Постанова № 37017058, 29.01.2014, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
29.01.2014
Номер справи
287/63/13-а
Номер документу
37017058
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Олевський районний суд Житомирської області

Справа № 287/63/13-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2014 року м. Олевськ

Суддя Олевського районного суду Житомирської області Волощук В.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, третьої особи - Новоозерянської селищної ради Олевського району Житомирської області про зобов'язання постановки на чергу для отримання грошової компенсації за втрачене нерухоме майно, -

В С Т А Н О В И В :

20 грудня 2013 року позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просить суд визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області, що полягають у відмові у постановці ОСОБА_1, на чергу для виплати грошової компенсації за втрачене нерухоме майно, яке знаходиться по АДРЕСА_1 - неправомірними та зобов'язати відповідача поставити ОСОБА_1, на чергу, для виплати грошової компенсації за втрачене домоволодіння, яке знаходиться за вказаною адресою, у зв'язку із знаходженням останнього на радіоактивній території.

Заявлені позовні вимоги мотивує тим, що їй на праві приватної власності належить житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, який знаходиться на радіоактивно забрудненій території в АДРЕСА_1.

Згідно направлення Житомирської обласної державної адміністрації від 10.11.2004 року, вона з сім'єю в даний час переселилася в чисту зону та звернулася до відповідача із заявою про постановку позивачки на чергу для виплати компенсації за втрачене нерухоме майно на радіоактивно забрудненій території і проведення експертної оцінки вказаного вище нерухомого майна, однак відповідач відмовив у проведенні експертної оцінки та постановці на чергу, для отримання компенсації за втрачене нерухоме майно на радіоактивно забрудненій території.

Позивачка в судове засідання не з'явилася, але надіслала до суду письмову заяву та письмові додатки до неї, у якій просить суд розглянути справу у її відсутності. Заявлені позовні вимоги підтримує повністю.

Представник УПСЗН Олевської РДА в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про день, час та місце розгляду справи про, що свідчить розписка про отримання судової повістки (а.с.14). Заяви щодо розгляду справи у його відсутності чи відкладення розгляду справи до суду не подав. Письмового заперечення щодо пред'явленого позову до суду також не подав.

Представник третьої особи - Новоозерянської селищної ради Олевського району Житомирської області в судове засідання також не з'явився, але подав до суду заяву про розгляд справи у відсутності їхнього представника. Заперечень відносно заявленого позову не має.

Так відповідно до ст.41 КАС України слідує, що у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно до ч.4 ст.122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши докази по справі, у їх сукупності, суд вважає, що заявлений адміністративний позов ОСОБА_1, підлягає задоволенню з наступних підстав:

матеріалами справи встановлено, що АДРЕСА_1 відповідно до «Переліку населених пунктів, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року з наступними змінами та доповненнями - відноситься до 3-ї зони гарантованого добровільного відселення.

В зв'язку з великим радіоактивним забрудненням після аварії на ЧАЕС, сім'я позивачки в складі 4 чоловік отримала направлення серії НОМЕР_1 від 10.11.2004 року в м.Житомир.

Із довідки Обласного міжгосподарського об'єднання по капітальному будівництву м.Житомир № 9/5-24 від 11.09.2013 року слідує, що позивачка та її сім'я - переселенці з АДРЕСА_1, за кошти, що виділені на будівництво житлового будинку за період 2004-2013 р.р., за статтею «Самостійне переселення» з Чорнобильського фонду, збудували житловий будинок по АДРЕСА_2 (а.с.14,15).

Довідкою Іванівської сільської ради Житомирського району Житомирської області № 3001 від 04.10.2013 року стверджується, що сім'я позивачки проживає в чистій зоні, у будинку АДРЕСА_2 (а.с.16).

Відповідно до витягу про право власності на нерухоме майно від 31.07.2012 року та витягу про державну реєстрацію прав № 35006801 від 31.07.2012 року позивачці належить домоволодіння в АДРЕСА_1 (а.с.7,8).

Зазначений будинок АДРЕСА_1 позивачкою був переданий 02.10.2013 року на баланс Новоозерянської селищної ради Олевського району Житомирської області, що стверджується актом прийому-передачі від 02.10.2013 року (а.с.10).

Оскільки позивачка з сім'єю проживає в чистій зоні, то вона звернулася до відповідача із заявою про проведення експертної оцінки та постановки її на чергу на виплату компенсації за втрачене нерухоме майно у разі самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, але відповідач відмовив їй у проведенні експертної оцінки та постановки позивачки на чергу на виплату зазначеної компенсації посилаючись на п.6 постанови КМУ від 18.11.2009 року № 1243 «Про затвердження Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території», а саме: втрачене нерухоме майно передається переселенцем відповідному органові самоврядування місця відселення (сільській, селищній, міській раді) у разі: індивідуального будівництва у місці переселення або отримання на підставі рішення обласної або районної держадміністрації у приватну власність незавершеного будівництвом будинку садибного типу - у місячний строк з моменту підписання акта щодо введення в експлуатацію житлового будинку.

Статтею 4 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», визначено, що кожен громадянин, який проживає у зоні гарантованого добровільного відселення, має право на підставі наданої йому об'єктивної інформації про радіаційну обстановку, дози опромінення і можливі їх наслідки для здоров'я самостійно приймати рішення про подальше проживання на цій території чи відселення. Громадяни, які відселяються або самостійно переселяються, користуються компенсаціями, передбаченими цим Законом.

Відповідно до ст.35 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виплату грошової компенсації, передбаченої ст.4 цього Закону, у повному розмірі вартості жилих, дачних, садових будинків, гаражів, господарських будівель та споруд здійснюється за цінами, встановленими на момент припинення права власності.

Відповідно до висновку про вартість майна від 15.10.2013 року, загальна вартість житлового будинку АДРЕСА_1, станом на 15.10.2013 року, складає: 169245.00 грн.(а.с.12).

Пунктом 6 «Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.11.2009 року № 1243, (далі Порядок), на яку посилався відповідач при відмові позивачці у її заяві щодо постановлення на чергу для отримання грошової компенсації, передбачено, що втрачене нерухоме майно передається переселенцем відповідному органові самоврядування місця відселення (сільській, селищній, міській раді) у разі: індивідуального будівництва у місці переселення - у місячний строк з моменту підписання акта щодо введення в експлуатацію житлового будинку.

Виплата компенсації проводиться один раз.

Нерухоме майно за яке переселенець, позивачка по справі, хоче отримати компенсацію, розміщене на території Новоозерянської селищної ради Олевського району Житомирської області, яка 02.10.2013 року прийняла його на баланс.

Житловий будинок в АДРЕСА_2 був введений в експлуатацію на підставі декларації про готовність об'єкта до експлуатації серії ЖТ № 18212504539 від 14.12.2012 року (а.с.17-19).

Відповідно до ст.8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Оскільки позивачка передала належний їй на праві приватної власності будинок на баланс Новоозерянської селищної ради Олевського району Житомирської області, але компенсації за втрачене нерухоме майно не отримала, суд вважає, що позов слід задовольнити та зобов'язати відповідача поставити позивачку на чергу для виплати грошової компенсації за втрачене нерухоме майно. Так, як відповідач неправомірно позбавив позивачку її права на отримання грошової компенсації, зазначеної в ст.ст.4, 35 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», чим порушив її право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.

Статтею 50 Конституції України визначено, що кожен має право на безпечне життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

Суд вважає, що відмовляючи позивачці у постановці на чергу для отримання компенсації обтяжується становище позивачки, яка вимушена використовувати своє право власності в більш небезпечних для здоров'я умовах відносно свого постійного місця проживання, чим порушується її конституційне право на безпечні умови життя.

Частиною 2 ст.162 КАС України передбачено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання не чинним рішення чи окремих його положень.

Керуючись ст.50 Конституції України, ст.ст.4, 35 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року (із змінами і доповненнями) та ст.ст.8-11,17,41,56,59,71,86,105,122,159-163,167,186 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, третьої особи - Новоозерянської селищної ради Олевського району Житомирської області про зобов'язання постановки на чергу для отримання грошової компенсації за втрачене нерухоме майно - задовольнити.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 в постановці на чергу для виплати грошової компенсації за втраченее нерухоме майно - протиправними.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області поставити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жительку АДРЕСА_2 на чергу для виплати грошової компенсації в розмірі 169245 (сто шістдесят дев'ять тисяч двісті сорок п'ять) грн., 00 коп., за втрачене нерухоме майно, а саме: житловий будинок з відповідними надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Олевський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: В. В. Волощук