Постанова № 37049565, 04.02.2014, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.02.2014
Номер справи
803/144/14
Номер документу
37049565
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2014 року Справа № 803/144/14

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Валюха В.М.,

розглянувши в місті Луцьку в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Рівненського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

Рівненський міський центр зайнятості звернувся з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів в розмірі 5381,64 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 була зареєстрована як така, що шукає роботу з 10.12.2012 року в Рівненському міському центрі зайнятості. Відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» 10.12.2012 року відповідачу було надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю.

В результаті обміну даними між Державним центром зайнятості та Державною податковою адміністрацією України виявлено факт отримання доходу ОСОБА_1 в ДП «Ейвон Косметікс Юкрейн», а тому допомога по безробіттю в розмірі 5381,64 грн. отримана нею незаконно. Рівненським міським центром зайнятості було направлено повідомлення про повернення коштів відповідачем, однак ОСОБА_1 в добровільному порядку кошти не повернула.

Позивач, з урахуванням клопотання від 29.01.2014 року № 07-16/541 про зменшення розміру позовних вимог, просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Рівненського міського центру зайнятості кошти в сумі 4005,36 грн. (а. с. 26).

В судове засідання представник позивача не прибув, проте від позивача надійшло до суду письмове клопотання про розгляд справи за відсутності представника (а. с. 26).

Відповідач у судове засідання не прибула з невідомих суду причин, хоча належним чином була повідомлена про дату, час та місце судового розгляду шляхом направлення повістки за адресою її місця проживання, зареєстрованою у встановленому законом порядку (а. с. 21), що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а. с. 25), клопотань про розгляд справи за її відсутності чи про відкладення розгляду справи до суду не подала.

Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Згідно із частиною шостою статті 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Як передбачено частиною першою статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, оскільки в судове засідання представник позивача та відповідач не прибули (при цьому, від позивача надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника), що не перешкоджає судовому розгляду, а дану справу можливо розглянути і вирішити на основі наявних матеріалів, тому судовий розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження, без фіксування адміністративного процесу технічними засобами.

Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що за заявою від 10.12.2012 року (а. с. 5) ОСОБА_1 була зареєстрована Рівненським міським центром зайнятості з 10.12.2012 року як безробітна (категорія безробітних - застраховані особи, які мають право на матеріальні виплати з урахуванням страхового стажу), в подальшому знята з обліку 13.06.2013 року, що підтверджується даними персональної картки відповідача № 170012120300015 (а. с. 4).

В результаті обміну даними між Державним центром зайнятості та Державною податковою адміністрацією України, який проводиться на підставі Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року № 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13.02.2009 року № 7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2009 року № 232/16248, встановлено, що ОСОБА_1 з 01.10.2012 року по 18.08.2013 року надавала за цивільно-правовим договором послуги ДП «Ейвон Косметікс Юкрейн» та з 01.10.2012 року по 14.04.2013 року їй було нараховано дохід, що підтверджується також довідкою ДП «Ейвон Косметікс Юкрейн» від 22.10.2013 року № 4473 (а. с. 6), копією договору про надання послуг від 01.10.2012 року № 9486259 (а. с. 7-14).

За час перебування на обліку у Рівненському міському центрі зайнятості відповідачем отримано допомогу по безробіттю за період з грудня 2012 року по червень 2013 року в розмірі 5381,64 грн., яка була перерахована їй на банківський рахунок, що підтверджується довідкою Рівненського міського центру зайнятості від 21.11.2013 року № 01-35/8414 (а. с. 16), заявою про перерахування коштів від 10.12.2012 року (а. с. 15).

26.11.2013 року за № 07-18/6388 Рівненським міським центром зайнятості відповідачу надіслано повідомлення про повернення коштів в сумі 5381,64 грн. (а. с. 17-18).

Відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 року № 5067-VІ (з наступними змінами та доповненнями) до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.

Згідно із частинами другою, третьою статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 року № 1533-ІІІ (з наступними змінами та доповненнями) застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Як передбачено пунктами 4, 6 - 9 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року № 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13.02.2009 року № 7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2009 року за № 232/16248, для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами. Обмін інформацією здійснюється між Державним центром зайнятості, Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України як центральними органами виконавчої влади. У разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою. Рішення про повернення коштів особою оформлюється наказом. У разі відмови особи повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства. Рішення центру зайнятості щодо повернення коштів може бути оскаржено в центрі зайнятості вищого рівня або в судовому порядку.

Таким чином, з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд приходить до висновку, що оскільки, у зв'язку із встановленням позивачем належності відповідача до категорії зайнятих, на ОСОБА_1 лежить обов'язок повернути кошти у вигляді незаконно отриманої допомоги по безробіттю, відповідач частково в добровільному порядку повернула зазначені кошти, письмових заперечень проти позову не подала, тому позовні вимоги про стягнення з ОСОБА_1 коштів в сумі 4005,36 грн. підлягають до задоволення.

Керуючись статтями 41, 122, 128, 162, 163 КАС України, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Закону України «Про зайнятість населення», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, податковий номер НОМЕР_1) на користь Рівненського міського центру зайнятості (33013 Рівненська область, місто Рівне, вулиця Кавказька, будинок 4, ідентифікаційний код 21084805) кошти в розмірі 4005 гривень 36 копійок (чотири тисячі п'ять гривень тридцять шість копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.М.Валюх