Справа № 286/273/14-а
У Х В А Л А
10 лютого 2014 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Гришковець А. Л.
з секретарем Павленко Л. В.,
розглянувши подання державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області про зміну способу та порядку виконання судового рішення , -
В С Т А Н О В И В:
26.11.2013 року державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області звернувся до суду із поданням про зміну способу та порядку виконання судового рішення, в якому просить змінити спосіб і порядок у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа №2-2111/10, виданого 03.02.2012 року Овруцьким районним судом, а саме: "зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира нарахувати та виплатити ОСОБА_1 коштів, передбачених ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01.05.2009 року по 31.12.2009 року із врахуванням відпрацьованого часу та виплачених коштів", на «стягнути з управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира на користь ОСОБА_1 заборгованість, передбачену ст.39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в сумі 9097,55 грн.".
Державний виконавець в судове засідання не з'явився, але в своєму поданні просить проводити розгляд справи без його участі.
Сторони виконавчого провадження в судове засідання не з'явилися, хоча своєчасно та належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи, про що свідчать розписка про отримання судової повістки та поштове повідомлення в матеріалах справи. Представник боржника надіслав заперечення в якому просить відмовити в задоволенні подання.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що подання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Постановою Овруцького районного суду від 21.07.2010 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомир про стягнення коштів, передбачених Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" було частково задоволено позовні вимоги позивача та стягнено з управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира на користь ОСОБА_1 передбачену ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" доплату до заробітної плати за період з 01.05.2009 року по 31.12.2009 року в сумі 9097,55 грн..
Постановою апеляційного суду Житомирської області від 12.12.2011 року вищевказану постанову було скасовано та постановлено нову, якою було зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира нарахувати та виплатити ОСОБА_1 коштів, передбачених ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01.05.2009 року по 31.12.2009 року із врахуванням відпрацьованого часу та виплачених коштів.
Статтею 2 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" встановлено, що держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства.
Водночас судові рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, які мають зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, не належать до зазначених у згаданій статті видів рішень, що унеможливлює їх виконання без зміни його способу.
Відповідно до частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Частиною 2 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або сторони виконавчого провадження, що звернулися із поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі, та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
Таким чином, під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання в порядку і спосіб, що раніше встановлені. Тобто, в силу положень статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів може змінити спосіб та порядок виконання судового рішення, не змінюючи при цьому його змісту.
Ця норма не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим.
Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат.
Судом встановлено, що постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень УДВС ГУЮ у Житомирській області від 13.06.2012 року відкрито виконавче провадження на виконання виконавчого листа, виданого 03.02.2012 року на підставі постанови Овруцького районного суду від 21.07.2010 року, зміненої постановою апеляційного суду Житомирської області від 12.12.2011 року.
З долученого до матеріалів справи листа управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомир №3962/05-09 від 14.11.2013 року вбачається, що по постанові Овруцького районного суду та Апеляційного суду Житомирської області проведено перерахунок і сума склала 9097,55 грн. Дану виплату буде проведено при надходженні фінансування з Державного бюджету.
За таких обставин, коли боржником здійснено перерахунок спірного підвищення передбаченого ст.39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тобто виконано рішення в частині нарахування спірної виплати, закінчився двохмісячний строк, в який державний виконавець зобов'язаний провести виконавчі дії з виконання рішення суд приходить до висновку про задоволення подання.
Керуючись ст.263 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Подання задовольнити.
Змінити спосіб виконання постанови Овруцького районного суду від 21.07.2010 року, зміненої постановою адміністративного суду Житомирської області від 12.12.2011 року в адміністративній справі №2-2111/10 шляхом зміни зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира нарахувати та виплатити ОСОБА_1 коштів, передбачених ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01.05.2009 року по 31.12.2009 року із врахуванням відпрацьованого часу та виплачених коштів, на стягнення з управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомир на користь ОСОБА_1 доплати до заробітної плати відповідно до ст. 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за період з 01.05.2009 року по 31.12.2009 року в сумі 9097,55 грн..
На ухвалу суду до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд може бути подана апеляційна скарга на протязі 5 днів з дня її проголошення.
У разі постановлення ухвали у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, скарга подається протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя А. Л. Гришковець