ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" січня 2014 р. Справа № 809/3859/13-a
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Григорука О.Б.
при секретарі Мельничуку Є.С.
за участю: представника позивача - Джуса О.Я., представника відповідача - Сухарського С.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом:
ДП "Івано-Франківський котельно-зварювальний завод"
до відповідача: Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області
про скасування податкового повідомлення-рішення №0025031704 від 01.11.2013 р.,-
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство "Івано-Франківський котельно-зварювальний завод" звернулось до суду із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області про скасування податкового повідомлення-рішення №0025031704 від 01.11.2013 року.
Позовні вимоги мотивує тим, що відповідачем безпідставно здійснене визначення податкового зобов'язання за платежем податок з доходів найманих працівників за період з липень 2012 року по серпень 2013 року та відповідно застосовано штрафні фінансові санкції за несвоєчасну сплату вказаних платежів. При цьому, посилається на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 22.08.2013 року, яким введено процедуру санації підприємства та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. Тому, вважає безпідставним нарахування штрафних санкцій на податкові зобов'язання на які поширюється дія мораторію.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав зазначених у позовній заяві.Позов просить задоволити повністю.
Представники відповідача щодо задоволення позовних вимог заперечили, з мотивів викладених у письмовому запереченні (а.с. 26-29). Вважають дії податкового органу правомірними, нарахування грошового зобов'язання та штрафних санкцій здійсненні у відповідності до вимог Податкового кодексу України, а податкове повідомлення-рішення таким, що скасуванню не підлягає.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні та витребувані докази, судом встановлено наступне.
З 07.10.2013 по 11.10.2013 Державною податковою інспекцією у м. Івано-Франківську проведено позапланову виїзну перевірку ДП "Івано-Франківський котельно - зварювальний завод" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2012 року по 01.10.2013 року. За результатами перевірки складено акт №2794/09-15-22-04/07552205 від 18.10.2013, у відповідності до висновків якого податковим органом встановлено порушення в тому числі:
- п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України та Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податків і сум утриманого з них податку (подання Податкових розрахунків форми 1ДФ за 3-4 квартали 2012 року, 1-2 квартали 2013 року не в повному обсязі та з недостовірними відомостями);
- п. 168.1 ст. 168, п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України (встановлено несвоєчасне та не в повному обсязі перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб на суму 491092,40 грн. (в тому числі податковий борг за вересень-грудень 2011 року, за січень-грудень 2012 року, за січень-серпень 2013 року - 138144,19 грн.), внаслідок чого перевіркою нараховано пеню в сумі 5986,54 грн.
На підставі акту перевірки від 01.11.2013 року ДПІ у м. Івано-Франківську прийнято податкове повідомлення-рішення №0025031704, яким позивачу визначено грошове зобов'язання за платежем податок з доходів найманих працівників на суму 462326,90 грн., та за штрафними санкціями в сумі 210194,25 грн.
Відповідно до п.6.1. ст.6 Податкового кодексу України податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Податок на доходи фізичних осіб віднесено до загальнодержавних податків.
Відповідно до п.171.1 ст.171 Податкового кодексу України особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.
Відповідно до п. 176.2 "д" ст.176 Податкового кодексу України, податкові агенти зобов'язані подавати до органу державної податкової служби, за місцем їх реєстрації, податкову декларацію з податку на доходи фізичних осіб за базовий податковий період, що дорівнює календарному місяцю, за формою, встановленою центральним податковим органом, про загальні суми доходів, що нараховані (виплачені, надані) на користь платників податку, і загальні суми податку на доходи фізичних осіб, що утримані з цих доходів, а також обсяги перерахованого податку до бюджету.
Положенням п.57.1. ст.57 Податкового кодексу України визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 14.1.156 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.
Податковий борг це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (п.14.1.175 Податкового кодексу України).
У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. (п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України). Податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Судом встановлено, що суми податку з доходів найманих працівників задекларовані позивачем шляхом подання до податкового органу податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку у 2011-2013 році (а.с.78-125). Факт подання такої податкової звітності не оспорюються відповідачем. Таким чином, з врахуванням наведених вище вимог п. 14.1.175, п. 59.1 ст. 59 та п. 54.1 с. 54 Податкового кодексу України, є безпідставним визначення податковим органом грошового зобов'язання за платежем податок з доходів найманих працівників на суму 462326,90 грн., оскільки вказані суми на момент винесення оскаржуваного рішення уже набули статусу узгодженого податкового боргу, а прийняття вказаного повідомлення-рішення в цій частині прямо суперечить п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України.
Щодо визначення податковим органом сум штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну сплату податку з доходів найманих працівників на суму 210194,25 грн., слід зазначити наступне.
Судом встановлено, що у відповідності до ухвали Господарського суду Івано-Франківської області від 22.08.2013 року у справі №909/781/13 порушено провадження у справі про банкрутство позивача та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Відповідно статті 19 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до дня введення мораторію. Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій.
Оскільки законодавчо встановлені п.57.1. ст.57 Податкового кодексу України строки сплати податку з доходів найманих працівників, несвоєчасність сплати, яких встановлено податковим органом, минув до введення мораторію на задоволення вимог кредиторів відповідно ухвали Господарського суду Івано-Франківської області від 22.08.2013 року є безпідставним застосування штрафних санкцій за їх несплату під час дії такого мораторію.
Відповідно до вимог частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
З врахуванням викладеного, суд вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення не ґрунтуються на нормах права, внаслідок чого підлягають визнанню протиправними та скасуванню.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області №0025031704 від 01.11.2013 р.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ДП "Івано-Франківський котельно-зварювальний завод", код 07552205, сплачений судовий збір у сумі 420 (чотириста двадцять ) грн. 39 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Григорук О.Б.
Постанова складена в повному обсязі 05.02.2014 року.