ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2013 року 16:41Справа № 808/5280/13-а м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., за участю секретаря судового засідання Заболотньої Н.Ю. та представників
позивача: Шапочкіна Дмитра Юрійовича
відповідача 1: Гревцевої Олени Олександрівни
відповідача 2: не з'явився
відповідача 3: Клименка Андрія Олексійовича, Фісуна Сергія Віталійовича
відповідача 4: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельний будинок «Мегаполіс»
до 1. Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Запоріжжя Міжрегіонального головного управління Міндоходів
2. Управління державної казначейської служби України у м. Запоріжжя Запорізької області
3. Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Запорізької області Міжрегіонального головного управління Міндоходів
4. Управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Запоріжжя Запорізької області
про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення з Державного бюджету сум сплачених грошових зобов'язань
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгівельний будинок «Мегаполіс» (далі - позивач, ТОВ «ТД «Мегаполіс») звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду з позовною заявою (з урахуванням змінених позовних вимог вх. №39335 від 07.10.2013) до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Запоріжжя Міжрегіонального головного управління Міндоходів (далі - відповідач 1, СДПІ по роботі з ВП у м. Запоріжжі), Управління державної казначейської служби України у м.Запоріжжя Запорізької області (далі - відповідач 2, УДКСУ у м. Запоріжжя), Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Запорізької області Міжрегіонального головного управління Міндоходів (далі - відповідач 3, ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя), Управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Запоріжжя Запорізької області (далі відповідач 4, УДКСУ у Жовтневому районі мЗапоріжжя) в якій просить суд :
- визнати протиправною бездіяльність Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Запоріжжі Міжрегіонального головного управління Міндоходів по невиконанню обов'язку з підготовки висновку про повернення ТОВ «ТД «Мегаполіс» надміру та/або помилково сплаченої суми грошового зобов'язання у вигляді фінансових санкцій в розмірі 128999,58 грн. та подання цього висновку для виконання Управлінню Державної казначейської служби України у м. Запоріжжі Запорізької області;
- зобов'язати ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя Запорізької області Міжрегіонального головного управління Міндоходів у Запорізькій області підготувати висновок про повернення ТОВ «ТД «Мегаполіс» надміру та/або помилково сплаченої суми грошового зобов'язання у вигляді фінансових санкцій в розмірі 128999,58 грн. та подати такий висновок для виконання Управлінню Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Запоріжжя;
- стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ «ТД «Мегаполіс» надміру та/або помилково сплачену суму грошового зобов'язання у вигляді фінансових санкцій у розмірі 128999,58 грн.
Ухвалою суду від 06 червня 2013 року відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження, справу призначено до розгляду.
Розгляд справи неодноразово зупинявся за клопотаннями сторін.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідно до п. 43.5 ст. 43 ПК України СДПІ по роботі з ВП у м. Запоріжжі, отримавши 10 грудня 2012 року заяву ТОВ «ТБ «Мегаполіс» про повернення помилково/надміру сплаченого грошового зобов'язання, зобов'язано було не пізніше 24 грудня 2012 року (оскільки двадцятиденний строк з дня подання заяви спливав 29 грудня 2012 року) підготувати висновок про повернення надміру/помилково сплаченого грошового зобов'язання в сумі 128999,58 грн. та подати такий висновок для виконання належному органу Державного казначейства України. Проте СДПІ по роботі з ВП у м. Запоріжжі такий висновок не направила. В зв'язку з тим, що на час розгляду справи позивач перейшов на податковий облік до ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя то і обов'язок щодо надання висновку про відшкодування надмірно чи помилково сплачених сум позивачу покладений на ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя.
У судових засіданнях представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, з підстав наведених у позові та заяві про зміну позовних вимог. Крім того, надав пояснення у судових засідання про те, що до ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя також звертався з заявою, в якій просив підготувати висновок про повернення надміру/помилково сплаченого грошового зобов'язання в сумі 128999,58 грн. та подати такий висновок для виконання належному органу Державного казначейства України, однак такий висновок не підготовлений та не направлений.
Представник Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального головного управління Міндоходів у судових засіданнях проти задоволення позовних вимог заперечив у повному обсязі з підстав зазначених у письмових запереченнях, зокрема зазначивши, що відповідно до Наказу ДПС України від 17.09.2012 р. №837 «Про затвердження Реєстру великих платників податків» ТОВ «ТБ «Мегаполіс» не включено до реєстру великих платників податків. На підставі вищевказаного наказу СДПІ по роботі з ВП у м.Запоріжжі прийнято Наказ №620 від 24.12.2012 р., яким ТОВ «ТБ «Мегаполіс» виключено з переліку підприємств, які обслуговуються в СДПІ. 26.12.2012 р. СДПІ по роботі з ВП у м.Запоріжжі здійснено передачу облікової справи ТОВ «ТБ «Мегаполіс» до ДПІ в Жовтневому районі м.Запоріжжя. Вважає, що жодних дій щодо складання висновку про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань СДПІ по роботі з ВП у м.Запоріжжі вчинити не могла, оскільки станом на 24.12.2012 р. ТОВ «ТБ Мегаполіс» було виключено з реєстру платників, які обслуговуються в СДПІ. На підставі викладеного в запереченнях, просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Представник Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Запорізької області Міжрегіонального головного управління Міндоходів у судових засіданнях проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, зазначених у письмових запереченнях, зокрема зазначивши, що днем фактичної сплати до бюджету суми фінансових санкцій Позивачем є 26 лютого 2010 року, (підтверджується матеріалами справи). Відповідно до п.43.3. ст.43 ПК України встановлено, що обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. До ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя заява щодо повернення надміру сплаченого податкового зобов'язання, як вже зазначалося, надійшла 21.03.2013р., що підтверджується відбитком штемпелю вхідної кореспонденції на першій сторінці заяви та інформацією з офіційного сайту Укрпошти, з якої видно, що конверт із заявою був відправлений лише 18.03.2013р. Тобто, заява щодо повернення надміру сплаченого податкового зобов'язання подана до ДПІ із спливом терміну, визначеного п.43.33 ст.43 ПК України, а саме через 1118 днів з дня фактичної сплати Позивачем до бюджету суми фінансових санкцій та через 28 днів після спливу граничного строку подання такої заяви до ДПІ.
Представник Управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжі Запорізької області в судове засідання не з'явився, надіслав до суду клопотання про розгляд справи без його участі. Також, від Управління Державної казначейської служби України у м.Запоріжжі Запорізької області надішли до суду письмові пояснення, в яких, посилаючись на норми Порядку взаємодії органів Державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державної казначейської служби України в процесі повернення платникам податків помилково або надмірну сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України 21.12.2010 №974/1597/499, зазначив, що Управління здійснює перерахування коштів з бюджету тільки на підставі висновків, наданих органами державної податкової служби, або за рішенням суду. Оскільки вказані документи не надходили до Управління Державної казначейської служби України у м.Запоріжжі Запорізької області, то і підстав для повернення з Державного бюджету надміру та/або помилково сплачену суму грошового зобов'язання у вигляді фінансових санкцій в розмірі 128999,59 грн. на користь ТОВ «ТБ «Мегаполіс», не має.
Представник Управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Запоріжжя Запорізької області до судових засідань жодного разу не з'являвся, ніяких клопотань до суду не надавав, про причини неявки суд не повідомив, відзиву на позовну заяву не надав.
Розгляд справи здійснювався за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу «Камертон».
У судовому засіданні 09 грудня 2013 року на підставі ст.160 КАС України судом проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи і з'ясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності,
ВСТАНОВИВ:
Як встановлено з матеріалів справи, за наслідками розгляду матеріалів Акту перевірки №020220 від 25.02.2009 року Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України (далі за текстом - Департамент САТ) було прийнято Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №000177 від 14.05.2009 року на суму 128 999,58 грн.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгівельний будинок «Мегаполіс сплатило до державного бюджету суму штрафних (фінансових) санкцій, застосованих на підставі рішення Департаменту САТ про застосування штрафних (фінансових) санкцій №000177 від 14.05.2009 року в повному обсязі, що підтверджується платіжним дорученням № 6803 від 26 лютого 2010 року.
Не погодившись із Рішенням Департаменту САТ про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 000177 від 14.05.2009 року ТОВ «ТБ «Мегаполіс» звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування вищевказаного рішення Департаменту САТ.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 10 вересня 2009 року у справі №2а-4225/09/0870 позов ТОВ «ТБ «Мегаполіс» до Департаменту САТ задоволено повністю, визнано протиправним та скасовано рішення Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України №000177 від 14.05.2009 року.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09.03.2011 року апеляційну скаргу Департаменту САТ на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 10 вересня 2009 року по справі № 2а-4225/09/0870 залишено без задоволення, а вказану постанову суду першої інстанції - залишено без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 26.11.2012 №К/9991/72174/12 відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Департаменту САТ на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 10 вересня 2009 року та Ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09.03.2011 року по справі № 2а-4225/09/0870.
05 грудня 2012 року ТОВ «ТБ »Мегаполіс» було направлено засобами поштового зв'язку (рекомендованим листом з рекомендованим повідомленням про вручення) до СДПІ по роботі з ВП у м.Запоріжжі заяву про повернення надмірно сплаченої суми грошового зобов'язання, яка згідно повідомлення про вручення поштового відправлення отримана податковим органом 10 грудня 2012 року.
Листом від 21.12.2012 року №7428/10/20-210/2 СДПІ по роботі з ВП у м.Запоріжжі повідомила ТОВ «ТБ «Мегаполіс», що питання про повернення фінансових санкцій буде вирішено після погодження з Державною податковою службою.
Також, з наданих сторонами документів та пояснень судом встановлено, що відповідно до Наказу ДПС України від 17.09.2012 р. №837 «Про затвердження Реєстру великих платників податків» ТОВ «ТБ «Мегаполіс» не включено до реєстру великих платників податків. На підставі вищевказаного наказу СДПІ по роботі з ВП у м.Запоріжжі прийнято Наказ №620 від 24.12.2012 р., яким ТОВ «ТБ «Мегаполіс» виключено з переліку підприємств, які обслуговуються в СДПІ.
26.12.2012 р. СДПІ по роботі з ВП у м.Запоріжжі здійснено передачу облікової справи ТОВ «ТБ «Мегаполіс» до ДПІ в Жовтневому районі м.Запоріжжя, що підтверджується супровідним листом від 26.12.2012 №7660/7/18-310/3 (а/с 61).
03.01.2013 р. СДПІ по роботі з ВП у м.Запоріжжі передані до ДПІ в Жовтневому районі м.Запоріжжя картки особових рахунків в електронному вигляді, електронні копії податкових декларацій, розрахунків, звітів, актів платника податків ТОВ «ТБ «Мегаполіс», що підтверджується супровідним листом від 03.01.2013 №30/7/18-310/3 (а/с 62).
Крім того, з матеріалів справи встановлено, що 21.03.2013р.(вх.№ 3295/10) на адресу ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя від ТОВ «ТБ «Мегаполіс» надійшла заява (датована 15.03.2013р.) щодо повернення суми надміру сплаченого податкового зобов'язання.
У відповідь на заяву фахівцями ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя засобами поштового зв'язку (вих.№ 9574/10/155 від 03.04.2013р.) було надано відповідь в якій зазначено про необхідність перевірки достовірності відомостей викладених у заяві щодо повернення суми надміру сплаченого податкового зобов'язання.
Однак, не погодившись з бездіяльністю СДПІ по роботі з ВП у м.Запоріжжі (на думку позивача) щодо невиконання обов'язку з підготовки висновку про повернення ТОВ «ТБ «Мегаполіс» надміру та/або помилково сплаченої суми грошового зобов'язання позивач звернувся з даним позовом до суду.
Розглянувши надані сторонами документи та пояснення, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п.п.14.1.115 п.14.1 ст.14 ПК України, надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
У відповідності до приписів п. п. 14.1.39. пункту 14.1. ст. 14 ПК України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Таким чином, сума штрафних (фінансових) санкцій застосованих на підставі Рішення Департаменту CAT № 000177 від 14.05.2009 року, згідно вимог п. п. 14.1.39 п. 14.1. ст. 14 ПК України, є грошовим зобов'язанням платника податків.
Вказане рішення, а отже і застосована на підставі нього сума штрафних (фінансових) санкцій, визнано протиправним та скасовано в судовому порядку.
Дана обставина підтверджується вищезазначеними судовими рішеннями, які набрали законної сили.
Згідно ч.5 ст. 124 Конституції України, судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Отже, сума штрафних санкцій, застосованих згідно Рішення Департаменту CAT №000177 від 14.05.2009 року в сумі 128999,58 грн. була сплачена надміру та помилково у зв'язку із визнанням в судовому порядку неправомірності застосування таких штрафних санкцій та скасуванням рішення, згідно якого ці штрафні санкції були застосовані до позивача.
Порядок та умови повернення сум помилково та надміру сплачених грошових зобов'язань визначено приписами ст. 43 ПК України, якою передбачено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
В даному випадку ТОВ «ТБ «Мегаполіс» мав всі підстави для отримання висновку про повернення суми надміру та помилково сплачених коштів в розмірі 128999,58 грн., з огляду на наступні обставини.
1. Те що кошти в сумі 128999,58 грн. помилково сплачені, підтверджено судовим рішенням по справі №2а-4225/09/0870, яке набрало законної сили;
2. Податковий борг у позивача відсутній, що підтверджується довідкою ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя від 12.09.2013 №2373/10/11 (а/с 107), витягом з облікової картки платника податків, відповідно до якого, станом на 31.12.2012, за підприємством рахується переплата в сумі 128999,58 грн. (а/с 111). Крім того, проти вказаної обставини в судовому засіданні не заперечували ні представник СДПІ по роботі з ВП у м.Запоріжжі, ні представник ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя.
3. Заява для отримання висновку про повернення суми помилково сплачених коштів подана позивачем в строки встановлені законодавством (1095 днів).
З огляду на це суд вважає необґрунтованим твердження ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя про пропуск позивачем строку звернення з даною заявою. Зазначене підтверджується наступним. Постанова Запорізького окружного адміністративного суду від 10 вересня 2009 року по справі №2а-4225/09/0870, якою позов ТОВ «ТБ «Мегаполіс» до Департаменту САТ задоволено, визнано протиправним та скасовано рішення Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України №000177 від 14.05.2009 року, набрала законної сили - 09 березня 2011 року. ТОВ «ТБ »Мегаполіс» 05 грудня 2012 року було направлено засобами поштового зв'язку (рекомендованим листом з повідомленням про вручення) до СДПІ по роботі з ВП у м.Запоріжжі заяву про повернення надмірно сплаченої суми грошового зобов'язання, яка згідно повідомлення про вручення поштового відправлення отримана податковим органом 10 грудня 2012 року.
Пунктом 6 Порядку взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 21.12.2010 року N 974/1597/499, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010 р. за N 1386/18681 встановлено, що заява про повернення помилково та надміру сплачених грошових зобов'язань подається платником податку до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі.
Станом на дату подання заяви ТОВ «ТБ »Мегаполіс» перебувало на податковому обліку в СДПІ по роботі з ВП у м.Запоріжжі, що підтверджується Довідкою про взяття на облік платника податків та Наказом Державної податкової служби України від 14.09.2011 року № 4 «Про затвердження Реєстру великих платників податків на 2012 рік». Згідно пункту 383 Реєстру великих платників податків ТОВ «ТБ «Мегаполіс» (код ЄДРПОУ 25484884) підприємство віднесено до категорії великих платників податків.
Таким чином ТОВ «ТБ «Мегаполіс» подано до податкового органу, в якому платник податків перебував на податковому обліку, з дотриманням передбаченого п. 43.3. ст. 43 ПК України 1095 денного строку з дня виникнення помилково/надміру сплаченої суми штрафних санкцій заяву про повернення сплаченої суми штрафних санкцій, яку ТОВ «ТБ «Мегаполіс» не було зобов'язано сплачувати до бюджету.
Навіть якщо виходити з точки зору представника ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя, що строк в 1095 розпочався з моменту сплати (перерахування) позивачем суми штрафних санкцій - 26.02.2010, то все рівно на час звернення ТОВ «ТБ «Мегаполіс» з заявою до СДПІ по роботі з ВП у м.Запоріжжі - 05.12.2012 вказаний строк не закінчився.
Що стосується дати звернення ТОВ «ТБ «Мегаполіс» з заявою ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя - 15.03.2013 (отримано ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя - 21.03.2013 вх.№3295/10), то вказана заява є похідною від першої в зв'язку з виключенням ТОВ «ТБ «Мегаполіс» з переліку підприємств, які обслуговуються в СДПІ та переходом на податковий облік до ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя.
Враховуючи зазначене вище, суд вважає вимоги позивача, щодо зобов'язати ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя Запорізької області Міжрегіонального головного управління Міндоходів у Запорізькій області підготувати висновок про повернення ТОВ «ТД «Мегаполіс» надміру та/або помилково сплаченої суми грошового зобов'язання у вигляді фінансових санкцій в розмірі 128999,58 грн. та подати такий висновок для виконання Управлінню Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Запоріжжя, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Що стосується вимоги позивача: «визнати протиправною бездіяльність Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Запоріжжі Міжрегіонального головного управління Міндоходів по невиконанню обов'язку з підготовки висновку про повернення ТОВ «ТД «Мегаполіс» надміру та/або помилково сплаченої суми грошового зобов'язання у вигляді фінансових санкцій в розмірі 128999,58 грн. та подання цього висновку для виконання Управлінню Державної казначейської служби України у м. Запоріжжі Запорізької області», то вказана вимога не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Підпунктом 1 пункту 43.5. статті 43 ПК України встановлено, що контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
05 грудня 2012 року ТОВ «ТБ »Мегаполіс» було направлено засобами поштового зв'язку (рекомендованим листом з рекомендованим повідомленням про вручення) до СДПІ по роботі з ВП у м.Запоріжжі заяву про повернення надмірно сплаченої суми грошового зобов'язання, яка згідно повідомлення про вручення поштового відправлення отримана податковим органом 10 грудня 2012 року.
Відповідно до Наказу ДПС України від 17.09.2012 р. №837 «Про затвердження Реєстру великих платників податків» ТОВ «ТБ «Мегаполіс» не включено до реєстру великих платників податків. На підставі вищевказаного наказу СДПІ по роботі з ВП у м.Запоріжжі прийнято Наказ №620 від 24.12.2012 р., яким ТОВ «ТБ «Мегаполіс» виключено з переліку підприємств, які обслуговуються в СДПІ.
Таким чином, ТОВ «ТБ «Мегаполіс» виключено з переліку підприємств, які обслуговуються в СДПІ по роботі з ВП у м.Запоріжжі тоді, коли ще не закінчився, передбачений ПК України, строк для надання висновку.
Податковим кодексом України не зазначено в який саме день повинен надаватись висновок, а зазначений тільки період на протязі якого він повинен надаватись.
Таким чином, дії СДПІ по роботі з ВП у м.Запоріжжі по ненаданню висновку не є протиправними, оскільки ТОВ «ТБ «Мегаполіс» виключено з переліку підприємств, які обслуговуються в СДПІ ще до закінчення строку передбаченого для надання висновку.
Також, не підлягають задоволенню вимоги ТОВ «ТБ «Мегаполіс» щодо стягнення з Державного бюджету України на користь ТОВ «ТД «Мегаполіс» надміру та/або помилково сплачену суму грошового зобов'язання у вигляді фінансових санкцій у розмірі 128999,58 грн., з огляду на наступні обставини.
Як вже зазначалось вище, приписами ст. 43 ПК України передбачено, що контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Таким чином, оскільки висновок до органів державної казначейської служби податковим органом не подавався, то позовні вимоги щодо стягнення з Державного бюджету України на користь ТОВ «ТД «Мегаполіс» надміру та/або помилково сплаченої суми грошового зобов'язання у вигляді фінансових санкцій у розмірі 128999,58 грн. є передчасними та такими, що не підлягають задоволенню.
Частиною 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України: з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на зазначене, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню.
Згідно з частиною 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями, 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельний будинок «Мегаполіс» задовольнити частково.
2. Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Жовтневому районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізької області підготувати висновок про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Торгівельний будинок «Мегаполіс» надміру та/або помилково сплаченої суми грошового зобов'язання у вигляді фінансових санкцій в розмірі 128999,58 грн. (сто двадцять вісім гривен дев'ятсот дев'яносто дев'ять гривен п'ятдесят вісім копійок) та подати такий висновок для виконання у відповідний орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
3. В іншій частині позовних вимог відмовити.
4. Повернути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельний будинок «Мегаполіс» (код ЄДРПОУ 25484884) судовий збір у розмірі 452 (чотириста п'ятдесят дві) гривні 94 (дев'яносто чотири) копійки.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Ю.П.Бойченко