Постанова № 37046216, 08.02.2014, Мангушський районний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Першотравневий районний суд Донецької області)

Дата ухвалення
08.02.2014
Номер справи
241/1745/13-а
Номер документу
37046216
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

241/1745/13-а

2-а/241/17/2014

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.02.2014 року Першотравневий районний суд

Донецької області

у складі:

головуючого судді Трегубенко С.В.

при секретарі Павлічевої А.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Мангуш адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації про визнання неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення та зобов'язання вчинити певні дії, суд -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулася до Першотравневого районного суду з адміністративним позовом, вказавши на таке.

З 22.10.2013 року вона перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації як отримувач допомоги по догляду за дитиною - ОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку. Крім того,позивачка є особою застрахованою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування і згідно пункту 1 частини 1 статті 6 Закону України № 2240-ПІ від 18.01.2001р. «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» із змінами та доповненнями, має статус особи, застрахованої у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.Відповідно до Закону України № 2240-ПІ їй як застрахованій особі, надано право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (ст.ст. 42-44).

Розмір призначеної ОСОБА_1допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає 130 грн., що значно менше ніж це передбачено ст.15 Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та ст. 43 Закону України « Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням» ( далі Закон України № 2240-ПІ).

З 01.01.2007р. згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 32 від 16.01.2007р. «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» зазначені допомоги призначаються органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб.

Приймаючи до уваги,що загальна сума недоплаченої позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку становить різницю між розміром прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, на відповідні періоди (з 22.10.2013 р. по 31.12.2013 р.) та фактично виплаченими розмірами допомоги,тому 22.11.2013р. вона звернулась до Управління з заявою про перерахування і доплату їй допомоги по догляду да дитиною до досягнення нею трирічного віку за нормами ст.43 Закону України № 2240-ПІ.Однак,оскільки в перерахунку допомоги позивачці було безпідставно відмовлено,тому вона змушена звернутися до суду з позовом про стягнення з управління праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації на її користь недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 22.10.2013 року по 31.12.2013 року , розмір якої розраховується як різниця між встановленим законом прожитковим мінімумом для працездатних осіб за відповідні періоди, та фактично виплаченими розмірами допомоги;зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації призначити їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та виплатами, зумовленими народженням та похованням», в розмірі прожиткового мінімуму встановленому для працездатних осіб, з 01 січня 2014 року, з наступним підвищенням ,у разі підвищення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, до закінчення строку передбаченого законом виплати до 15.08.2016 року та звернення до негайного виконання рішення суду за позовом до управління праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації про відмову щодо перерахунку допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку і зобов'язання вчинити певні дії.

В судове засідання представник позивачки не з*явилася,надала до суду письмову заяву про розгляд справи в її відсутності,позов позивачки підтримує.

В судове засідання представник відповідача не з*явилася,про розгляд справи відповідач повідомлявся під підпис. В долучених до справи запереченнях відповідач позов не визнала з таких підстав.

Так,дійсно позивачка ОСОБА_1 з 21.10.2013 року знаходиться на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації як отримувач допомоги по догляду за дитиною-ОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку.

Даний вид допомоги призначено позивачці на підставі Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21.11.1992 року, яким встановлений гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

До 1 січня 2008 року- дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 року № 107 «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»- правовідносини, щодо виплати допомоги регулювались Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811, дія якого поширювалась на осіб незастрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та Законом "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" № 2240. який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.

Відповідно до розділу 2 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», п.23 у Законі України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у статті 13 слова «не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування» виключені.Тобто Закон № 2811 поширено на застрахованих осіб та у ст. 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» вказано, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».При цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги.Тому,позивачці ОСОБА_1призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 14 вказаного закону, як особі, яка працює на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб. Дана допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається на підставі витягу з наказу (розпорядження) роботодавця про надання особі, яка фактично здійснює догляд за дитиною, відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Тобто, Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21.11.1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей. Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року.

Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" № 2811-XII від 21.11.1992 року ,згідно яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, шо дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім*ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Згідно пункту 3 прикінцевих положень допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі,що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року -50%, з 1 січня 2009 року -75%, з 1 січня 2010 року -100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. При зверненні з заявою про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, позивачці було призначено допомогу без врахування доходів, так як чоловік працює, тому їй була призначена допомога у мінімальному розмірі 130,00грн., що відповідає чинному законодавству.

Вимоги позивача, про зобов'язання відповідача призначати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.43 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" від 18.01.2001 № 2240 в розмірі прожиткового мінімуму до 15.08.2016 року, тобто на майбутнє, не мають законних підстав.Об*єктом судового захисту є порушені права, свободи, чи інтереси, і в момент вирішення спору зазначене порушення відсутнє, отже в їх задоволенні необхідно також відмовити.

Оскільки,сторони в судове засідання не з*явилися,про розгляд справи повідомлялись належним чином,тому справа розглядається без участі сторін та фіксування судового засідання технічними засобами.

Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, приходить до наступного.

Відповідно до наказу Маріупольського територіального медичного об*єднання здоров*я дитини та жінки від 21.10.2013 року ОСОБА_1надана відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.(а.с.11).

05.12.2013 року управлінням праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації ОСОБА_1відмовлено у здійсненні перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та виплати їй в подальшому в розмірі,передбаченому ст.43 Закону України «Про загальнообов*язкове державне соціальне страхування у зв*язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами,зумовленими народженням та похованням».(а.с.13).

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VI) - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.

Пунктами 23, 25 розділу II Закону № 107-УІ були внесені відповідні зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Зокрема, змінами до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» було виключено статті 40-44.

Однак, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 (далі -рішення № 10-рп/2008) визнано неконституційними низку положень Закону № 107-УІ, в тому числі й пункту 25 розділу II Закону № 107-УІ щодо виключення статей 40-44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Крім того, відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» Розділ І цього Закону набирає чинності з 01.01.2008 року і діє по 31.12.2008 року.

Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Оскільки у даній справі, спір виник щодо виплати допомоги особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин суд вважає , що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-ПІ), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Приймаючи до уваги,що іншими законами не встановлювалось інший ніж у Законі розмір допомоги, а положення Постанови Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року в тій частині, в якій воно суперечить закону, що стосується розміру допомоги застосовуватись не може,позивачка є особою застрахованою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, тому відповідач повинен здійснювати виплату державної допомоги в розмірі, передбаченому Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», до досягнення дитиною трирічного віку.

Таким чином, позов позивачки підлягає частковому задоволенню.

Так,позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зобов*язання управління праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, розмір якої розраховується як різниця між встановленим законом прожитковим мінімумом для працездатних осіб за відповідні періоди, та фактично виплаченими розмірами допомоги,підлягають задоволенню,однак цей перерахунок та виплату необхідно здійснювати з 22 жовтня 2013 року і до винесення постанови.

В задоволенні інших позовних вимог ОСОБА_1щодо зобов*язання управління праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації призначити їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до 15.08.2016 року та звернення до негайного виконання рішення суду, задоволенню не підлягають,оскільки вони не грунтуються на законі.

Керуючись ст.ст.8-11,69-72,86,99-100,158-163,167,186 Кодексу адміністративного судочинства України,Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», суд-

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до управлінні праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації -задовольнити частково.

Зобов*язати управління праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату державної допомоги по догляду за дитиною за рахунок Державного бюджету відповідно до ст. 43 Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», у розмірі прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб за період з 22.10.2013 року до 08.02.2014 року, з урахуванням проведених виплат.

В задоволенні інших позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Апеляційна скарга на постанову Першотравневого районного суду Донецької області може бути подана до Апеляційного Адміністративного суду Донецької області, через Першотравневий районний суд Донецької області, протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя: С.В. Трегубенко