ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
07 лютого 2013 року Чернігів Справа № 825/410/14
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Баргаміної Н.М.,
за участю секретаря Воєдило Л.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Чернігові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Ніжинського міськрайонного управління юстиції у Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1, ОСОБА_2 (далі по тексту - позивачі) звернулися до суду з адміністративним позовом до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Ніжинського міськрайонного управління юстиції у Чернігівській області (далі по тексту - відповідач) про зобов'язання відповідача внести зміни до актового запису про шлюб № 10 від 16.02.1985, виданого Вертіївською сільською радою Ніжинського району Чернігівської області на ОСОБА_2 та ОСОБА_1, шляхом виправлення прізвища дружини та чоловіка після реєстрації шлюбу з ОСОБА_1 на ОСОБА_1.
В обґрунтування позовних вимог позивачі посилаються на те, що в актовому записі про шлюб № 10 від 16.02.1985 зазначено прізвища чоловіка та дружини після реєстрації шлюбу - «ОСОБА_1», що не відповідає дійсності. На звернення до відповідача з проханням внести зміни в актовий запис, отримали письмовий висновок № 68/02.2.3-42 від 14.01.2014 про відмову у внесенні змін. Зазначає, що існування розбіжностей прізвища в документах не дає змоги належним чином оформити документи для призначення пенсії ОСОБА_1
Позивачі в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином, в адміністративному позові містилося клопотання про розгляд справи за їх відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду повідомлений належним чином, до суду надійшла заява про розгляд справи без представника відділу, позов визнає.
Відповідно до положень статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України справа вирішується на підставі наявних в ній доказів.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснювалося.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що в актовому записі про шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 № 10 від 16.02.1985 у графах «Прізвище після укладення шлюбу» зазначено «ОСОБА_1» (а.с 58).
Позивачі звернулися до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Чернігівського міського управління юстиції з заявами про внесення змін до актового запису про шлюб № 10 від 16.02.1985, складеного виконкомом Вертіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області, а саме просили змінити прізвище чоловіка та дружини після реєстрації шлюбу з «ОСОБА_1» на «ОСОБА_1» (а.с. 36, 37), за наслідками розгляду яких начальником Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Ніжинського міськрайонного управління юстиції Катрухою С.С. було вирішено відмовити у задоволенні заяв про внесення змін до актового запису про шлюб № 10 від 16.02.1985, про що свідчить висновок № № 68/02.2.3-42 від 14.01.2014, який міститься в матеріалах справи (а.с. 55-56).
З копії паспорту НОМЕР_3 на ім'я ОСОБА_1, виданого 05.08.2011 Ніжинським МВ УМВС України в Чернігівській області, встановлено прізвище «ОСОБА_1» (а.с. 39).
З копії паспорту НОМЕР_4 на ім'я ОСОБА_2, виданого 02.12.1997 Ніжинським РВ УМВС України в Чернігівській області, встановлено прізвище особи «ОСОБА_1» (а.с. 38).
У копіях карток фізичної особи - платника податків позивачів вказано прізвище «ОСОБА_1» (а.с 9,13).
Зі свідоцтв про народження серії НОМЕР_5, виданого 04.03.1986, на ім'я ОСОБА_5 та серії НОМЕР_6, виданого 29.03.1991, на ім'я ОСОБА_6, встановлено прізвище батьків «ОСОБА_1» (а.с. 16,17).
Правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану визначає Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон).
Згідно з частиною другою статті 2 Закону державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою. Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус".
Частиною другою статті 9 Закону визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Згідно з частиною третьою статті 9 Закону актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Інформація, що міститься в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Частиною п'ятою статті 9 Закону встановлено, що правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
В частині першій статті 22 Закону вказано, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Частинами третьою та четвертою статті 22 Закону встановлено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
На виконання Закону розроблено Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793 (далі - Правила).
Відповідно до пункту 1.1. Правил, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством.
Пунктом 1.7 Правил визначено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
Згідно з пунктом 2.1. Правил, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб при пред'явленні паспорта або паспортного документа.
Відповідно до пункту 2.5 Правил, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається: особою, щодо якої складено актовий запис; одним із батьків неповнолітнього (малолітнього); піклувальником неповнолітнього та опікуном малолітнього; опікуном недієздатної особи; спадкоємцем померлого; представником органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
Згідно з пунктом 2.6 Правил, разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Пунктом 2.7 Правил встановлено, що на підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.
Пунктом 2.12. Правил встановлено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Відповідно до підпункту 2.13.2 пункту 2.13 Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, постанова адміністративного суду.
Суд вважає, що зазначення прізвищ позивачів «ОСОБА_1» в їхніх паспортах, картках фізичної особи - платника податків, прізвища ОСОБА_1 у свідоцтвах про народження їхніх дітей, які надані суду, є достатньою підставою для внесення відповідних змін до актового запису.
Враховуючи вищевикладене та ті обставини, що внаслідок розбіжностей в документах можуть бути порушені права позивачів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 щодо зобов'язання відповідача внести зміни до актового запису про шлюб № 10 від 16.02.1985, виданого Вертіївською сільською радою Ніжинського району Чернігівської області на ОСОБА_2 та ОСОБА_1, шляхом виправлення прізвища дружини та чоловіка після реєстрації шлюбу з ОСОБА_1 на ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, виходячи з фактичних обставин справи та вищенаведених положень чинного законодавства, суд приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Ніжинського міськрайонного управління юстиції у Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
За таких обставин, з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, підлягають стягненню судові витрати у розмірі 73,08 грн. та на користь ОСОБА_2 підлягають стягненню судові витрати у розмірі 73,08 грн.
Керуючись ст. ст. 17, 18, 104, 122, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Ніжинського міськрайонного управління юстиції у Чернігівській області внести зміни до актового запису про шлюб № 10 від 16.02.1985, виданого Вертіївською сільською радою Ніжинського району Чернігівської області на ОСОБА_2 та ОСОБА_1, шляхом виправлення прізвища дружини та чоловіка після реєстрації шлюбу з «ОСОБА_1» на «ОСОБА_1».
Стягнути з Державного бюджету України (р/р 31216206784002, отримувач: УК у м. Чернігові, код ЄДРПОУ 38054398, банк ГУ ДКСУ у Чернігівській області, МФО 853592) на користь ОСОБА_1 (іден. код НОМЕР_1) 73,08 грн. судового збору, сплаченого за квитанцією № 162/162 від 22.01.2014.
Стягнути з Державного бюджету України (р/р 31216206784002, отримувач: УК у м. Чернігові, код ЄДРПОУ 38054398, банк ГУ ДКСУ у Чернігівській області, МФО 853592) на користь ОСОБА_2 (іден. код НОМЕР_2) 73,08 грн. судового збору, сплаченого за квитанцією № 164/164 від 22.01.2014.
Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.М. Баргаміна