 2013 року позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом до Одеського обласного військового комісаріату, Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відшкодування шкоди (частини пенсійного забезпечення), яка заподіяна особі незаконними діями чи бездіяльністю органів державної влади та їх посадовими особами в якому просить суд зобов'язати Одеський обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ - 08402040) скласти довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за формою згідно із додатком 2 постанови Кабінету Міністрів України про «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 13 лютого 2008 року № 45, який визначається у розмірі на 3 відсотка менше ніж у Начальника ракетних військ і артилерії округу, посадовий оклад якого дорівнює відповідної посаді заступника Командувача військового округу з посадовим окладом у розмірі 2 134,00 грн., тобто повинен дорівнювати розміру 2 070,00 грн., та направити її до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, враховуючи: посадовий оклад відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07 листопада 2007 року №1294 та до Постанови № 45 від 13.02.2008 року, а також схеми посадових окладів, затвердженої Міністром оборони України 30.03.2009 року в розмірі 2070,00 грн.. з 01.01.2008 року; розмір щомісячної надбавки за виконання особливо важливих завдань, відповідно до Наказу Міністра оборони України від 19 лютого 2008 року №56 у розмірі 100 відсотків з 01.01.2008 року; щомісячну премію у розмірі 90 відсотків від посадового окладу з 01.06.2011 року які відбулися у відповідності та на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ - № 20987385) витребувати від Одеського обласного військового комісаріату довідку про розмір грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців станом на 01.06.2011 року на провести перерахунок і виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 (П.І.Н. - № НОМЕР_1) відповідно до довідки Одеського обласного військового комісаріату, враховуючи відповідні зміни, та у зв'язку з тим, що ч. 3 ст. 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги є основним джерелом існування людини-пенсіонера, звернути до негайного виконання постанову суду у разі її ухвалення та встановити строк Головному Управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області місячний строк для її виконання.
В обґрунтування заявлених вимог, представник позивача зазначив, що відповідно до п. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальних і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди) які мають постійний характер відповідно до вимог Наказу Міністерства оборони України від 30 грудня 2007 року № 707 «Про встановлення посадових окладів, осіб офіцерського складу Збройних Сил України», розмір його отримуваної пенсії не відповідає його дійсному розрахунку, який відповідно до Постанови КМ України № 1294 від 07.11.2007 р. та № 45 від 13.02.2008 р. повинен дорівнювати розміру 2 070,00 грн.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача, Одеського обласного військового комісаріату Кирилов М.В. у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, надавши суду свої письмові та усні заперечення.
Представник відповідача Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області у судове засідання не з'явився, про час та місце проведення судового засідання відповідач був повідомлений належним чином, причини неявки свого представника суду не повідомив, заяви про розгляд справи у його відсутності не надав. В матеріалах справи є письмові заперечення проти задоволення позовних вимог в яких відповідач просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Вивчивши матеріали справи, з'ясувавши всі суттєві обставини, заслухавши присутніх у судовому засіданні сторін та їх доводи, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, колишній військовослужбовець, звільнений зі Збройних Сил України на підставі наказу Міністра оборони № 0856 від 03 червня 1995 року, виключений зі списків особового складу Збройних Сил України на підставі наказу Начальника штабу Червонознаменного Одеського військового округу № 0124 від 22 липня 1995 року про виключення зі списків особового складу. Розмір основної пенсії станом на 01.01.2009 року складає 3064,22 грн.
Згідно з ч. 3 ст. 5 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» порядок сплати сум щодо осіб, які набули право на пенсію у відповідності до зазначеного закону, визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
На виконання ст.ст. 43, 63 зазначеного Закону постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 р. затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до п. 1 Порядку перерахунок раніше призначених пенсій, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до п. 2 Порядку на підставі рішення Кабінету Міністрів України відповідні міністерства (Служба зовнішньої розвідки, Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзв'язку, СБУ та ін.) повідомляють Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Після цього відповідно до п. 2 Порядку, Пенсійний фонд повідомляє про підстави перерахунку головні управління Пенсійного фонду України. В свою чергу органи Пенсійного фонду готують списки осіб та подають їх уповноваженим органам, які відповідно до п. 3 Порядку готують для перерахунку пенсій довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, за відповідною формою, затвердженою Порядку.
Згідно до наданої відповіді Департаменту фінансів Міністерства оборони України на звернення позивача було повідомлено, що розмір посадового окладу за посадою заступника начальника ракетних військ і артилерії округу відповідно до наказу Міністра оборони України від 30.01.2007 року № 707 «Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України» з 01.01.2008 року становить 1630,00 грн. Дана відповідь міститься в матеріалах справи.
Згідно довідки наданої 23.07.2013 року Одеським обласним військовим комісаріатом відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 грошове забезпечення нормами чинними на 01.01.2008 року за посадою заступника начальника ракетних військ і артилерії округу, яку він обіймав на день звільнення, становить: посадовий оклад - 1630,00 грн.; оклад за військове звання Полковник - 135 грн.; відсоткова надбавка за вислугу років - 40% - 706,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50% - 1235,50 грн.; надбавка за таємність - 20% - 326,00 грн.; премія - 10% - 163,00 грн., разом грошове забезпечення для обчислення пенсії складає 4195,50 грн.
Органами Пенсійного фонду України, відповідно до Порядку, з 01.01.2008 було проведено перерахунок раніше призначеної пенсії позивачу ОСОБА_1 з урахуванням розміру грошового забезпечення, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294.
Відповідно до п. 5 Постанови Кабінету Міністрів від 07.11.2007 р. № 1294 надбавка за виконання особи важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) виплачується у розмірі 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Вказана надбавка у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років підлягає виплаті лише окремо визначеній категорії військовослужбовців, а саме тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо виконують функції з добуванням інформації, забезпечують та беруть участь у спеціальних заходах, спрямованих на підтримку національних інтересів, військовослужбовцям за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльність. Як вбачається з матеріалів справи, позивач за своєю посадою, не приймав участі у жодних з таких заходах та на нього не покладались такі обов'язки.
Також стосовно вимоги, щодо перерахунку пенсії в розмірі 90 відсотків від посадового окладу. Судом було встановлено, що відповідно до п.1 Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 р., перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» від 09.04.1992 року, проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що оскільки Кабінетом Міністрів України не приймалось рішень про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, тому підстави для проведення перерахунку пенсії позивача відсутні.
З аналізу змісту наведених наказів вбачається, що премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер, виплата її дозволена за наявності підстав лише в межах виділених асигнувань у 2011 році, що виключає її як підставу для перерахунку пенсії.
Зазначена правова позиція висловлена в рішенні Верховного Суду України № 21-5а.13 від 26.02.2013 року, яка відповідно до ч.1 ст. 244-2 КАС України є обов'язковою для врахування в судовій практиці. Крім того, відповідно до ч.2 ст. 161 КАС України при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.
Пунктами 2 і 5 постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2011 р. «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» визначено право Міністерства оборони України на затвердження грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, встановлення посадових окладів та здійснення преміювання, але в розмірах, встановлених саме Кабінетом Міністрів України. Наведеним підтверджується висновок, що визначальним у встановленні посадових окладів, надбавок, в здійсненні преміювання військовослужбовців є рішення Кабінету Міністрів України.
Суд також приймає до уваги той факт, що посадовий оклад позивача у складі грошового забезпечення, з якого йому обчислено пенсію, станом на грудень 2007 року (до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р № 1294 та підвищення відповідно до цієї постанови посадових окладів відповідної категорії військовослужбовців) становив 227 гривень, з 1 січня 2008 року на виконання зазначених нормативно-правових актів Одеським обласним військовим комісаріатом його посадовий оклад був перерахований із застосуванням Таблиці змін та встановлений у розмірі 1540,00 гривень та в подальшому за заявою позивача у липні 2013 року, його посадовий оклад був про тарифікований Департаментом фінансів Міністерства оборони України та встановлений новий оклад у розмірі 1630,00 грн.
Отже остаточно думкою суду є повна відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачу у зв'язку з чим адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Керуючись ч.2 ст. 51, ст.ст. 52, 55, ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2011 р. «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», рішенням Верховного Суду України № 21-5а.13 від 26.02.2013 р., ст.ст. 9, 10, 11, 70, 159-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Одеського обласного військового комісаріату, Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відшкодування шкоди (частини пенсійного забезпечення), яка заподіяна особі незаконними діями чи бездіяльністю органів державної влади та їх посадовими особами - відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в Одеський апеляційний адміністративний суд через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу , постанова якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя