Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 січня 2014 р. Справа №805/14600/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Кірієнка В.О.
при секретарі Кутафіній К.Ю.
за участю
представника позивача Себіскверидзе І.К.
представника відповідача Задорожної В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства «Санаторно-курортний реабілітаційний центр «Слов'янський курорт» Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» до Управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську та Слов'янському районі Донецької області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені № 3239 від 10.06.2013р.,-
В С Т А Н О В И В:
Дочірнє підприємство «Санаторно-курортний реабілітаційний центр «Слов'янський курорт» Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» звернулося до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську та Слов'янському районі Донецької області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені № 3239 від 10.06.2013р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Управлінням ПФУ, відповідно до рішення № 3239 від 10.06.2013 року було застосовано до відповідача штрафні санкції у розмірі 10% - 127859,01 грн. та нараховано пеню 0,1 % на суму недоїмки у розмірі 57275,34 грн. за не своєчасну сплату суми єдиного внеску. Вважає, вказане рішення відповідача незаконним, оскільки в оскаржуваному рішенні не вказаний період за який нараховані штрафні санкції за своєчасно не сплачені суми єдиного внеску. Зазначив, що фактично сума єдиного внеску у розмірі 1538158,26 грн. за період з 22.10.2012 по 09.01.2013р. була сплачена позивачем у повному обсязі. Крім того, позивач вказав, що тільки у разі несвоєчасної сплати єдиного внеску, органи Пенсійного фонду мають права застосовувати штрафні санкції. Вважаючи вищевказане рішення протиправним позивач звернувся до суду із даним позовом.
У судовому засіданні представник позивача надав пояснення аналогічно викладеним обставинам у позовній заяві, просив задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні надав письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що рішення № 3239 від 10.06.2012 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування до Дочірнього підприємства «Санаторно-курортний реабілітаційний центр «Слов'янський курорт» Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця», як платника єдиного внеску, відповідає вимогам Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та прийняте у відповідності до норм чинного законодавства. Просив відмовити у задоволенні позовній заяву.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Дочірнє підприємство «Санаторно-курортний реабілітаційний центр «Слов'янський курорт» Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Слов'янської міської ради Донецької області з 10.03.2000р. (код ЄДРПОУ 30708792) та є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Так, згідно даних картки особового рахунку вбачається, що позивачем було несвоєчасно сплачено єдиний внесок за вересень 2012р. при граничному терміні сплати 20.10.2012р. (а.с. 61-63, 66-68, 70-72).
На підставі пункту 2 частини 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування Управлінням Пенсійного фонду України в м. Слов'янську та Слов'янському районі Донецької області прийняте рішення № 3239 від 10.06.2013р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму штрафних санкцій у розмірі 127859,01 грн. та нарахована пеня на суму недоїмки у розмірі 57275,34 грн. (а.с. 73).
З вищевказаного рішення вбачається, що сума штрафу та пені нарахована за період з 22.10.2012 по 09.01.2013 року (а.с. 73).
Зазначене рішення позивач отримав 13.06.2013 року, про що свідчить відповідна відмітка про отримання (а.с. 74).
Позивач не погодившись з рішенням від 10.06.2013р. № 3239, подав до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області скаргу, в якій просив скасувати його.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 16.07.2013р. № 5893/08 залишено скаргу без задоволення, а рішення від 10.06.2013р. № 3239 - без змін (а.с. 75).
Позивач отримав рішення ГУПФУ в Донецькій області про результати розгляду скарги 22.07.2013р., про що свідчить вхідний штамп підприємства (а.с. 9).
Підприємство також подав скаргу вих. № 10/юк/1340 від 29.07.2013р. до Пенсійного фонду України, в якій просив скасувати його (а.с. 8).
Пенсійний фонд України прийняв рішення про продовження строку розгляду скарги від 21.08.2013р. № 21976/09-10 до 30.09.2013р. (а.с. 11).
Рішенням Пенсійного фонду України від 27.09.2013р. № 25811/09-10 залишено скаргу без задоволення, а рішення від 10.06.2013р. № 3239 - без змін (а.с. 10).
Відповідно до ч. 4 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Таким чином, оскільки позивач скористався своїм правом досудового порядку вирішення спору та про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення дізнався 27.09.2013р., а до суду позивач звернувся 11.01.2013р., таким чином строк звернення до суду підприємством не порушений.
Суд вважає рішення УПФ України в м. Слов'янську та Слов'янському районі Донецької області № 3239 від 10.06.2013р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування таким, що прийнято у відповідності до норм чинного законодавства з огляду на наступне.
Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі за текстом - Закон № 2464) визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Дія Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та ведення обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску та пропорції його розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність (частини 1, 2 статті 2).
Згідно абзацу 2 п. 1 ч. 1 ст. 4 цього ж Закону платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Частиною 2 ст. 6 Закону встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати відповідну звітність до територіального органу Пенсійного фонду, яка подається згідно п. 3.1. Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 08 жовтня 2010 року № 22-2, - не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Частиною 8 ст. 9 Закону № 2464 визначено, що платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Відповідно до ч. 10 ст. 9 Закону № 2464 у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.
Відповідно до ст. 25 статті Закону № 2464, у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.
Отже, згідно вищенаведених норм, платник єдиного внеску зобов'язаний протягом 10 робочих днів з дня надходження вимоги сплатити суми недоїмки.
Частиною 10, пунктом 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 передбачено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу та за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
У ч. 13, 14 зазначеної статті Закону № 2464 визначено, що нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно. Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Відповідно до п. 7.2.2 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 за № 21-5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 р. за № 994/18289 (далі за текстом - Інструкція), за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 10.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.
Згідно до пункту 7.5 Інструкції, на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Документи, які є підставою для нарахування пені: документи, що підтверджують суму єдиного внеску та строк їх сплати, - звіт платника щодо нарахування єдиного внеску (з позитивним значенням); вимога про донараховані суми єдиного внеску за актами перевірок, або актами звірок, або повідомленням-розрахунком; рішення суду.
Згідно картки особового рахунку платника єдиного внеску ДП «Санаторно-курортний реабілітаційний центр «Слов'янський курорт» ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця», вбачається, що кошти в рахунок погашення заборгованості зі сплати донарахованого у вересні 2012 року єдиного внеску підприємством перераховані 09.01.2013 року у розмірі 127859,99 грн. (а.с. 61-63, 66-68, 70-72).
Позивачем не надано суду жодних доказів у підтвердження того, що єдиний внесок за вищезазначений період сплачувався вчасно, тобто у відповідності до норм чинного законодавства.
З огляду на наведене, територіальним органом Пенсійного фонду України правомірно винесено оскаржуване рішення № 3239 від 10.06.2013р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму штрафних санкцій у розмірі 127859,01 грн. та нарахована пеня на суму недоїмки у розмірі 57275,34 грн.
Таким чином, суб'єкт владних повноважень при винесенні оскаржуваного рішення діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України.
Приймаючи до уваги наведене, а саме те, що позивачем було несвоєчасно сплачено суму донарахованого у вересні 2012 року єдиного внеску, суд вважає оскаржуване рішення ПФУ законним та обґрунтованим, а відтак відсутні підстави для задоволення вимог Дочірнього підприємства «Санаторно-курортний реабілітаційний центр «Слов'янський курорт» Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» до Управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську та Слов'янському районі Донецької області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені № 3239 від 10.06.2013р.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не повертаються.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 17-20, 51, 69, 70-72, 86, 94, 121, 158-164, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Дочірнього підприємства «Санаторно-курортний реабілітаційний центр «Слов'янський курорт» Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» до Управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську та Слов'янському районі Донецької області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені № 3239 від 10.06.2013р. - відмовити.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 13 січня 2014 року.
Постанова виготовлена у повному обсязі 20 січня 2014 року.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Кірієнко В.О.