ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 січня 2014 року справа № 823/2823/13-а
м. Черкаси
09 год. 10 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Паламар П.Г.,
при секретарі – Овсієнко О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства «Ватутінський комбінат вогнетривів» до Державної інспекції сільського господарства в Черкаській області про визнання нечинним акта перевірки та припису,-
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулося публічне акціонерне товариство «Ватутінський комбінат вогнетривів» (далі-позивач), в якому просить визнати нечинним акт Державної інспекції сільського господарства в Черкаській області від 29.07.2013р. щодо перевірки дотримання суб’єктами господарювання вимог земельного законодавства та приписи Державної інспекції сільського господарства в Черкаській області від 29.07.2013р. №000771, №000772.
Представник позивача надав заяву, в якій просив розгляд справи 13.01.2014 року проводити за його відсутності.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, представника в судове засідання не направив, про причину неприбуття суд не повідомив.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до наступного.
Судом встановлено, що публічне акціонерне товариство «Ватутінський комбінат вогнетривів» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Ватутінської міської ради Черкаської області 20.07.1995р., ідентифікаційний код 00191916 (свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи Серія А00 №560666).
На підставі направлення від 25.07.2013р. №836 Державною інспекцією сільського господарства в Черкаській області проведено повторну планову перевірку дотримання вимог земельного законодавства ПАТ «Ватутінський комбінат вогнетривів», за результатами якої складено акт від 29.07.2013р. (далі по тексту – акт перевірки). В акті перевірки встановлено порушення земельного законодавства, зокрема, статтей 125, 126, 166 Земельного кодексу України.
За наслідками перевірки посадовими особами Державної інспекції сільського господарства в Черкаській області 29.07.2013р. винесено приписи:
- за порушення статтей 125, 126 Земельного кодексу України, виявлено факт порушення вимог земельного законодавства, який полягає в невиконанні припису від 26.06.2013р. №000692, яким було зобов’язано директора підприємства усунути порушення земельного законодавства, що полягає в не оформленні права користування земельною ділянкою площею 9,6 га сільськогосподарських земель Неморозької сільської ради Звенигородського району, за межами с. Неморож, переданої розпорядженням Звенигородської районної державної адміністрації від 18.12.2012 № 254 в оренду на 10 років для ведення підсобного сільськогосподарського господарства (реєстраційний №000771).
- за порушення статті 166 Земельного кодексу України, виявлено факт порушення вимог земельного законодавства, який полягає в невиконанні припису від 26.06.2013р. №000641, яким було зобов’язано директора підприємства усунути порушення земельного законодавства, що полягає в не проведенні рекультивації порушених земель згідно дозволів на зняття та перенесення родючого шару грунту Головного управління Держкомзему у Черкаській області від 15.07.2012р. №0005 (земельна ділянка площею 4,19 га) та від 06.09.2010р. № 0010 (земельна ділянка площею 2,7578 га). Земельна ділянка знаходиться в адмінмежах Неморозької сільської ради Звенигородського району, цільове призначення – розробку каолінового кар’єру (реєстраційний № 000772);
Акт перевірки дотримання суб’єктами господарювання вимог земельного законодавства від 29.07.2013р., припис № 000771 та припис №000772 направлені позивачу поштовим відправленням.
Законом України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» від 19.06.2003 року № 963 (далі по тексту – Закон № 963) встановлено, що державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Указом Президента України від 13.04.2011 року № 459/2011 затверджено Положення про Державну інспекцію сільського господарства України (далі – Положення).
Пунктом 1 Положення визначено, що Державна інспекція сільського господарства України (Держсільгоспінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Відповідно до ст. 6 Закону № 963 до повноважень Держсільгоспінспекції належить, зокрема, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю. Держсільгоспінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи - державні інспекції сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах (п. 6 Положення).
Статтею 188 Земельного кодексу України визначено, що державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснюється відповідно до закону. Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.
Пунктом 3.1 Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затверджених наказом Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 року № 110, встановлено, що підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме:
- акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства;
- протокол про адміністративне правопорушення;
- припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства);
- акт обстеження земельної ділянки.
Тобто, факт вчинення порушення має підтверджуватись сукупністю вищевказаних доказів.
Відповідно до п. 3.3. Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.01.2005р. №1 (далі по тексту – Порядок), дозвіл видається на підставі затвердженого в установленому законом порядку проекту землеустрою, у якому повинні бути визначені умови зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту та порядок проведення рекультивації порушених земель. Якщо в проекті ці умови не визначені чи визначені в неповному обсязі, відповідний орган спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів відмовляє у видачі дозволу. У п.4.8. Порядку зазначено, що строк дії дозволу встановлюється відповідно до строків проведення земляних робіт, визначених у проекті землеустрою.
Відповідно до ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
23.07.2013 року відповідачем ПАТ «Ватутінський комбінат вогнетривів» направлений лист №2048, з вимогою надати інформацію і документи щодо виконання зазначених приписів від 26.06.2013р. №000641, 000692 винесених за результатами перевірки вищезазначеного підприємства у червні 2013 року.
26.07.2013 року позивачем направлено відповідачу повідомлення про те, що ним оскаржено акт перевірки від 26.06.2013р. та приписи №000691, №000693, №000641, №000692 до Черкаського окружного адміністративного суду. Повідомлення отримане відповідачем 29.07.2013 року.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду 27.09.2013р. у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.11.2013р. апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Ватутінський комбінат вогнетривів» задоволено частково, постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 27.09.2013р. скасовано та ухвалено нову постанову, якою позовні вимоги задоволено частково, визнано протиправним та скасовано акт перевірки від 26.06.2013р. та приписи №000691, №000692, №000693 та №000641 від 26.06.2013р. Постанова суду набрала законної сили.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем було порушено прямий обов'язок щодо використання землі за цільовим призначенням, а також порядок та умови зняття та перенесення ґрунтового покриву на підставі дозволу, який позивачем не отримано.
Суд погоджується з твердженням позивача про неправомірність припису №000772 від 29.07.2013р. щодо порушення ст. 166 Земельного кодексу України, яке полягає в не проведенні рекультивації порушених земель згідно дозволів на зняття та перенесення родючого шару грунту на земельних ділянках площею 4,19 га та 2,7578 га в адмінмежах Неморозької сільської ради Звенигородського району. 15.07.2010р. та 06.09.2010р. ПАТ «Ватутінський комбінат вогнетривів» отримало дозволи відповідно № 0005 та № 0010 видані на підставі робочого проекту «Рекультивація земель площею 17,12 га порушених гірничими роботами в адмінмежах Неморозької сільської ради Звенигородського району Черкаської області», розробленого ДП «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», і на вказаних земельних ділянках відбулось зняття та перенесення родючого шару грунту, до закінчення терміну дії дозволів.
Таким чином, враховуючи те, що дані дозволи є юридичним документом, дію яких не скасовано, не відмінено, то ПАТ «Ватутінський комбінат вогнетривів» виконав роботи в межах строків визначених в проекті землеустрою та самих дозволах.
З приводу зазначених відповідачем у приписі №000692 порушень ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України, що полягають в не оформленні права користування земельною ділянкою площею 9,6 га сільськогосподарських земель Неморозької сільської ради Звенигородського району, за межами с. Неморож, переданої розпорядженням Звенигородської районної державної адміністрації від 18.12.2012р. №254 в оренду на 10 років для ведення підсобного сільськогосподарського господарства, суд зазначає наступне.
16.06.2013 року набрав чинності Закон України від 14.05.2013р. №233-VII «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку державної реєстрації речових прав на земельні ділянки державної та комунальної власності у зв'язку з їх розмежуванням». Перевірка дотримання вимог земельного законодавства проводилась 26.06.2013 року. Листом від 06.05.2013р. №109/08-12 Звенигородського районного управління юстиції Черкаської області позивача повідомлено про те, що укладання договору оренди земельної ділянки можливе за умови наявності запису про реєстрацію права власності в самому реєстрі, а також про перелік документів, які необхідно надати для реєстрації договору оренди. Тобто, оскільки механізм проведення даної реєстрації був визначений лише 16.06.2013р., в зв’язку з набранням чинності Закону України від 14.05.2013р. №233-VII, то позивач не мав можливості провести Державну реєстрацію договору оренди на земельну ділянку 9,6 га.
У той же час, суд не вбачає підстав для задоволення позовної вимоги щодо визнання нечинним акта перевірки, виходячи з наступного.
Акт перевірки не є рішенням суб'єкта владних повноважень, оскільки не породжує для ПАТ «Ватутінський комбінат вогнетривів» правових наслідків. Вимога про скасування такого акта не може виступати предметом позову в адміністративному суді, він не є нормативним або ненормативним актом, який встановлює, змінює або скасовує норми права чи породжує права та обов'язки суб'єкта, якому він адресований. Акт перевірки фіксує встановлення певних фактів та обставин, цей документ не тягне жодних юридичних наслідків і процесуальним законом не передбачена можливість скасування такого документу.
Також суд зазначає, що постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.11.2013р. скасовано приписи від 26.06.2013р. №000641, 000692, невиконання яких стало підставою для проведення повторної перевірки 29.07.2013 року та винесення приписів №000771, №000772.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п. 2. ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача підлягають до часткового задоволення.
Частиною 3 ст.94 КАС України визначено, що якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Керуючись ст. ст. 9, 69-70, 86, 94, 97, 122, ст.ст.158 – 163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати нечинними та скасувати приписи Державної інспекції сільського господарства в Черкаській області від 29.07.2013р. №000771 та №000772.
В іншій частині у задоволенні позову відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства «Ватутінський комбінат вогнетривів» сплачений судовий збір в сумі 1147 (одна тисяча сто сорок сім) грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст. ст. 185 – 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя П.Г. Паламар
Повний текст постанови виготовлений 17 січня 2014 року