АЛУШТИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Леніна, 23, м. Алушта, Автономна Республіка Крим, Україна, 98500
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 101/6109/13-а
14 січня 2014 року Алуштинський міський суд АР Крим в складі:
Головуючого судді - Хотянової В.В.
при секретарі судового засідання - Дороніної Т.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Алушті АР Крим адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Алуштинської міської ради про стягнення суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 05 червня 2013 року по 05 грудня 2013 року у розмірі 5868 грн., -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Алуштинської міської ради про стягнення суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 05 червня 2013 року по 05 грудня 2013 року у розмірі 5868 грн.
Позов мотивований тим, що позивач має на утриманні малолітню дитину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Алуштинської міської ради і отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 грн. на місяць, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, як особа, застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування. Позивач вважає, що зазначена допомога їй нараховується та виплачується у неналежному розмірі, оскільки статтею 43 Закону № 2240-III "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Однак, не зважаючи на вказані вище норми права, відповідач нараховує та виплачує їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 грн. на місяць, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, що є протиправним.
З урахуванням строків звернення до суду, відповідач мав нарахувати та сплатити їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 5868 грн., виходячи з наступного розрахунку (1108 грн. - прожитковий мінімум встановлений з січня 2013 року * 6 - кількість місяців у 2013 році, в яких необхідно проводити сплату (червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад) - 780 грн. - виплачена допомога з червня по листопад 2013 року = 5868 грн.), які позивач просить стягнути з відповідача на свою користь.
У судове засідання позивач ОСОБА_2 не з'явилася, про час, дату та місце розгляду справи повідомлена належним чином, просить справу розглянути без її участі.
У судове засідання представник відповідача не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі.
Дослідивши матеріали справи судом встановлені наступні обставини.
Позивач ОСОБА_2 має на утриманні малолітнього сина, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.6).
Сторонами по справі не заперечуються обставини перебування позивача на обліку в УПСЗН та отримання нею державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, як особою що застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Суд зазначає, що спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Законами України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (Закон №2240-III) та іншими Законами і нормативними актами, що регулюють порядок та розміри виплат такої допомоги.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, догляду за малолітньою дитиною, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із народженням дитини, смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.
Згідно зі статтею 42 вказаного Закону право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
За статтею 43 Закону допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менш розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було внесено зміни до Закону № 2240-III "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" та виключено статті 40-44.
Проте, з огляду на рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008, стаття 43 Закону №2240-III на час виникнення спірних правовідносин передбачала, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму.
До ст.15 Закону №2811-ХII також вносились зміни, а дія статті зупинялась іншими Законами.
Так, Законом України "Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ст.15 Закону №2811-ХII викладено в наступній редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень". Проте, відповідно до Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008р." Розділ I цього Закону набирає чинності з 01.012008р. і діє по 31.12.2008 р.
Отже, з 01.01.2009 р. ст. 15 Закону №2811-ХII відновила попередню редакцію, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" установлено, що у 2009 р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Аналогічним чином врегульовано спірні правовідносини у 2010 р. ст. 45 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік".
В зв'язку з тим, що у передбачений законом спосіб положення Законів України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та «Про Державний бюджет України на 2010 рік" не визнано неконституційними та не скасовано, у 2009-2010 р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначалась та виплачувалась у відповідності до п.22 Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми".
Оскільки ані Законами України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", ані Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік", ані іншими Законами, не встановлювалось на 2012-2013 роки іншій, ніж у Законах № 2811-ХII та № 2240-III розмір допомоги, а дії Законів про бюджет на 2009, 2010 роки діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, спірні правовідносини з 01.01.2011 р. регулюються Законами № 2811-ХII та № 2240-III, а положення Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не може.
Оскільки у справі встановлено, що спір виник щодо виплати допомоги за період з 05 червня 2013 до 05 грудня 2013 року особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин суд приходить до висновку, що на відносини щодо виплати допомоги позивачу у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону, яким є Закон № 2240-ІІІ, відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Суд враховує, що аналогічне розуміння правових норм, що підлягають застосуванню у даному випадку викладено у постанові Верховного Суду України від 25 грудня 2012 року.
Також, таке кореспондується із вимогами статті 46 Конституції України, якою встановлено, що громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Не зважаючи на вказані вище норми права відповідач нараховує та виплачує позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 грн. на місяць, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, що є протиправним.
Як зазначалося судом вище, відповідач зобов'язаний нараховувати та виплачувати позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України від 18 січня 2001 року № 2240-ІІІ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2013 рік» установлено у 2013 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 1108 гривень, з 1 грудня - 1176 гривень.
За період з 05 червня 2013 року по 05 грудня 2013 року відповідач мав нарахувати та сплатити позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 5868 грн. виходячи з наступного розрахунку (1108 грн. - прожитковий мінімум встановлений з січня 2013 року * 6 - кількість місяців у 2013 році, в яких необхідно проводити сплату (червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад) - 780 грн. - виплачена допомога з червня по листопад 2013 року = 5868 грн.).
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивачем вибрано належний спосіб захисту своїх прав, шляхом стягнення з відповідача суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 05 червня 2013 року по 05 грудня 2013 року у розмірі 5868 грн.
Під час прийняття постанови суд, зокрема, вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати (стаття 161 КАС України).
Ухвалою Алуштинського міського суду АР Крим від 06 грудня 2013 року відстрочено сплату судових витрат за подання до адміністративного суду позовної заяви ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Алуштинської міської ради про стягнення суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 05 червня 2013 року по 05 грудня 2013 року у розмірі 5868 грн. - до винесення постанови по справі.
Відповідно до п.п.1 п.3 ч.2 ст.4 ЗУ «Про судовий збір» судовий збір за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру складає 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати - 1720,50 грн. та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати - 4588 грн.
Згідно ч.3 цього Закону під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
З огляду на викладене суд вважає необхідним стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір за подання до адміністративного суду позовної заяви в розмірі 172,05 грн.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення у повному обсязі.
Керуючись ст. 46 Конституції України, ст. 43 Закону України від 18 січня 2001 року № 2240-ІІІ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", ст. ст. 6, 7, 17, 18, 94, 100, 102, 104, 117, 118, 162,Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Алуштинської міської ради про стягнення суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 05 червня 2013 року по 05 грудня 2013 року у розмірі 5868 грн. - задовольнити.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Алуштинської міської ради на користь ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, р/р НОМЕР_2 у Кримській РД ПАТ «Райффайзен Банк Аваль», МФО 324021, ЄДРПОУ 20680287) суму допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення ним трирічного віку за період з 05 червня 2013 року по 05 грудня 2013 року у розмірі 5868 (п'ять тисяч вісімсот шістдесят вісім) грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в розмірі 172,05 грн.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга подається до Апеляційного Адміністративного суду міста Севастополя через Алуштинський міський суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а для осіб які брали участь у справі, але не були присутні при проголошенні постанови, протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя Алуштинського
міського суду АР Крим В.В.Хотянова