ун. № 759/20767/13-а
пр. № 2-а/759/61/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 лютого 2014 року суддя Святошинського районного суду м. Києва П»ятничук І.В. розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом
ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві
про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити певні дії щодо перерахунку пенсійного забезпечення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 у грудні 2013 р. звернувся до суду з зазначеним вище позовом, посилаючись на те, що він звільнений зі служби, яку проходив в Службі безпеки України, перебуває н пенсійного обліку в ГУПФУ в м.Києві і отримує пенсію відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 16.07.208 р. Як вказує позивач останній такий перерахунок його пенсії проводився у 2008 р. на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу». Проте, у період з 2008 р. по 2012 р. розмір грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців неодноразово збільшувався, однак перерахунок пенсії його - позивача в належному розмірі відповідачем не проводився. Позивач зазначає, що в травні 2012 р. Фінансово-економічним управлянням СБУ надано ГУ ПФУ в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 р. за посадою, яку позивач обіймав на день звільнення з військової служби, яка підтверджує фактичне збільшення грошового забезпечення відповідної посади. Також позивач посилається на те, що в порушення вимоги ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку, посилаючись на те, що підстави для здійснення перерахунку пенсії, визначені Законом, відсутні і перерахунок здійснювався на підставі положень постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 р. Зазначену відмову позивач вважає протиправною в зв'язку з чим позивач просить суд зобов'язати відповідача провести перерахунок його пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 23.05.2012 р. та здійснити відповідні виплати з 01.04.2012 р.
Відповідно до ухвали Святошинського районного суду м,Києва від 08.01.2014 р. позовні вимоги до 19.06.2012 р. залишені без розгляду.
Представник відповідача направив на адресу суду заперечення на позов, в яких просить у задоволенні позову відмовити вказуючи на те, що відповідно до постанови №355 позивачу підвищено пенсію з 01 липня на 11%, з вересня 2012 р. на 23%, з січня 2013 р. на 35% розміру пенсії.
Суд, дослідивши матеріали справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Фінансово-економічним управлінням СБ України 23.05.2012 року видано довідку №21/3/2-16472403 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії згідно Постанови КМУ від 23.04.2012 року №355 в якій враховано всі види грошового забезпечення, їх розміри (у відсотках) та визначено загальний розмірі грошового забезпечення, з якою має бути здійснено перерахунок пенсії у розмірі 8 527 грн. 85 коп. Вказаний розмір грошового забезпечення обчислений відповідно до Постанови КМ України від 07.11.2007 року №1294 за нормами чинними на 01.04.2012 року за посадою головного спеціалісту 1 відділу 5 Упр. Центру спец. Операцій боротьби з тероризмом захисту учасників крим. судочинства та правоохоронних органів СБ України.
21.11.2013 року позивач звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки, на що отримав відмову відповідача від вчинення даних дій від 02.12.2013 р., яку вважає необґрунтованою.
Згідно ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв»язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, або у зв»язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавтсвом. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992р. № 393", перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб які мають право на пенсію.
Пунктом 2 зазначеного Порядку визначено, що Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзв»язку, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПА, Управління держаної охорони, Адміністрація Держспецзв»язку, Адміністрація Держприкордонслужби, Державний департамент з питань виконання покарань повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України в свою чергу повідомляє своїм Головним управлінням у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Після чого, Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 Порядку, та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України.
Судом встановлено, що 07.11.2007 р. Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», відповідно до якої були встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, порядок і умови виплат додаткових видів грошового забезпечення.
В зв»язку з прийняттям даної постанови Головним управлінням Пенсійного фонду України в м.Києві з 01.01.2008 р. проведено перерахунок пенсійного забезпечення у зв»язку із зміною розміру посадового окладу і введенням нових додаткових видів грошового забезпечення.
В подальшому, 23.04.2012 р. Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо підвищення з 01.07.2012 р. пенсій військовослужбовцям, які отримують пенсію відповідно до зазначеного закону у розмірі 11% пенсій, обчислених відповідно до т.ст.13,21,36 Закону, збільшивши його з 01.09.2012 р. до 23% та з 01.01.2013 р. до 35%.
Головне Управління пенсійного фонду України здійснило перерахунок пенсії позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 р. на підставі довідки, виданої Фінансово-економічним управлянням СБУ про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294, станом на 19.06.2012 р.
Встановлено, що 23.05.2012 р. Фінансово-економічним управлянням СБУ була видана довідка № 21/3/2-1647/2403, відповідно до якої розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 становить 8 527 грн. 85 коп. Вказаний розмір грошового забезпечення обчислений відповідно до Постанови КМ України від 07.11.2007 року №1294 за нормами чинними на 01.04.2012 року за посадою головного спеціалісту 1 відділу 5 Упр. Центру спец. Операцій боротьби з тероризмом захисту учасників крим. судочинства та правоохоронних органів СБ України.
Судом встановлено, що після отримання зазначнеої вище довідки позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії в зв»язку із збільшенням розміру грошового забезпечення.
Відповідно до листа Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 02.12.2013 р. № 29730/12/Л-2690 було відмовлено у здійсненні перерахунку.
Встановлено, що Підставою для відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 було посилання на постанову Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 «про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб. звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393 та положень постанови Кабінету Міністрів України «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 355 від 23.04.2012 р.
Зазначену відмову відповідача суд вважає протиправною, виходячи з наступного.
Згідно ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Крім того, Кабінетом Міністрів України 23.04.2012 р. була прийнята постанова № 355 «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до зазначеного нормативного акту було встановлено з 1 липня 2012 р. підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків.
Положення ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначають підставу для проведення перерахунку пеній, а саме зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб»єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
З довідки від 23.05.2012 р. Фінансово-економічного управлянням СБУ № 21/3/2-1647/2403, вбачається що розмір грошового забезпечення за посадою, яку обіймав позивач перед звільненням з військової служби, був звільшений.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Доказів, які б спростовували доводи позивача відповідачі суду не надали.
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не довів правомірність рішення про відмову позивачеві у здійсненні перерахунку його пенсії.
Враховуючи викладені обставини, суд вважає, що позовні вимоги. про визнання протиправними дій відповідача в частині відмови у здійсненні позивачу перерахунку його пенсії з 19.06.2012 р. у зв»язку із збільшенням грошового забезпечення, зобов»язання провести перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 23.05.2012 р. Фінансово-економічного управлянням СБУ № 21/3/2-1647/2626 та здійснити відповідні виплати з 19.06.2012 р. є обгрунтованими, доведеними, в зв»язку з чим підлягають задоволенню.
На думку суду, не є обгрунтованими вимоги позивача щодо зобов»язання відповідача подати у місячний строк з дня набрання постановою суду законної сили звіт про її виконання, а тому відсутні підстави для їх задоволення та встановлення такого обов»язку для відповідача.
Враховуючи викладене вище в сукупності досліджених матеріалів срави, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст.3, 4, 11, 12, 19, 99, 104-105, 158-163 КАС України, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві в частині відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 19.06.2012 р. у зв»язку із збільшенням грошового забезпечення.
Зобов»язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 23.05.2012 р. № 21/3/2-1647/2626 наданої Фінансово-економічним управлянням Служби безпеки України та здійснити відповідні виплати з 19.06.2012 р.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Святошинський районний суд міста Києва шляхом подання в десятиденний строк з дня проголошення цієї постанови апеляційної скарги.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: