ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 лютого 2014 року справа № 823/34/14
15 год. 00 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Бабич А.М.,
при секретарі - Демченко Н.Ю.,
за участю:
прокурора - Завгороднього О.О. (за посвідченням),
представника позивача - Шепель К.І. (за довіреністю),
представника відповідача - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом прокурора Монастирищенського району Черкаської області в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до закритого акціонерного товариства "Цибулівський будинок побуту" про стягнення штрафу,
ВСТАНОВИВ:
13.01.2014 прокурор Монастирищенського району Черкаської області звернувся у Черкаський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, в якому просить стягнути з закритого акціонерного товариства "Цибулівський будинок побуту" в дохід бюджету через позивача штраф за правопорушення на ринку цінних паперів у сумі 85000,00грн. відповідно до постанови позивача від 07.08.2013 №1755-ЦД-4-Е.
Позов мотивований тим, що відповідач не сплатив в добровільному порядку штраф за невиконання розпорядження позивача від 22.05.2013 №1289-ЦД-4-Е відповідно до постанови від 07.08.2013 №1755-ЦД-4-Е в розмірі 85000грн. 00коп.
Представники прокуратури та позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити.
Відповідач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, заперечень на позов не надав з невідомих причин, хоча повідомлений про час та місце судового розгляду справи в установленому законом порядку.
Заслухавши пояснення представників прокуратури та позивача, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Спеціальним законом, який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні, є Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР (далі - Закон України №448/96-ВР).
Відповідно до ст.1 цього Закону державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Ч.1 ст.5 Закону України №448/96-ВР передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює державне регулювання ринку цінних паперів. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Згідно з ч.4 ст.6 Закону України №448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Право Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів передбачене п.14 ч.1 ст.8 Закону України № 448/96-ВР.
Закрите акціонерне товариство "Цибулівський будинок побуту", зареєстроване як суб'єкт господарювання - юридична особа з 26.07.1996 (код ЄДРПОУ 24358166).
З акту позивача від 24.07.2013 №1805-ЦД-4-Е про правопорушення на ринку цінних паперів суд встановив, що уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку виявлено ознаки порушення відповідачем вимог п.10 ч.1 ст.8 Закону України № 448/96-ВР, а саме: відповідач не виконав розпорядження позивача від 22.05.2013 №1289-ЦД-4-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери.
Суд звернув увагу, що відповідач повторно протягом 1 року не виконав розпорядження позивача про усунення порушень законодавства про цінні папери, що підтверджується постановою про накладення на відповідача санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 23.05.2013 №1102-ЦД-1-Е в розмірі 17000,00грн.
Прийняття розпорядження від 22.05.2013 №1289-ЦД-4-Е пов'язане з неподанням відповідачем регулярної річної інформації про результати фінансово-господарської діяльності емітента за 2011 рік до територіального органу Комісії з цінних паперів за місцезнаходженням емітента в електронній та паперовій формах, чим порушено вимоги ст.40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006 №3480-ІV та п.1 глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 №1591 (чинного станом на час прийняття розпорядження).
У зв'язку з невиконанням розпорядження від 22.05.2013 №1289-ЦД-4-Е позивач прийняв постанову від 07.08.2013 №1755-ЦД-4-Е, згідно з якою за повторне невиконання відповідачем розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери наклав на відповідача штраф в розмірі 85000 грн. 00 коп. та зобов'язав сплатити його у 15 денний термін на рахунок, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби за місцезнаходженням платника за балансовим рахунком 3111, код бюджетної класифікації 21081100, символ банку 106. Вказана постанова направлена відповідачу 09.08.2013, однак станом на час судового розгляду справи ним не оскаржена. Штрафні санкції, визначені нею, не сплачені.
Розмір фінансових санкцій за таке порушення встановлений абз. 2-3 п.8 ч.1 ст.11 Закону України №448/96-ВР і становить від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. При цьому згідно з п.23 ч.2 ст.29 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 №2456-VІ кошти від санкцій (штрафи, пеня тощо), що застосовуються відповідно до закону, належать до доходів загального фонду Державного бюджету. Класифікацією доходів бюджету, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 №11, передбачено код класифікації доходів бюджету 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції».
Ст.11 Закону України № 448/96-ВР передбачено, що рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді. Таке ж положення міститься в розділі XV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 №1470, згідно з яким постанова за справою про правопорушення, а також рішення Комісії за скаргою на постанову можуть бути оскаржені до суду в порядку і строки, установлені законодавством. Крім того, згідно з вказаною статтею у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Суд звернув увагу, що доказів оскарження постанови від 07.08.2013 №1755-ЦД-4-Е відповідач суду не надав; штрафні санкції, визначені нею - не сплатив. Отже не виконав у встановленому законом порядку вимоги постанови.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Суд звернув увагу, що відповідно до п.2.1. Порядку організації роботи органів Державної казначейської служби України у процесі казначейського обслуговування державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями, затвердженого наказом Державної казначейської служби України від 09.08.2013 №128 (який діє на час судового розгляду справи), платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України є доходами загального фонду державного бюджету, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в головних управліннях Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та Державній казначейській службі України на ім'я органу Казначейства за балансовим рахунком 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету" Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 28.11.2000 №119, у розрізі територій та кодів класифікації доходів бюджету.
Взявши до уваги викладене, а також враховуючи, що стягувачем у цьому спорі є Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, суд дійшов висновку, що відповідна сума підлягає стягненню до Державного бюджету України через позивача на його рахунки в Управлінні державної казначейської служби в Черкаській області.
Керуючись ст. ст. 158 - 165, 254 - 256 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов - задовольнити повністю.
Стягнути з закритого акціонерного товариства "Цибулівський будинок побуту" (19114, Черкаська область, Монастирищенський район, смт.Цибулів, вул. Леніна, буд.75; код ЄДРПОУ 24358166) на користь державного бюджету через центральний територіальний департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (03680, м.Київ, вул.Горького, буд. 51; код ЄДРПОУ 38039715) штраф за правопорушення на ринку цінних паперів відповідно до постанови від 07.07.2013 №1755-ЦД-4-Е в розмірі 85000грн. 00коп. (вісімдесят п'ять тисяч гривень).
2. Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з моменту отримання повного тексту постанови в порядку, передбаченому статтями 185-187 КАС України.
3. Копію постанови направити сторонам у справі.
Суддя А.М. Бабич
Повний текст постанови виготовлений 10.02.2014